Pozory

Skarpa Warszawska
2021-01-13
2021-01-13
literatura polska

Okładka książki Rozdzieliła nas wojna Max Czornyj, Joanna Jax, Agnieszka Lis, Maria Paszyńska, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska, Bogna Ziembicka
Ocena 7,7
Rozdzieliła na... Max Czornyj, Joanna...
Okładka książki Klopsiki, krokiety i inne zagadki Hanna Greń, Anna Kasiuk, Agnieszka Lis
Ocena 6,4
Klopsiki, krok... Hanna Greń, Anna Ka...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolejna świetna książka autorki. I jak zawsze ważne i trudne tematy. Polecam gorąco

"Jest dziwolągiem. Nie chcemy tu takich. O pracę u nas starają się najlepsi. Tylko takich chcemy. Na osoby… z deficytami czekają miejsca gdzie indziej". I dalej: "My, społeczność dążąca do ideału…" Jakież to typowe w czasach, gdzie lans jest trendy, a inność passée, prawda?

Tomek kocha pociągi i lokomotywy, a przy tym inteligencją przewyższa najpierw szkolnych rówieśników, a po latach współpracowników korporacji, którzy nie przepuszczają żadnej okazji, by brać udział w wyścigu szczurów, co wiąże się z wielokrotnie podejmowanymi działaniami, mającymi na celu wykolejenie wagonika, w którym siedzi już dorosły Tomasz zmagający się z Zespołem Aspergera…

Jakże potrzebne są takie książki jak ta, na kartach której wielokrotnie położono nacisk na fakt, że być innym, nie znaczy gorszym. Warto by o tym nigdy nie zapominać oraz by pamiętać, że pozory często zamazują nam pełnowymiarowy obraz człowieka. Bywa, że innego od reszty, ale jednak człowieka, który także ma swoje pasje i pragnie kochać z nadzieją na wzajemność.

Dawno się tak nie namęczyłem czytając książkę...

Dawno się tak nie namęczyłem czytając książkę...

Ciekawa i niełatwa lektura, poruszająca temat zespołu Aspergera i jego wpływ na funkcjonowanie w społeczeństwie.
Historię głównego bohatera, Tomka poznajemy od czasu jego narodzin, aż po dorosłość.
Tomek już od dzieciństwa wyróżnia się odmiennym zachowaniem, które jest niezrozumiałe dla osób z jego otoczenia. Już w przedszkolu jest cichy i wycofany. Nie nawiązuje kontaktów z rówieśnikami i ma swoje stałe rytuały. Kanapki pokrojone w kwadraty, ten sam jogurt. Wielką pasją i fascynacją Tomka są pociągi, o których wie wszystko z najmniejszymi szczegółami.
Pomimo dziwnego sposobu bycia Tomek jest inteligentny i szybko się uczy. Udaje mi się skończyć studia i dostać pracę w dużej korporacji. Tu również spotyka się z brakiem zrozumienia u innych. Niełatwo mu nawiązać dobre relacje z kolegami i jest uznawany za dziwaka. Jednocześnie jest bardzo dobrym pracownikiem, choć niedocenianym przez przełożonych. Gdy wybucha pandemia i firma przechodzi na pracę zdalną, okazuje się, że Tomek jako jedyny nie poddaje się panice i ze spokojem realizuje zadania.
Autorka bardzo dobrze wykreowała bohaterów pod względem psychologicznym. Pokazała, że człowiek z zespołem Aspergera może funkcjonować w społeczeństwie i w niektórych sytuacjach poradzi sobie nawet lepiej niż inni.

Na półkach: , , , , ,

Dobra książka,zaciekawiła mnie i porusza za serce.
Ładnie napisana,pióro Agnieszki Lis autorki wspaniałe.
Trzymała mnie od początku do końca w świetnym napięciu.
Wzruszyłam się przy książce.
Czytało się mi z wielką przyjemnością.
To naprawdę wzruszająca,ciekawa lektura warta przeczytania.

Dobra książka,zaciekawiła mnie i porusza za serce.
Ładnie napisana,pióro Agnieszki Lis autorki wspaniałe.
Trzymała mnie od początku do końca w świetnym napięciu.
Wzruszyłam się przy książce.
Czytało się mi z wielką przyjemnością.
To naprawdę wzruszająca,ciekawa lektura warta przeczytania.

Znana autorka, super opinie i recenzje, a dla mnie totalny zawód. Książkę czyta się dość szybko, ale treść całkowicie mnie zawiodła.

Nie do końca wiem kto jest bohaterem, bo jest tu wiele wątków, z których każdy mógłby być oddzielną książką.

Tomek jest wycofany i aspołeczny. Tak mówią o nim wszyscy w nowej firmie, która jest typową korporacją. Książka powiela znane stereotypy, wredna kadrowa, a raczej HR, niezbyt rozgarnięty marketing i beszczelna sprzedaż.

Każdy ma swoje maski w firmie i problemy w życiu prywatnym, które odreagowuje w pracy. Tomek jak się okazuje ma aspergera. Temat jest jednak potratkowany bardzo płytko. Ta książka mogłaby naprawdę wiele wnieść, gdyby poświęcić jej więcej uwagi i nie pakować tylu wątków jednocześnie. Wszystko przeskakuje dość szybko, zmierzając do szczęśliwego zakończenia.

Właśnie takiej książki teraz potrzebowałam! Skłamałabym, że jest to łatwa książka ale czyta się ją bardzo dobrze.
Tomasz zaczyna prace w korporacji. Jest to młody i bardzo inteligentny mężczyzna, który ma problem z relacjami międzyludzkimi. Sprawia wrażenie, że żyje w swoim własnym świecie, jest niezwykle szczery, pomocny a przede wszystkim aspołeczny. Jaka jest jego tajemnica? Czy poradzi sobie w pracy gdzie panują żelazne, korporacyjne zasady?
Autorka przedstawiła prawdę o dzisiejszych dużych, międzynarodowych firmach, gdzie nie liczy się człowiek jako jednostka a jedynie zysk i dobro firmy. Nie jest to książka trzymająca w napięciu ale poruszająca problemy współczesnego świata. Najważniejszym z nich jest zespół aspergera, na który choruje główny bohater.
Jeśli ktoś lubi powieści obyczajowe to na pewno powinien sięgnąć po tą pozycje. 8/10

Polecam.

Polecam.

To moje pierwsze spotkanie z autorką, lecz pewnie nie ostatnie. Lekkie i przyjemne pióro autorki sprawia, że książkę pochłania się bardzo szybko. Czym jest schemat normalności? Czy styl ubierania się lub sposób wypowiadania się jest gwarantem wpasowania się w otaczający się świat. Czy inność sprawia, że jesteśmy gorsi. Otóż nie, zdrowi czy chorzy, bogaci czy biedni pragniemy tego samego bliskości drugiej osoby i akceptacji nas takimi jakimi jesteśmy. "Pozory" to książka, która uświadamia że każdy z nas jest inny, ale ta inność nie sprawia że jesteśmy gorsi, lecz wyjątkowi na swój sposób.

Niby taka jakaś nudna, ale coś ma w sobie.
Inność, różnorodność- jak może być nie akceptowana.
Jak każdy z nas za zamkniętymi drzewami ma swój świat.

Niby taka jakaś nudna, ale coś ma w sobie.
Inność, różnorodność- jak może być nie akceptowana.
Jak każdy z nas za zamkniętymi drzewami ma swój świat.

Dodaj cytat z książki Pozory