Problém tří těles

Okładka książki Problém tří těles Cixin Liu
Okładka książki Problém tří těles
Cixin Liu Wydawnictwo: HOST s.r.o. Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1) Ekranizacje: Problem trzech ciał (2024) fantasy, science fiction
Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1)
三体 (The Three-Body Problem)
HOST s.r.o.
2017-08-15
2017-08-15
czeski
Aleš Drobek
Ekranizacje:
Problem trzech ciał (2024)
Inne

Początkowo dałem 7 jednak po przeczytaniu kolejnych tomów podniosłem ocenę. Dlaczego? Doceniłem, że tom pierwszy był krótki, zwarty i zmierzał do finału.

plusy
- niesamowita dokładność jeśli chodzi o prawa fizyki.
- wartka akcja, generalnie z rozdziału na rozdział autor zabawia nas krótkim rozwinięciem w intrydze
- dużo ciekawych rozważań na temat technologii oraz kosmosu.

minusy
- prosty język, aby nie powiedzieć wręcz prostacki. Dialogi bardzo przez to cierpią.
- trzeba się przyzwyczaić, że jest to książka chińska i pewne aspekty będą w niej wybielone.

plusy
- niesamowita dokładność jeśli chodzi o prawa fizyki.
- dużo ciekawych rozważań na temat technologii oraz kosmosu.

minusy
- trzeba się przyzwyczaić, że jest to książka chińska i pewne...

Do połowy było dla mnie ciekawe, później zamieniło się w to takie typowe naukowe bla bla. Jednakże dla entuzjastów fizyki będzie to raczej bardziej interesujące. Ostatecznie dla mnie średniak.

Sięgnąłem po nią po jakiejś recenzji serialu (nie oglądałem go jeszcze). Miałem wyrobioną przez media jakąś jej wizję - zaskoczyła mnie na wielu płaszczyznach, bardzo pozytywnie. Trzyma poziom przez całość, egzystencjalne napięcie wręcz wzrasta.
Mieszanka refleksji nad nauką, kondycją człowieka, systemami politycznymi.
Uważam, że dużo pomaga pewien poziom wiedzy - fizycznej, historycznej, filozoficznej. Wtedy pokazują się głębsze analogie, bardziej rusza myślenie. Z fizyką cząstek elementarnych mam do czynienia na codzień - wywody naukowe były czystą przyjemnością (od dawna zastanawiałem się co to życie z punktu widzenia atomów i jeszcze mniejszych elementów - końcówka to piękna fantazja). Historycznie sporo doczytałem - znajomość sensu i przebiegu chińskiej rewolucji kulturalnej dodaje kolejny wymiar opowieści, który łatwo pominąć. W zestawieniu z ideami kapitalizmu daje dużą przestrzeń do zastanowienia się dokąd zmierzają obecne czasy.
Z przyjemnością sięgam po kolejny tom.

Mieszanka refleksji nad nauką, kondycją człowieka, systemami politycznymi.
Uważam, że dużo pomaga pewien poziom wiedzy -...

Przeczytałam książkę po obejrzeniu serialu i uważam, że jeśli serial przypadł komuś do gustu, to książka będzie jeszcze lepsza. Opowieść skupiona jest w głównej mierze na wątkach naukowych, które są opisane bardzo precyzyjnie i obszernie. Akcja książki była moim zdaniem bardziej zrozumiała niż serialu, a jeden główny bohater nadawał historii większej spójności. Pozycja z pewnością nie dla każdego, ale moje serce skradła już od pierwszych rozdziałów. Polecam!

Przeczytałem po obejrzeniu serialu ( nie wiem czy to dobrze czy źle) Serial oceniłem na 6/10 natomiast książka o dziwo mnie nie porwała ( a zawsze mam odwrotnie). Przepraszam ale mnie absolutnie nie zachwyciły szczegóły powstawania sofonów a wręcz byłem bliski rzucenia w kąt książki, dobrze że był już koniec bliski. Pewnie porwę się na kolejne tomy choć z duuużą rezerwą. Serial oprócz głównego wątku jest zrobiony pod europejskich i amerykańskich widzów.

Ciekawa

Ciekawa

Pomysł genialny, wykonanie... No już niestety dużo gorsze i nie mam na myśli tylko strony językowej tym bardziej, że jest to tłumaczenie tłumaczenia. Dla mnie humanistki 2/3 tej książki było bardzo ciężkostrawne, bo zwyczajnie nie potrafiłam wyobrazić sobie tego o czym pisał autor w astrofizycznym żargonie. Myslę, że dobrze się stało, iż powstał serial, bo dla wielu takich laikow jak ja będzie on o wiele łatwiejszy do przyswojenia, wiadomo bowiem, że w filmowych adaptacjach pomija się długie naukowe wywody i opisy.
Jednak chcę tu zaznaczyć, że ksiażka nie jest niezrozumiała. Zaczyna się bardzo ciekawie. Potem przez sporą jej część mamy wstawki z gry i to ta część dla mnie mogłaby zostać całkowicie pominięta, albo przynajmniej bardzo mocno skrócona, gdyż caly jej sens zostaje wyjaśniony w ostatniej 1/3 powieści. Z tego właśnie powodu ta ostatnia część "Problemu..." robi sie bardzo interesująca. Tak więc generalnie wiem o co tam chodzi i za ten pomysł podziwiam autora, jednakże te naukowe wywody, no coż, równie dobrze moglam pominąć. Poza tym bohaterowie... Trudno mi oprzeć się wrażeniu, że są tam tylko po to, żeby w ich usta wtłaczać to co autor ma nam do przekazania i po nic więcej. Takie kukły bez wyrazu i charakteru.
Nie wiem czy sięgnę po kolejną część, być może ale na pewno nie od razu bo czuję się tą powieścią wyczerpana.

Trochę jak u Lema - wątek naukowy jest tu ważniejszy niż fabuła, przez co czasem historia się rozjeżdża… ale same pomysły autora są dla mnie tak niezwykłe i odkrywcze, że można mu to wybaczyć. Lecę po drugi tom!

Książka, która przywróciła mi wiarę w literaturę Science Fiction. Co ciekawe, obecnie większość mówi Sci-Fi co jest śmieszne bo nie ma w dzisiejszej literaturze prawie w ogóle „Science” jest tylko „Fiction”. Tu jest inaczej!
Przepełniona fizyką książka porusza wiele uniwersalnych problemów. Fabuła niemal nie posiada fikcji, tego jest niewiele. Jednak kiedy mowa jest o kontaktach z obcymi mamy niepokój, napięcie, strach i ciekawość, choć oczywiście największą przyczyną strachu są sami ludzie.
I tu jest pointa całej książki. Można bowiem odnieść wrażenie, że autor hołubi rozwój naukowy i cywilizacyjny kosztem środowiska. To nie prawda - esencją książki jest pytanie dlaczego naiwnie wierzymy, że spotkamy obcą cywilizację pełną moralności i wzniosłości kiedy my sami dla innych gatunków zwierząt, roślin, insektów a nawet ras jesteśmy kłusownikami i tyranami? Czy nie powinniśmy być przede wszystkim moralni dla innych organizmów zamieszkujących naszą planetę, a ze zdrową ostrożnością podchodzić do tego co nieznane w kosmosie?
Wyjątkowa książka, która dla mnie będzie kanonem literatury Scince Fiction razem z Neuromancerem oraz Modyfikowanym Węglem!