Dramaty wybrane. Tom II

Okładka książki Dramaty wybrane. Tom II Johann Wolfgang von Goethe
Okładka książki Dramaty wybrane. Tom II
Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Państwowy Instytut Wydawniczy
1984-01-01
1984-01-01
Stefan Napierski, Wanda Markowska, Jan Kasprowicz, Stefan Lichański, Ludwik Jenike

Tasso jest pisarzem wspieranym przez księcia Ferrary, Alfonsa. Tasso przekazuje mu swój wiersz, który chce potem odzyskać, ale Alfons nie pozwala mu na to. Torquato jest uwielbiany przez dwie Leonory.
Kiedy przyjeżdża Antonio, pisarz jest od początku uprzedzony przeciw niemu.

Sielanka przedstawiona w pierwszej scenie okazuje się być ułudą.
Torquato Tasso jest postacią historyczną - włoski pisarz, autor "Jerozolimy wyzwolonej" (1581).

Kiedy przyjeżdża Antonio, pisarz jest od początku uprzedzony przeciw niemu.

Sielanka przedstawiona w pierwszej scenie okazuje się być ułudą.
Torquato Tasso jest postacią...

Dramat jeszcze bardziej specyficzny niż "Ifigenia w Taurydzie" - już przy tamtym pisałem, że jest mało dramatyczny i sceniczny, a tutaj nie jest taki niemal w ogóle. Akcję "Torquato Tasso" można by zamknąć w jednym niedługim zdaniu bez pominięcia jakichkolwiek ważnych wydarzeń - Goethe zamknął swój dramat już niemal całkowicie w uczuciach swoich bohaterów, a głównie w burzy uczuć tytułowej postaci. Mimo to, czy może dzięki temu właśnie, "Torquato Tasso" to dzieło bardzo interesujące i niebywale dojrzałe, jedno z pierwszych autotematycznych literackich dzieł w historii, z psychologiczną wnikliwością i przenikliwością podejmujące temat nadwrażliwości twórcy, kruchości jego psychiki, burzliwości nastrojów, zagrożenia obłędem, wyobcowania i niezrozumienia. "Ifigenia..." urzekła mnie nieporównanie mocniej, była bardziej uniwersalna, dramatyczna i złożona, natomiast olśniewające połączenie inteligencji i artystycznego kunsztu w wypowiedziach postaci jest tu nie mniejsze. "Torquato Tasso" jest jeszcze bardziej zapomnianym dramatem, ja jednak więcej znam słabszych niż lepszych od niego.

7.0/10

• Literatura niemiecka