Kwarantanna

Okładka książki Kwarantanna Wytske Versteeg
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kwarantanna
Wytske Versteeg Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura piękna
Seria z Żurawiem
literatura holenderska pandemia

Wyróżniona opinia i

Kwarantanna

przeczytanych książek 1134 napisanych opinii 795

Napisana jeszcze przed pandemią Covid-19 - w tym momencie bardzo na czasie.
Poruszająca powieść psychologiczna, choć nie najłatwiejsza w odbiorze.

Napisana jeszcze przed pandemią Covid-19 - w tym momencie bardzo na czasie.
Poruszająca powieść psychologiczna, choć nie najłatwiejsza w odbiorze.

Świetna. Tak jak nigdy na wakacjach nie czytam, tak tą książkę pochłonęłam siedząc na leżaku w dwa dni. Nieoczywista, skupiająca się na charakterze bohatera i bardzo wciągająca

Kwarantanna to powieść wyjątkowa. Antybohater powołany do życia przez Wytske Versteeg to jeden z lepszych tego typu obrazów w literaturze. Historia Tomasa Augustusa przeradza się w wiwisekcję duszy człowieka przymusowo osamotnionego. Poddanego kwarantannie.

Cała recenzja dostępna na stronie:

Cała recenzja dostępna na stronie:

Książka ciekawa, pozwalająca na przemyślenia, a o to w przypadku tej serii (Seria z Żurawiem) przede wszystkim chodzi. Jednak - dałam się nabrać na okładkę, bo myślałam, że książka będzie o dawniejszych czasach...

Szyderstwo w ,,Kwarantannie" wylewa się na czytelnika strumieniem niczym woda z kamienia po dotknięciu laską Mojżesza. Silnie i nieprzerywanie.
Z reguły przeżycie choroby przetrzebiającej społeczeństwo jest uznawana za drugą szansę. Dar. Ale śmierć nie wybiera, jest losowa. Tak więc taki ''cud'' może być zwyczajnym trwaniem w tym samym bagnie, po prostu przemijaniu. Bo jak ktoś, kto ma połowę twarzy (poł zakrywa blizna - maska) może być pełny. To nawet nie jest cała maska, bo protagonista pełnym człowiekiem nie jest. To wydmuszka. No więc czego taka wydmuszka może nauczyć się dostając drugą szansę? No właśnie... niczego.
Muszę przyznać, że nigdy nie czytałam niczego choć odrobinę podobnego. Intrygujące, jak złośliwa narracja może bawić. Wnikanie w meandry umysłu głównego bohatera i próba zrozumienia co właściwie się dzieje i kim jest on sam, jest głównym tematem powieści. Jest to również oda do bliskości, którą Thomas odrzuca, okazuje się, że jest ona tak pierwotna iż niemożliwa do wyparcia. Nawet przez podróbkę człowieka.
Kim jesteśmy? Jak zmieniamy się na poszczególnych etapach życia, a może pozostajemy tacy sami? A może przez całe życie nakładamy maski zwodząc samych siebie?
Interesujące jest też to, że faktor jaki skłonił Thomasa do zajrzenia w głąb siebie to życie bez ludzi, ale (co ważniejsze) bycie zupełnie odciętym od Internetu, urządzeń elektrycznych. W takich wypadkach nawet najgorsze potwory wertują swoje życie w poszukiwaniu okruchów niewinności. Dostrzegając własne kłamstwa, ale godząc się na nie, stając się z nimi całością.

Zaskakująca pozycja. Sięgając po Kwarantannę nie sądziłam, że wzbudzi we mnie taki wachlarz emocji. Jest bardzo krótka, idealna na jedno posiedzenie, a odniosłam wrażenie, że zostanie ze mną na długo. Polecam serdecznie

Tłumaczenie bardzo dobre, więc ukłony dla osoby, która dokonała przekładu. Sama książka umiarkowanie porywająca, dość przytłaczająca.

"Jak cienką warstewką lakieru pokryta jest cywilizacja?"

Pierwsze spotkanie z twórczością holenderskiej pisarki zaliczyłam do przyjaznych i ciekawych. Podobał mi się styl narracji, płynny, łagodny, sugestywny. Wspomnienia kluczowej postaci ujęto w ramy opowieści, stopniowo odkrywano fakty z życia, przemyślenia i refleksje. Tomas Augustus dokonywał rozliczenia z własnym życiem, tożsamością i osobowością. Nie był to przyjemny obraz, ale szczerość sprawiła, że frapował i przekonywał. Szorstka i kolczasta powierzchowność, cyniczna i złośliwa osobowość, samolubna i pozerska postawa.

Mężczyzna, który osiągnął sukces jako chirurg plastyczny, natomiast całkowicie pogubił się w ramach człowieczeństwa. Z jednej strony czuliśmy do niego silną awersję, z drugiej wzbudzał litość, jednak natychmiast pojawiło się pytanie, jak wiele jego cech każdy z nas nosi głęboko w ciemnej stronie duszy. Przeciętna osoba, poddana presji społecznych symboli szczęścia, płynąca z nurtem nijakości i pobieżności, unikająca kontaktów z innymi, nagle stanęła przed zupełnie obcymi dla siebie wyzwaniami. Zauroczenie młodą kobietą zamieszało w wizji samego siebie, kształtu miłości i barw świata. A później, coś, co sytuowało się na obrzeżach pola widzenia w natłoku ważniejszych spraw codzienności, nagle przybrało złowieszczą i bezwzględną postać.

