Floryda

Data 1. wydania:
2018-07-05
9788395203886
Dobromiła Jankowska
Floryda literatura amerykańska niebezpieczeństwo opowiadania relacje międzyludzkie samotność strach ucieczka walka o przetrwanie walka o życie
Inne

Oficjalne recenzje i

Ciepło, gorąco, Floryda

Link do recenzji

1485 305 217

To był zbiór opowiadań od kobiety dla kobiet. Przepełniony był samotnością, tęsknotami za lepszym życiem, czasem ucieczką, również różnymi kłopotami, z którymi trudno sobie poradzić. Trafił do mnie. Chętnie czytałam i momentami utożsamiała się z opisywanymi kobietami. Warto było się przy tych opowiadaniach chwilę zatrzymać.

Bardzo nastrojowe opowiadania o Florydzie mrocznej, przeszłej, nocnej, niebezpiecznej, o ryzyku, które kryje się za oknem, o napięciu między ludźmi i miłości matki, która będzie chronić za wszelką cenę bezpieczeństwo dzieci. Są w tej książce mniej i bardziej poruszające fragmenty, kilka scen zapadających w pamięć, ciekawie było je odkrywać.

Po majowym spotkaniu Pauzowego Klubu Książki, na którym przewinęło się sporo ciekawostek na temat Lauren Groff, nie mogłam przejść obojętnie obok „Florydy”.

Jest to zbiór opowiadań, których elementem wspólnym jest tytułowa Floryda. Mamy tutaj chowanie się przed huraganem, bliźniaczki same na wyspie, kobietę udającą się na spacery aby ochłonąć i wiele wiele...

Opowiadania te nie są złe, ale nie zachwycają. Czyta się je dobrze, skłaniają do myślenia, ale jednocześnie jestem pewien, że za rok o nich pamiętać nie będę. Bohaterowie właściwie wszystkich tych historii zmagają się z opuszczeniem, a zagrożeniem jest tak samo natura jak brak drugiej osoby lub też nieufność wobec tych, którzy się pojawiają.

"Floryda" wciąga jak grząski grunt.
Stopy nie mają oparcia. W spokojny czytelniczy stan wsącza się niepewność. Jest w niej jednak pewna miękkość. Jak pantera stąpająca ostrożnie.
Słowa Lauren Groff są jak poezja.

Na półkach: , , , ,

Uważam, że w zaprezentowanych opowiadaniach najlepiej oddana została atmosfera Florydy, grząska, wilgotna, z niemal fizycznym doznaniem brodzenia po bagnach. Element, który najbardziej przykuwa uwagę i wciąga w świat niezbyt atrakcyjnych zdarzeń.
Groff prawi o zwykłych rzeczach, szarej codzienności bohaterów, z głównym naciskiem na role kobiece. Obserwatorski charakter...

Na "Florydę" miałam chrapkę od dawna i nie zawiodłam się. W tych opowiadaniach dało się wyczuć pulsującą dzikość i zwierzęcą energię, bliżej nieokreślone niebezpieczeństwo czaiło się między słowami. A zarazem większość z nich była niezwykle uniwersalna, przedstawiała ludzie dążenia, wzloty, upadki, poszukiwania.

Rytm opowiadań jest hipnotyzujący. Każde z nich to nieco oniryczna, ale i przewrotna opowieść o lęku (który czai się gdzieś w każdym z nas, a dochodzi do głosu tylko czasem) i niespełnieniu (które sprawia, że życie toczy się gdzieś obok).

Niestety nie czytałam żadnej innej powieści lub zbioru opowiadań pisarki, które z tego co czytałam, należą do znakomitych. Jeżeli chodzi o “Florydę” parę opowiadań było ciekawszych od innych. Autorka w bardzo obrazowy sposób opisuje nużące sytuacje życia codziennego. Same opowiadania nie różnią się od siebie znacząco i łączy je ze sobą wiele czynników co czyni zbiór...

Jeśli ktoś wie czego się spodziewać po tej książce i chciałby znaleźć w niej wciągające opowiadania z charakterem, które przenoszą nas miejsce akcji, to się zawiedzie. Przynajmniej ja się zawiodłam. Nie czuć wcale skwaru i duchoty florydzkiego lata, ani tym bardziej grozy. Autorka nie napisała opowiadań na tyle skutecznie, żebym poczuła ten klimat i drżała w oczekiwaniu na...

• 2019
  • 2021