Gdybym miała twoją twarz

Okładka książki Gdybym miała twoją twarz Frances Cha Patronat LC
Okładka książki Gdybym miała twoją twarz
Frances Cha Wydawnictwo: Mova literatura piękna
2021-07-14
Data 1. wydania:
2020-04-20
Urszula Gardner
awans środowiskowy bieda kobieta przyjaźń Seul walka o przetrwanie Korea Południowa

Wyróżniona opinia i

Gdybym miała twoją twarz

przeczytanych książek 42 napisanych opinii 28

Interesująca książka o pragnieniach, obawach, sukcesach i porażkach, czyli poprostu o życiu, młodych kobiet w Korei. Na początku mnie nudziła ale z czasem wzbudziła ciekawość, jak potoczą się te niełatwe losy. Temat jest mi tak mało znany, że niestety nie jestem w stanie stwierdzić ile jest tu prawdy a ile fikcji literackiej. Plusy: trudne tematy pokazane w przystępny sposób, brak zbędnych opisów, ciekawe, smutne historie życia. Minusy: początkowo trochę nudna.

Bardzo fajna współczesna powieść. Pomimo ogromnej różnicy kulturowej problemy ludzkie są jednak wszędzie podobne. Pani Magda M. napisała poniżej o tej książce - "bez akcji, bez porywających historii". No parsknęłam śmiechem... Serio musi być brawurowa obrona Jasnej Góry za pomocą zatkanej kolubryny, żeby była akcja warta czytania?

Nie spodziewałam się, że ta książka tak pozytywnie mnie zaskoczy - była wciągająca, intrygująca i (ku mojej największej radości) nieprzegadana. Powieść przedstawia losy czterech kobiet, Koreanek, próbujących wywalczyć sobie własne miejsce w męskim świecie. Świecie w którym kobieta aby cokolwiek zdobyć, czy to pieniądze, czy to męża, musi być piękna, a drogą do tego są zabiegi i operacje plastyczne.
Każda z opowiadanych historii tchnie ogromnym smutkiem i żalem za niemożliwymi do spełnienia marzeniami.

Polecam z czystym sumieniem.

Czy polecam? Chyba tak

To nie była zła książka. Ciekawie było czytać o problemach kobiet z całkowicie innej kultury niż nasza. Niektóre sceny były naprawdę udane. Gyuri była według mnie bardzo interesującą postacią.

Mimo to, nie jest to książka, po którą sięgnę po raz drugi. Za kilka miesięcy prawdopodobnie nie będę pamiętała większości fabuły. Jest to powieść na jeden raz, nic więcej.

Czy polecam? Chyba tak

Mam do tej książki mieszane odczucia. Historie bohaterek są tu opisywane w bardzo beznamiętnie, w sposób pozbawiony emocji. Taka chłodna narracja nieco tej książce ujmuje. Myślę, że przedstawiany tu temat przedmiotowego traktowania kobiet i prób sprostowania oczekiwaniom innych można by poprowadzić lepiej.

Po dobrym początku książka szybko traci "to coś", co na początku mnie zaintrygowało i akcja już prawie przez cały czas stoi w miejscu. Przy zakończeniu odniosłam wrażenie, jakby nagle urwano tę historię w połowie.

Po dobrym początku książka szybko traci "to coś", co na początku...

Nuda.
Po prostu kilka opowiastek o kilku bohaterkach. Bez akcji, bez porywających historii. Bez początku i bez końca.
Strata czasu. Serio.

Nuda.
Strata czasu. Serio.

Gdybym miała twoją twarz, to byłabym: 1.szczęściwsza, 2.inaczej posadowiona w hierarchii społecznej, 3. bardziej poważana, 4. może nawet już mężatką. I na pewno inaczej przeżyłabym twoje życie.

Iluzja. Mrzonka, że wygląd stale poprawiany za grubą kasę i przy ogromnym cierpieniu uczyni życie łatwiejszym, piękniejszym. Jeden warunek, który można sobie spełnić, kiedy ma się ten luksus, że zarobione pieniądze można wydać na operacje, albo wziąć cholerne kredyty i je spłacać.

Żeby jako kobieta żyć jakoś „w miarę” w Korei Południowej trzeba oprócz wyglądu spełnić jeszcze kilka innych warunków. Na przykład skończyć szkołę, na którą większości nie stać, albo mieć pracę i pracodawcę, który choć trochę doceni. A doceni, jeśli będziesz pracowała ponad swoje siły od rana do wieczora. I będziesz przede wszystkim pracownikiem. Nie kobietą, nie matką, tylko parobkiem.

No i rzecz jeszcze jedna, oprócz wielu innych- musisz uznać, że mężczyzna to książę, że jest lepszy od kobiet, więc ma więcej praw. Że trzeba mu usługiwać i godzić się na to, że jego potrzeby są duże. Również te seksualne. Wtedy może potrzebować więcej niż tylko jedną kobietę.
No i po krótce wtedy będzie w miarę ok.