Zakaźna śmiertelna choroba przekraczała granice krajów, uderzyła w nieprzygotowaną ludzkość. Doprowadziła do rozpaczliwie organizowanej ogólnoświatowej kwarantanny. Początkowo śmierć była czymś szczególnym, lecz stopniowo nabierała cech masowości. Wydawało się, że człowiek niewiele dający z siebie innym, stanie się jedną z pierwszych ofiar plagi. A jednak, los przewrotnie zachował go przy życiu, skazał na dojmującą samotność, wyposażył w odczucie odrzucenia, pozbawił publiczności, dla której chciał błyszczeć. Dopadło go to, co sam kiedyś fundował innym.

Czy naprawdę było nam go żal, czy mu współczuliśmy? A może stwierdziliśmy, że osobliwa sprawiedliwość spełniła się. Im głębiej wchodziliśmy w retrospekcje Tomasa, tym stawał się bardziej zrozumiały. Jakby miał odwagę mówić o tym, o czym sami nie chcieliśmy pomyśleć, lękając się tego, co moglibyśmy w sobie zobaczyć. Augustus podsumowywał dorobek kiedyś napawający dumą, dostrzegał wewnętrzne zmiany, dorastał do bycia człowiekiem potrafiącym bezinteresownie dać coś z siebie i czerpać radość z dostawania. Książka napisana pięć lat przed covidową kwarantanną, intuicyjnie uwzględniała spowodowane przez prawdziwą pandemię duchowe następstwa dla jednostek, świadomą alienację od innych i przymusową izolację.

bookendorfina.pl

"Jak cienką warstewką lakieru pokryta jest cywilizacja?"

NAJZWYKLESZY NA ŚWIECIE KONIEC ŚWIATA

Czy nie macie może, moi drodzy, dość książek o pandemii? Jeśli boicie się sięgnąć z tego powodu po "Kwarantannę", spieszę donieść, że powieść nie jest typową historią postapokaliptyczną. Nie spotkacie w niej zastępów stalkerów walczących ze zmutowanymi potworami, nie doświadczycie opisu rozkładu i umierania. Śmiercionośna zaraza, jaka spada na ludzkość, to ledwo widoczne tło snutej przez bohatera opowieści, wpływające wprawdzie na jej klimat, ale lekko tylko zarysowane.

Holenderska pisarka Wytske Versteeg stworzyła postać Tomasa Augustusa – nieprzyzwoicie wręcz antypatycznego i odpychającego. Główny bohater, przedstawiający się jako były chirurg plastyczny, w obliczu końca świata przypomina sobie całe swoje życie, a opowiada o nim z rozbrajającą wręcz szczerością. Otwarcie mówi o swojej niechęci do ludzi, trudnych relacjach z żoną i matką oraz fascynacji przypadkowo spotkaną Marią.

Opisy tortur psychicznych, jakim poddaje własną małżonkę, sprawiają, że trudno poczuć do owego indywiduum sympatię. Kiedy wgłębiamy się jednak głębiej w jego wyznania, dochodzimy do wniosku, że mamy do czynienia z osobą pokrzywdzoną, pełną lęków, chorą psychicznie. Wprawdzie nie umniejsza to irytacji, którą odczuwałam, gdy bohater użalał się nad sobą, jednak pisarce udało się ukształtować jednostkę wiarygodną i przekonywującą.

Owa jakże krótka, lecz treściwa historia porusza problem samotności okaleczonej, oszpeconej jednostki (twarz Tomasa uległa w dzieciństwie poważnym oparzeniom) w świecie zaślepionym pogonią za idealnym pięknem. "Kwarantanna" jest też opowieścią o żalu za tym niedoskonałym światem, tęsknotą za bliskością innych ludzi, która dopada nawet samolubnego, bezwzględnego mizogina.

Wytske Versteeg udało się wzbudzić w czytelniku szereg różnych emocji – od irytacji i niechęci po smutek czy wzruszenie. Wprawdzie dominującym odczuciem pozostaje awersja wobec Tomasa, lecz jego wyznania jakimś sposobem przyciągają, fascynują wręcz. Przemycają w końcu gorzką prawdę na temat kondycji współczesnych społeczeństw i jednostek w nich zagubionych. I to właśnie, moim zdaniem, decyduje o wartości książki holenderskiej pisarki.

NAJZWYKLESZY NA ŚWIECIE KONIEC ŚWIATA

Wbrew pozorom Kwarantanna to nie opowieść o chorobie i jej konsekwencjach. Spustoszony świat to jedynie tło i punkt wyjścia dla historii życia głównego bohatera. To studium człowieka zepsutego, odstręczającego, a jednak wzbudzającego w czytelniku sprzeczne emocje.

Krótka lektura, ale niewątpliwie warta uwagi.

Cała opinia:

Krótka lektura, ale niewątpliwie warta uwagi.

Cała...

• Do kupienia