Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii

Okładka książki Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii
Geoffrey Cain Wydawnictwo: Sine Qua Non biznes, finanse
biznes, finanse
Samsung Rising: The Inside Story of the South Korean Giant That Set Out to Beat Apple and Conquer Tech
Sine Qua Non
2021-03-10
2021-03-10
Jakub Michalski
Samsung Korea Południowa biznes korporacje literatura faktu

Bardzo ciekawa książka zdradzająca kulisy Samsunga. Autor ma niewątpliwie dużą wiedzę w temacie i lekkie pióro, ale sądzę, że za bardzo skupił się na kilku dużych wydarzeniach. Brakuje zarysowania szerszego tła z historii Korei i rozwoju Samsunga.

Ciekawe nawiązania do historii korporacji, poruszono wiele smaczków i ciemniejszych stron Samsunga.
Książka w ciekawy sposób obrazuje historię małej firmy, zajmującej się zupełnie inną działalnością do technologicznego giganta.
Warta uwagi.

Warta uwagi.

Książkę polecił mi kolega z pracy i postanowiłem po nią sięgnąć w wolnej chwili. Pozycja ta, to typowy dokument dziennikarski, więc jak ktoś takich pozycji nie lubi, to nie ma sensu, żeby sięgać po ten tytuł.
Na początku podszedłem do książki dość sceptycznie, ale podczas czytania dość mocno mnie wciągnęła, bo okazało się, że opisuje nie tylko dzieje firmy Samsung, ale także nowożytną historię Korei, na którą ta firma miała spory wpływ. Zaskoczył mnie ogrom Samsunga, wielka dywersyfikacja jej działalności oraz potęga rodziny, która za tą firmą stoi. Jeśli chodzi o samą Koreę, to w jej historii także jest wiele zaskakujących wątków, w tym także takich korupcyjnych.
Fajni technologii na pewno z chęcią przeczytają o udziale inżynierów Samsunga przy projektowaniu pierwszego iPhone'a, a osoby lubiące wątki biznesowe będą mogły się przekonać, w jaki sposób udało się zbudować długofalową potęgę firmy, która jest zarządzana całkiem inaczej niż amerykańskie korporacje.

Audiobook o Samsungu na urządzeniu Apple? Well… technologiczna część mojego serca ma kształt nadgryzionego jabłka. Choć Apple ma sporo wad, to w moich oczach zalety je rekompensują. Nie zmienia to jednak faktu, ze wysłuchanie historii tak znaczącej na rynku marki jak Samsung, nie była dla mnie nieciekawa - wręcz przeciwnie! To idealna książka dla osób interesujących się marketingiem, rozwojem biznesu czy nowymi technologiami.

Samsung w ciągu 40 lat przeszedł ogromną przemianę. Czy wiecie, że zaczynał jako firma… rolnicza? Ostatnie dziesięciolecia to dla tej firmy okres walki o udział na rynku smartfonów. Co ciekawe - Samsung dostarczał Apple podzespoły, przez co ich kontrahent był również ich najgroźniejszym rywalem. Procesy sądowe, prześciganie się o uwagę odbiorców za pomocą kampanii reklamowych oraz chęć bycia liderem w zakresie technologii.

Geoffrey Cain opisuje losy firmy, nie ukrywając bardzo niewygodnych dla Samsunga faktów. Nie umniejsza jednak sukcesom Samsunga. Jak nikt (będąc spoza korporacyjnego świata Republiki Samsunga) znał jej pracowników∑ i kulturę organizacyjną - od lat bowiem pisał na jego temat artykuły do prasy. Śledził aferę wybuchających telefonów, medialnej reakcji na śmierć Steve’a Jobsa, zmian na dyrektorskich stołkach i sposobie zarządzania ludźmi. To ostatnie jest zjawiskiem fascynującym - ludzie potrafili przepracować w Samsungu większość swojego zawodowego życia, wierząc, że robią to, co słuszne i służą nie tylko rozwojowi technologii, ale i Korei. Dlaczego? Losy firmy są bardzo mocno związane z polityką. Czasem wręcz trudno odróżnić, które wydarzenia są państwowe, a które korporacyjne - tak bardzo te dwa światy przenikają się w historii Samsunga.

Przyznam, że ogrom firmy - Samsung zatrudnia ponad 300 tysięcy osób jest wręcz przytłaczający. Jak zarządzić takim molochem? Koreańska dyscyplina jest w tym zakresie remedium na wiele problemów. Osobiście nie chciałabym doświadczyć tego typu kultury organizacyjnej (choć cenię jasno komunikowane wartości). Bez wątpienia jednak Samsungowi należy się uznanie za to, co udało się osiągnąć jej właścicielom w tak stosunkowo krótkim czasie.

