rozwiń zwiń
Ewa

Profil użytkownika: Ewa

Chorzów Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 21 godzin temu
879
Przeczytanych
książek
1 036
Książek
w biblioteczce
879
Opinii
112 408
Polubień
opinii
Chorzów Kobieta
Jestem zaczytana, jak wszyscy na LC. Piszę opinie, bo przedłużam sobie obcowanie z książką, muszę o niej pomyśleć, ponownie ją przeżyć. Czytam cudze opinie o książkach, które przeczytałam, bo ciekawi mnie co inni dostrzegli w tych samych lekturach. Czytam też opinie o książkach, których nie czytałam, bo po prostu lubię. I nieustannie szukam inspiracji do nowych lektur. Popieram, jak mi się coś spodoba lub mnie zaintryguje, nawet jeśli się z tym nie zgadzam. Spojlery omijam szerokim łukiem. Pozdrawiam Miłośników Książek.

Opinie


Na półkach:

Ależ książka, ale emocje, a jaki lektor! Słucha się znakomicie i sugestywnie, ale wczoraj przerwałam lekturę i STOP. Ze strachu. Zaraz główna bohaterka, kobieta w żałobie, mama małego Bena, obudzi się w swoim straszącym domu i zdarzy się coś takiego, że boję się czytać dalej. Nie mam pojęcia co to będzie, ale wiem, że będzie strasznie. Do końca mam kilkanaście procent. Ależ mnie Pani postraszyła, Pani Autorko, a taka strachliwa to ja nie jestem.
Pomyślałam, że napisanie kilku zdań i podzielenie się emocjami w tym momencie, to dobra rekomendacja dla powieści, którą wchłonęłam do tej chwili jednym ciągiem. Pasuje mi wszystko. Główna bohaterka (choć ją niespecjalnie lubię), mocne otwarcie, wątek współczesny i perypetie młodej mamy, jej zadomawianie się w nowym środowisku. Wątki sprzed lat, licealne przyjaźnie, przestępstwo jedno, drugie, trzecie i wszystko się pięknie zazębia. A żeby nie było za płytko - całość podbita nośnymi społecznie bolączkami. No i okraszona mrokiem i niepewnością.
Może trochę za dużo postaci, makabresek i brutalności i pogmatwania, ale kto powiedział, że zawsze musi być prosto i miło. A że ciut niewiarygodnie? A co tam! Czyta się świetnie, a żaden King ani Masterton wcale mnie lepiej nie straszy.
Doczytam jutro rano, w pełnym słońcu i jak trzeba będzie, to zweryfikuję opinię. Na razie nie domyślam się o co chodzi, powieść rewelacja. 8 punktów.

Ależ książka, ale emocje, a jaki lektor! Słucha się znakomicie i sugestywnie, ale wczoraj przerwałam lekturę i STOP. Ze strachu. Zaraz główna bohaterka, kobieta w żałobie, mama małego Bena, obudzi się w swoim straszącym domu i zdarzy się coś takiego, że boję się czytać dalej. Nie mam pojęcia co to będzie, ale wiem, że będzie strasznie. Do końca mam kilkanaście procent. Ależ...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Ach, kiedyś to były czasy!
Gdy autor pisał powieść, wydawnictwo ją wydawało, a czytelnik czytał, oceniał, podobało mu się lub nie, wybierał lektury bez presji i nie miał świadomości, że za przeczytaną książką stoi sztab ludzi, którzy starają się ze wszystkich sił, by się sprzedało. Więcej i więcej. Cała zatrudniona do tego machina i wydawnicze bagienko. I wcale nie to dobre co dobre, tylko to, co dobrze wylansowane. Niby rzecz o amerykańskim rynku wydawniczym od kuchni, ale zdaje się, że do polskiej „odkuchni" wcale im nie daleko.
A gdzie w tym wszystkim czytelnik? No cóż, ja często czuję się jak naciągany na zakup bankomat. Niestety nic się w tym zakresie nie zmieni, po lekturze „Yellowface” powoli tracę złudzenia. Ważna jest kasa i już. Ale chcę nadal wierzyć, że istnieją wydawnictwa, dla których liczy się jakość, pasja i misja.

