Mara

Okładka książki Ruiny Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ruiny Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Urodzeni morde... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Ścigając zło Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ścigając zło R... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

Cały czas wysoki poziom cyklu. Polecam

Cały czas wysoki poziom cyklu. Polecam

najsłabsza z tetralogii część, niemal od początku męczyłam. ledwo nakreślone tło, miałcy bohaterowie, wszystko sprawia wrażenie wymyślonego i napisanego po łebkach. dostałam cztery części, zaintrygowana przedrostkiem „etno” przeczytałam jedną po drugiej. miało być ciekawie, wyszło przeciętnie, po następną część - jeśli będzie - raczej już nie sięgnę.

Nie jestem wielkim fanem kryminałów, ale raz na jakiś czas zdarza mi się jakiś przeczytać. I przyznam, że "Mara" nie była z tych pozycji, które mnie szczególnie zachwyciły. Od początku irytowało mnie zachowanie głównego bohatera, który zachowywał się jak totalny gbur, żeby nie powiedzieć cham. Sebastian traktuje ludzi jak przedmioty, wykorzystując ich kiedy tylko są mu potrzebni, a oni bez problemu mu pomagają, dając sobą pomiatać. Mało tego - mamy tu postać jego koleżanki, która z zupełnie niewiadomych powodów wpatrzona jest w niego niczym w obrazek święty i daje się nawet zaciągnąć do łóżka, żeby potem zostać totalnie olana. Umówmy się - w normalnym życiu nikt nie chciałby mieć do czynienia z takim burakiem. To mi bardzo psuło odbiór całości, która bądź co bądź nie była taka zła. Tematyka nawet ciekawa, interesujące tło historyczne, gdyby tylko nie ten Sebastian...

Chyba czytałam ją najdłużej z całej serii. Historia ciekawa, ale czegoś mi w niej zabrakło. „Pionek” i „Kamień” były dla mnie zdecydowanie lepsze.

Ta książka była dla mnie jak sesja psychoterapii na temat pokoleniowej traumy związanej z wojną.
Jest rewelacyjna!
Wielowarstwowa, z niuansam, z dwoma solidnymi wątkami kryminalnymi i dobrze zresearchowanym wątkiem historycznym.
Polecam całą serię każdemu!

Jest rewelacyjna!
Polecam całą serię każdemu!

Nadal dobra, ale dla mnie najsłabsza z całego cyklu 4 książek (1. Śleboda o Podhalu, 2. Kamień o Romach, 3. Pionek o Śląsku, 4. Mara o Żydach). Na pewno na mój odbiór książki wpłynęło także to, że czytałam ją w wersji papierowej, a nie, jak poprzednie części, słuchałam w audiobooku, we wspaniałej interpretacji Janusza Zadury. Czegoś mi w tej części zabrakło, długo nie mogłam się wciągnąć w tą historię. Na pewno za dużo wątków obyczajowych i rozterek miłosnych Sebastiana, pani doktor (sic!),Jolki i Gerarda. I do tego jeszcze ta nieszczęsna Bella (aka Izis (!)) z równie nieszczęsnym imieniem. Bardzo wolno się to wszystko rozkręcało, parę razy odkładałam książkę. W końcu akcja nabrała tempa, ale miałam wrażenie, że autorzy nie chcą napisać za dużo, za mocno, żeby przypadkiem nikogo nie urazić i wyszedł zlepek suchych faktów o Żydach wyszukanych w bibliotece przez panią doktor antropologii (!) i melodramatycznych wynurzeń Bastiana (“Dziadku, och, dziadku!”). Można było mocniej, ciekawiej, głębiej, bo Kuźmińscy udowodnili w poprzednich książkach, że potrafią. Z drugiej strony nieświadomego czytelnika książka może pozostawić z wrażeniem, że podczas wojny Polacy to byli ci źli, co jest bardzo krzywdzące. Dla miłośników serii polecam, ale ogólnie jest to najmniej dopracowana książka z cyklu. Tym niemniej, na tle morza innych kryminałów jest to pozycja dobra, warta przeczytania i zapamiętywalna. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autorów.

Kryminał z historią w tle. Niezły.

Kryminał z historią w tle. Niezły.

Bardzo lubię książki z tej serii, gdyż łączą one ciekawie skonstruowane zagadki z ważnymi problemami społecznymi, często nawiązując do wydarzeń sprzed lat. Tym razem tłem opowiedzianej historii jest zagłada Żydów na ziemiach polskich podczas II wojny światowej oraz różne postawy mieszkańców wiosek i małych miasteczek wobec szukających ratunku osób. Warto przeczytać.

Trochę jestem rozczarowana tą książką. Opisana historia jak najbardziej ciekawa, jednak czegoś w niej brakuje.

Mam problem z tą serią. Podoba mi się zamysł poruszenia ważnych społecznych problemów pod płaszczykiem kryminału, ale bohaterowie wciąż męczący, do których nie mogę się przekonać, akcja się długo rozkręca i z każdej z książek wyrzuciłabym pierwszą 1/3 treści. Pod koniec czytania zazwyczaj irytacja mi mija, w tym tomie przeszło mi najszybciej, tym bardziej że autorzy zrezygnowali z wątków BDSM i innych zaczerpniętych z "twarzy... ", świetnie kolejny punkt na plus. Nie będę wyczekiwać kolejnych tytułów autorów, ale też kończę serię z całkiem dobrym bilansem, pamiętając jednak wady.

• Kryminał

Video