Zły król

Okładka książki Zły król Holly Black Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Zły król
Holly Black Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Okrutny książę (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2019-02-27
Data 1. wydania:
2019-01-08
Stanisław Kroszczyński
dziewczyna fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo porwanie powieść fantasy przeznaczenie rodzeństwo tajemnica walka o władzę
Inne

Okładka książki Miedziana rękawica Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,6
Miedziana ręka... Holly Black, Cassan...
Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,3
Próba żelaza Holly Black, Cassan...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Umarł Król, niech żyje Król!

1167 164 88

Momentami już gubiłam się w całej tej akcji i miałam wrażenie, że autorka wymyśla cokolwiek na siłę. Mimo to nie było nudy, a takiego zakończenia nie spodziewałam się ani trochę.

Druga cześć trylogii Okrutnego Księcia zdecydowanie bardzo dobra i wciągająca. Cieszę się że nie zaprzestałam na pierwszej części. Polecam przebrnąć do trzeciej części która jest tego warta! Sama historia bardzo mnie urzekła, czytając nie mogłam się oderwać. Całą sobą przeżywałam szczególnie zakończenie. Jeśli pierwsza cześć nie była zbyt dobra lub wciągająca bądź nie sprostała oczekiwaniu sugeruje i tak przeczytanie kolejnej części a zapewniam że po przeczytaniu tej chęć przeczytania trzeciej części będzie ogromna. Serdecznie polecam!

„[..] gotowi chronić Najwyższego Króla przed wszystkimi, co może mu zagrozić, jedynie oprócz niego samego.”

•Myślę, że gdyby nie końcówka pierwszej części, nie sięgnęłabym po tą. Mimo, że na początku nie mogłam jakoś przebrnąć, tak potem nie mogłam się odciągnąć od czytania. Ostatecznie zakochałam się w tym świecie bezpowrotnie. Dużo akcji, szokujących wydarzeń oraz zdrad, które mogą osobiście zaboleć. Nikt ani nic nie zostało pominięte, a cała książka jest napisana zrozumiale i łatwo połapać się ze wszystkim. Dopiero zaczynam swoją przygodę z fantastyką i ta trylogie na początek, uważam za dobry pomysł. Przynajmniej w moim przypadku się sprawdziło i jak najbardziej mam ochotę kontynuować przygodę z tym gatunkiem. Postacie są świetnie wykreowane, a świat w który autorka nas wprowadza, zachęca do dalszego czytania.
•Można powiedzieć, że Jude dopięła swego. Miała władzę nad Najwyższym Królem i każdy kto wcześniej nią gardził, musiał traktować ją z należytym szacunkiem. Jednak nie miało to trwać zawsze, co również ją zajmowało. Musiała opracować sposób, który pomoże jej pokazać, że jest więcej warta niż wszyscy myśleli. Wszystko na raz spadło na jej ramiona i musiała to udźwignąć. Natomiast jej relacja z Cardanem jednym słowem jest skomplikowana. Boją się tego co czują. Jednocześnie chcą być jak najbliżej i najdalej od siebie. Chociaż nie chcieli tego pokazywać, zaczynali być dla siebie coraz bardziej ważni. I to ich przerażało. Jude uwielbiam od początku, natomiast Cardana zaczęłam lubić małymi kroczkami. W tej części skradł moje serce całkowicie. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć dlaczego. Jak słyszałam od innych „To Cardan. Go nie da się nie kochać”. I chyba mieli rację.
•Na początku nie czytało mi się zbyt dobrze. Nie umiałam się za to wziąć na porządnie, bo jakoś mnie to do siebie nie przyciągało. Jednak nie chciałam zniechęcać się po samym początku, więc czytałam dalej i był to dobry wybór. Ostatecznie wciągnęłam się na całego, a przez koniec, który nie wiem czy bardziej mnie zaskoczył, czy zdenerwował, chciałam już sięgać po ostatnią część. Dużo osób mi mówiło, że z każdą częścią jest coraz lepiej i w moim przypadku się to sprawdziło. Jeśli nie widzieliście recenzji poprzedniej części zapraszam do „Okrutnego Księcia”. Możecie podzielić się swoimi opiniami w komentarzach! Mam nadzieję, że dzień mija wam jak najlepiej.🤍

Bardzo dobra książka, nic dodać nic ująć, pełna intryg i zwrotów akcji. Język prosty, jednak dokładny, lekki i bardzo dobrej jakości. Bohaterzy interesujący, na pewno niemonotonni, wzbudzający sympatie.