Straszne to, co czytałam. Nie wiem, czy przerysowane. Pewnie trochę tak. Za duża skala niefajnego życia na jeden metr kwadratowy. Wszystkie bohaterki mieszkają w jednym apartamentowcu przecież. Nie wiem jaka to wielkość przerysowania. Obojętnie. I straszne. Oczywiście, że opisy mają wiele wspólnego z naszym grajdołkiem i dziewczynami z Dubaju, ale u nas chyba jednak skala mniejsza.

A do tego jeszcze tak niesmaczne opisy facetów. Eh dziękuję, że nie muszę tam żyć. Co do samej książki- nie jest ani zła, ani dobra. Taka po środku. Miejscami przynudnawa, miejscami wciąga. Brak mi zachwytu, ale mimo wszystko uważam, że dla poszerzenia horyzontów warto.

Piękno. Pojęcie względne.
W obecnych czasach większość kobiet ma kompleksy. Szczerze? Bardzo trudno jest znaleźć kogoś, kto ich nie posiada. Świat stał się jednym wielkim polem bitwy na idealne ciała, twarze etc. Każda z nastolatek pragnie być tak chuda jak modelki z Instagrama (nie wiedząc o tym, że połowa tamtych dziewczyn tak nie wygląda, bo zdjęcia są mocno przerabiane).

Europejki fascynują się urodą Koreanek, ich skórą, włosami. Sama uważam, że są bardzo piękne i wyglądają uroczo. Natomiast one pragną być jak my. Blondynki o długich włosach i oczy z podwójną powieką. Jest to o tyle poważne, że zdecydowana większość decyduje się na operacje plastyczne. Wiadomo, zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko, że coś może pójść nie tak.

Zaczynając książkę Gdybym miała twoją twarz, miałam jedynie pojęcie, że Koreanki zazdroszczą nam urody. To, o czym przeczytałam, przeraziło mnie. Twoja praca zależy od Twojego wyglądu. Im piękniejsza jesteś, tym lepszą posadę dostajesz. Każda dziewczyna ma za sobą przynajmniej jedną operację plastyczną i zazwyczaj na tym się nie kończy. Zabiegi są dla nich czymś normalnym. To straszne, że nie docenia się ich za to, kim są, tylko muszą się ulepszać, by zostać zauważone.

Poznajemy historie pięciu kobiet i ich codzienne zmagania w Seulu. Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna. Każda z nich stara się dostosować do obecnego tam kanonu urody. Niestety często wiąże się to z ogromnym kosztem, nie tylko materialnym.

Poszczególne rozdziały pisane są z punktu widzenia różnych postaci. Daje nam to jeszcze szerszy obraz tamtejszej rzeczywistości. Oprócz dążenia do wyidealizowanego obrazu kobiety możemy także poznać inne „zwyczaje” tamtejszej kultury. Aranżowane małżeństwa. Naciski na ślub we wczesnym wieku.

Cała recenzja na: CzasoStrefa

Piękno. Pojęcie względne.

Jak funkcjonuje świat, w którym to, jak wyglądasz, wpływa na to, kim się staniesz i jakie będziesz wieść życie?
Współczesny Seul nie jest wyrozumiały dla kobiet, a już w szczególności dla kobiet nie obdarzonych zbyt dużym wdziękiem. Młode Koreanki Kyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna chcą dla siebie czegoś więcej. Muszą zdobyć przepustkę do lepszego świata, a żeby to się udało, muszą wpisać się w odgórnie ustalony kanon piękna. Zaczyna się piekło operacji plastycznych, wewnętrznej walki ze swoimi ograniczeniami, a także z poczuciem, że świat mógłby zaoferować im coś więcej. Każda, choć zupełnie się od siebie różnią nie tylko wyglądem ale i statusem społecznym, chce być zauważona, doceniona, piękna. Chcą osiągnąć cel za wszelką cenę, myśląc, że przyniesie im to uczucie spełnienia i szczęście.

(cd recenzji na fb)

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chciałabym, żeby ta książka była dwa razy dłuższa, żeby można było lepiej poznać bohaterki i spędzić z nimi więcej czasu. Jest ich cztery I większość z nich dostaje zaledwie trzy niedługie rozdziały. Każda z bohaterek jest barwną i rozbudowaną postacią, ale często myliły mi się informacje, które o nich dostawałam. Każda z nich ma ubogie korzenie, ale ich przeszłość i teraźniejszość bardzo się różni. Ich imiona są dobrane tak, że nie sposób ich pomylić na tym froncie, co jest małym szczegółem, który mnie ucieszył.

Książka przybliża kulturę Korei i problemy społeczne z którymi zmaga się ten kraj. Po przeczytaniu tej książki mam wrażenie że to bardzo smutne miejsce, gdzie nikt nie jest szczęśliwy i każdy jest o włos od samobójstwa, co pewnie co najmnie trochę dramatyzuje sytuacje tego kraju.