Gdybym miała twoją twarz

Okładka książki Gdybym miała twoją twarz Frances Cha Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Gdybym miała twoją twarz
Frances Cha Wydawnictwo: Mova literatura piękna
If I had your face
Mova
2021-07-14
2021-07-14
2020-04-20
Urszula Gardner
awans środowiskowy bieda kobieta przyjaźń Seul walka o przetrwanie Korea Południowa

Wyróżniona opinia i

Gdybym miała twoją twarz

przeczytanych książek 50 napisanych opinii 33

1966

Całkiem dobry obraz Korei.

Całkiem dobry obraz Korei.

Opowieść o czterech kobietach, Koreankach, wychowanych w sierocińcu, albo w biednej rodzinie. Historia ta opowiada o niemożności wyjścia z kamiennego kręgu biedy i urodzenia.
Korea to państwo gdzie nierówności społeczne są nie do pokonania jeśli nie urodziłeś się w rodzinie, gdzie są pieniądze, które pozwolą uczyć się i zdobyć wyższe wykształcenie. Ale nie na jakieś trzeciorzędnej uczelni, to muszą być seulskie, najważniejsze w kraju.
Brutalność ludzi bogatych wobec gorzej sytuowanych jest porażająca, a wobec kobiet niewybaczalna.
Czym więcej czytam o azjatyckim tygrysie gospodarczym tym coraz bardziej się cieszę, że żyję w świecie lewackiej Europy. gdzie mimo dużych braków cieszymy się względną równością a bogaci nie epatują swoją wyższością.

Dziś przychodzę do Was z historią Frances Cha, opisującą losy pięciu młodych kobiet w południowokoreańskiej stolicy. „Gdybym miała twoją twarz” przedstawia współczesne problemy Korei… „Mimo że zamieszkana przez miliony ludzi, Korea jest wielkości akwarium, gdzie każdy ma na oku każdego. […] Lokalizują cię na krajowej drabinie statusu i wypluwają, zanim zdążysz mrugnąć.”

Historia ukazuje bolesną i trudną walkę z codziennymi problemami i nierównościami społecznymi.
To opowieść o pogoni za ideałem… idealnym życiem, idealnym mężczyzną, idealnym wyglądem.

Pogoń za nieosiągalnym, nierealnym, imaginatywnym…

Pogoń za perfekcją…
A kiedy zaczyna się przegrywać tę nierówną walkę, wówczas szuka się zewnętrznych usprawiedliwień… „Lata temu, gdy jeszcze biłam się z myślami, czy poddać się operacjom plastycznym, wybrałam się do znajomej wróżki (…) powiedziała mi, że z powodu tego, jakiego kształtu mam nos, nie zdołam nigdy zaoszczędzić jakichkolwiek pieniędzy.”

Wygląd… ukończona szkoła… pochodzenie… to elementy umiejscawiające kobietę w męskim świecie.

Ciekawa, wnikliwa książka, stanowiąca intymny portret młodych kobiet i ich zmagań z wyznaczoną im, już przy urodzeniu ciernistą ścieżką życiową. To historia naznaczona bólem i smutnym podsumowaniem współczesnego życia… „Kiedy (…) dorasta się wśród ludzi, których życie z czasem się pogarsza, dochodzi się do wniosku, że warto żyć tylko dniem dzisiejszym. Gdy pytam młodych ludzi, co z przyszłością, co zrobią, gdy nadejdzie jutro, a oni nie będę mieli żadnych oszczędności, słyszę w odpowiedzi, że po prostu umrą. To dlatego w Korei mamy najwyższy współczynnik samobójstw na świecie.

Gorąco polecam niespieszną lekturę powieści „Gdybym miała twoją twarz”… i chwilę refleksji.

Z dużą kulturą opisane losy pięciu młodych kobiet w południowokoreańskiej stolicy. Ciekawa, wnikliwa książka, chce się z nią pozostać dłużej.

Historie koreańskich kobiet. Ciekawa sceneria, niezwykłe okoliczności, natomiast samo opowiedzenie pozostawia niedosyt.

Moim zdaniem ta książka jest świetna na kilku poziomach.
- przedstawienie struktury społecznej Korei Południowej - niby znamy to wszystko z k-dram i filmów, ale tutaj mamy dużo bardziej intymny, dogłębny portret kilku kobiet i ich zmagań z życiem i z pozycją, jaką im to życie dało przy urodzeniu - i jeśli znamy czy interesujemy się kulturą Dalekiego Wschodu (nie tylko Korei) to odnajdziemy tu wiele na ten temat
- przedstawienie znaczenia urody i fizyczności dla pozycji kobiety - i tak, w Korei Płd może mamy podejście nieco ekstremalne (gdzie 18-latki dostają operację plastyczną w prezencie od rodziców, żeby potem mieć szansę na dobrą pracę),ale tak naprawdę w każdym społeczeństwie fizyczność kobiety ma wpływ na jej szanse i w pracy, i w życiu prywatnym, i czasem może to być źródłem dramatów i nierówności
- przedstawione postaci - moim zdaniem są nieszablonowe, zaczynamy od kilku różnych typów, które mogą wydać się do bólu typowe i stereotypowe, niczym z k-dramy (piękna i sprytna hostessa, zahukana i biedna dziewczyna, dziewczyna, która nie grzeszy urodą i za wszelką cenę chce się upiększyć, uciemiężona przez system i męża mężatka, dziewczyna, która udaje kogoś, kim nie jest, żeby funkcjonować w świecie pięknych i bogatych) po czym każda z nich rozwija się w swoim kierunku, pokazuje drugą stronę swojej osobowości, nic nie jest w zgodzie z tymi stereotypami.

Moim zdaniem ta książka jest świetna na kilku poziomach.

Historia czterech Koreanek połączonych jednym apartamentowcem w sercu Seulu. Dla mnie dobre, ciekawie napisane, będę polecać.Mamy tu rozterki jakże nam znane, ale i egzotyczne, niewyobrażalne dla Europejek. Zawsze mnie fascynuje to jak nasza osobnicza odmienność potrafi wpłynąć na innych, to jak czerpiemy z odmienności innych, jak się potrafimy zmieniać dla świata.
Fajna rozrywka na świąteczny weekend.

Fajna...

Dotarłam do 50 strony, zmęczył mnie świat postrzegany w ten sposób.

Dotarłam do 50 strony, zmęczył mnie świat postrzegany w ten sposób.

Na tylnej okładce znajduje się krótka zachęta do przeczytania książki zaczynająca się od słów: "Brutalna opowieść". Ja, już w trakcie lektury, przeczytałam to opacznie tj. "Banalna opowieść". I tak właśnie odebrałam tę książkę. Ciekawy temat, ale potraktowany w sposób nudny i mało wciągający.

Wyjątkowo nie przekonała mnie do siebie ta pozycja. Jest mi szkoda, bo akurat Koreą się nieco interesuję. W pewnym momencie odłożyłam ją na dłużej i nie potrafiłam się zmotywować do jej przeczytania. Mam wrażenie, że im dalej byłam w trakcie lektury, tym bardziej traciłam zainteresowanie tym utworem i losami głównych bohaterek. Zwłaszcza nie podoba mi się, jak to wszystko się zakończyło.

♥ Julia

• Literatura piękna