Żarłoczna

Okładka książki Żarłoczna MarcyKate Connolly
Okładka książki Żarłoczna
MarcyKate Connolly Wydawnictwo: CzyTam Cykl: Potworna (tom 2) fantasy, science fiction
Potworna (tom 2)
Ravenous
CzyTam
2019-04-12
2019-04-12
Iwona Michałowska-Gabrych
fantasy baśń potworna żarłoczna powieść

Ta książka jest zdecydowanie bardziej dynamiczna, niż "Potworna". Nie ma się co dziwić, w pierwszym tomie trzeba było wprowadzić czytelnika w cały ten magiczny świat.

Opowieść zawarta w "Żarłocznej" bardzo kojarzy się z baśnią "Jaś i Małgosia". Mamy wiedźmę, która porywa dzieci i je zjada. Mamy rezolutną starszą siostrę, która za wszelką cenę zamierza uratować brata z jej rąk. Oczywiście, autorka bawi się znanym motywem w taki sposób, że całość jest nieoczywista. Moim faworytem w tej części jest centaur Dalen. :)

W tomiku tym jest też zawarta nowelka będąca prequelem "Potwornej", możemy lepiej poznać księżniczkę Rosabel, zanim czarnoksiężnik ją dopadł.

Wychodzi na to, że jeśli człowiek chce poczytać fantasy z magicznymi istotami i fajną przygodą, bez zbędnych miłosnych farmazonów, to trzeba czytać pozycje dla dzieci.

Druga powieść autorki jest jeszcze lepsza niż poprzednia "Potworna". Akcja tutaj jest wartka, sposób pisania lżejszy, a główna bohaterka ma to"coś". Aż chce się jej towarzyszyć w każdej przygodzie. To książka o odpowiedzialności za drugą osobę, o poświęceniu, miłości i wsparciu, bez których nie sposób pokonać piętrzące się trudności.
A teraz o fabule: Greta, która na świecie ma tylko brata Hansa, po tym jak jej rodzice znikają, a ona sama cudem wraca z niewoli w Belladomie marzy o spokoju i zapewnieniu bratu bezpieczeństwa. Niestety gdy wiedźma wybiera na pożarcie Hansa, dziewczyna zrobi wszystko, by go uratować. Zdesperowana zawiera umowę z żarłoczną wiedźmą i mimo, że do wykonania ma żądanie niewykonalne, do tego jeszcze zaniesie ją ono do znienawidzonej Belladomy. Na jej drodze los stawia niespodziewanego sprzymierzeńca, a odnalezienie legendarnego rogu obfitości powoli staje się realne. Jednak oddanie go wiedźmie pozbawi całe miasto pożywienia i skaże mieszkańców na dalszy gniew Sonzeekiego, pradawnej bestii, która zalewa miasto, a do której właśnie ów legendarny róg należy. Podczas wykonania tak trudnego zadania Greta poznaje także niezwykłą i straszną historię swych rodziców. Czy uda jej się odnaleźć najlepsze wyjście z sytuacji i uratować tego kogo najbardziej kocha bez narażenia miasta na powolną śmierć? Przekonajcie się sami, bo piękna to jest baśń. A dodatkową wisienką na torcie będzie prequel "Potwornej" gdzie dowiecie się jak Rosabel została Kymerą. Polecam!

A teraz o fabule: Greta, która na...

Zdecydowanie lepsza od pierwszej - dobra, zwarta akcja, historia przemyślana, bez zbędnych "ozdobników".

W miasteczku Bryre zaczynają się dziać straszne rzeczy. W dziwnej chatce, która stoi, na kurzych łapkach zamieszkuje czarownica. Nie taka zwykła czarownica, a wiedźma, która porywa dzieci, aby je zjeść. Niestety udaje jej się porwać również Hansa, brata Grety. Dziewczynka jednak nie zamierza się podać i pozwolić bratu zginąć w tak okrutny sposób. Udaje jej się przekonać czarownicę, żeby go uwolniła, jednak nie ma nic za darmo. Za wolność brata Greta musi przynieść wiedźmie pewien cenny przedmiot. Aby go zdobyć dziewczynka wraz z Dlenem, swoim przyjacielem, który jest pół chłopcem, a pół koniem, wyrusza w niebezpieczną podróż do Belladomy. Miasto to przywołuje wiele przykrych wspomnień, tam była kiedyś więziona, tak więc musi nie tylko pokonać wrogów, ale również własne wspomnienia, własne słabości. Czy jej się uda? Czy uwolni braciszka?....

Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/09/wydawnictwo-czytam-ksiazeczka-pt.html

2028

W Bryre pojawia się wiedźma. Podróżuje w chatce na kurzych łapkach i uwielbia jeść dzieci. Kiedy porywa Hansa, młodszego brata Grety, dziewczyna nie daje za wygraną. Zawiera z wiedźmą układ: Hans odzyska wolność, jeśli Greta przyniesie wiedźmie pewien cenny przedmiot.
W tym celu musi udać się do Belladomy – miasta, w którym niegdyś była więziona. Z pomocą nowego przyjaciela, Dalena – pół chłopca, pół konia – Greta wyrusza do walki z wrogami i własną słabością.
Jako dodatek, w książce zamieszczona jest nowela stanowiąca prequel do Potwornej. Dzięki niej, jeszcze raz możemy spotkać się z Rosabel i Renem w zastraszonej przez czarownika Belladomie.

„Żarłoczna” dobra jak „Potworna”. Uwielbiam tą opowieść i uważam że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przede wszystkim jest to dosyć nietypowa baśń w której nie wszystko jest takie jak się wydaje. Może lekko przewidywalna, ale to mi nie przeszkadzało w odwracaniu kolejnych stron. Uważam że to jedna z lepszych książek, jakie przeczytałem. Oczywiście w kategorii „lekkie i łatwe, w sam raz na leżak”. Polecam zatem tą powieść, jak i „Potworną” tej samej autorki.

Pierwszy tom "Potworna" czytałam i możecie zapoznać się z recenzja na moim profilu. Zacznę od początku, okładka przykuwa uwagę swoja fakturą. Jak ja dotkniemy czujemy łuski ale jakiego zwierzęcia nie mam pojęcia. Każdy rozdział zaczyna się malutkimi obrazkami, które wprowadzają klimat tej baśni. Akcja może nie powala na kolana jak w jakimś kryminale czy thrillerze rozwija się owszem lecz powoli. Autorka bardzo szczegółowo opisywała krajobrazy, które pobudzały moją wyobraźnię. Główna bohaterka nie jest idealna, ale za to kieruje się odwagą i sprytem . Pokazuje jak ważna jest dla niej przyjaźń i rodzina. Książka ma wiele wartości o których opowiada: miłość, przyjaźń, poświęcenie, honor, odwaga, lojalność. Tą lekturę kieruje do młodych ale także i dorosłych, bo nudzić się nie będziecie.

Pierwszy tom powieści fantasy MarcyKate Connoly pt. "Potworna" bardzo mi się spodobał, teraz miałam okazję przeczytać dalszą część - "Żarłoczną". Książka wydana równie oryginalnie jak część pierwsza - z piękną okładką o fakturze skóry węża (lub może smoka?),z niewielkimi, uroczymi grafikami rozpoczynającymi każdy rozdział. Lubię takie subtelne perełki znajdowane wewnątrz książek! Tom drugi swobodnie nawiązuje do pierwszego, można w zasadzie czytać go nie znając przygód Kymery, bohaterki "Potwornej". W miasteczku Bryre zjawia się podróżująca w chatce na kurzej stopie wiedźma, która ma okrutny zwyczaj porywania i zjadania dzieci. Widzimy tu nawiązanie do klasycznej baśni o "Hansel und Gretel", czyli o Jasiu i Małgosi, oraz złej czarownicy, która je porywa. W "Żarłocznej" Greta po ucieczce rodziców opiekuje się młodszym braciszkiem Hansem, który zostaje porwany przez wiedźmę. Dziewczynka zawiera z nią pakt: brat zostanie zwrócony cały i zdrowy, jeżeli tylko Greta przyniesie czarownicy pewien cenny dar. Aby tego dokonać, musi wybrać się do Belladomy, miasta, w którym została niegdyś uwięziona. W wyprawie pomaga jej przyjaciel Dalen - będący pół człowiekiem i pół koniem. Greta musi wyruszyć do walki zarówno z wrogiem, jak i z własnymi słabościami. Akcja w książce nie jest specjalnie szybka - dla miłośników wartkiej, dynamicznej fabuły może być to nieco nużące. Ja jednak rozsmakowałam się w treści podawanej stopniowo, powoli, z umiarem... z barwnymi opisami, niesamowitymi bohaterami i fantastycznymi krajobrazami. Zamysłem autorki było napisanie książki dla starszych dzieci i młodzieży, lecz ja uważam, że równie dobrze czyta się ją będąc nieco bardziej "zaawansowanym wiekowo" czytelnikiem. Książka jest pełna magii, przenosi nas w świat fantazji i jednocześnie opowiada o uniwersalnych wartościach - miłości, przyjaźni, poświęceniu. Polecam ją każdemu, kto lubi książki w klimacie fantasy

• Z biblioteki / Pożyczone
  • Posiadam - fantastyka