Madame Zero i inne opowiadania

Wydawnictwo Pauza
2019-07-17
2019-07-17
Dobromiła Jankowska
literatura angielska niebezpieczeństwo opowiadania przeznaczenie relacje międzyludzkie tajemnica uczucie

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (18) / czerwiec 2019 Simon Armitage, Tatiana Bondareva, Saleh Diab, Ewa Drygalska, Natalia Grosiak, Karol Grygoruk, Sarah Hall, Paweł Jaroński, Grzegorz Kasdepke, Kacper Kwiatkowski, Piotr Leszczyński, Karolina Lewestam, Matlak Michał, James Millward, Justyna Pobiedzińska, Denise Riley, Piotr Artur Stasiak, Kazik Stańczak, Monika Szewczyk-Wittek, Mike Urbaniak, Jonathan Watts, Milena Zatylna, Łukasz Zawada, Juliusz Ćwieluch
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Simon Armitage, Tat...
Okładka książki Bard: The Short Story Collection Claire Fuller, Sarah Hall, Joanne Harris, Marina Lewycka, Chigozie Obioma, Adam Thirlwell
Ocena 0,0
Bard: The Shor... Claire Fuller, Sara...
Okładka książki Sex & Death Kevin Barry, Lynn Coady, Ceridwen Dovey, Damon Galgut, Petina Gappah, Sarah Hall, Yiyun Li, Alexander Macleod, Ben Marcus, Jon McGregor, Courttia Newland, Ali Smith, Wells Tower, Alan Warner
Ocena 7,0
Sex & Death Kevin Barry, Lynn C...
Okładka książki Reader, I Married Him Joanna Briscoe, Tracy Chevalier, Emma Donoghue, Helen Dunmore, Esther Freud, Jane Gardam, Linda Grant, Kirsty Gunn, Tessa Hadley, Sarah Hall, Susan Hill, Elizabeth McCracken, Nadifa Mohamed, Audrey Niffenegger, Patricia Park, Francine Prose, Namwali Serpell, Elif Shafak, Lionel Shriver, Salley Vickers, Evie Wyld
Ocena 0,0
Reader, I Marr... Joanna Briscoe, Tra...

Intrygujące, zróznicowane, nieprzewidywalne i zaskakujące, tak moge opisać ten zbiór opowiadań Sarah Hall i polecić jako wyjątkową ucztę literacką.
Wydawnictwo Pauza znowu pozwoliło mi na kontakt z literaturą z górnej półki i odkryciem nieznanej mi brytyjskiej autorki.

Mroczny tom wciąga od pierwszego zdania - przeczytałam go niemal na jednym oddechu. Jest czym się zachwycać. Zaskakująca poetyckość opisów przepływała przeze mnie, słowa dobrane w punkt rozjaśniają iskry inspiracji, a całe wszechświaty zamknięte w 16 różnorodnych opowiadaniach przenoszą w rejony, których jeszcze w sobie nie zbadałam. Mimo tych wspaniałości coś mnie razi. Sprawia dyskomfort. Czy to źle? Nie wiem. Nie każde opowiadanie odbieram jako ukończone, może to kwestia tego? A może po prostu to tom, o którym należy z kimś podyskutować?

🍊 Wszechświaty bohaterów i bohaterek są żywe, autorka nie boi się zwierzęcości, bazowych pragnień, żądzy, cierpienia. Krajobrazy podbijają emocje. Tomik niewątpliwie zostaje w duszy. Jak okruchy lustra, czy babcinego ciasta? Poczujecie sami i zadecydujecie czy ten pierwotny świat baśniowy Sarah Hall to coś, w co warto było wejść. Ale uwaga, nie ma odwrotu!
🍊🍊🍊 Przede wszystkim ukłony dla tłumaczki i pięknego wydania!

A "Pani Lis" 🦊 czyli pierwsze opowiadanie pozostało moim ulubionym przez cały tom. Na pewno przeczytam je jeszcz raz bardzo niedługo.

Mam wrażenie, że im więcej współczesnych opowiadań czytam, tym bardziej nie lubię tej formy.

Nie wiem, czy męczy mnie to, że co chwila muszę przyzwyczajać się do nowej fabuły, nowych bohaterów, że muszę się wciągać i zastanawiać się, czy mi się podoba, czy nie, czy może męczy mnie coś zupełnie innego.

Ale już sam fakt, że czytam i się nudzę, nie angażuję się tak mocno, jak bym chciała i lubię, jestem rozproszona i co chwilę odkładam książkę, jest niepokojący.

Może naprawdę opowiadania nie są dla mnie...

Bo przecież one nie są złe. Czuć w treści tych krótkich form prawdziwy niepokój... jest w nich coś, co sprawiło, że doczytałam ten zbiór do końca... Ale to była decyzja racjonalna... nie wewnętrzna potrzeba, nie emocjonalny przymus poznania...

Może nawet dałabym się im bardziej przekonać, gdybym mogła o nich z kimś porozmawiać tak twarzą w twarz... Mogłoby tak być...

A może o to właśnie chodzi...

Ale już sam fakt, że czytam i się nudzę, nie angażuję się tak mocno,...

Według mnie to były bardzo dobre opowiadania. Każde wnosiło coś ciekawego. Dotyczyły ludzi i tego, co może się im przytrafić. Były o miłości i rozstaniach. Na prawdę warto było przeczytać.

Mam mieszane uczucia. Nie wiem czy kocham ten zbiór opowiadań czy go nienawidzę. Pierwsze opowiadanie zaskoczyło mnie, troszkę zdenerwowało. Było bardzo ciekawe i dało do myślenia. Zresztą każde opowiadanie zostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Możemy się tylko domyślać...
Ale kończenie opowieści jakby w połowie... niekiedy super, niekiedy beznadziejnie to wyszło.
Jednak ta pozycja jest ciekawa.
Ten kto jest nią chodź trochę zainteresowany - polecam!

Jednak ta...

Ale to była świetna lektura! Zwykle nie lubię opowiadań, wolę dłuższe formy, ale te historie były tak pełne życia i energii, tyle treści kryło się w nich i między słowami, że nie da koło nich przejść obojętnie. Bardzo chciałabym poznać powieści Sarah Hall.

Bardzo długo czekałam, żeby zabrać się za ten zbiór opowiadań i nie ukrywam, że miałam spore oczekiwania.
Muszę przyznać, że autorka ma intrygujące pomysły i pisze bardzo przystępnym językiem.
I to tyle - oprócz tych dwóch aspektów, nie porwało mnie nic innego. Prawdę powiedziawszy, po przeczytaniu kilku pierwszych opowiadań chciałam zrezygnować z dalszego czytania, mimo, że nigdy tego nie robię. Jednak dałam szansę pani Hall, ale reszta opowiadań też mnie rozczarowała.

Nie mam zamiaru sugerować, że ten zbiór opowiadań jest zły i nie ma sensu się z nim zapoznawać. Nie, myślę, że to po prostu nie jest literatura dla mnie. Nie lubię, kiedy to co czytam mnie nudzi.

Oh, ile ja podejść do tej książki zrobiłam! Starałam się, naprawdę się starałam! Przyznam, że przy pierwszym sięgnięciu po zbiór opowiadań Sary Hall byłam zaintrygowana. Pierwsze opowiadanie mnie wciągnęło, poczułam się zainteresowana, do czasu aż wkroczyła magia. Ja za magią i realizmem magicznym w literaturze nie przepadam. Twardo stąpam po ziemi i taką literaturę też lubię. Oczywiście, czasem zdarzy się tak, że elementy magiczne mnie urzekną albo przynajmniej nie będą przeszkadzać, ale gdy magia miesza się z realizmem, do tego współczesnym, to ja odpuszczam. Gdy zapytałam Was o ten zbiór po przeczytaniu pierwszego opowiadania dostałam bardzo skrajne opinie: część z Was pisała mi o zachwytach, a część (większa bądź co bądź) o raczej kiepskich odczuciach co do tego zbioru. Postanowiłam jednak kontynuować przygodę z opowiadaniami Sary Hall i gdy w końcu jedno opowiadanie złapało moją uwagę to skończyło się w takim momencie, że właściwie nie potrafiłam znaleźć ani motywacji ani większego przesłania za tym idącego. Anita z doradziła mi przeczytanie konkretnych opowiadań, niezawierających elementów magii. Przeczytałam. Ba! Nawet przesłuchałam opowiadania 'Agencja' w świetnej interpretacji Marty Jankowskiej (do odsłuchania na profilu Pauzy na FB). I mimo że czytanie opowiadania mi się podobało, wciągnęło, to po skończeniu czułam takie meeeeeh. Nie rozumiem pióra Sary Hall. Nie widzę w tych opowiadaniach niczego głębszego, nie potrafię ich rozgryźć i to nie dlatego, że są trudne w interpretacji tylko po prostu (w mojej ocenie) są dość nijakie. Nie dostrzegam w nich prawdy, przesłania, oryginalności. Nie pozostawiają po sobie nic w mojej głowie, a w trakcie ich czytania nie czuję się przekonana, by brnąć w te historie dalej. Bohaterowie nakreśleni przez Hall mnie nie pociągają, nie wierzę w nich, nie trzymają mojej uwagi. Koniec końców zatem, po wielu próbach i podejściach, pozostawiłam kilka opowiadań nieprzeczytanych.
Czytaliście? W której grupie jesteście? Zachwyt czy obojętność?