Młodziutka autorka, Rebecca F. Kuang, zachwyciła mnie swoim debiutem - „Wojną makową”. A teraz powieść o rynku wydawniczym. Czyżby dziewczę pisało o sobie? Czym jej podpadło wydawnictwo, że im tak dowaliła? O, przepraszam… że się z nimi rozliczyła. Za ultrakomercyjny sposób działania, za cynizm, bezduszność, kreowanie bestsellerów z rozdzielnika. Nie strzeliła sobie przypadkiem w kolano?
Nie czytałam z entuzjazmem, tylko z goryczą.

A powieść? No taka z cyklu: prawie dobra..
Każdy pewnie na pierwszy plan wyciągnie co innego, bo i tematów w powieści wiele. Mnie zafrapowała satyra na rynek wydawniczy. Ale nie sposób pominąć na przykład problematyki kradzieży dóbr intelektualnych, mechanizmów rządzących mediami społecznościowymi i ich niewiarygodnej siły, tyle że nie dowiedziałam się na ten temat niczego nowego. Inaczej z wątkami rasowymi - tu szykanowani byli biali. Taka to sytuacja. I przeczytałam o Chińskim Korpusie Pracy w czasie I wojny światowej, znacie Państwo temat? Ja nie znałam, poszperałam potem dodatkowo w sieci, postudiowałam …
Jeszcze słowo o głównej bohaterce - stworzenie postaci, której aż tak bardzo nie da się lubić - to też sztuka.

Jak mi się czytało? Bardzo dobrze, dobrze i coraz gorzej. Zapowiadało się znakomicie. Pierwsze 60 stron przeleciało z efektem WOW, potem z coraz większym znudzeniem i wreszcie z oczekiwaniem na koniec, rozmyty zresztą. Lektury nie odradzam, ale bardzo proszę: uważajcie na naleśniki!

Ach, kiedyś to były czasy!
Gdy autor pisał powieść, wydawnictwo ją wydawało, a czytelnik czytał, oceniał, podobało mu się lub nie, wybierał lektury bez presji i nie miał świadomości, że za przeczytaną książką stoi sztab ludzi, którzy starają się ze wszystkich sił, by się sprzedało. Więcej i więcej. Cała zatrudniona do tego machina i wydawnicze bagienko. I wcale nie to...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Influenserzy. Ludzie wpływowi, oddziałujący na innych. Najczęściej koncentrują się na jednej tematyce - modzie, urodzie, wolnym czasie i in.
Bohater reportażu - charyzmatyczny młody Amerykanin Justin skoncentrował się na nietypowym stylu życia: promował wolność osobistą, antykonsumpcjonizm, duchowość i swoją niezwykłość. Nie potrafiąc poradzić sobie z umiarkowanie trudnym dzieciństwem (znam gorsze), po kilku próbach odnalezienia się w świecie, zamiast udać się do terapeuty, wyjechał w podróż do Indii w poszukiwaniu oświecenia. No i ahoj przygodo! Trafił do cieszącej się nie najlepszą sławą Doliny Parvati, duchowo się rozwinął, pewnie zapadł na syndrom indyjski, wreszcie się całkiem pogubił, a ostatecznie zagubił, bo do dziś stamtąd nie wrócił. Całkiem jak kilkadziesiąt innych osób na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Justin to człowiek rzeczywiście pogubiony, bo z jednej strony idealista, pragnący wyższych duchowych doznań związanych z byciem religijnym ascetą. Z drugiej zaś strony przez cały czas gwiazda instagrama, zamieszczający w sieci zdjęcia i historie o sobie dla internautów - dokumentalista własnej duchowej przemiany. Coś tu zgrzyta w samych założeniach albo w szczerości intencji.

Tymczasem autor jest fanem tego chłopaka, który zatracił się w poszukiwaniu przygody. Zadał sobie bardzo wiele trudu, by udokumentować i zdobyć informacje o Justinie i miejscu, gdzie zaginął, ale wynik wyszedł mizerny. Może tak krytycznie oceniam, bo błędnie odczytałam tytuł. Oczekiwałam reportażu o niezwykłości owianej mroczną tajemnicą Doliny Parvati, z Justinem jako przykładem zaginionego tam podróżnika. Tymczasem dostałam rzecz o amerykańskim lifestylerze, który będąc zakładnikiem wykreowanego wizerunku, często wrzucał do sieci nieprawdziwe relacje, zaś interesujący mnie region potraktowano szczątkowo i tylko w tle.

