Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów

Okładka książki Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów Rafał Kosik
Okładka książki Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Felix Net i Nika (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Felix Net i Nika (tom 3)
Powergraph
2006-11-28
2006-11-28
przygoda

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2023 Tomek Bilski, Michał Cetnarowski, Andrzej Drzewiński, Łukasz Marek Fiema, Marta Gidyńska, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Marta Magdalena Lasik, Jan Maszczyszyn, Radek Rak
Ku gwiazdom. A... Tomek Bilski, Micha...

Fajna książka

Fajna książka

Pamiętacie swoje sny? A może po nocy macie jedynie przeczucie o tym, co Wam się śniło?

Nad Warszawę nadciągnęła prawdziwa epidemia, którą początkowo wiele osób zignorowało. Uczniowie gimnazjum coraz częściej wyglądają na niewyspanych i ziewają na lekcjach, a mijani na ulicy dorośli zdają się apatyczni i zmęczeni. W takiej sytuacji żeby się obudzić najlepiej wypić puszkę ulubionego gazowanego napoju.

Prawda?

Pierwsza zaczyna poważnie odczuwać to Nika. Wstaje niewyspana i przez cały dzień nie czuje się zbyt dobrze. Straszne wrażenie, jakie pozostawia po sobie każdy ze snów, nie chce łatwo minąć nawet w świetle dnia. Wkrótce już sama myśl o położeniu się do łóżka wywołuje w dziewczynie niepokój i strach przed czarną karocą.

Dopiero gdy zasypiający w dziwnych miejscach ludzie zaczynają powodować wypadki Felix, Net i Nika zdają sobie pełnię sprawy ze skali problemu.

Kierując się trochę przeczuciami koleżanki, a trochę tropami, które ktoś zdaje się im podrzucać, przyjaciele wpadają na pomysł synchronicznego spania. Dzięki pomocy Manfreda szybko wymyślają jak to zrobić. Jednak to co czeka na nich w świecie snów zdecydowanie nie jest tym, co oczekiwali zobaczyć. Zamiast odpoczynku i chwili wytchnienia ludzie spędzają czas w wielkim skalnym pałacu unoszącym się nad miastem pracując z robotyczną obojętnością. To dlatego budzą się tacy zmęczeni.

Ale czemu to ma służyć?

Chcąc powstrzymać szalejącą epidemię senności przyjaciele będą zmuszeni spędzić dużo czasu w tym dziwnym miejscu. Muszą wymyśleć sposób, jak przekazać sobie na jawie informacje ze snu. Jakoś musi się to dać zrobić, prawda? Na szczęście Felix, Net i Nika nie pierwszy raz wpadają w tarapaty, tym razem na pewno też sobie poradzą.

Chyba, że Miś Niezły Skrót pokrzyżuje im plany.

„Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów” Rafała Kosika to trzeci tom przygód moich ulubionych gimnazjalistów! Tym razem Autor zabiera nas w niesamowitą przygodę, do świata rodem z koszmarów.

Epidemia senności w Warszawie to oryginalny pomysł na książkę dla młodzieży. Trio ma szansę sprawdzić się w tych niecodziennych warunkach i przyznam, że dobrze sobie radzą. Akcja jest wartka, opowieść czyta się naprawdę dobrze. Kiedyś miałam już okazję czytać ten tom i w ogóle mi się nie znudził. Tak samo przyjemnie spędziłam z nim czas jak te kilka lat temu.

Macie książki z młodzieńczych lat, do których chętnie wracacie?

Warszawę ogarnia tajemnicza epidemia senności, ludzie zasypiają na ulicach, w szkole, wszędzie. Do tego wszystkim śnią się same koszmary. Nasza super paczka musi rozwikłać kolejną zagadkę. Takie niesamowite historię potrafi wymyślić tylko Rafał Kosik. Jak już pisałam w poprzednich opiniach uwielbiam te serię. Ta część urzekła mnie samą fabułą ponieważ w poprzednich częściach główni bohaterowie musieli się zmierzyć z zagadkami oraz przeszkodami w realnym świecie, tu jednak większość przygody dzieje się w krainie snów. Naprawdę wspaniały pomysł. Z każdą kolejną częścią bohaterowie rosną więc ich codzienne problemy też się zmieniają ( także sercowe ) co można zauważyć czytając te powieść. Książka '' Felix Net i Nika oraz Pałac Snów'' jest fenomenalna i naprawdę polecam przeczytać. Ponownie również zachęcam tych którzy jeszcze nie czytali poprzednich części aby to zrobili ponieważ naprawdę warto.

Książka ogólnie dobra. Robi się ciekawa po dwusetnej stronie.

Książka ogólnie dobra. Robi się ciekawa po dwusetnej stronie.

