Pani Bovary

Gustave Flaubert Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej klasyka
Madame Bovary
Arcydzieła Literatury Światowej
Bovary Rouault
Inne

Na półkach: , , , , ,

Gustaw Flaubert był dziewiętnastowiecznym pisarzem francuskim, uważanym za jednego z największych mistrzów literatury. Pisać zaczął już w wieku ośmiu lat i nigdy nie chciał porzucić tej drogi. Otrzymany po ojcu spadek (aż pół miliona franków) pozwolił mu oddać się całkowicie temu zajęciu. Debiutował utworami o treści erotycznej, a jego pierwszym dojrzałym dziełem była...

Klasyka, ale całkiem przyjemna w odbiorze. Tytułowa pani Bovary czasami zachowuje się tak, że człowiek ma ochotę złapać się za głowę i powiedzieć "co ty kobieto wyprawiasz?!" ale z drugiej strony musimy też pamiętać, że czasy w których dzieje się fabuła są zupełnie odmienne od dzisiejszych...
Nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie przeczytałam bo od dawna miałam na swojej...

Fenomenalna. Doskonała. Tyle lat leżała na półce z odziedziczonymi książkami, ale może dobrze. Na pewno trzeba dojrzeć do niej. Targa emocjami.

Miałam nie pisać opinii, ale wstrząsnął mnie fragment z opisu książki:
"Główna Bohaterka – Emma – jest postacią niezwykle skomplikowaną i ciekawą, w atmosferze nudnego życia pospolitych mieszczan nie potrafi się odnaleźć. Jej losy stanowią krytykę drobnomieszczaństwa, ciasnych umysłów pozbawionych ambicji, zamkniętych i nietolerancyjnych."

Rzeczywiście, Emma nie potrafi...

Świetnie dopracowany, prawdopodobny i pełen zrozumienia portret psychologiczny głównej bohaterki, piękny język. Genialnie potraktowana kwestia ludzkiej przemijalności i subiektywnej prawdy, bo w sposób doprawdy ekscytujący, a przynajmniej dla mnie, gdyż należę do tych osób, które filozofia zrywa z fotela xdd Kocham totalnie.

Na początku książka ta lekko mnie nużyła, ale im dalej tym akcja bardziej się rozkręca W wspaniały sposób została ukazana kobieta, która dąży do upadku w pościgu za nieistniejącym ideałem mężczyzny i jej zdaniem, wzoru miłości.

Jakże główna bohaterka jest irytująca, a tym samym jak umiejętnie książka oddziałuje na emocje. Osobiście zachwytu brak, jednak lektura całkiem przyjemna.

"Pani Bovary" przetrwała u mnie na półce kilkadziesiąt lat i przeżyła kilka przeprowadzek. (wydanie PIW 1976r)Ostatnio wpadła mi w ręce (w okresie zarazy), przeczytałem ją dość szybko i powiem, że budzi u mnie mieszane uczucia. Najpierw pracowicie starałem się przeczytać przedmowę, a jakże, samego Jana Parandowskiego więc dowiedziałem się kto zacz autor, co to za książka...

Trochę rozumiem Emmę, więc mi się podobało nawet.

Na półkach: , , , , , , , ,

Emma Rouault jest córką farmera. Gdy ten łamie nogę, do ich domu przybywa niedawno owdowiały Karol Bovary, lekarz, który zakochuje się w córce swego pacjenta. Stary Rouault zgadza się na wydanie córki za mąż i Emma też wydaje się być początkowo zadowolona, jednak szybko odkrywa, że rola żony prowincjonalnego lekarza nie jest dla niej.

Powiem wprost, mam ambiwalentne...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje