Lwowska kołysanka

Wyróżniona opinia i

Lwowska kołysanka

przeczytanych książek 3113 napisanych opinii 2262

Takie książki po prostu uwielbiam! Piękny język, wspaniale opowiedziana historia, polecam, polecam, polecam!

Bardzo dobrze się czyta, mimo, że historia opisana w książce jest smutna. Lwów piękny, polski, tętniący energią wraz z nastaniem wojny zostaje upodlony i rzucony na kolana. A najstraszniejsze jest w tym wszystkim to, że zostaje po wojnie odebrany Polsce. Już nie mogę się doczekać aż zacznę czytać drugi tom.

Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, to ten rodzaj powieści z historią w tle.
Akcja dzieje się szybko, postacie są czytelne, fabuła jasna. Bardzo jestem ciekawa losów Ady. Lecę do drugiej części.

„Zawsze o nieszczęście łatwiej obwiniać kogoś, niż mieć pretensje do siebie.”
Dzięki Booktourowi zorganizowanemu przez Westę trafiła do mnie powieść Moniki Kowalskiej „Lwowska kołysanka”. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, pierwsze i zapewne nie ostatnie.

„- Pamiętaj, Aduś, kobieta ma w życiu znacznie gorzej, trudniej. Mężczyznom więcej wolno, więcej się im wybacza. Znajdź sobie kogoś, kto cię będzie przed światem bronił.”
Ada to młoda jeszcze niepełnoletnia dziewczyna, która mieszka wraz z rodziną na przedmieściach Lwowa, pracuje pomimo że los nie zawsze jej sprzyja, pracuje by pomóc rodzinie, ale stara się też czerpać z tego młodego życia ile może.
Jednak sytuacja polityczna nie jest łatwa, coraz częściej mówi się o wojnie, a kiedy ta wybucha wiele zabierze i zniszczy.
Historia rodziny Szubów od samego początku nie była łatwa, droga ich pomimo że pełna miłości ma też sporo zawirowań, bólu, pogubienia się.

„Wciąż widziała przed sobą zaciętą twarz pilota, który celował do jej małej siostry. Chciał zabić dziecko. Boże, co to za wojna?”
Poruszająca opowieść o rodzinie, wojnie i życiu.
Rzeczywistość w niej opisana nie jest bajkowa, a na wskroś realna.
Autorka poruszyła w niej wiele trudnych tematów takich jak bieda, wojna, brak wsparcia w rodzinie ale też i miłość w niej, przyjaźń, znieczulenie na krzywdę innych a także nie widzenie człowieka w drugim człowieku.
Bohaterowie świetnie wykreowani, dialogi bardzo realistyczne tak samo jak cała historia.
Na pewno sięgnę po kolejne części.

„Zawsze o nieszczęście łatwiej obwiniać kogoś, niż mieć pretensje do siebie.”

Bardzo ciekawa historia, pięknie opisany Lwów z perspektywy zwykłej rodziny. Chętnie sięgnę po 2 tom.

Kolejna lwowska saga, mnie porwała z niecierpliwością czekam na następne części. Polecam

W przedwojennym Lwowie obok siebie żyją spokojnie Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Wśród nich rodzina Szubów, która wiedzie ubogie, ale szczęśliwe życie. Wszystko zmienia widmo nadchodzącej wojny.
Monika Kowalska stworzyła chwytającą ze serce opowieść o rodzinie, miłości i przetrwaniu. Polecam.

Lwowska kołysanka. Dwa miasta. Jeżeli to jest debiut Moniki Kowalskiej to wiem że będę chciała sięgnąć po kolejną którą wyjdzie z pod jej ręki ♥️

Przepiękna powieść o życiu w przedwojennym Lwowie, o miłości, o codzienności, o problemach z którymi muszą radzić sobie bohaterowie. Poznajemy historię rodziny Szubów, która z każdą kolejną stroną książki coraz bardziej nas zaskakuje. I nagle II Wojna Światowa- która doprowadza do wielu zmian, do ogromnej ilości strachu i obawą przed każdym kolejnym dniem.  Pozostaje tylko nadzieja, nadzieja na lepsze jutro.

Pomimo tematyki wojny która jest bardzo ciężkim tematem i nie każdemu te książki mogą się podobać– to autorka w tak delikatnie subtelny sposób wprowadza nas w to wszystko, że wręcz nie można się od książki oderwać.
Już od pierwszej strony wiedziałam że będzie to coś co mi się podoba – pierwsze kilka zdań i miałam wrażenie jakbym słyszała swoją własną babcię która opowiadała o tym co się wtedy działo. Poruszane są najróżniejsze tematy, dla niektórych mogą wydawać się one dość ciężkie, ale sposób w jaki zostały one pokazane przez autorkę powodują że chce się cały czas książkę czytać nie odkładając jej.

Mogę ją polecić i myślę że będzie to jedna z tych nielicznych książek do których na pewno kiedyś jeszcze wrócę

Autorka z topograficzną dokładnością kreśli nam historię rodziny Szubów żyjącej we Lwowie. Polecam lekturę.

Dzieje rodziny Szubów: kolejarza Pawła, jego żony Julii pochodzącej ze zubożałej arystokracji oraz ich córek: Ady, Józki i Neli. Opowieść oparta na prawdziwych losach rodziny autorki dzieje się przed wojną i w czasie wojny w pięknym polskim mieście Lwowie. Kończy się wywózką w bydlęcym wagonie na ziemie odzyskane. Choć było biednie, a czasami doskwierał głód to była w tej rodzinie miłość. I to ona ich scalała. Barwna historia miasta, obyczajów i codziennego życia.