"Jeden na czterech" - rzecz o człowieku, który stworzył lek pozwalający ludziom poczuć się lepiej, wyjść na dwór i zarażać innych tajemniczym wirusem, który zabija jednego na czterech zakażonych.
"Później jego duch" - postapokaliptyczna opowieść o mężczyźnie, który próbuje przeżyć w ruinach miasta, a do tego chce zatrzymać przy życiu Helene, trzydziestokilkuletnią nauczycielkę angielskiego. Poruszając się pośród bardzo mocnego wiatru, penetruje ruiny w poszukiwaniu pewnych ściśle określonych przedmiotów.
Przerażające, mroczne wizje, które jak znalazł pasują do dzisiejszego świata.
Oszczędne, trochę niedostępne, czasem niepojęte przypadki, historie, które wprowadzają w swój oszczędny, nieodgadniony świat i zatruwają czytelnika niepewnością jutra i lękiem o rzeczywistość - czy się utrzyma, czy jest prawdziwa i dana na zawsze?
Nie każde z opowiadań się wyróżnia, niektóre zostają spłaszczone dydaktycznym dyrdymałem czy emocjonalną esencją, jednak jest w sposobie podawania autorki własnych wizji pewna intensywność i żywość, która zyskuje moją przychylność.
Okładkowa opowieść "Pani Lis" to metaforyczna historia kobiety, która przestaje się mieścić w mieszczańskich więzach. Ja jednak chcę patrzeć na ten przypadek dosłownie - jak wspaniale dręczy czytelniczą wyobraźnię takie właśnie podejście do tej historii.
Zabawa językiem, emocjami, konwencją nadrealizmu, przełamywanie czytelniczych ceremoniałów, przez ucinanie zwykłości i zrzucanie z impetem narracji pełnej mroku i niepokoju jest dobrym ćwiczeniem z wrażliwości i... otwartości samego czytelnika.
Autorka wygrywa walkę o uwagę swojego odbiorcy - pozostawia nas w dręczącym niepokoju, wytrąca z poczucia spokoju, komfortu i przekonania o panowaniu nad wszystkim. Szarpiąc czułe strony duszy, czasem zahaczy też o mroczniejszą nutę.
Nie jest fenomenem w swej dziedzinie, nie ogłosiłabym jej też koryfeuszem wątłego chóru dzisiejszych wrażliwców. Jednak wiem, że ma pewną przemyślność i pomysł na odsłonięcie małego skrawka natury ludzkiej: pokręconej, często grzesznej i łajdackiej. A to już naprawdę coś.

buchbuchbicher.blogspot.com

SPOTKANIE Z NIEZNANYM

Wyalienowanie współczesnego człowieka ze świata przyrody i ucieczka przed zwierzęcą stroną naszej natury. Katastroficzne przepowiednie i mocne teksty o przemocy wobec kobiet. Zderzenie z tym co nieznane w nas i w świecie. To główne tematy książki nominowanej do Bookera brytyjskiej pisarki. Polski wydawca zebrał w „Madame Zero” dwa tomy opowiadań autorki.

CZYTAJ DALEJ:

SPOTKANIE Z NIEZNANYM