Wiele tytułów. Eseje przygodne

Okładka książki Wiele tytułów. Eseje przygodne Ryszard Koziołek
Okładka książki Wiele tytułów. Eseje przygodne
Ryszard Koziołek Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią publicystyka literacka, eseje
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2019-11-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-11-13
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380499423
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Ocena 6,5
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...
Okładka książki Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Anna Kałuża, Marta Koronkiewicz, Ryszard Koziołek, Zofia Król, Paweł Mościcki, Aleksander Nawarecki, Monika Ochędowska, Magdalena Pytlak, Piotr Śliwiński, Tomasz Swoboda
Ocena 6,4
Prognoza niepo... Olga Drenda, Julia ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Świat wtłoczony w okładkę



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
103 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
82
58

Na półkach: , , , , , ,

Zbiór naprawdę wnikliwych esejów, w których autor chodzi własnymi ścieżkami interpretacyjnymi, a robi to z wielką erudycją. Wszystkie są na naprawdę wysokim poziomie, ale gdybym miał jakieś wyróżniać, to te o Lalce, Camusie oraz Conradzie/Sienkiewiczu.

Zbiór naprawdę wnikliwych esejów, w których autor chodzi własnymi ścieżkami interpretacyjnymi, a robi to z wielką erudycją. Wszystkie są na naprawdę wysokim poziomie, ale gdybym miał jakieś wyróżniać, to te o Lalce, Camusie oraz Conradzie/Sienkiewiczu.

Pokaż mimo to

avatar
957
794

Na półkach: ,

Przeczytałam kolejne eseje profesora Koziołka, jak mówi podtytuł "przygodne". Myślę jednak, że nie zdarzają się one autorowi przypadkiem (zgodnie z definicją tego słowa),na pewno są efektem wnikliwych studiów i oczywiście wielkiej erudycji i oczytania.
Podzielone na cztery części: "Sygnaliści", "Dwa studia", "Ćwiczenia z wyobraźni teologicznej" i "Ku sobie" dały mi możność innego spojrzenia na znane mi lektury. "Lalka" wciąż nabiera dla mnie nieoczekiwanych znaczeń. Już esej Olgi Tokarczuk pozwolił mi ujrzeć ją w nowym świetle. Koziołek dorzuca tu swoje widzenie "Lalki" jako "powieści zemsty". Jest przekonujący w swojej teorii i nie pozostawia czytelnikowi wyboru, kierując go w stronę kolejnej lektury tej książki.
Bardzo interesujące jest też pokazanie "Chłopów" jako powieści politycznej. Przyznam, że wracałam do powieści Reymonta, ale raczej patrzyłam na losy bohaterów wpisane w pory roku; wątki polityczne umykały mi; owszem pamiętam Rocha, ale nie postrzegałam go jako emisariusza, a już brat dziedzica, Jacek, zupełnie uszedł mojej uwadze. Wygląda na to, że trzeba będzie wrócić do Lipiec.
Zaciekawił mnie esej o Bobie Dylanie i zawirowaniach wokół nieodbierania przez niego Nagrody Nobla. Pięknie tłumaczy Koziołek jego długie milczenie i nieobecność na oficjalnej ceremonii. Pisze: "...wszystko, czego szukamy, jest w tekście, który trzeba spróbować pojąć, zanim zacznie się o nim mówić".
Trudno mi tu wymieniać teksty, bo właściwie wszystkie na to zasługują. Muszę jednak wspomnieć jeszcze o "Śmiechu Jezusa", "Włosach Absaloma" czy "Jego prawej stopie". Podziwiam "wyobraźnię teologiczną" autora i szukanie w tekstach ewangelicznych tego, co kryje się "między wierszami".
Ujął mnie profesor osobistymi refleksjami związanymi z dzieciństwem, ze swoimi rodzinnymi stronami, wspomnieniami bliskich mu babek, Heli i Milki, "religijną dwubiegunowością". W jego powrocie do krajobrazów dzieciństwa odnalazłam wiele swoich przeżyć.
Eseje Koziołka są przede wszystkim nieustającym potwierdzeniem, że trzeba "czytać, dużo czytać" i oczywiście, że "dobrze się myśli literaturą".

Przeczytałam kolejne eseje profesora Koziołka, jak mówi podtytuł "przygodne". Myślę jednak, że nie zdarzają się one autorowi przypadkiem (zgodnie z definicją tego słowa),na pewno są efektem wnikliwych studiów i oczywiście wielkiej erudycji i oczytania.
Podzielone na cztery części: "Sygnaliści", "Dwa studia", "Ćwiczenia z wyobraźni teologicznej" i "Ku sobie" dały mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1633
453

Na półkach: ,

Bardzo dobry zbiór esejów prof. Koziołka. Teksty bardzo wnikliwe i przedstawione w sposób, że wywołały we mnie okrzyk wooo. Po lekturze doszedłem do wniosku, że “Lalkę” B. Prusa należy przeczytać jeszcze raz, a najlepiej równolegle z “Hrabią Monte Christo” A. Dumas. Moja fascynacja “Dżumą” A Camusa od czasów liceum została wzmocniona argumentami o jej aktualności.
Eseje teologiczne zawarte w rozdziale “Ćwiczenia z wyobraźni teologicznej” zmuszają do refleksji (nawet ateistę; jakim jestem).
Polecam, warto sięgnąć po ten zbiór esejów.

Bardzo dobry zbiór esejów prof. Koziołka. Teksty bardzo wnikliwe i przedstawione w sposób, że wywołały we mnie okrzyk wooo. Po lekturze doszedłem do wniosku, że “Lalkę” B. Prusa należy przeczytać jeszcze raz, a najlepiej równolegle z “Hrabią Monte Christo” A. Dumas. Moja fascynacja “Dżumą” A Camusa od czasów liceum została wzmocniona argumentami o jej aktualności.
Eseje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
216
212

Na półkach:

Zbiór felietonów profesora literaturoznawstwa, rektora UŚ na różne tematy powiązane z literaturą, kulturą, humanistyką, a nawet teologią. W większości jakoś odnoszą się do aktualnej rzeczywistości (np. politycznej w Polsce, nagrodzie Nobla dla Boba Dylana). Jest to jednak pretekst, punkt zaczepienia do wyprowadzenia bardziej uniwersalnych obserwacji. Wymagająca skupienia, ciekawa literatura.

Zbiór felietonów profesora literaturoznawstwa, rektora UŚ na różne tematy powiązane z literaturą, kulturą, humanistyką, a nawet teologią. W większości jakoś odnoszą się do aktualnej rzeczywistości (np. politycznej w Polsce, nagrodzie Nobla dla Boba Dylana). Jest to jednak pretekst, punkt zaczepienia do wyprowadzenia bardziej uniwersalnych obserwacji. Wymagająca skupienia,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Kolejny zbiór esejów prof. Koziołka o literaturze nie rozczarowuje, chociaż, prawdę mówiąc, bardziej podobała mi się poprzednia jego książka: 'Dobrze się myśli literaturą', gdzie styl był bardziej przystępny, tutaj czasami jest mało zrozumiale. Muszę powiedzieć, że nie czytałem wszystkich esejów, niektóre po prostu mnie nie interesowały, wymienię tylko te, które przeczytałem i zostały w pamięci.

Bardzo ciekawe są rozważania o 'Lalce' Prusa, pisze mianowicie Koziołek o destrukcyjnej stronie tej powieści, oto wiele rozważań Wokulskiego dotyczy katastrofy, upadku, wielkiego wybuchu, który zniszczy wszystko, łącznie z nim samym, coś jest na rzeczy... Inna ciekawa idea to związki 'Lalki' z 'Hrabią Monte Christo', chodzi o motyw zemsty tak silny w książce Dumasa, słabszy, ale też widoczny u Prusa. To dosyć interesujące, ale ta koncepcja zdaje mi się cokolwiek naciągana. Niemniej po raz kolejny widzę bogactwo tej arcypowieści, może mieć ona praktycznie nieograniczoną ilość interpretacji. 

Bardzo ciekawy jest też esej o 'Chłopach' Reymonta, które mają bardzo konserwatywną wymowę, oto maluje Reymont prawie niezmienny świat regulowany tylko zmieniającymi się porami roku, w którym każdy zna swoje miejsce, są bogaci i są nędzarze. Nikt się ze wsi też nie chce wyjechać, każdy tam wraca. A przecież to był czas wielkich emigracji chłopów za chlebem, zresztą opisuje to Reymont w 'Ziemi obiecanej'. Poza tym nie ma w książce opisanego tworzenia się świadomości politycznej chłopstwa, która w tym czasie miała miejsce: „Reymont jasno daje do zrozumienia, że dla chłopów własność ziemi i bezpieczny byt są ważniejsze niż niepodległość Polski, a główne konflikty trawiące Lipce wciąż mają źródło w dawnych stosunkach pańszczyźnianych, które na nowo podsyciły represje po powstaniu styczniowym oraz w rosyjskiej polityce antagonizowania szlachty i chłopów.” 

Jest w książce parę esejów o teologii, które nie zupełnie mnie nie interesują, także duży artykuł o Camusie, ale tego autora jeszcze nic nie czytałem, więc może wrócę do lektury, gdy coś przeczytam. Bardzo interesujący jest szkic o Conradzie i Sienkiewiczu i ewolucji ich poglądów na temat Afryki, po tej lekturze znów mam ochotę na przeczytanie 'Jądra ciemności', ale nie na powrót do 'W pustyni i w puszczy'. 

W sumie miło się czytało, ale czasami raził dosyć ciężki styl.

Kolejny zbiór esejów prof. Koziołka o literaturze nie rozczarowuje, chociaż, prawdę mówiąc, bardziej podobała mi się poprzednia jego książka: 'Dobrze się myśli literaturą', gdzie styl był bardziej przystępny, tutaj czasami jest mało zrozumiale. Muszę powiedzieć, że nie czytałem wszystkich esejów, niektóre po prostu mnie nie interesowały, wymienię tylko te, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
566
68

Na półkach: ,

Część o Europie mogłaby nosić podtytuł "Kompleks polski" – uwagi o wyrzucaniu Polski z UE brzmią groteskowo.

Część o Europie mogłaby nosić podtytuł "Kompleks polski" – uwagi o wyrzucaniu Polski z UE brzmią groteskowo.

Pokaż mimo to

avatar
516
321

Na półkach:

„Wiele tytułów” to przewyborny zbiór esejów o literaturze. Ryszard Koziołek opowiada o „Lalce”, W pustyni i w puszczy”, „Dżumie” czy „Chłopach” w sposób fascynujący, wynajdując w tych powieściach niesamowite niuanse i rzeczy, które umykają zwykłemu czytelnikowi. Jest też sporo o doświadczeniu jakie zdobywamy obcując blisko literatury i o tym, do czego w ogóle służy czytanie...

Lecz autor snuje swoje rozważania nie tylko o literaturze - opowiada o dzieciństwie, o wielokulturowości, o języku mowy domowej, wyjściu poza swoją lokalność, o Dylanie i o Stasiu Tarkowskim. Prezentuje różne definicje śmiechu i znajduje podobieństwa losów Wokulskiego i Edmunda Dantésa. Dowiadujemy się też, dlaczego autor nie lubił czytać powieści Makuszyńskiego o Matołku...

„Wiele tytułów” to zestaw tekstów uwodzących erudycją i świetnym stylem, a klarowność wywodów i ogrom wiedzy, pozwala autorowi przyglądać się literaturze i życiu z nieoczywistych stron. Lektura esejów Ryszarda Koziołka wiąże się z przyjemnością intelektualnej przygody, bo jak wiadomo „czytanie nie odmienia nas trwale i na zawsze, ale zakłóca lub narusza spoistość naszych przekonań”...

„Wiele tytułów” to przewyborny zbiór esejów o literaturze. Ryszard Koziołek opowiada o „Lalce”, W pustyni i w puszczy”, „Dżumie” czy „Chłopach” w sposób fascynujący, wynajdując w tych powieściach niesamowite niuanse i rzeczy, które umykają zwykłemu czytelnikowi. Jest też sporo o doświadczeniu jakie zdobywamy obcując blisko literatury i o tym, do czego w ogóle służy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
46

Na półkach: ,

Można czytać dobrą literaturę, można poczytać ciekawie o literaturze. To drugie gwarantują eseje Ryszarda Koziołka

Można czytać dobrą literaturę, można poczytać ciekawie o literaturze. To drugie gwarantują eseje Ryszarda Koziołka

Pokaż mimo to

avatar
567
184

Na półkach: , , ,

Fantastyczny zbiór esejów! No i dobra, wrócę do tej "Lalki", bo chyba jednak nie doceniłam jej do końca w czasach liceum i muszę odświeżyć lekturę:)

Fantastyczny zbiór esejów! No i dobra, wrócę do tej "Lalki", bo chyba jednak nie doceniłam jej do końca w czasach liceum i muszę odświeżyć lekturę:)

Pokaż mimo to

avatar
544
515

Na półkach: ,

Piękna książka. Bardzo interesująca.

Piękna książka. Bardzo interesująca.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    232
  • Przeczytane
    139
  • Posiadam
    32
  • Teraz czytam
    6
  • Eseje
    5
  • 2020
    4
  • 2020
    4
  • 2019
    4
  • 2023
    4
  • 2021
    4

Cytaty

Więcej
Ryszard Koziołek Wiele tytułów. Eseje przygodne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także