Iluzjonista

Okładka książki Iluzjonista Remigiusz Mróz
Okładka książki Iluzjonista
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Gerard Edling (tom 2) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Gerard Edling (tom 2)
Mroczna strona
Filia
2019-10-30
2019-10-30
literatura polska manipulacja mistyfikacja niebezpieczeństwo obsesja psychopata seryjny zabójca szantaż thriller wyścig z czasem zemsta

Zagadka

Książka ta była pierwszą jaką przeczytałam z rąk Remigiusza Mroza. To właśnie ona zainteresowała mnie tematyką kryminalną, mam do niej naprawdę duży sentyment. Oprócz sentymentu, jestem zdania, że ta powieść jest naprawdę ciekawa, a głównego bohatera nie da się nie lubić. Polecam

Drugi tom serii nie zaskoczył mnie tak pozytywnie jak pierwsza książka. Mamy tutaj retrospekcję z wydarzeń, które Endling z Gochą już przeżyli, a które wiążą się bezpośrednio z historią opowiadaną w teraźniejszości.
Czyta się jak zawsze u Mroza dobrze, szybko i gładko. Czegoś mi jednak tutaj zabrakło. Może odrobiny większego zaskoczenia? Daję w tym przypadku 7 i znów na jakiś czas odstawiam komisarza do przeczekania :-)

500 stron Mroza w niecałe 2 dni mówi samo za siebie. Polecam

500 stron Mroza w niecałe 2 dni mówi samo za siebie. Polecam

Powrot behawiorysty po latach zmiany w policji itd. SUPER.

Powrot behawiorysty po latach zmiany w policji itd. SUPER.

jest to pierwszy raz kiedy stykam się z twórczością Pana Mroza i mam dość mieszane czucia.
Wydaje się jakby pół tego kryminału pisała jedna osoba, a drugie pół druga. Do strony trzysetnej jest to jedna z najbardziej pozbawionych życia opowieści jakie czytałam.
Składa się litery, czyta akapity absolutnie nic nie czując, no może po za irytacją. Dodatkowo z kart aż krzyczy : patrz jakim inteligentnym tworem jestem, nie dla każdego, za wysokie progi. Nadmierne używanie wyszukanych słów daje odczucie odrealnienia i dystansu. Z drugiej strony bardzo cieszył mnie fakt poznania nowych słow. Więc bilans wychodzi na zero.
Nagle około strony trzysetnej dzieje sie jakies hokus pokus (może właśnie dlatego też i taki tytuł powieści).
Troszkę jakby ktoś bardziej doświadczony przejął pałeczkę nad treścią.
Nagle thriller staje jednym z ciekawszych, nie tylko ze względu na samą zagadkę, ale i ze względu na ukazanie czasów PRL.
Mam mieszane uczucia i do końca nie wiem czy chciałabym jeszcze przeczytać cos tego autora czy nie.

Nie miałem dotąd styczności z twórczością Remigiusza Mroza, zagorzałym fanem kryminałów też nigdy nie byłem. Podszedłem więc do "Iluzjonisty" bez żadnych konkretnych oczekiwań i raczej się nie zawiodłem. Postacie były dobrze rozpisane (choć nie zawsze rozumiałem motywy kierujące zachowaniem Edlinga),podział na dwa wymiary czasowe był ok, zagadki i sztuczki iluzjonisty nieźle obmyślone. Jednak czytałem już kiedyś "Mag'a" Deavera i powieść Mroza niczym mnie w tym temacie nie zaskoczyła. Zakończenie też jakoś do mnie nie przemówiło, bo:

SPOILER!!!
O ostatnim morderstwie iluzjonista informuje osobiście Edlinga a ten zaraz dzwoni do jednego z esbeków (którego podejrzewa o bycie iluzjonistą) i prosi go o przyjazd na miejsce zbrodni, jednocześnie nie informując gdzie ono się znajduje. Ten niedługo po telefonie się zjawia gdzie trzeba i tym sposobem Gerard się upewnia kto za tym wszystkim stoi. Więc się pytam: jak to możliwe że iluzjonista, będący człowiekiem niezwykle inteligentnym i przebiegłym, który tak się pilnował, który przez całą powieść robił śledczych jak chciał, który nigdy nie zostawił ani śladu, dał się nabrać na tak banalną sztuczkę? Dla mnie to kompletnie niewiarygodne i książka sporo przez to straciła w moich oczach.
KONIEC SPOILERA

Tak więc uważam powieść za niezłą, momentami nawet wciągającą, ale mnie szczególnie niczym nie urzekła. Myślę, że fani gatunku będą usatysfakcjonowani.

Trzymała mnie do końca w napięciu ;)
Good job Remigiuszu

Trzymała mnie do końca w napięciu ;)
Good job Remigiuszu

Tak jakoś wyszło, że niby pierwsza cześć mną wstrząsnęła, a po druga nie sięgnęłam. hmmm i chyba gdybym wtedy czytała odbiór byłby inny ...teraz no cóż jakoś książka mnie nie wciągnęła momentami miałam wrażenie że mi się coś akcja ciągnie. przeczytałam dobry thriller i tyle

Jako że książka ma podział na akty, standardowy dla twórczości mroza, postanowiłem ocenić każdy z osobna:
Akt 1:
Postacie płytkie, ale zagadki spoko, choć bardziej przodują te iluzje, motyw tego "klubiku karcianego" jedynie intryguje... (6/10)
Akt 2: ...A i tak on się budzi w drugim akcie, tu też postacie są o wiele lepiej napisane, akcja pędzi jak łeb na szyje (i dobrze),wątek polityczny w czasach obecnych kompletnie niepotrzebny, no chyba żeby budować "mrozowersum", co postać Siarki uwidatnia. Zagadki tutaj też są ciekawsze i ogółem, niby średnie ale buja (also soundtrack od tego rozdziały zaczyna budować napięcie podczas spektakli znacznie lepiej, co jest ciekawym zabiegiem) (7/10)
Akt: 3 I tu wszystko przysłowiowy **uj strzelił, skończyłem przesłuchiwać to dzisiaj po 2 dniach od rozpoczęcia książki I DOSŁOWNIE NIC PO "śmierci" dziewczyny Emila, szczegółowo niepamiętam. Historia tu zwalnia tak mocno i jest przedłużona niepotrzebnie, dostajemy niepotrzebny filler w postaci "gohaxgero", plottwisty literalnie masz w dupie, i wolałbym jakby historia z przeszłości zakończyła się na tym że Borbach by został wrobiony, a sprawca "chował się" mniejszymi zabójstwami przez cały ten czas, skracając ten akt z 20! (2x dłuższy niż 1, i 2,5x dłuższy niż 2) do 7-8 rodziałów ale za to trzymając tempo. A no i zagadki albo nie istnieją, gdyż są jakimiś z czapy, albo są okropnie drętwe. Soundtrack dobrze działa tylko przy dwóch spektaklach. A sposób w jaki doklejono tytuł utworu w trzecim jest tak niewiarygodnie durny że ja pierdziele. Zakończenie to kompletny mem, co jest klasyczne u książek tego autora, jakby autor nie wiedział jak, i w którym momencie się pożegnać (ale motyw z wciskaniem wyciszenia spoko). Ten akt to nieporozumienie i niweczy kompletnie pozytywną ocene tej książki (3/10)

6+7+3= 16 16/3 = 5,(333...)/10

Akt 1:

Kapitalna kontynuacja powieści Mroza. Trzymający w napięciu ciąg wydarzeń i w fascynujący sposób ujęte wątki. Uwagę przyciągały nie tylko zagadki związane z zabójstwami dokonywanymi przez Magika, ale także ciekawa przeszłość młodego wówczas Gerarda, którego losy połączone były z Małgorzatą. Interesujące.