Dziewczyna z fotografii

2021-04-13
2021-04-13
9788382022049
literatura polska współczesna

Natasza tańczyła balet, do momentu, w którym wydarzył się wypadek, który przerwał jej dobrze zapowiadającą się karierę. Dziewczyna musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Luka rok temu miał wszystko czego pragnął - dobrą pracę, ukochaną, jednak jeden wieczór wszystko zmienił. Drogi tej dwójki przecinają się po raz pierwszy w samolocie i chociaż myśleli, że już więcej się nie spotkają, los szykował dla nich coś zupełnie innego. Czy Natasza odnajdzie swoje miejsce? Czy Luka dostrzeże, to co kryje się pod bliznami Nataszy?

To już moje kolejne spotkanie z twórczością autorki i za każdym razem jestem pod wrażeniem historii, które tworzy @annaolszewska. Stawia ona na bardzo życiowe, emocjonujące, realistyczne i poruszające tematy poruszane w swoich powieściach, co bardzo mi się podoba. Wtedy o wiele łatwiej "wejść" w tą historię i utożsamić się z głównymi bohaterami. Jeśli chodzi o "Dziewczynę z fotografii" to tutaj autorka stworzyła bardzo ciekawą, zaskakującą i wciągającą fabułę. Autorka ma bardzo przyjemny i lekki styl, dzięki czemu powieść czyta się wręcz ekspresowo. Książka napisana jest z perspektywy Nataszy i Luki, co sprawia, że możemy ich znacznie lepiej poznać, dowiedzieć się co czują, myślą i z czym muszą się borykać. Mimo iż bohaterowie to młodzi ludzie, to oboje bardzo wiele doświadczyli już w swoim życiu i nadal na swojej drodze napotykają wiele przeciwności losu. Relacja między bohaterami toczy się swoim rytmem, co niezmiernie mi się podobało, nie było w niej nic wymuszonego. Również tym razem @annaolszewska porusza ważne i ponadczasowe tematy, takie jak: żałoba, strata, cierpienie, niepełnosprawność, czy rozczarowanie, dostarczając przy tym czytelnikowi wielu cały wachlarz emocji. Autorka na kartach swojej powieści udowadnia, że zawsze warto walczyć o siebie i swoje marzenia, jednak najlepiej robić to we dwoje, czując oparcie i troskę. Polecam i czekam na kolejne książki autorki! Moja ocena to 8/10.

Ciekawa, nieżle napisana, emanująca takim specyficznym nastrojem opowieść o Nataszy, młodej kobiecie, marzącej o zostaniu primabaleriną. Jednak wydarzenia pewnego dnia, w zasadzie chwila, zrządzenie losu sprawiają, że wszystkie plany dziewczyny są nieaktualne, a ją samą spotyka niesamowita tragedia. Natasza nie chce pogodzić się z sytuacją, uznać tego co stało się jej udziałem. Nie chce przyjąć do wiadomości, że z jej życiowych planów nic nie wyjdzie.
Po kilku miesiącach, mimo nadal buntu przeciwko losowi, nie oswojeniu się z sytuacja, Natasza postanawia załatwić pewne sprawy, których nie można już odwlekać. W samolocie poznaje człowieka, zupełnie zwyczajnego, który jak się szybko okaże, wiele zmieni i wielokrotnie zostanie postawiony na jej drodze. Rozpoczyna się etap zmian w życiu Nataszy.
Dziewczyna z fotografii to ciekawa, w wielu miejscach bardzo życiowa lektura. Żałoba, zmiana planów, trudne życiowe zakręty, to wszystko może stać się w jednym momencie udziałem wielu z nas. Do tego krok po kroku rodząca się relacja pomiędzy dwojgiem bardzo mocno doświadczonych przez życie ludzi. Dodatkowo garść złych spojrzeń, wrogich komentarzy, momentami wręcz ostracyzmu.
Jak my będąc w takiej sytuacji zachowalibyśmy się? Tego nie wie nikt, kto w takim położeniu się nie znalazł.
Autorka bardzo ciekawie porusza pewne kwestie, prezentuje ludzkie reakcje, próbuje nam pokazać, jak wiele zależy od nas samych, jak przewrotny i często okrutny bywa los i jak bardzo ważne jest nasze nastawienie nawet gdy wszystko jest przeciwko nam. To także opowieść o drugim człowieku i o pokonywaniu własnych słabości, które bardzo często zdają się być nie do pokonania.
Całość opowiedziana w subtelny i odrobinę eteryczny sposób, nastrojowo. Czyta się z dużą przyjemnością często popadając w zadumę. Polecam.

Urzekajaca i nastrojowa historia Dziewczyny z fotografii, od której trudno sie oderwać. Natasza, która w wyniku wypadku traci oboje rodziców, sama odnosi bardzo poważną kontuzję, grzebie swoje plany i marzenia, by zostać primabaleriną. Balet, to wszystko co kocha, wszystko, co potrafi i nie wyobraża sobie, by pogodzić się z sytuacją. Czuje złość do całego świata, do babci, która chcąc ją chronić, zataiła przed nią śmierć rodziców... Po roku od wypadku, nadal pogrążona w wielkiej żałobie marzy tylko o tym, by odciąć się od przeszłości, pozbyć się domu w Paryżu, w którym się wychowała, a który dziś jest zbyt bolesnym wspomnieniem szczęśliwych lat, odciąć się od babci, której nie potrafi wybaczyć zatajenia śmierci rodziców, choć to jedyna osoba z rodziny, która jej pozostała...
W drodze do Paryża spotyka Lukę, intrygującego fotografika, nie mając świadomości, że los postawi go na jej drodze jeszcze wiele razy i że dzięki niemu obudzi się w niej znowu chęć do życia. Zdradzę tylko, że to będzie trudny związek, a resztę musicie sami przeczytać. Polecam

„Dziewczyna z fotografii” autorstwa Anny Olszewskiej
Są takie książki, które koją swoją subtelnością, które wlewają w serce nadzieję i przypominają ten wyjątkowy stan, gdy tylko jeden, jedyny człowiek na świecie mógł ugasić ogień gniewu gorejący w sercu…. Taka właśnie jest ta historia.
Jednak to nie tylko opowieść o rodzącej się relacji między poranioną, młodą kobietą i mężczyzną z bolesną przeszłością. To nie tylko lekcja wstawania po życiowych upadkach. To powieść ukazująca ostracyzm społeczny, przekreślanie ludzkich szans, stereotypowe myślenie, chore gonienie za społecznie uznanym wzorcem piękna i przekreślanie wszystkiego, co odbiega od „określonego wzorca ideału”.
Jednak są osoby, które potrafią ukazać piękno w „brzydocie” i brzydotę w „pięknie”. To co opakowuje człowieka, w żaden sposób go nie definiuje. Życiowe blizny nie odbierają piękna, którego źródłem jest wnętrze. Bo czym jest piękno? Czym jest brzydota?
Czy trzeba mieć duszę fotografa, by dostrzec ludzkie piękno? Czy trzeba pojechać do Paryża, by dostrzec różnorodność… a w nim piękno? Czy możliwy jest nowy początek bez planu… tylko z nadzieję, że wybór nowej ścieżki życiowej, będzie słuszny?
Gorąco polecam lekturę powieści „Dziewczyna z fotografii”, bo to piękna historia przepełniona muzyką, pięknem i nadzieją.
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk.

„Dziewczyna z fotografii” autorstwa Anny Olszewskiej

"Dziewczyna z fotografii" to poruszająca i klimatyczna opowieść o przyjaźni i miłości, o bolesnych doświadczeniach i traumatycznych przeżyciach. Historia o sile marzeń i poświęceniu, które jest konieczne do ich realizacji. Ciekawa, niebanalna fabuła zaskakuje i wzrusza dostarczając czytelnikowi cały wachlarz emocji. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Autorka z niesamowitą lekkością pióra porusza wiele trudnych tematów: lęk, cierpienie, samotność. Uzmysławia także, że nie można się poddawać i w każdej sytuacji warto walczyć o siebie i swoje pasje.
"Dziewczyna z fotografii” to niezwykle prawdziwa opowieść o ludzkich pragnieniach i słabościach, to opowieść, która daje do myślenia i skłania do refleksji.
Polecam!
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki ale na pewno nie ostatnie.

Autorka z...

Karierę Nataszy przerywa wypadek. Jej rodzice giną w nim, ona natomiast zostaje okrutnie okaleczona. Żmudna rehabilitacja nie napawa ją optymizmem. Przed wypadkiem całe jej życie związane było z baletem, teraz staje na rozdrożu. W samolocie do Paryża poznaje fotografa Lukę. Wkrótce okazuje się, że ich drogi ponownie się przecinają a ich znajomość wcale nie będzie przelotna. W paryskim mieszkaniu rodziców odszukuje list, w którym rodzice dają jej wskazówkę gdzie znajdzie prezent na swoje urodziny. Okazuje się, że prezentem była sesja zdjęciowa u znanego fotografa, u którego w przeszłości praktykował Luca. Czy Natasza zdecyduje się na sesję? Czy będzie mogła jeszcze tańczyć? Jak rozwinie się jej znajomość z Lucą?

