Miedziaki

Colson Whitehead Wydawnictwo: Albatros powieść historyczna
The Nickel Boys
Robert Sudół
Albatros
afroamerykanie Amerykanie dyskryminacja literatura amerykańska manipulacja powieść amerykańska rasizm więzienie więzień
The Nickel Boys
powieść historyczna
Robert Sudół
Inne

Oficjalne recenzje i

Godność w fabryce koszmarów

[ 8 ] Link do recenzji

Na lata 60 XX wieku można patrzeć z dwóch różnych perspektyw. Jedną to rozwój kulturowy, subkulturowy - hipisi, moda, motoryzacja, przełowe ładowanie człowieka na Księżycu, rozwój muzyki rockowej, itd. Druga to zmiany polityczne, okres buntu i walki o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów, a także działalności dopuszczającego się przemocy na tle rasowym i religijnym Ku Klux...

Książka bardzo mi się podobała. Poprzednia książka Kolej Podziemna wydała mi się lepsza, ale Miedziaki tez na wysokim poziomie. Przed Miedziakami przeczytałem 27 Śmierci Tobyego Obeda i to się fajnie składa w całość.

Czytając takie książki jak ta, traktujące o niesprawiedliwości rasowej, o segregacji społecznej, zawsze zastanawiam się ile jeszcze zła musi się wydarzyć, aby ludzie stali się bardziej tolerancyjni ? Książka traktuje o nietolerancji ( to chyba za słabe słowo) mającej miejsce w Stanach Zjednoczonych w XX wieku. Pokazuje jak uprzedzenia rasowe potrafią zniszczyć życie i...

Nie było tutaj jakiś wielkich scen brutalności i znęcania się - dużo więcej w książce tego samego autora po tytułem "Kolej podziemna" ( swoją drogą bardziej mi się podobała od Miedziaków). Co do samej fabuły to niestety nie wciągnęła mnie jakoś bardzo - jedynie zakończenie było zaskakujące i niebanalne. Myślę, że spokojnie mogę polecić na jeden wieczór.

Wbrew pozorom Miedziaki wcale nie epatują okrucieństwem, nie przytłaczają nadmiarem agresji. A jednak, przemoc obecna jest w tej książce non stop, jak dodatkowy, niemy bohater, o którym nawet nie trzeba za dużo mówić, bo i tak siłą osobowości góruje nad całą resztą. Często jest więc tylko akcentowana, sugerowana, jakby autor uchylał drzwi do sali tortur i cofał się mówiąc:...

#Przeczytane #Książki

📕 O czym jest ta książka?

🚩 Ameryka lat 60.tych, która nie zrzuciła jeszcze z siebie brzemienia praw Jima Crowa.
🚩 Kraj upokorzeń, w którym segregacja rasowa ma się doskonale.
🚩 Miedziak - dom poprawczy, będący swoistym odbiciem amerykańskich fobii i uprzedzeń, skomasowanych w miejscu zasiedlonym przez wychowanków i ich katów.
🚩 W Miedziaku przemoc...

„Miedziakom” do miana literatury daleko. Poza wstrząsającą społecznie historią, nie ma w nich bowiem wizji, złożonego przesłania czy warsztatu językowego. Ot, mierna fabuła w typie reportażu.

Sięgałam po tę książkę Z polecenia bardzo wielu osób, wiec poprzeczka była wysoko i niestety ale ta książka zupełnie nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Temat trudny także liczyłam się z tym, że to nie będzie łatwe do przebrnięcia, ale nie spodziewałam się takiej męczarni. Niestety sposób pisania autora zupełnie mnie nie wciągnął i tak naprawdę po kilkunastu stronach...

Miałam wielkie oczekiwania w stosunku do książki, ale na tym się skończyło. Książka jest dobra i pod koniec autor mile mnie zaskoczył, ale mimo to pozostaje niedosyt.

Książka wartościowa jednak do mnie nie przemówiła emocjonalnie. Byłam zaskoczona raz pod koniec książki a tak to czytało się ją dobrze (bo jest to dobra literatura mówiąca o rasizmie, segregacji rasowej, przemocy, nieprawidłowościach systemu), jednak brakowało mi tego czegoś

Dyskusje

1 419