rozwińzwiń

Gdybym miała twoją twarz

Okładka książki Gdybym miała twoją twarz Frances Cha Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Gdybym miała twoją twarz
Frances Cha Wydawnictwo: Mova literatura piękna
2021-07-14
Data 1. wydania:
2020-04-20
Urszula Gardner
awans środowiskowy bieda kobieta przyjaźń Seul walka o przetrwanie Korea Południowa

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Gdybym miała twoją twarz

przeczytanych książek 50 napisanych opinii 33

Dziś przychodzę do Was z historią Frances Cha, opisującą losy pięciu młodych kobiet w południowokoreańskiej stolicy. „Gdybym miała twoją twarz” przedstawia współczesne problemy Korei… „Mimo że zamieszkana przez miliony ludzi, Korea jest wielkości akwarium, gdzie każdy ma na oku każdego. […] Lokalizują cię na krajowej drabinie statusu i wypluwają, zanim zdążysz mrugnąć.”

Historia ukazuje bolesną i trudną walkę z codziennymi problemami i nierównościami społecznymi.
To opowieść o pogoni za ideałem… idealnym życiem, idealnym mężczyzną, idealnym wyglądem.

Pogoń za nieosiągalnym, nierealnym, imaginatywnym…

Pogoń za perfekcją…
A kiedy zaczyna się przegrywać tę nierówną walkę, wówczas szuka się zewnętrznych usprawiedliwień… „Lata temu, gdy jeszcze biłam się z myślami, czy poddać się operacjom plastycznym, wybrałam się do znajomej wróżki (…) powiedziała mi, że z powodu tego, jakiego kształtu mam nos, nie zdołam nigdy zaoszczędzić jakichkolwiek pieniędzy.”

Wygląd… ukończona szkoła… pochodzenie… to elementy umiejscawiające kobietę w męskim świecie.

Ciekawa, wnikliwa książka, stanowiąca intymny portret młodych kobiet i ich zmagań z wyznaczoną im, już przy urodzeniu ciernistą ścieżką życiową. To historia naznaczona bólem i smutnym podsumowaniem współczesnego życia… „Kiedy (…) dorasta się wśród ludzi, których życie z czasem się pogarsza, dochodzi się do wniosku, że warto żyć tylko dniem dzisiejszym. Gdy pytam młodych ludzi, co z przyszłością, co zrobią, gdy nadejdzie jutro, a oni nie będę mieli żadnych oszczędności, słyszę w odpowiedzi, że po prostu umrą. To dlatego w Korei mamy najwyższy współczynnik samobójstw na świecie.

Gorąco polecam niespieszną lekturę powieści „Gdybym miała twoją twarz”… i chwilę refleksji.

Z dużą kulturą opisane losy pięciu młodych kobiet w południowokoreańskiej stolicy. Ciekawa, wnikliwa książka, chce się z nią pozostać dłużej.

Historie koreańskich kobiet. Ciekawa sceneria, niezwykłe okoliczności, natomiast samo opowiedzenie pozostawia niedosyt.

Moim zdaniem ta książka jest świetna na kilku poziomach.
- przedstawienie struktury społecznej Korei Południowej - niby znamy to wszystko z k-dram i filmów, ale tutaj mamy dużo bardziej intymny, dogłębny portret kilku kobiet i ich zmagań z życiem i z pozycją, jaką im to życie dało przy urodzeniu - i jeśli znamy czy interesujemy się kulturą Dalekiego Wschodu (nie tylko Korei) to odnajdziemy tu wiele na ten temat
- przedstawienie znaczenia urody i fizyczności dla pozycji kobiety - i tak, w Korei Płd może mamy podejście nieco ekstremalne (gdzie 18-latki dostają operację plastyczną w prezencie od rodziców, żeby potem mieć szansę na dobrą pracę),ale tak naprawdę w każdym społeczeństwie fizyczność kobiety ma wpływ na jej szanse i w pracy, i w życiu prywatnym, i czasem może to być źródłem dramatów i nierówności
- przedstawione postaci - moim zdaniem są nieszablonowe, zaczynamy od kilku różnych typów, które mogą wydać się do bólu typowe i stereotypowe, niczym z k-dramy (piękna i sprytna hostessa, zahukana i biedna dziewczyna, dziewczyna, która nie grzeszy urodą i za wszelką cenę chce się upiększyć, uciemiężona przez system i męża mężatka, dziewczyna, która udaje kogoś, kim nie jest, żeby funkcjonować w świecie pięknych i bogatych) po czym każda z nich rozwija się w swoim kierunku, pokazuje drugą stronę swojej osobowości, nic nie jest w zgodzie z tymi stereotypami.

Moim zdaniem ta książka jest świetna na kilku poziomach.

Historia czterech Koreanek połączonych jednym apartamentowcem w sercu Seulu. Dla mnie dobre, ciekawie napisane, będę polecać.Mamy tu rozterki jakże nam znane, ale i egzotyczne, niewyobrażalne dla Europejek. Zawsze mnie fascynuje to jak nasza osobnicza odmienność potrafi wpłynąć na innych, to jak czerpiemy z odmienności innych, jak się potrafimy zmieniać dla świata.
Fajna rozrywka na świąteczny weekend.

Fajna...

Dotarłam do 50 strony, zmęczył mnie świat postrzegany w ten sposób.

Dotarłam do 50 strony, zmęczył mnie świat postrzegany w ten sposób.

Na tylnej okładce znajduje się krótka zachęta do przeczytania książki zaczynająca się od słów: "Brutalna opowieść". Ja, już w trakcie lektury, przeczytałam to opacznie tj. "Banalna opowieść". I tak właśnie odebrałam tę książkę. Ciekawy temat, ale potraktowany w sposób nudny i mało wciągający.

