Floryda

2018-07-05
9788395203886
Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo Pauza
Floryda literatura amerykańska niebezpieczeństwo opowiadania relacje międzyludzkie samotność strach ucieczka walka o przetrwanie walka o życie
Florida
literatura piękna
9788395203886
Dobromiła Jankowska
Inne

Oficjalne recenzje i

Ciepło, gorąco, Floryda

[ 3 ] Link do recenzji

"Floryda" wciąga jak grząski grunt.
Stopy nie mają oparcia. W spokojny czytelniczy stan wsącza się niepewność. Jest w niej jednak pewna miękkość. Jak pantera stąpająca ostrożnie.
Słowa Lauren Groff są jak poezja.

Uważam, że w zaprezentowanych opowiadaniach najlepiej oddana została atmosfera Florydy, grząska, wilgotna, z niemal fizycznym doznaniem brodzenia po bagnach. Element, który najbardziej przykuwa uwagę i wciąga w świat niezbyt atrakcyjnych zdarzeń.
Groff prawi o zwykłych rzeczach, szarej codzienności bohaterów, z głównym naciskiem na role kobiece. Obserwatorski charakter...

Na "Florydę" miałam chrapkę od dawna i nie zawiodłam się. W tych opowiadaniach dało się wyczuć pulsującą dzikość i zwierzęcą energię, bliżej nieokreślone niebezpieczeństwo czaiło się między słowami. A zarazem większość z nich była niezwykle uniwersalna, przedstawiała ludzie dążenia, wzloty, upadki, poszukiwania.

Rytm opowiadań jest hipnotyzujący. Każde z nich to nieco oniryczna, ale i przewrotna opowieść o lęku (który czai się gdzieś w każdym z nas, a dochodzi do głosu tylko czasem) i niespełnieniu (które sprawia, że życie toczy się gdzieś obok).

Niestety nie czytałam żadnej innej powieści lub zbioru opowiadań pisarki, które z tego co czytałam, należą do znakomitych. Jeżeli chodzi o “Florydę” parę opowiadań było ciekawszych od innych. Autorka w bardzo obrazowy sposób opisuje nużące sytuacje życia codziennego. Same opowiadania nie różnią się od siebie znacząco i łączy je ze sobą wiele czynników co czyni zbiór...

Jeśli ktoś wie czego się spodziewać po tej książce i chciałby znaleźć w niej wciągające opowiadania z charakterem, które przenoszą nas miejsce akcji, to się zawiedzie. Przynajmniej ja się zawiodłam. Nie czuć wcale skwaru i duchoty florydzkiego lata, ani tym bardziej grozy. Autorka nie napisała opowiadań na tyle skutecznie, żebym poczuła ten klimat i drżała w oczekiwaniu na...

Słaba. Za bardzo wege-lewacko-feministyczna. Mało realna, a przy tym zniechęcająca do Florydy

Zbiór jednokierunkowych, przeciętnych opowiadań, gdzie tytułowa Floryda mogłaby być zastąpiona dowolnym tropikalnym miastem.
W pamięci zostały mi dwa opowaidania - trochę za mało jak na prawie 300 stron.

Równia pochyła - niestety w dół. Po bardzo dobrych "Fatum i furii" i niezłej "Arkadii" Groff doszła do wniosku, że jest już Pisarką i napisze coś bez oglądania się na odbiorcę.
Efekt do przewidzenia.
Opowiadania z osobistym wydźwiękiem, krążą wokół odczuć kobiecych narratorek, a w tle przewijają się mężczyźni - zapracowani, zdradzający żony i kochanki. Na Florydzie wredne...

Duszna, pełna splątanych emocji i osaczająca.
Czytanie tych opowiadań było w pewnym sensie jak poruszanie się podczas upału na Florydzie. Z jednej strony nie można go znieść i poruszasz
się powoli, a najchętniej uciekłbyś stamtąd daleko . Z drugiej strony masz świadomość, że się stamtąd nie wyrwiesz i brniesz dalej. Lektura dosyć wymagająca i dlatego warta uwagi.
Polecam!

Dyskusje