Zadziorna baronówna

Okładka książki Zadziorna baronówna
Urszula Gajdowska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: W dolinie Narwi (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
W dolinie Narwi (tom 1)
Szara Godzina
2021-06-10
2021-06-10
literatura polska

Sabina jest młodą damą, ale w swoich kręgach uchodzi już za starą pannę. Nie przejmie się ona jednak tym i zamiast spędzać czas na przyjęciach woli pomagać ojcu w prowadzonych przez niego śledztwach. Mężczyzna niechętnie wprowadza córkę w swoją profesję, ale jest ona nieugięta. Ojcu pomaga również jej brat, a także Wiktor Godlewski. W takim składzie wyruszają na wyprawę, która ma na celu odkrycie tajemnicy rodziny Godlewskich.

Sabina nie może narzekać na nudę. Jest inna niż wszystkie panny w jej wieku i może poszczycić się wieloma przygodami. Rozwiązywanie zagadek, zmiana tożsamości, ucieczka przed rabusiami, to tylko nieliczne z sytuacji, które ją spotkały.
Sabina wyróżnia się też ciętym językiem i jawną niechęcią do zalotników i małżeństwa. Spotkanie Godlewskiego trochę jednak wpłynie na jej dotychczasową niechęć do mężczyzn. Wiktor potrafi odpowiedzieć na jej zaczepki, nie pozostając jej dłużnym, a także jest niezwykle intrygujący. Czas spędzony wspólnie wpłynie na ich relację, ale oboje będą mieli problem z rozpoznaniem prawdziwych uczuć. Często wysyłają sobie sprzeczne sygnały, przez co dochodzi do zabawnych sytuacji.

Sabina zapewni rozrywkę i tchnie humoru w opowieść. Kobieta jest zabawna, łamie stereotypy i miło obserwowało się jej kłótnie z Wiktorem. Przez ich zachowanie widać od razu, że tych dwoje ma się ku sobie. Bo kto się czubi, ten się lubi. Niby różni, ale wbrew pozorom oboje byli bardzo podobni do siebie.

Etykieta, maniery, nieskalana opinia są przyćmiewane przez intrygi i kłamstwa, które Sabina i Wiktor odkryją w swoim bliskim towarzystwie. Przeskakująca między nimi narracja pozwoli zaobserwować jaki stosunek oboje mają do tej sprawy, a także jak zmienia się ich relacja.
Autorka przeniesie nas do XIX w. i weźmiemy udział w śledztwie z bohaterką łamiąca wszelkie konwenanse, bohaterką, która zamiast brylować na salonach, woli bawić się w detektywa, które wie jak postawić się mężczyźnie i potrafi wczuć się w powierzoną jej misję. Bale zamienimy na pościgi, sztywne życie arystokracji na prawdziwą przygodę.

Wątek detektywistyczny miesza się z wątkiem miłosnym, bohaterowie niejednokrotnie znajdą się niebezpiecznych sytuacjach, a wszelkie normy społecznie też zdarzy im się złamać. Nie można też odmówić autorce ciekawego doboru bohaterów. Sabina będzie musiała wielokrotnie złamać swoje zasady, a Wiktor odkryje w sobie romantyka.
Autorka spójne łączy fakty, serwując ciekawy finał historii. Nic nie jest przypadkowe. Ciekawa i lekka historyczna opowieść.

Na półkach: , , , , , ,

Zabrakło mi ognia. Niby coś się tliło ale możliwości były większe.

Zabrakło mi ognia. Niby coś się tliło ale możliwości były większe.

Baronówna Sabina Ostrowska uchodzi w towarzystwie za czarną owce, jest inteligentna i temperamentna. Poza tym nie ma męża i póki co nie planuje zmienić tego stanu rzeczy. Kobieta zafascynowana jest kryminalnymi śledztwami, które prowadzi jej ojciec. Tymczasem ciotka Gerdruda wietrzy w tym plan jak utemperować bratanicę i wydać ją za mąż. Czy jej się to uda? Czy Sabina znajdzie przyszłego męża?

Książka "Zadziorna baronówna" otwiera cykl #zdolinynarwii, jest to powieść historyczna, a ja bardziej lubię historię, które osadzone są w przeszłości, ta rozgrywa się na Podlasiu w drugiej połowie XIX wieku. Przeczytałam ją już spory czas temu i nawet nie wiem jak to wytłumaczyć, że jej recenzja nie znalazła się tu wcześniej. Autorka ma bardzo lekki i przyjemny w odbiorze styl, co sprawia, że książkę się wręcz pochłania. Fabuła już od samego początku niesamowicie mnie zaintrygowała i byłam ciekawa jak potoczą się losy Sabiny oraz na jaki to świetny plan wpadła ciotka Gertruda. Autorka świetnie oddała klimat panujący w tamtych czasach na Podlasiu, a bohaterowie, których wykreowała bardzo przypadli mi do gustu.
Sabina nie jest typową panienką, uchodzi za starą pannę, bardziej niż piękne suknie interesują ją zbrodnie. W ten oto sposób kobieta poznaje barona Wiktora Godlewskiego, który pomaga jej rozwikłać pewną sprawę. Dialogi pomiędzy głównymi bohaterami wielokrotnie bawiły mnie do łez, nie zabraknie sarkazmu i ciętych ripost, ale również niespodziewanych zwrotów akcji. Naprawde świetnie się bawiłam czytając tą historię. Jest idealna dla osób, które lubią książki pełne humoru z historią w tle. Polecam. Moja ocena to 8/10.

fajnie się czyta, dobrze napisana

fajnie się czyta, dobrze napisana

🌼Urodzona w rodzinie szlacheckiej baronówna Sabina Ostrowska uchodzi za ekscentryczną starą pannę. Dwudziestopięcioletnia Sabina marzy o czymś więcej niż tylko suknie, kokardki i popołudniowe herbatki. Marzenie się spełnia, ponieważ ojciec powierza jej zadanie. Dochodzenie, które ma prowadzić, otwiera lawinę pełną niesamowitych zdarzeń. Bohaterka poznaje barona Wiktora Godlewskiego, który oprócz temperamentnej dziwaczki niepasującej do obecnych czasów widzi w niej coś więcej. Czy wspólna podróż doprowadzi ich do rozwikłania zagadki, a może po drodze wydarzy się coś, przed czym tych dwoje nie zdoła uciec?
🌼Książka ta, to piękny obraz społeczności żyjącej na Podlasiu w pierwszej połowie XIX wieku. Na przykładzie losów bohaterów, autorka pokazuje nam czasy, gdzie spychanie kobiet na drugi plan, jest czymś oczywistym, a chęć dziedziczenia może prowadzić do zbrodni. Jest to również doskonale pokazane życie kobiety, jej marzeń, dążenie do celu, co uchodzi, a co nie i jak walczyć o siebie, o samodzielne decyzje, kiedy wszyscy mają Cię za czarną owcę. Dialogi, które moim zdaniem są na pierwszym planie, emanują zabawnymi zwrotami, sarkazmem, ciętymi ripostami i wyborną grą słów. Oczywiście są też sceny romantyczne, które delikatnie, subtelnie a momentami namiętnie wprowadzają czytelnika do... pocałunku 😂 takie czasy😂. Ręce same układają się w oklaski za bezkonkurencyjne opisy potyczek bohaterów.
🌼Polecam Wam powieść zabawną, pełną przygód, intryg, pościgów. Powieść z pięknym przekazem, że miłość przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie❤️

Świetna i lekka, z zagadka w tle

Świetna i lekka, z zagadka w tle

Sabina Ostrowska, w wieku 25 lat kobieta niezamężna, uchodzi w towarzystwie za starą pannę. Choć nie brak jej urody i ma dobre pochodzenie, skutecznie odstrasza zalotników swoim ciętym językiem.
Sabina jest inteligentną kobietą, nie godzącą się na nierówne traktowanie ze względu na płeć.
Jest ambitna i nudzą ją spotkania towarzyskie oraz bale. We współczesnym świecie pewnie byłaby uznaną panią detektyw, gdyż jest spostrzegawcza i umiejętnie łączy fakty.
Po długich namowach jej ojciec zgadza się dopuścić ją do swoich spraw, lecz wysyła za nią anioła stróża - Wiktora Godlewskiego.

Jego obecność pomogła uchronić ją od kłopotów, lecz dziewczyna jest zawiedziona, że nie pozwolono jej na samodzielną akcję szpiegowską.

Wiktor jest pierwszym mężczyzną, który nie próbuje jej się przypodobać tanimi komplementami, lecz odpłaca pięknym za nadobne. Wiele ich łączy, choć może sami tego nie dostrzegają.

Sabina dostaje kolejne zadanie - ma zorganizować wystawę kolekcji ram i obrazów swojej matki. Gdy ktoś podejmuje próbę kradzieży niektórych dzieł na jaw wychodzą fakty na temat pochodzenia Wiktora. Komuś bardzo zależy, by ukryć prawdę.

Sabina i Wiktor wspólnie próbują odkryć tajemnicę z przeszłości, do której kluczem jest pewien obraz i znamię. Podczas tej współpracy będą mieli okazję lepiej się poznać i być może polubić a nawet pokochać.

Czy Sabina zyska szansę na szczęście u boku mężczyzny, który ją zrozumie i nie będzie próbował ograniczać?

Dziewczyna z pewnością wyprzedziła czasy, w których żyła, spętana konwenansami. Była feministką w świecie, który kobiety traktował wyłącznie jako ozdoby, ewentualnie zdatne do rodzenia dzieci, a nie do pracy zawodowej.

Polubiłam się z bohaterami tej opowieści. Jedynym co mi przeszkadzało były dość szczegółowe opisy strojów z epoki oraz długie rozważania Sabiny i Wiktora. Zwalniało to akcję, w której nie brakowało zabawnych i niebezpiecznych perypetii.

Dziękuję autorce za możliwość przeczytania powieści.

"Zadziorna baronówna" to pierwszy tom serii "W dolinie Narwi", której akcja rozgrywa się na Podlasiu. Jest to romans obyczajowo - historyczny, który zadowoli fanów tego gatunku intrygami, śledztwem, romansem i humorem.
Poznajemy Sabinę Ostrowską, która, jak na czasy XIX wieku, uważana jest za starą pannę. Jest inteligentną, intrygującą kobietą o ciętym języku, która ceni sobie niezależność. Nie spieszy się jej do zamążpójścia, gdyż nie chce być pod władzą potencjalnego małżonka. Nadchodzi dzień, kiedy to ojciec wprowadza ją w kryminalne śledztwo, którym zawodowo się zajmuje. Wydaje się, że jest to szansa dla Sabiny, by wkroczyć do świata, który jest czymś więcej niż bycie ozdobą męża i byciem matką. W śledztwo również zaangażowany jest baron Wiktor Godlewski. Według ojca Sabiny i ciotki Gertrudy jest to idealny kandydat na męża. Czy ich plan się powiedzie i Sabina zmieni zdanie o zamążpójściu?
Książki cyklu napisanego przez panią Urszulę Gajdowską zaczęłam od drugiego tomu, później trzeciego i dopiero teraz przeczytałam "Zadziorną baronównę". Na szczęście nie przeszkadzało to w odbiorze książki. Co prawda czytając najpóźniej pierwszy tom kilka sytuacji się wyjaśniło, o których wcześniej nie do końca miałam pojęcie, ale dopełniło to braki, które pojawiły się podczas poprzednich lektur i poznałam bliżej historię Sabiny i Wiktora.
Autorka wprowadza nas w intrygę, gdzie włamania do posiadłości i kwestie spadku odgrywają znaczącą rolę. Jest niebezpiecznie, co dodaje dreszczyku książce i nie jest zwykłym romansem. Ucieczki przed zbirami, pościgi, włamania sprawiają, że Sabina i baron Godlewski są na siebie skazani i spędzają ze sobą coraz to więcej czasu. Z pozoru odmienne charaktery odpychają ich od siebie. Na szczęście mają możliwość poznać się bliżej, ale czy to wystarczy, żeby zmienić zdanie o zamążpójściu?
Dialogi są nie przegadane, humor towarzyszący książce sprawia, że relacje głównych bohaterów są zabawne, a dziewiętnastowieczna etykieta ciekawie odwzorowana. Autorka kilkukrotnie wspominała, że pojawiają się tutaj błędy, coś jest nie tak, ale muszę przyznać, że w ogóle nie zwróciłam na to uwagi. Nie znam się na historii, nie jestem jej fanem, więc tym bardziej nie przeszkadzały mi nieprawidłowości, o ile faktycznie się takie pojawiały. Odbieram tę książkę pozytywnie i kolejny raz stwierdzam, że autorka ma dużo do zaoferowania w tymże gatunku.

