Żmijowisko

Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
2019-10-16
2018-05-09
literatura polska niebezpieczeństwo nienawiść poszukiwanie prawdy rozpacz thriller trauma zabójstwo zemsta ekranizacja
Inne

Zachęcona dość wysoką oceną na LC postanowiłam przeczytać Zmijowisko. Przebrnęłam tylko przez początek. Styl pisania nie powala. Postacie raczej prostackie. Jednak przysłowiową kroplą, była dość szczegółowo opisana scena robienia kupy przez Arka, która wypadła z zatkanego sedesu i plasnęła na podłogę.

No kupa po prostu....

No kupa po prostu....

Książka obyczajowa ( oczekiwałem kryminału). Moja pierwsza książka autora i czyżby zawód ? Przepełniona stereotypami. Końcówka zaskakująca.

Naprawdę warto przeczytać. Główni bohaterzy mierzą się z problemami życia codziennego. Zazdrość, dojrzewanie, gniew...

Żmijowisko to idealne studium rozpadu związku, małżeństwa, rodziny, grupy przyjaciół. To wzór na to w jaki sposób ma cię znienawidzieć cała Polska. Arek wraz z rodziną i grupą przyjaciół ze studiów wyjeżdża na wakacje, do miejsca gdzie ma być dziko, wiejsko, sielsko i anielsko. Duże jezioro , dookoła lasy. Ale sielsko i anielsko jest tylko przez chwilę, grupa pomimo tego, że się bawi, to juź od samego początku można wyczuć w trzewiach jakiś pełzający mrok. Stare urazy i tęsknoty w końcu wyłażą na wierzch i podczas imprezy dochodzi do pijackiej kłótni. Arek wydaje się w tym wszystkim takim chłopcem do bicia, chłopcem na posyłki, taką pierdołą. Żona go ciągle pogania, jej ciągle pretensje o wszystko, wiecznie niezadowolenie, wiadomo stara miłość nie rdzewieje. W końcu tama pęka i mleko się wylewa. Do tego na drugi dzień po imprezie okazuje się, że córka Ada znika. Dosłownie rozpływa się w powietrzu. Po roku Arek wraca, ale już nie sam nad jezioro w poszukiwaniu odpowiedzi co stało się z jego córką, ale nie tylko po to. Może by zrobić rachunek sumienia, bo odkąd zniknęło ich dziecko cała ich rodzina i życie rozpada się na kawałki. Żmijowisko to nie jest lekka opowiastka, właściwe myślę, że jest o nas samych. Nie ma tu ideałów, każdy z tych bohaterów jest zły i ma coś za uszami. Każdy próbuje coś ugrać dla siebie. Każdy jest kłamcą i tak naprawdę nie wiadomo komu można ufać. Przeczytałam książkę, przesłuchałam audiobook, Pan Bonaszewski robi super robotę, obejrzałam serial. I za każdym razem można odnaleźć w tej historii coś nowego, bo jest to odbicie nas samych.

Świetna książka! Bardzo wciągająca i ciekawa. Koniec zupełnie mnie zaskoczył.

Świetna książka! Bardzo wciągająca i ciekawa. Koniec zupełnie mnie zaskoczył.

Książka trzymająca w napięciu i zaskakujące zakończenie. Jednak zastanawia mnie fakt, jak to możliwe że przez rok ciała Ady nie znalazła policja, przecież teren był przeczesywany a ona była praktycznie obok agroturystyki...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Hmm, nie był dla mnie to super kryminał. Nie czułam dreszczyku emocji. Raczej czekałam, aż ta książka się po prostu skończy. Na koniec, okay, dosyć zaskakująco wyszło, niespodziewanie. Jednak dupy nie urwało.

Chwilami trochę się dłużyła, ale koniec bardzo dynamiczny i zaskakujący.

Chwilami trochę się dłużyła, ale koniec bardzo dynamiczny i zaskakujący.

Faktycznie ciekawa ale czy dałabym ją na nr 1 wśród książek tego autora? Hmm raczej nie. Mnie bardzo urzekła seria o Bezimiennym.
Zakonczenie nie spodziewałam się.

Zakonczenie nie spodziewałam się.

To było tak dobre, zakończenie rozwaliło mi głowę:)

To było tak dobre, zakończenie rozwaliło mi głowę:)

Video

Video