Córka Laguny

2010-09-10
978-83-7686-019-0
Grzegorz Komerski
Wenecja katastrofa

Książka naprawdę mi się podobała mimo ,że nie przepadam za książkami fantasy.Wiele ceikawych wątków, cały czas coś się dzieję.Do końca trzymała w napięciu. Ponadto główna bohaterka jest mega bystra i da się lubić ♥

Całkiem spoko książka, na pierwszej stronie znajdziemy mapkę wenecji, a na ostatniej, co było prawdą w książce, a co nie.
Mi osobiście przypadła do gustu główna bohaterka, Theo , ponieważ lubię, gdy dziewczyny też coś osiągają.
Historia jest prosta: Słynny łotr Bajamonte Tiepolo z jego trupą, chce utopić wenecję, z zemsty.
Na szczęście do miasta przybywa wychowana w Neapolu dziewczynka, Theo. Wiedzie normalne życie u boku przybranych rodziców. Jednak szybko sprawy wymykają się spod kontroli...

Na szczęście do miasta przybywa wychowana w...

Każdy szanujący się turysta wie co nieco o Wenecji. To miasto kojarzy się głównie ze wspaniałymi, unikalnymi zabytkami (szczególnie z okresu rozkwitu Republiki Weneckiej),oraz malowniczą plątaniną mostów i kanałów zamiast zwykłych ulic, po których pływają romantyczne gondole. Wenecja to miasto architektury i sztuki położone na licznych wyspach Morza Adriatyckiego. Niewielu turystów podziwiających te atrakcje wie, że Wenecja miała nie tylko chlubną przeszłość. Czasy inkwizycji i handlu niewolnikami są ciemną kartą w historii tego miasta. A wspominam o tym dlatego, że w „Córce Laguny” Michelle Lovric wątki historyczne są głównym tłem do następujących po sobie wydarzeń, w które uwikłana została Teodora Stampare.

Główna bohaterka - jedenastoletnia (nie wiem, czemu na okładce jest mowa o dwunastolatce ) Teodora posiada bardzo ciekawe zdolności. Jest spostrzegawcza, ma znakomitą, fotograficzną pamięć i co najważniejsze – widzi słowa wypowiadane przez ludzi. Słowa wypisane są nad głową rozmówcy, a krój pisma odpowiada jego charakterowi.
Teo jest typowym molem książkowym, który nie ma zbyt wielu przyjaciół wśród rówieśników. Bardziej niż trendy w modzie interesują ją półki z książkami i ich pobudzające wyobraźnię zapachy. W Wenecji książki pachną... rybami. Zafascynowana zapachami dziewczynka zostaje nagle uderzona w głowę książką, która wypadła z półki w staromodnej, weneckiej księgarni. Książka okazuje się być „Kluczem do Tajemnego Miasta” i może odczytać ją tylko prawdziwy wenecjanin.
Tak zaczyna się wielka przygoda Teo, która do wymarzonej Wenecji przybywa wraz z przybranymi rodzicami i niezbyt lubianą, zarozumiałą koleżanką Marią.
W tym zachwycającym mieście zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy. Od pewnego czasu starożytne, marmurowe studnie wyrzucają z siebie fontanny gorącej wody, która absolutnie nie nadaje się do picia. Nocą pojawiają się widmowe poświaty i dzwony bijące w pustych dzwonnicach. Najgorsza jednak dla stanu miasta i zabytkowych budynków jest coraz wyższa i cieplejsza woda, często zalewająca nawet wysoko położone partie miasta, w której na domiar złego pojawiły się rekiny. Wyjaśnienie tych zjawisk to zadanie dla gremium naukowców, do których zaliczają się również opiekunowie Teodory.

Wenecja to miasto zabytkowe ale i bardzo tajemnicze. Przed dziewczynką jednak chętnie odkrywa swoje sekrety. Jednym z nich jest istnienie Podszewki. Tam można ukryć się nawet przed wzrokiem złych duchów, co jest szczególnie istotne, gdyż dziewczynki z niewyjaśnionych powodów szuka duch straconego przed sześciuset laty zdrajcy Bajamonte Tiepolo. Owładnięty żądzą zemsty pragnie z pomocą starożytnej Kreatury przejąć władzę nad miastem. Cała nadzieja w Córce Laguny i Uczonym Synu, o których mówi stara przepowiednia. Nadchodzi wielka bitwa i od jej wyniku zależą losy Wenecji.
Czy uda się uratować miasto? Czym lub Kim jest obdarzony wielka mocą Almanach?
Jak wygląda miasto pod Podszewką? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba koniecznie przeczytać „Córkę Laguny”

Książka jest pełna zagadek, tajemnic i niesamowitych postaci. Węgorze Wampiry, piękne Syrenki o niewybrednym słownictwie, Dobre Duszki, Złe Wróżki, latające kamienne Lwy oraz cała plejada duchów i widm to tylko niektóre z nich.

„Córka Laguny” to książka ciekawa, interesująca i zaskakująca choć momentami nieco naiwna. Ale nadrukowany na okładce wiek 11+ wyjaśnia, że książka przeznaczona jest głównie dla nastolatków. Muszę przyznać, że i mnie się spodobała choć mam już lat trochę więcej. Akcja pędzi z zawrotną szybkością, przez co czytelnik nie traci zainteresowania książką, mimo jej sporej objętości.
Autorka jak w tyglu wymieszała ze sobą historię z fantazją i wyszło z tego nawet smaczne danie.
Pieści zmysły nie tylko zawartością, ale również przepiękną, baśniową okładką, którą zaprojektowała Joanna Wasilewska.
Książkę zaopatrzono w mapkę, na której zaznaczono ważne dla akcji miejsca, a na końcu jest objaśnienie wydarzeń historycznych, którymi zainspirowała się autorka pisząc tę pełną przygód opowieść.