Jedno słowo - fenomenalne.
Druga część trylogii to tak emocjonujący rollercoaster, że z trudem było mi się od niej oderwać choć na chwilę. Nieprzerwana akcja i nagłe zwroty wydarzeń powodowały, że pragnęło się więcej i więcej.
Bardzo podoba mi się skupienie na Cardanie i jego postaci, przez co można było go lepiej poznać i, co najważniejsze, zrozumieć. Zdecydowanie nie doceniałam jego sprytu, miałam go za głupca, tymczasem zakończenie totalnie zbiło mnie z tropu, za żadne skarby bym tego nie przewidziała.
Jude to moja ulubiona bohaterka książkowa do tej pory, niezwykle odważna i choć momentami irytowała mnie jej postawa, to chyba właśnie daje do zrozumienia, że ona jest tylko człowiekiem pośród wszystkich magicznych istot, jej zachowania i myśli były całkowicie ludzkie, dzięki czemu historia stała się wiarygodna i prawdziwa.
Z niedoczekaniem sięgam po trzeci tom, autorka sprawiła, że trylogia jest wręcz uzależniająca.

Jedno słowo - fenomenalne.

Ten tom zdecydowanie jest dużo ciekawszy niż pierwszy. Dzieje się o wiele więcej i o wiele mniej jest rzeczy, które da się przewidzieć, co według mnie jest ogromnym progresem przyrównując ten tom do poprzedniego. Niestety Jude nadal jest w równej mierze irytująca, ale za to Cardana też jest dużo więcej i teraz zaczynam trochę lepiej rozumieć, dlaczego czytelnicy go uwielbiają ;). Nadal ten świat mnie jakoś szczególnie nie porywa, ale teraz chociaż też nie zanudza.

lepsza niż część pierwsza!! przeczytałam w jeden dzień, zakończenie totalnie mnie zmiotło i się tego zdecydowanie nie spodziewałam, od razu zamówiłam część trzecią! <3

Postacie, świat mają potencjał i bardzo mnie bolało zaprzepaszczenie wszystkiego. Bohaterka myśli że musi znosić wszystko sama, robić wszystko sama. Mało kto ma jakiekolwiek konsekwencje swoich działań, a jak Jude coś zrobi to koniec wszystkiego. Niby ma to być mądra, silna bohaterka a w ogóle tego nie widać. Boi się porozmawiać z Cordianem, zamiast tego daje mu setki bzdurnych rozkazów zamiast zobaczyć i wykorzystać co on umie. Nie umie znaleźć sojuszników, bo woli się kłócić z każdym i uważa to za siłę. Jak ją prawie zabije szwagier to nawet o tym nie powie innym. Szkoda Cordiana na nią, nic dziwnego że chłopak stwierdził że wzajemne upodlanie się będzie ich zabawą sercową.

W tej części Autorka wzięła sobie chyba za punkt honoru, by główna bohaterka, zakrawająca już nieco o typową Mary Sue, stała się bardziej ludzka i to się udało. Widać zmęczenie, ból, problemy, braki, nietrafione pomysły. Akcja jest wiarygodna i jest to jedna z niewielu serii, gdzie rzeczywiście kibicuję głównej postaci, która brnie przez świat wbrew wszystkiemu, a nie jedynie twierdzi, że jej życie jest do niczego.
Cardan wywołuje we mnie nieraz mieszane uczucia, bo o ile Jude cierpi na Syndrom Sztokholmski, to Cardan choruje na zaawansowane rozdwojenie jaźni. Mimo to, w połączeniu z historią jego rodziny i konsekwencjami wychowania na dworze elfów, postać wydaje się być wiarygodna.
Bohaterowie drugoplanowi są dość nierówni, bo o ile Loki czy Vivi wydają się płytcy i umieszczeni w fabule tylko na potrzeby głównej bohaterki, to Taryn i Madok mają odpowiednie rysy, są wiarygodni i pełni.

Cudna - wiele się dzieje, bohaterowie nie banalni, akcja szybka, brak zbytnich opisów ! Polecam