rozwińzwiń

Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021
2021-01-16
20833881

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 0,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,4

Mogą Cię zainteresować

Bardzo dobry numer Książek. Fakt trochę odleżał swoje,vna mojej półce czasopism,. Jednak nic nie stracił na wartości. Wiele pozycji rekomendowanych w numerze mam już przeczytanie, zakupione w wersji papierowej czy elektronicznej, nie mniej jednak znalazłem kilka tytułów, które mnie zainteresowały.
Najbardziej zaciekawiły mnie następujące teksty:
Więcej niż jeden Bauman - Magdalena Środa. Tu ocena bardzo, bardzo subiektywna. Na każdy teksty prof. Środy rzucam się jak spragniony wody wędrowiec.
Bój się Czarnej baby - Katarzyna Boni
Kapitalizm albo kapitalizm ... - Wojciech Orliński
Czy Dostojewski był głupi - Renata Lis
Lecz się baśnią - Ryszard Koziołek
Lekcja żeń z Joan Didion - Weronika Murek
Wymazany Król życia - Cezary Łazarewicz
Wywiady z:
Brianem Porter-Szücs autorem autorem "Całkiem zwyczajnego kraju. Historia Polski beż martyrologii" (już na półce czeka na sprzyjający moment);
Jill Lepore autorki "My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych" (do kupienia).

Najbardziej zaciekawiły mnie następujące teksty:
Więcej niż jeden Bauman -...

Jeden ze słabszych numerów w moim odczuciu, ale to bardzo subiektywny osąd, po prostu nie podeszła mi tematyka, wybitnie. Czytając miałam wrażenie, że się niesamowicie męczę, że wolałabym w zasadzie czytać jakąś książkę (niekoniecznie dobrą, mogłaby nawet być słaba),grać w jakąś strategię albo oglądać serial (coś w stylu amerykańskiego anime [Castlevania, Zeus] albo animowanych seriali dla dorosłych [Family Guy, South Park]). Takie oto myśli miałam.

Plus za opis premier, udane, zachęciłam się do czytania Sally Rooney (każda tematyka związków pomiędzy więcej niż dwójką ludzi zawsze bardzo do mnie przemawia),Rebecci Solnit, Ali Smith (już po raz kolejny),Maggie Nielson, Liz Nugent. O Muminkach i ich autorce zawsze czytam bardzo chętnie, to bajka mojego dzieciństwa. O ile bardzo nie lubię dzieci i tematyki macierzyństwa, o tyle felieton (?) Weroniki Gogoli czytało mi się świetnie, czuć piękną miłość do córki i do literatury, to jedne z nielicznych momentów, które potrafią stopić moje serducho. Opowiadanie o lichu przyjemne. Felieton Sucheckiej i Szostak zawsze jest doskonały. Wywiad z Billem Cleggiem ciekawy.
Ciekawe są także artykuły o racjonalności nauki, o klasyce rosyjskiej literatury, o Richardzie Avedonie - w każdym jednak przypadku miałam niedosyt, uważam, że są niepogłębione, liźnięte zaledwie.
Doskonale czytało mi się wywiad z Jennifer Croft (tłumaczką Tokarczuk),za to artykuł o tłumaczeniach taki sobie, coś tam się znam na temacie i bardzo się zawiodłam. Nawet poezja wybrana do tego numeru nie dla mnie. Tak samo wywiad dotyczący historii USA, niczego nowego i świeżego w moje życie nie wniósł.

Co mi się najbardziej podobało, to artykuł o Joan Didion - totalnie jestem zauroczona jej osobą i sposobem napisania o niej także. Wywiad z historykiem Porterem-Szucsem również zaliczam do bardzo udanych, pięknie wyjaśnia, że Polska to taki kraj jak każdy inny i żadnej niesamowitej historii po prostu nie ma. Lubię też cykl "Przy biurku", zawsze miło się go czyta.

• Czasopisma
  • 2021
  • Lub czasopisma
  • Magazyny 2021
  • Czasopisma
  • Ambitne czasopisma
  • Przeczytane w 2021

Redakcja magazynu Książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Zobacz więcej