Zanim wybaczę

Okładka książki Zanim wybaczę
Magdalena Wala Wydawnictwo: Pascal Cykl: Splątane losy (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Splątane losy (tom 1)
Pascal
2021-03-10
2021-03-10
listy literatura polska splątane losy obyczajowe powieść obyczajowa

Na półkach: , , , , ,

Już trzecie spotkanie z Panią Magdaleną uważam za cudowne, nie zawodzi mnie i nie rozczarowuje,natomiast czaruje słowem pisanym niezwykle,z lekkością pióra pisarka napisała powieść przepiękną.

Na półkach: , , , , ,

Żałuję...
I to bardzo mocno...
Żałuję, że tak długo zwlekałam z sięgnięciem po powieść Magdaleny Wala. Tłumaczyć się mogę jedynie brakiem czasu. Jednak wreszcie otworzyłam książkę... Jakie emocje czekały na mnie podczas pierwszego spotkania z twórczością autorki?

Karolina Dziarska mieszka ze swoją apodyktyczną babcią Krystyną, ponieważ rodzice wyjechali na dłużej. Starsza pani uważa, że wnuczka powinna zrezygnować z pracy i wyjść za mąż, bowiem według jej zasad kobiety powinny zajmować się domem. Babcia wciąż kontroluje dziewczynę, umawia na randki w ciemno i ma wyśrubowane wytyczne.

W wyniku odbywania jednej z "kar" za zachowanie niezgodne z wolą babci, Karolina odnajduje w starej korespondencji dość grubą, nieotwartą jeszcze kopertę. Znajduje w niej pamiętnik, który zabiera ze sobą udając się do Zaborza na Warmii, gdzie dzięki przyjaciółce Majce, znalazła nową pracę.

Losy Karoli jako recepcjonistki w pensjonacie Jesionowy Zakątek, śledzimy naprzemiennie z wydarzeniami z okresu II wojny światowej, które w pamiętniku opisała młoda dziewczyna.
Teraźniejszość to ciekawe zdarzenia, które miały miejsce w pensjonacie; bardzo miła szefowa Dorota, mistrz kuchni Aleks oraz codzienne spotkania z Majką - to dla Karoliny niemal raj. Oczywiście nie można pominąć tego, co ją przestraszyło, czy wyprowadziło z równowagi...

Jednak zdaniem samej bohaterki jej codzienność nijak nie ma się do przeszłości i życia autorki pamiętnika. Bardzo długo nie wiedziała nawet, jak ona ma na imię, ale przerażało ją to co spotkało dziewczynę z czasów wojny. Każda strona wywoływała w Karoli ogromne emocje a przy okazji wyszło na jaw, jak bardzo powinna dążyć do wyjaśnienia rodzinnych tajemnic.

Uwielbiam powieści obyczajowe z tajemnicami i przeszłością w tle, w których rodzą się uczucia a zagadki mnożą się, nie pozwalając odłożyć książki, zanim nie poznamy rozwiązań. Taką właśnie perełkę dostałam w postaci "Zanim wybaczę". Autorka podarowała czytelnikom bardzo wyraziste postacie, piękne okoliczności przyrody, "czarne charaktery", ale również sytuacje mrożące krew w żyłach czy zmuszające do śmiechu.

Czytelnik chłonie historię Karoli oraz autorki pamiętnika a lekkość pióra autorki i nienadużywanie słów w opisach sprawiają, że wręcz prześlizguje się przez kolejne rozdziały zauroczony. Cudownie było przenieść się do Zaborza i przeżywać wraz z bohaterami ich losy. Nie zabrakło mi emocji - zarówno pozytywnych jak i negatywnych. A w kwestii tajemnic - Magdalena Wala umiejętnie potrafi sprawić, by czytelnik zmylił drogę prowadzącą ku prawdzie.

Podsumowując - "Zanim wybaczę" to przepiękna powieść o wybaczeniu, tajemnicach i utracie... honoru, godności, szacunku, rodziny i tożsamości. Nie brakuje w niej egoizmu, pogardy, rozgoryczenia, wstydu, strachu, gniewu i współczucia. Bohaterowie wielokrotnie pragną poczucia bezpieczeństwa swojego czy bliskich, nawet za cenę życia. Z ochotą sięgnę po kolejny tom a Wam gorąco polecam lekturę pierwszego!

Żałuję...
I to bardzo mocno...

Losy kobiet współcześnie i na tle wojny,przeszłość i teraźniejszość, miłość,przyjaźń, wszystko co najważniejsze.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Pascal miałam okazję przeczytać książkę Magdaleny Wali pt.
"Splątane losy. Zanim wybaczę".

Powieść pisana jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Z jednej strony mamy czasy współczesne. Natomiast z drugiej okres drugiej wojny światowej. Co dodaje uroku całej książce.

Główna bohaterka zajmuje się swoją konserwatywną babcią, która pod nieobecność jej rodziców usilnie stara się znaleźć męża dla wnuczki. Podczas porządków Karolina znajduje tajemniczy list do swojej już nieżyjącej prababci. Koperta jednak nie zawiera danych autora listu jedynie informację, że został wysłany z Zaborza. Zaintrygowana dziewczyna otwiera go. W środku znajduje się jednak nie list a pamiętnik i to nie taki zwykły a z czasów wojennych. Karolina postanawia rozwikłać tajemnicę, którą skrywa jej rodzina i odkryć kim jest autorką pamiętnika. Za namową przyjaciółki dziewczyna udaje się do miasta z którego wysłano list i rozpoczyna wraz z nią pracę w uroczym Jesionowym Zakątku.

"Teraz tradycyjne listy ze znaczkami zastąpiły e-maile. Wiadomości na pewno docierały do adresata szybciej i nic nie kosztowały, ale według Karoli były zbyt... bezosobowe. Co innego taka zapisana wiecznym piórem pożółkła już kartka. Szkoda, że ludzie nie wysyłają już listów"

"Splątane losy" od początku czyta się bardzo lekko. Nie jest to jedna z tych książek w których cała wykreowana fabuła męczy. Wręcz przeciwnie, to jak autorka operuje słowem sprawia, że lektura to czysta przyjemność. Przyznam, że to pierwsza książka w której spotykam się z historią inna niż koszmar obozów zagłady. Autorka sięga dalej i ma odwagę opisać okropieństwa, które w tych czasach działy się również naszym rodaczkom. Jest to tematyka zgoła inna ale nadal mroczna i wywołująca ból w sercach.
Dużo mówi się o holocauście ale mało słyszy się o tym jak traktowano Polki. Każdy w tamtych czasach przechodził swoje piekło na ziemi. Kobiety aby chronić swoich najbliższych przed obozem czy śmiercią głodową zmuszane były do prostytucji i były regularnie gwałcone. Czasem nawet okupanci zmuszali je do rodzenia im dzieci. Jednak w moim odczuciu chyba najgorsza rzeczą jaka spotkała bohaterkę pamiętnika nie były poczynania oprawcy a odtrącenie, brak zrozumienia i wyrzeczenie się jej przez najbliższą rodzinę. W tamtych czasach to był jak strzał prosto w serce. Z dnia na dzień stała się samotna w swoim piekle bez nikogo kto byłby jej w stanie pomóc. Natomiast ona tkwiła w tym nadal by ocalić rodzinę przed śmiercią samej o niej marząc. W obecnych czasach kobieta ma gdzie udać się o pomoc gdy spotka ją coś tak brutalnego. Wtedy rzeczą ważniejszą niż honor było życie i zdrowie krewnych.

"Czasem ci, których kochamy, odchodzą, a nam zostaje tylko taka podniszczona fotografia. I wspomnienia, które wraz z upływem lat zacierają się coraz bardziej. W ich miejsce pojawia się żal, że kiedyś nie postąpiło się inaczej, nie wypowiedziało się w porę pewnych słów. Człowiek stara się wtedy zachować choćby taki wizerunek, aby na stare lata powspominać to co było dobre"

Autorka idealnie opisuje przepaść jaka jest między główną bohaterką a postacią z pamiętnika. Mamy tutaj obraz świeżo budującego się uczucia pełnego czułości oraz relację niewolnica - pan. Tutaj nie ma miejsca na troskę wręcz przeciwnie. Młoda Polka traktowana jest gorzej niż rzecz. Całkowicie dwa różne światy.

Każda z opisywanych w książce postaci jest wyjątkowa na swój sposób. Nie ma tu miejsca na nudnych i oklepanych bohaterów. Ponadto autorka w bardzo ujmujący sposób opisuje uczucia i emocje. Bez przepychu, naturalnie. Przyznam, że w moim odczuciu książka nadaje się jak najbardziej na ekranizację i mam nadzieję, których z reżyserów z chęcią się tego podejmie. Z chęcią obejrzała bym losy Karoli i Ludmiły w formie serialu. Daje on większe pole do popisu i nie ogranicza się czasowo jak kinowe produkcję. Jest to moja pierwsza książka tej autorki, jednak z chęcią w niedalekiej przyszłości zapoznam się z pozostałymi powieściami Magdaleny Wali.