Zbliża się okres wakacyjny, więc jak na urlop to do Wenecji! A nuż się komuś poszczęści i zobaczy na własne oczy weneckiego, skrzydlatego kota?

Czytałam ją kawał czasu temu,ale do dziś pamiętam,że była klimatyczna, czytając ją można było się poczuć jak w Wenecji. Była jak połączenie powieści z mroczną baśnią. co ciekawe ma swoją kontynuację,

Okładka
baśniowa
skąd
prezent od znajomej z LC
moja opinia
Piękna jest ta Wenecja.Ale i nie bezpieczna jak widać.Tyle,tu potworów.
A ta dziewczyna,jest dzielna.Mimo,że ma raptem 11 lat.
W tej historii,pływają.Chodzą po lochach.
Są Serbowie i oni mają brody.Mowa,jest o Turkach,a nawet o świnśkim pęcherzu.
Gdzie,był atrament.Akcja toczy się w roku 1899 .Ale,już wtedy mieszkańcy miasta chodzili na kawę.

Okładka
baśniowa
skąd
prezent od znajomej z LC
moja opinia
Piękna jest ta Wenecja.Ale i nie bezpieczna jak widać.Tyle,tu potworów.
A ta dziewczyna,jest dzielna.Mimo,że ma raptem 11 lat.
W tej historii,pływają.Chodzą po lochach.
Są Serbowie i oni mają brody.Mowa,jest o Turkach,a nawet o świnśkim pęcherzu.
Gdzie,był atrament.Akcja toczy się w roku 1899 .Ale,już wtedy...

Książka od której rozpoczęło się moje zainteresowanie Wenecją. Piękne opisy i świetna książka dla młodych osób.

Świetna książka, idealna dla osób w wieku 10-16 lat, ale z pewnością także dorośli szukający powieści pełnej przygód polubiliby tą książkę.

Nie polecam dla osób, które oczekują wspaniałej baśni czy porywającej powieści. Polecam tym, którzy chcieliby przeczytać ciekawy przewodnik po atrakcjach Wenecji z fabułą w tle.

Zadowalająca lektura jak na powieść przeznaczoną dla młodszej młodzieży i w moim przypadku czytaną przez osóbę "Z dwójką sprzodu". Początek bardzo mnie wciągną, w drugiej połowie trochę za dużo wszystkiego - wydarzeń, postaci, wątków, zagrożeń... Ale nie jest źle. Relaksująca, nie wymagająca książka, którą szybko się czyta. Baśniowy klimat jest no i realia dziewiętnastowiecznej Wenecji - szacunek należy się autorce za zawaracie wątków historycznych w Córce laguny i objaśnienie ich w dodatku.

Nastały dziwne czasy na świecie, ale najdziwniejsze rzeczy miały się dopiero zacząć w Wenecji. Do tego miasta zawitała Teo. Od zawsze pragnęła je odwiedzić, czując że do niego należy, że to jej dom. Niestety zaczęło się w nim robić niebezpiecznie; podniósł się poziom wód, z fal wynurzyły złowieszcze macki, a bezlitosne rekiny, niczym plaga, opanowały kanały. Rodzimi mieszkańcy dobrze wiedzą, że coś takiego już się kiedyś wydarzyło... i omal nie przyniosło miastu zguby. Czy historia zatoczy koło? Jaką rolę odegra tu młoda Teodora?

Wenecja - muzeum na otwartej przestrzeni. Miasto zabytek. Piękne i
tajemnicze. Dla zwykłych ludzi idealne miejsce na romantyczny wyjazd... tak naprawdę to tylko jedno jego oblicze. Co kryje się Pod Podszewką? -Drugi świat pełen duchów patrolujących ulice, syren zamieszkujących jaskinie, ogromnych, skrzydlatych kotów, żywych posagów i wielu, wielu innych cudów. Wenecja jest tu ukazana jako miasto zrodzone z magii i dziwów. Równie piękne, co niebezpieczne. Wielbiciele fantastyki będą niewątpliwie zachwyceni.

Wielu starszych czytelników odstrasza zapewne fakt, że główna bohaterka jest dzieckiem - ma tylko jedenaście lat, ale bez obaw. Dziewczynka ma sporo oleju w głowie, w dodatku towarzyszy jej całkiem sympatyczny (choć początkowo zadufany w sobie) Wenecjanin - Renzo. Obydwoje są świetnie dopracowanymi charakterami, które polubiłam od pierwszych stron. Jeśli chodzi o mroczne postaci - również ich nie brakuje. Większość z nich została odtworzona z prawdziwej historii Wenecji, choćby taki Rzeźnik Biasio, który rzeczywiście gotował kiedyś potrawki z dzieci i sprzedawał ją klientom. Taka tam książka dla dzieciaków. Co nie? :D

Ponoć jest to debiut Michelle R. Lovric - skoro tak, to muszę przyznać, że kobieta ma ogromny talent. Stworzyła niesamowitą powieść-baśń o Wenecji, która swoją akcją zaskoczy nie tylko dziecko, ale również nastolatka, a może i dorosłego. Pomysł na pewno oryginalny, klimat nie do podrobienia, ciekawa fabuła... czego chcieć więcej?

Jeżeli sami nie jesteście do niej przekonani, to podsuńcie ją swoim pociechom. Nie obiecuję, że będą po "Córce Laguny" spać spokojnie, ale jestem pewna, że książka dostarczy im niezapomnianych wrażeń.

recenzja opublikowana na http://magica-mundi.blogspot.com/

• 2011