Sabina Ostrowska uchodzi za starą pannę i ekscentryczkę, swoim ciętym językiem skutecznie odstrasza wszystkich chętnych adoratorów. Baronówna pragnie pozostać niezależna i móc zawsze decydować o sobie samej. Jej ojciec zajmuje się rozwiązywaniem zagadek w świecie socjety i dopuszcza córkę do pewnego śledztwa, wtedy Sabina poznaje Wiktora Godlewskiego. Gdy dziewczyna decyduje się na zorganizowanie wystawy ram, Wiktor pomaga jej w przewożeniu eksponatów, wtedy też dziewczyna znajduje obraz niemowlęcia ze znamieniem na udzie. I gdy wskutek napadu opryszków Wiktor zostaje ranny, Sabina przekonuje się, że mężczyzna posiada takie same znamię jak dziecko na obrazie. Zaczynają prowadzić śledztwo w tej sprawie. Wspólnie podróżują, próbując rozwikłać zagadkę sprzed lat, by rozwikłać tajemnicę pochodzenia mężczyzny. Łączące ich zadanie zbliża ich i może zatwardziała stara panna łaskawszym okiem spojrzy na przystojnego towarzysza.

"Zadziorna baronówna" to pierwszy tom serii "W dolinie Narwi". Rzecz dzieje się w pierwszej połowie XIX w. na Podlasiu. Z chęcią sięgnę po kolejne części serii.

Sabina Ostrowska młoda dama w kręgach towarzyskich ma cięty język i umie skutecznie trzymać na odległość swoich potencjalnych adoratorów. Trafiają się odważniejsi kawalerowie, ale takich ta młoda dama w mgnieniu oka odsyła, gdzie pieprz rośnie. Młoda baronowa pragnie niezależności i pragnie sama decydować o swoim życiu a w małżeństwie będzie ograniczona przez swojego męża. A jej wiek wcale nie ułatwia jen życia. Pewnego dnia ciotka dziewczyny wpada na pomysł, aby Sabina przez swojego ojca została dopuszczona do jego zagadek kryminalnych, bo według ciotki to jest dobra okazja, aby młoda dama znalazła odpowiednią partię. Sabina nie ma pojęcia, że trafi na godnego jej przeciwnika. Dzięki tym zagadką kryminalnym poznaje tajemniczego barona Wiktora Godlewskiego. Co wyniknie z tego spotkania? Czy temperament młodej damy nie zrazi Wiktora? Czy Wiktor będzie również uparty co Sabina a może mężczyzna jest jeszcze bardziej uparty niż dziewczyna?
„Zadziorna baronówna” jest debiutem literacki Urszuli Gajdowskiej. Już po opisie można wywnioskować, że młoda baronowa jest bardzo charakterna. Tą powieścią Ula rozpoczyna serię powieści „W Dolinie Narwi" historia tej serii toczy się na Podlasiu. Akcja toczyła się dynamicznie. Nie brakowało intryg i tajemnic w powieści. Główni bohaterowie wzbudzają bardzo dużą sympatię. Sabina w każdej sytuacji próbuje postawić na swoim.

Urszula Gajdowska Zadziorna baronówna Zobacz więcej