Madame Bovary

Okładka książki Madame Bovary
Gustave Flaubert Wydawnictwo: Penguin Books Seria: Penguin Drop Caps literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Penguin Drop Caps
Penguin Books
2012-12-12
Data 1. wydania:
2012-12-12
angielski
Inne
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Salambo Philippe Druillet, Gustave Flaubert
Ocena 6,6
Salambo Philippe Druillet, ...
Okładka książki Herodiada. Salome Gustave Flaubert, Antoni Libera, Richard Strauss, Oscar Wilde
Ocena 10,0
Herodiada. Salome Gustave Flaubert, A...
Okładka książki Korespondencja Gustave Flaubert, George Sand
Ocena 6,8
Korespondencja Gustave Flaubert, G...

więcej Więcej

Nie podobał mi się ten powrót do określonych postaci męskich, był zbyt przewidywalny, aspekt fikcyjny może za łatwo wyjść przez zbiegi okoliczności, które nimi nie są... Nie jest za długą książką, ale miejscami przegadaną...

Wrażliwość nie ma szansy odnaleźć się w szablonie , zawsze będzie szukać ujścia czasami w autodestrukcji.

Pani Bovary to opowieść o poszukiwaniu siebie w świecie pełnym szablonów i sztywnych reguł.
Powieść o samotności i niezgodzie na to co w około.
O szarpaniu się liści na wietrze ...bo życie którym chciała żyć bohaterka nie było możliwe w życiu w którym jej dano.

Pozycja przeczytana swego czasu, być może za wcześnie, jako niewątpliwa klasyka gatunku. Historia wrażliwej kobiety i jej prób odnalezienia szczęścia w życiu, a także obraz tego samego w oczach ówczesnego społeczeństwa.
Niewątpliwie zaletą powieści był brak prostego, czarno-białego schematu. Ani Emma nie jest idealna, ani jej mąż Karol nie jest zły, w tym przypadku...

Emma jest francuską i bardziej współczesną Jagną z "Chłopów" (change my mind). W liceum czytałam fragmenty "Pani Bovary" i bardzo przypadły mi do gustu. Możliwe, że teraz przeczytaną całość lubię nieco mniej, jednakże nadal ta powieść ma swój klimat, który mnie do nie przyciąga 🤷

Zacznijmy od tego, że główna bohaterka (Emma) była strasznie irytująca, co mnie odrzuciło już na samym początku. Jeszcze bardziej mnie zdenerwowała naiwność jej męża. Jednak historia sama w sobie nie jest taka zła, a zakończenie całkiem ciekawe.

Czytałam dobrze ponad 12 lat temu, na wycieczce autokarowej w pewnym egzotycznym kraju, a Pan Przewodnik nieustannie mnie przekonywał, że Flaubert jest kiepską lekturą na podróż.
Może i miał rację, bo nic już nie pamiętam z treści, prócz tego, że Emma Bovary kupowała na zabój. I to dosłownie.
(Lubiłam potyczki dyskusyjne z Panem Przewodnikiem, bo się znał na literaturze i...

Trudna ale i piękna książka. Skłania do refleksji. Jest inna niż się zapowiada na początku i może dlatego tak mi się spodobała.

Świetna książka. Końcówka łamie serce.

Gustaw Flaubert powiedział kiedyś: "Pani Bovary to ja!" Podczas lektury zaczęłam dostrzegać u siebie lekkie podobieństwo do głównej bohaterki i zdałam sobie sprawę, że "Pani Bovary" stanowi pewnego rodzaju ostrzeżenie dla każdego większego miłośnika literatury, który świat fikcyjny stara się przełożyć na ten rzeczywisty.

Emma Bovary to z całą pewnością interesująco...

Bardzo dobra, aczkolwiek świadomość, że książka w czasach Flauberta została uznana za skandalizującą, a autor oskarżony o obrazę moralności, wywołuje uśmiech politowania.
Ciekawe, że podczas lektury nie potrafiłam jednoznacznie określić stosunku autora do głównej bohaterki. Bo mnie na przykład Emma Bovary drażniła w stopniu trudnym do opisania. Irytowała mnie od początku do...

9 676
    5 840