Dług honorowy

1960-05-01
1929-01-01
powieść

[...]
z biegiem lat ludzie obojętnieją, giną za jakimś tęgim murem, znikają za palisadami i wałami obronnej twierdzy.

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 "𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈𝐂 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀" !
Ostatnia ważna powieść fantastycznonaukowa, science fiction, która ukazała się w 1929 roku. Zapisana w formie notatek w brulionie "szalonego naukowca". Dużo wzorów i różnych przemyśleń.
Poczytana i wysłuchana.
Słuchowisko pt "Dług honorowy" Bruno Winower z 1960, którego premiera: 15.03.61 w reżyserii Jerzego Rakowieckiego.
adaptacja : Zofia Orszulska
asystent reżysera : Juliusz Owidzki
realizacja akustyczna : Halina Machay
Emisja radiowa (premiera) - 26.XII.1960r.
(wg. Encyklopedii Teatru Polskiego)

𝐎𝐁𝐒𝐀𝐃𝐀 :
-Janina Szydłowski - Senta;
-Andrzej Szczepkowski - doktor Pech;
-Zofia Mrozowska - Lina;
-Jerzy Tkaczyk - Van der Linden;
-Jadwiga Kuryluk - sekretarka.
𝐁𝐫𝐮𝐧𝐨 𝐖𝐢𝐧𝐚𝐰𝐞𝐫 - 17.03.1882 Warszawa - 11.04.1944 Opole Lubelskie. Polski dramatopisarz, prozaik, felietonista i satyryk pochodzenia żydowskiego, doktor fizyki, ceniony popularyzator nauki. Autor popularnych komedii obyczajowych, często związanych z tematyką naukową, licznych felietonów popularnonaukowych i na temat literatury oraz teatru, nadto powieści fantastycznonaukowych i utworów satyrycznych;
Jedną z nich jest właśnie Dług honorowy - zawarł w niej elementy fantastyki naukowej i utopii. Ta powieść z 1929 roku powiększy zasoby kolekcji literatury fantastycznej.
zob. WPPiBL t. 9 ss. 142-145 i nieco inaczej biogram w Wikipedii.
Jako uzupełnienie informacji o Autorze polecam zajrzeć na stronę :

[...]

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 "𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈𝐂 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀" !
Poczytana i wysłuchana.
Słuchowisko...

Zostaną tu omówione - w miarę sił i możności - sprawy, kwestje, oraz tematy następujące:
Afrodyta. Akumulator. Amplifikator. Belfer. Biochemja. Cezara (wielkość - przed i po użyciu preparatu M 704). Cycero. Dentysta. Hałasomierz. Generała (światopogląd i samopoczucie). Gęsia (ulica). Kino. Klimat. Kobieta. Literatura (przyszłość). Nieróbstwo. Sława. Spirytyzm. Uznanie ludzkie i Z (witamina).

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 🚀 Fantastyka naukowa