Wyjątkowo nie przekonała mnie do siebie ta pozycja. Jest mi szkoda, bo akurat Koreą się nieco interesuję. W pewnym momencie odłożyłam ją na dłużej i nie potrafiłam się zmotywować do jej przeczytania. Mam wrażenie, że im dalej byłam w trakcie lektury, tym bardziej traciłam zainteresowanie tym utworem i losami głównych bohaterek. Zwłaszcza nie podoba mi się, jak to wszystko się zakończyło.

♥ Julia

Frances Cha swoją debiutancką powieść zadedykowała swojej Mamie, która nauczyła ją, jak pozostać wierną swoim marzeniom. Po lekturze tej książki można jednak odnieść wrażenie, że pośrednio zadedykowała ją także wszystkim innym kobietom, w szczególności zaś Koreankom. Bohaterkami powieści Frances Cha uczyniła pięć kobiet zamieszkujących ten sam apartamentowiec w Seulu. Poza miejscem zamieszkania kobiety te łączy jednak zdecydowanie więcej. Ara jest niemową, stylistką fryzur i ogromną wielbicielką Taeina, członka Crown, południowokoreańskiego boysbandu. Sujin zajmuje się stylizacją paznokci, marzy o idealnym wyglądzie i pracy w tak zwanym salonie. Gyuri cały czas poprawia coś w swoim wyglądzie, by jak najlepiej prezentować się przed swoimi klientami w Ajaksie. Miho to artystka uwieczniająca w swoich pracach poznanych przez siebie ludzi. I wreszcie Wonna, która przede wszystkim stara się pogodzić społeczne role pracownika korporacji, żony i matki. Wszystkie kobiety ukazane przez Frances Cha są głęboko doświadczone wydarzeniami z ich dzieciństwa. Wszystkie mają ogromne marzenia, które wydają się im wręcz nierealne. Wszystkie, zdaje się, nie radzą sobie z funkcjonowaniem w świecie, w którym przyszło im żyć. Nie mają wysokiej samooceny, nie mają prawdziwej miłości, nie osiągają sukcesu. Są zwykłymi kobietami zmagającymi się z wymaganiami i oczekiwaniami stawianymi im przez świat mężczyzn, kariery i bogactwa. Ich sposób życia determinują obowiązujące w ich świecie standardy, którym trudno sprostać. „Gdybym miała twoją twarz” to powieść bardzo smutna i przygnębiająca, bowiem w dużej części traktuje ona o rozczarowaniach, zawiści, zazdrości, porażkach i klasycznym wyścigu szczurów w drodze na sam szczyt. Niestety, jak to ze szczytem bywa, nie mieszczą się na nim wszyscy, wręcz przeciwnie większość uczestników tego wyścigu, starając się osiągnąć upragniony cel, bezpowrotnie odpada. W tym jakże ponurym świecie jedyną ostoją wydaje się przyjaźń, którą udaje się nawiązać bohaterkom powieści. Przyjaźń jest ich ratunkiem, ale i drogowskazem, w którym kierunku podążać dalej. Gdy czytałam tę książkę, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że „Gdybym miała twoją twarz” to taka wschodnia wersja „Seksu w wielkim mieście”, tyle że na bardzo poważnie. Radości są tu bowiem chwilowe i jakby przez łzy, uśmiechy blokują wykonane niedawno zabiegi upiększające i operacje plastyczne, a jeden kieliszek Manhattanu zastępują niezliczone ilości butelek soju i innych trunków. Także i przyjaźń jest tu odmienna niż w klasycznym „American Dream”. Spajają ją bowiem tajemnice sprzed lat, wspólne cierpienie i wzajemne podtrzymywanie się przed upadkiem. Frances Cha, jak na debiut, wykazała się ogromnym talentem pisarskim. Nie jest to jednak przypadek, bowiem na Yonsei University wykładała ona właśnie umiejętność kreatywnego pisania. Historie pięciu kobiet stworzone przez autorkę mogłyby tak naprawdę stanowić zalążek fabuł pięciu różnych powieści. Frances Cha zestawiła je jednak w jednej książce i splotła w tak wiarygodny sposób, że może się ona stać niemal lustrem dla wielu współczesnych kobiet żyjących w Korei Południowej. Społeczeństwo tego kraju żyje według sztywnych zasad i reguł w zdecydowanej większości zdominowanych przez konfucjanizm. Sytuacja kobiet w takim świecie nie jest więc ani łatwa, ani godna pozazdroszczenia. Nieustanna walka z nadmiernym konsumpcjonizmem i powszechnymi w każdej sferze życia nierównościami tylko tę sytuację utrudnia i sprawia, że wydaje się ona beznadziejna. Szacunek do samej siebie i przekonanie o własnej wartości w połączeniu z silną i niezachwianą przyjaźnią może być drogą do ocalenia nie tylko tych pięciu powieściowych kobiet, ale także i niektórych czytelniczek. „Gdybym miała twoją twarz” to, według mnie, bardzo ważny głos w sprawie kobiet. Wypowiedziany przez kobietę, o kobietach i dla kobiet, by zdały sobie one sprawę z tego, że o ich życiu i świecie powinny decydować tylko i wyłącznie one same. Polecam.

Interesująca książka o pragnieniach, obawach, sukcesach i porażkach, czyli poprostu o życiu, młodych kobiet w Korei. Na początku mnie nudziła ale z czasem wzbudziła ciekawość, jak potoczą się te niełatwe losy. Temat jest mi tak mało znany, że niestety nie jestem w stanie stwierdzić ile jest tu prawdy a ile fikcji literackiej. Plusy: trudne tematy pokazane w przystępny sposób, brak zbędnych opisów, ciekawe, smutne historie życia. Minusy: początkowo trochę nudna.

• 2021
  • 2022