Kolejny tom FNiN, który zaskakuje pomysłem fabularnym, jak i wykonaniem. Plaga zmęczenia i snu nie przynoszącego odpoczynku, kolejne śpiączki i Super Paczka, która jako jedyna może rozwiązać ten problem.

Muszę przyznać, że oniryczna przygoda jest stworzona wprost genialnie. Kreatywność autora nie przestaje mnie zachwycać. Jestem skłonna tak sobie wyobrazić właśnie możliwość wykorzystania snu w niecnych celach w prawdziwych świecie. Gęsto tu od intryg, zwrotów akcji, dreszczu emocji oraz niepowtarzalnego humoru, a ciężki klimat snu jest wprost wyczuwalny z kart książki.

Kolejne etapy rozwoju bohaterów, nowe postaci, wprowadzające co nieco zamieszania i stawianie ważnych pytań, nie pozostawionych bez odpowiedzi - za to kocham ten cykl i kolejny jego tom. Polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Mnie osobiście przypasowała lektura owej książki, lecz bywały momenty, gdzie nie rozumiałam pewnych kwestii. Ale muszę przyznać, że czułam się, jakbym była tam z nimi i z wypiekami na twarzy obserwowałam, jak Net i Nika powoli nawiązują głębszą relację. (Felix, dawaj znajdź sobie kogoś)
Podsumowując: Polecam ze względu na niebanalny oraz przyciągający uwagę wątek, oczywiście także dlatego, że ja po prostu uwielbiam, gdy autor wplata odrobinę miłości do swojego dzieła. Zachęcam do przeczytania.

P S: Felix + Zosia = 3>
P P S: Kto czytał, ten wie o co mi chodzi

Pod względem głównej intrygi książka daje radę, a nawet trzyma niezły poziom tomu drugiego, chociaż niektóre rozważania bohaterów na temat "co się właściwie dzieje" bywają chaotyczne albo niepotrzebnie rozwleczone. Zmienność i dziwna logika świata snów jest przedstawiona bardzo udatnie, ostrzeżenie przed władzą reklamy i konsumpcjonizmem sensowne, są nawet dobrze zrealizowane twisty i momenty grozy (chociaż próba eskalacji napięcia przez straszenie bliżej nieokreślonym, wzbierającym jak powódź Cieniem jest akurat słaba).

Wątek poboczny o szkolnych wyborach też się broni jako minisatyra polityczna, ale jeśli dobrze pamiętam, stanowi to wstęp do Kosikowych coraz wyraźniejszych komentarzy politycznych w kolejnych tomach (już tutaj pojawia się nawiązanie do sprawy dziadka z Wehrmachtu). Po ponad 15 latach jest to ciekawy w sumie dokument ówczesnej rzeczywistości.

Niestety, postać Neta i wątek miłosny Net-Nika są tak doszczętnie skopane, że drastycznie obniżyłam ocenę całej książce. Net to chamski, tchórzliwy bubek, który robi Nice sceny zazdrości o byle co, za co ONA go potem nie wiadomo czemu przeprasza, a w finale dostaje medal Prawdziwego Mężczyzny, bo bije się z innym bubkiem o prawo pójścia z dziewczyną do kina. Ble. Motywu "Nika nie jest jak inne dziewczyny, same puste lachony" też nie potrzebowaliśmy.

Trzecia część ,,Felixa, Neta i Niki" jest poświęcona zagadnieniu snu. Do klasy dołączają Gilbert i Gerald. Gerald próbuje poderwać Nikę. Nika zaczyna mieć koszmary senne o czarnej karocy. Z czasem wszystkich obywateli Warszawy ogarnia senność. Każdemu śnią się koszmary, niektórzy zapadają w śpiączkę. Do domu Niki przychodzi agent, który chce się widzieć z jej ojcem. Ulica Senna pojawia się i znika z mapy. Felix, Net i Nika przeżywają ciekawe przygody, ale nie brakuje również zabawnych sytuacji. Polecam serdecznie!

Niestety, jak dla mnie najgorsza część z całego cyklu. Niektóre momenty były znośne, niektóre lepsze, ale tło i fabuła nie aż tak dobre, jak w części poprzedniej.

Prawie 10 lat po pierwszym przeczytaniu podszedłem do książki jeszcze raz, I w sumie nie zawiodłem się. Bardzo Matrixowe S-F dla młodszej młodzieży. Ze względu na wiek może irytował mnie trochę (trochę) infantylny język którym jest napisana książka, no ale jest to książka dla dzieci i młodzieży więc nie obniżam oceny. Bardzo przyjemne, cieszę się że wróciłem po latach do tego.

Czas czytania: 5.5h/391 słów/m (według aplikacji moonreader)

• Felix, Net i Nika
  • Młodzieżowe