Książkę czytało się dobrze. Została ona przemyślana i dopracowana w całości. Nie jest to książka o wielkiej miłości, lecz o stracie. W ciągu jednej sekundy Natasza straciła rodziców oraz zawaliła się jej kariera. Pozbieranie się wcale nie było łatwe i wymagała od niej wiele trudu. Pozostały blizny na ciele i na duszy. Czytając książkę po raz kolejny uświadomiłam sobie jak piękny jest balet i ile wymaga wyrzeczeń. Miałam wrażenie, że Natasza jest wręcz eteryczna i krucha jak porcelanowa laleczka. Łatwo było ją zranić, stąd też Luca wcale nie miał prostego zadania.
Książka ma swój klimat i warto ją przeczytać.

Przeczytałam wiele bardzo pozytywnych opinii na temat tej książki, więc sięgnęłam po nią także ja. I szczerze powiedziawszy nie bardzo rozumiem te zachwyty, ale przecież co czytelnik to opinia. Mnie książka ta zupełnie nie urzekła. Zaczyna się bardzo obiecująco, ale później robi się nudno. Po przeczytaniu i odłożeniu na półkę nie ma o czym pamiętać.

Opowieść całkiem sympatyczna, choć brak tu wielkich uniesień. Przyjemnie się czyta, choć nie ma problemu by odłożyć na później. To historia uczucia rodzącego się pomiędzy dziewczyną, która duża przeżyła i dalej zmaga się ze skutkami tego co się wydarzyło oraz pomiędzy młodym mężczyzną, który także doświadczył trudnych chwil. Pojawia się zwątpienie i ucieczka, jednak w końcu bohaterowie znajdują szczęście.

„Dziewczyna z fotografii” to powieść Anny Olszewskiej, która nie raz zaskakuje i wzrusza czytelnika. To świetnie opisana historia utalentowanej baletnicy Nataszy, która po wypadku stara się odzyskać równowagę życiową. W tym celu leci do Paryża, w którym spędziła swoje dzieciństwo. Na lotnisku przypadkowo poznaje młodego fotografa Lukę i tu po raz pierwszy ich drogi się spotykają. W mieszkaniu zmarłych rodziców Natasza znajduje kopertę ze wskazówką, która jest pierwszym elementem tradycyjnej gry urodzinowej. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pozostałe wskazówki zostały pochowane w różnych zakątkach Paryża dokładnie rok wcześniej. Podczas poszukiwań kolejnych kopert Natasza ponownie spotyka Lukę, który pomaga jej w odnalezieniu pozostałych informacji. Pokrzywdzeni przez los młodzi artyści, mimo odmiennych charakterów zbliżają się do siebie coraz bardziej. Jednak na ich drodze niespodziewanie pojawiają się demony przeszłości. Jeśli jesteście ciekawe jak potoczy się ta historia: Co kryje się w poszczególnych kopertach gry? Czy Nataszy uda się wrócić na deski teatru, a Luce wygrać prestiżowy konkurs? Czy połączy ich miłość? I jaką rolę w tym wszystkim pełni dziewczynka z zespołem Downa? To koniecznie musicie sięgnąć po książkę Anny Olszewskiej! Ja z tą pisarką zetknęłam się po raz pierwszy, ale jej styl, lekkość pióra i niebanalna fabuła do mnie przemawiają! Jest to niezwykła opowieść o sile marzeń i dążeniu do ich spełnienia, o radzeniu sobie z bolesnymi wspomnieniami, a także o tym, że każdemu człowiekowi należy się akceptacja, niezależnie od tego z iloma chromosomami się urodził. Autorka emocje dozuje nam powoli, akcja jest nieprzewidywalna, dlatego jest to świetny materiał na film! Przeczytałam z przyjemnością!
Zapraszamy:

1970

"Dziewczyna z fotografii" to piękna, subtelna opowieść o rodzącym się uczuciu. Ta książka bardzo mnie zaskoczyła. Myślałam, że to kolejna pozycja, w której znajdę utarte schematy. Nic bardziej mylnego...
Agnieszka Olszewska mile mnie zaskoczyła. Nie mogłam oderwać się od lektury. Cała gama uczuć i przemiany bohaterów - od bezradności, zmęczenia, braku siły do walki, aż po budowanie siebe samego na nowo, pasji, urzeczywistaniania marzeń...
Jestem zachwycona sposobem, w jakim autorka pokazała narodziny uczucia między głównymi bohaterami. Jest to obraz niezwykle subtelny, romantyczny, delikatny. W świecie gdzie ostatnio mamy wszystko podane na tzw. tacy, tą książkę wyróżnia właśnie ta delikatność i emocjonalność.
Powieść jest napisana niezwykle ekspresyjnie i plastycznie; nie ma tu zbędnych słów czy opisów. Każde zdanie, dialog to ładunek emocji.
Piękna lektura.

Anna Olszewska Dziewczyna z fotografii Zobacz więcej