Książka jest rzetelna - bazuje na rozmowach z setkami pracowników i ex-pracowników firmy oraz ich rodzin, politykami, dziennikarzami. Autor zapoznaje nas z wieloma wypowiedziami, przybliża to jak wyglądało rozwiązywanie problemów (np. Wspomniane wybuchające telefonu) od środka. Opowiada nam o słynnym sejfie z gali rozdania Oskarów. To książka pełna ciekawostek i faktów, ale wydająca się bardzo obiektywną pozycją.

Temat arcyciekawy, ale mam niedosyt. Autor w moim odczuciu podszedł do tematu zbyt tendencyjnie.

Wydanie książki o tego typu korporacji, to dla autora zawsze wielkie ryzyko...przede wszystkim ryzyko pozwu, czy ryzyko odcięcia od informacji z wewnątrz na zawsze. Całe szczęście znajdują się jeszcze odważni ludzie, by napisać prawdę, chociaż to co możemy tu znaleźć to tylko wierzchołek góry lodowej.
Pracujących w korporacjach za pewne zainteresuje sposób zarządzania ludźmi rodem z państw azjatyckich (w naszych realiach nie mieszczący się w głowie...manipulowanie ludźmi, tresowanie do oczekiwanego sposobu myślenia czy traktowanie ich w tak (w naszym mniemaniu) nieludzki sposób), zagrania marketingowe...czyli jak Samsung i Apple doprowadziły reklamę do wyżyn manipulacji użytkownikiem końcowym...co straszniejsze, ludzie nadal łapią się na takie zagrywki...w efekcie tylko pogłębia się nasz konsumpcjonizm, co również zmienia nasze cele w życiu, na kompletnie bezwartościowe.
Książkę polecam wszystkim, którzy chcieliby zobaczyć w telegraficznym skrócie, jak na prawdę wygląda praca w takich firmach i jak one postępują ze swoimi klientami.
Pozycja na pewno nie jest pozycją koloryzującą rzeczywistość i pokazuje firmę od tej ciemnej strony, dodatkowo udowadnia zagorzałym miłośnikom Iphona, z czyich komponentów tak na prawdę ich wielbione urządzenie się składa.

Pracujących w korporacjach za pewne zainteresuje sposób zarządzania...

Ciekawa historia firmy Samsung

Ciekawa historia firmy Samsung

Książka składa się z dwóch części, pierwsza pokazuje jak funkcjonuje państwo, gdzie prywatna firma ma zbyt dużo władzy. Samsung w Korei Południowej jest nie tylko zbyt wielki, aby upaść, ale również zbyt potężny, aby jego przedstawiciele ponosili jakiekolwiek konsekwencje. Czytając książkę zastanawiałam się nad skalą korupcji w Korei, czy przy zjawisku, które występuję tak nagminnie i dotyczy tak wysoko postawionych osób, można je traktować jeszcze jako korupcje, bo może jest to już element kultury danego kraju?
Druga część książki ukazuje jak Samsung wchodził na arenę międzynarodową, jego kampanie marketingowe – słynne selfi na gali rozdania Oskarów w 2014 roku Ellen DeGeneres oraz jak ważne jest współzawodnictwo i konkurencja na wolnym rynku, gdyż smartphone nigdy nie były by tak zaawansowane, gdyby nie chęć pokonania konkurenta.

Moim zdaniem bardzo szkoda czasu na książkę. Pierwsze 3 rozdziały intrygujące, a dalej suche fakty, które usypiają. Szkoda czasu...

Sprawnie, w amerykańskim stylu napisana książka, która oprócz zarysu historii Samsunga, dostarczy nam mix anegdot, wspomnień, domysłów i osobistych wrażeń autora na temat kulisów działań samej branży, marketingu i wojny z Apple o pierwszeństwo na rynku telefonicznym.
Nie jest to przy tym książka wyczerpująca temat czeboli, azjatyckiego charakteru korporacji, czy też zbiór informacji na temat technicznych przełomów i ciekawostek. W żadnym razie więc nie wyczerpuje studium przypadku.
Z książki za to z pewnością rozrywkowo skorzystają ludzie działający w marketingu, przedsiębiorcy czy ludzie mający pewne doświadczenie w biznesie i w pracy z produktem, gdyż historia Samsunga pokazuje, że nawet mając nieograniczone budżety i zasoby ludzie, pojedynczy ludzki błąd potrafi być dalej skalowalny.

Dodaj cytat z książki Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii