Białe morze

Okładka książki Białe morze
Roy Jacobsen Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Ingrid Barrøy (tom 2) Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
literatura piękna
niewidzialni literatura norweska

więcej Więcej

Na półkach: , , , , , , , ,

Wspaniała książka.
Powieść osadzona na wyspie, zakotwiczona wręcz. Tu życie toczy się nieco inaczej, tu myśli się też nieco odmiennie. Wyspa bowiem zamyka ludzi myślowo i psychicznie. Tu płacze się do wnętrza, tu myśli zamyka się w głowie, tu walka z sobą nie jest łatwa. A to wszystko w ciele kobiety. Wrażliwej, delikatnej i nieco zaginionej. Kobiety która jest w ciąży...z...

Pierwszy tom historii z Barroy mnie zachwycił. Drugi trochę mniej, ale i tak autor utrzymał ten sam wysoki poziom literatury pięknej przez duże P. Sięgam po następną część.

Jeśli ktoś zachwycił się 1 cz."Niewidzialni".. to Roy Jacobsen utrzymuje poziom!

W tej części spotykamy się z już dorosłą bohaterką Ingrid. Akcja toczy się podczas drugiej wojny światowej, a Ingrid stara poradzić sobie ze skutkami jakie ta wojna niesie.

Wszystko co w pierwszej części mnie urzekło - tutaj było męczące. Za dużo niedomówień, niejasności, niezrozumiałych wydarzeń. Bohaterowie są płytcy i trudno mi było zrozumieć co nimi kieruje. Bardzo...

Bardzo wciągająca. Świetny styl, prosty, ujmujący język. Autor ma ogromny dar tworzenia niesamowitej atmosfery i suspensu. Żaden z polskich pisarzy niestety takiego daru nie ma. Wielka literatura.
Co prawda pierwsza część bardziej mi się podobała (namnażające się wątki w drugiej części nie służą stylowi autora), ale i tak bardzo dobra książka.

Dobra, ale momentami męcząca

“Białe morze” to czwarta książka z serii skandynawskiej, którą przeczytałam. Wspólny mianownik dla wszystkich tych książek jaki przychodzi mi do głowy to oszczędność. To pierwsze słowo, które wybrzmiewa w moich myślach kiedy patrzę na te książki.
Oszczędność w słowach. Oszczędność w zdaniach. Oszczędność w stronach. Można pomyśleć, takie oszczędne książki to w sumie po co...

Zdecydowanie lepsza część pierwsza

‘’Życie mieszkańca wyspy to szukanie. (...) Oczy mieszkańca wyspy szukają bez względu na to, czym zajmują się głowa i ręce, nieznające spokoju spojrzenie krąży po wyspach i morzu, zahacza o każdą najmniejszą zmianę, rejestruje najdrobniejsze znaki, (...) widzi śmierć zwierząt, zanim umrą, i upadek dzieci, zanim się przewrócą, widzi też niewidzialną rybę w morzu pod rojem...

Świetna kontynuacja. Mimo tego, ze jest bardzo subtelna, niesie ogromny ładunek emocjonalny.

• 2020
  • 2020