Co do zakończenia książki. Przyznam, że autorka mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się takiego finału. Jednak to nie koniec historii. Autorka napisała jeszcze dwie książki gdzie można czytać jeszcze o losach bohaterów z Zaborza. Na szczęście, ponieważ po lekturze czuje lekki niedosyt.

Wojna skrywa wiele tajemnic. Nikt z nas nie wie jakie sekrety skrywa nasza rodzina. Zwłaszcza, że opisana historia mogła wydarzyć się naprawdę.

"Splątane losy. Zanim wybaczę".

Główna bohaterka zajmuje się swoją konserwatywną babcią, która pod...

Okropnie nudna i niespójna historia. Pewnie gdyby nie przeszłość, o której dowiadujemy się za sprawą pamiętnika czytanego przez główną bohaterkę, to książkę odłożyłabym bardzo szybko. Dziewczyna - Karolina z jednej strony wychowywana przez babcie, z drugiej strony rodzice są cudowni, wyjazd za pracą do jakiegoś pensjonatu, tani, lukrowy romans z lokalnym pięknisiem. A dalej jest tylko gorzej - przysłowiowy groch z kapustą. Postacie nudne, kartonowe. Główna bohaterka robi trzy rzeczy; romansuje, czyta pamiętnik i je... no i ma infantylne przemyślenia.

Główną bohaterką jest Karolina, która z braku możliwości mieszka ze swoją surową i apodyktyczną babką. Największym marzeniem dziewczyny jest usamodzielnienie się i życie według własnych reguł, ponieważ mieszkając z babką nie ma na nic wpływu a wszystko musi być podpasowane pod starszą panią. Pewnego dnia całkiem przypadkiem Karolina znajduje w mieszkaniu pamiętnik z czasów wojennych. Dziewczyna, za pozwoleniem mamy, zabiera go i czyta potajemnie o losach Polki pracującej dla esesmana Heschela. W międzyczasie traci pracę, ale dzięki przyjaciółce wyjeżdża do Jesionowego Zakątka w Zaborzu do pracy w małym pensjonacie. Na miejscu okazuje się, że pamiętnik, który czyta potajemnie łączy się z miejscem, w którym teraz mieszka.

Czy Karolina odnajdzie spokój daleko od babki? A może uda się jej rozwikłać zagadkę, kim była tajemnicza adresatka pamiętnika i jaki ma to związek z jej rodziną?
Czasami jest tak, że od pierwszego zdania czuję, że książka będzie mi się podobała.... Tak było i tym razem :) Jestem zachwycona fabułą, tematyką, poprowadzeniem akcji, bohaterami. Czytając opis na okładce można rzecz: kolejna książka o tym samym, młoda kobieta, ucieczka, pensjonat. Nic bardziej mylnego! Książka jest po prostu cudowna, historia sięga II Wojny Światowej przez co wiele razy wzruszałam się i miałam łzy w oczach. Autorka bardzo umiejętnie przeplata ze sobą wątki współczesne z czasami wojennymi. Dodatkowo ogromnym plusem jest mądrość książki, po przeczytaniu której myślę, że każdy czytelnik doceni to co mamy teraz... Losy młodej Polki z czasów wojny są wstrząsające, pełne przemocy i bólu... Nic więcej nie napiszę, nie chcę Wam zepsuć przyjemności czytania, bo mimo tematyki książka jest niedołująca.

"Zanim wybaczę" to romantyczna, wzruszająca i ciekawa historia. Na pewno znajdzie się w mojej TOP-ce tego roku, dlatego polecam ogromnie. Bardzo lubię czytać obyczajówki, na dodatek z historią w tle. A jeśli dodamy do tego wspaniałych bohaterów, zalążek miłości, szczyptę przepięknych polskich krajobrazów - to czego chcieć więcej?

Z jednej strony żałuję, że tak późno sięgnęłam po tę serię, ale z drugiej miałam okazję przeczytać dwa tomy na raz. Nie ukrywam, że lubię czytać serię nie czekając na kolejny tom.

Przepiękna obyczajowa opowieść z tajemnicą w tle. Wysublimowana, pełna meandrów historii - świetna.

To moje pierwsze spotkanie z autorką. Powieść jest interesująca, fabuła wciąga. Główna bohaterka jest nękana przez babcię, z którą mieszka. Pewnego dnia dostaje propozycję pracy w innej miejscowości. Dla niej jest to szansa na rozpoczęcie nowego życia, poznania miłości życia oraz ucieczki od toksycznej babci.
Na krótko przed wyjazdem znajduje w domu babci tajemniczy list, który nigdy nie został otwarty a z pewnością musi skrywać jakiś rodzinny sekret. Okazuje się, że to pamiętnik tajemniczej kobiety opisujący jej burzliwe losy w czasie wojny.
Nasza bohaterka coraz bardziej pragnie poznać prawdę i tajemnice opisywane w liście... jak się później okazuje...rzeczywistość jest bardzo zaskakująca.
Zachęcam do przeczytania książki "Zanim wybaczę". Każdy czytelnik znajdzie w niej drugie dno. Przedstawiona historia jest naprawdę interesująca :)

Na krótko przed wyjazdem znajduje w domu babci tajemniczy list,...

Zachęcona pozytywnymi opiniami
i nazwiskiem autorki Magdaleny Wali sięgnęłam po jej nową książkę pt. "Zanim wybaczę". 📖☕🌷
Czy powieść spodobała mi się na tyle, aby móc Wam ją polecić? O tym za chwilę. 😉
Karolina Dziarska jest sympatyczną, młodą dziewczyną, która pod nieobecność swych rodziców sprawuje opiekę nad apodyktyczną i konserwatywną babcią. Starsza pani marzy o tym, aby jej wnuczka znalazła odpowiedniego, w jej mniemaniu kulturalnego i zamożnego kandydata na męża, tak aby nie musiała podejmować pracy, a jedynie zająć się domem
i mającymi wkrótce narodzić się dziećmi. 💙😘 Czy o tym samym marzy Karolina? 😉
Jak możecie się domyśleć, na pewno nie. Na szczęście dla niej w pobliskim Zaborzu, w pensjonacie o wdzięcznej nazwie "Jesionowy Zakątek", czeka wolna posada recepcjonistki. Karola, która bardzo pragnie się usamodzielnić, postanawia spróbować swoich sił. Do objęcia nowej pracy przydadzą się też rekomendacje jej przyjaciółki Majki. Tuż przed wyjazdem znajduje w mieszkaniu babci grubą kopertę, kryjącą we wnętrzu tajemniczy pamiętnik z lat wojny. 🌺
Kim była Ludmiła, której losy opisane są w pamiętniku? Do czego została zmuszona w czasie okrutnej wojny? I jak potoczą się losy sympatycznej Karoli? O tym musicie już przekonać się sami, bo ja nie chciałabym odbierać Wam przyjemności czytania. 💙
Książkę czyta się doskonale. Magdalena Wala stworzyła piękną opowieść, której akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, i muszę przyznać, że obie są niezwykle ciekawe. Autorka ukazuje nam, jak bardzo różniło się życie kobiet z czasów wojny od tych współczesnych. Jednak wiele problemów, jak np. przemoc wobec nich pozostało niestety bez zmian. Podczas czytania będziecie sobie zadawać pytanie, czy wolno jest oceniać ludzi i wydawać na nich skazujący wyrok, nie wiedząc nic bliżej o ich wewnętrznych dylematach, rozterkach i przeżyciach. I jaka jest cena przebaczenia? 🌷
Usiądźcie więc wygodnie w fotelu, zaparzcie sobie filiżankę aromatycznej herbaty i przenieście się do malowniczego Zaborza. Na pewno zechcecie tam pozostać dłużej... O to nie musicie się już martwić, bo niedawno ukazał się kolejny tom z cyklu "Splątane losy ".
Ja serdecznie polecam.
Moja ocena 9 /10. 💙😘

Zachęcona pozytywnymi opiniami

Połączeni współczesnej opowieści romantycznej z odkrywaniem historii!
Lekko się czyta... czeka się na wyjaśnienia!
Odpowiedzi dopiero w trzecim tomie.
Polecam.
u mnie połknięta w dwa dni.

Połączeni współczesnej opowieści romantycznej z odkrywaniem historii!
Lekko się czyta... czeka się na wyjaśnienia!
Odpowiedzi dopiero w trzecim tomie.
Polecam.
u mnie połknięta w dwa dni.

Dodaj cytat z książki Zanim wybaczę