Za długo było, zbyt rozwlekle, chaotycznie i nudno. Wciągnęły mnie tylko nieliczne fragmenty.
Prawdę mówiąc bardziej usatysfakcjonowana byłabym cyklem obszernych artykułów.
Po pierwsze o Dolinie Parvati, o jej położeniu, przyrodzie, pięknie (?). I o zaginionych tam innych ludziach. Może jakaś mapka? Albo zdjęcia?
Po drugie o hinduskiej duchowości, o tych wszystkich babach, aśramach, joginach i medytacjach. O indyjskim syndromie, o Gangesie i Waranasi. Autor o tym pisze, ale bardzo chaotycznie i pobieżnie.
I dopiero po trzecie o życiu i poszukiwaniach Justina Alexandra, bo to temat na artykulik, a nie na taką rozwlekłą książkę. Tym bardziej, że autor mocno nadużywa zwrotów: „prawdopodobnie, zapewne, chyba, może tak, a może inaczej”. I ten artykuł bym sobie odpuściła. I książkę też, gdybym wiedziała o czym jest.

Influenserzy. Ludzie wpływowi, oddziałujący na innych. Najczęściej koncentrują się na jednej tematyce - modzie, urodzie, wolnym czasie i in.
Bohater reportażu - charyzmatyczny młody Amerykanin Justin skoncentrował się na nietypowym stylu życia: promował wolność osobistą, antykonsumpcjonizm, duchowość i swoją niezwykłość. Nie potrafiąc poradzić sobie z umiarkowanie trudnym...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Ewa Kowalska

z ostatnich 3 m-cy
Ewa Kowalska
2024-04-19 11:56:54
Ewa Kowalska dodała książkę Czas wolny w PRL na półkę Teraz czytam
2024-04-19 11:56:54
Ewa Kowalska dodała książkę Czas wolny w PRL na półkę Teraz czytam
Czas wolny w PRL Wojciech Przylipiak
Średnia ocena:
7.1 / 10
227 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-19 11:54:35
Ewa Kowalska dodała książkę Pielgrzym na półkę Teraz czytam
2024-04-19 11:54:35
Ewa Kowalska dodała książkę Pielgrzym na półkę Teraz czytam
Pielgrzym Terry Hayes
Średnia ocena:
8.2 / 10
5918 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-18 22:37:47
Ewa Kowalska oceniła książkę W szponach na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 22:37:47
Ewa Kowalska oceniła książkę W szponach na
8 / 10
i dodała opinię:

Ależ książka, ale emocje, a jaki lektor! Słucha się znakomicie i sugestywnie, ale wczoraj przerwałam lekturę i STOP. Ze strachu. Zaraz główna bohaterka, kobieta w żałobie, mama małego Bena, obudzi się w swoim straszącym domu i zdarzy się coś takiego, że boję się czytać dalej. Nie mam pojęc...

Rozwiń Rozwiń
W szponach Izabela Janiszewska
Średnia ocena:
7.5 / 10
1983 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-18 22:31:29
Ewa Kowalska oceniła książkę Yellowface na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 22:31:29
Ewa Kowalska oceniła książkę Yellowface na
6 / 10
i dodała opinię:

Ach, kiedyś to były czasy!
Gdy autor pisał powieść, wydawnictwo ją wydawało, a czytelnik czytał, oceniał, podobało mu się lub nie, wybierał lektury bez presji i nie miał świadomości, że za przeczytaną książką stoi sztab ludzi, którzy starają się ze wszystkich sił, by się sprzedało. Więcej...

Rozwiń Rozwiń
Yellowface Rebecca F. Kuang
Średnia ocena:
7.1 / 10
2559 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-18 22:23:10
Ewa Kowalska oceniła książkę Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 22:23:10
Ewa Kowalska oceniła książkę Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach na
5 / 10
i dodała opinię:

Influenserzy. Ludzie wpływowi, oddziałujący na innych. Najczęściej koncentrują się na jednej tematyce - modzie, urodzie, wolnym czasie i in.
Bohater reportażu - charyzmatyczny młody Amerykanin Justin skoncentrował się na nietypowym stylu życia: promował wolność osobistą, antykonsumpcjoni...

Rozwiń Rozwiń
Ewa Kowalska
2024-04-18 22:12:40
Ewa Kowalska oceniła książkę O północy w Berlinie na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 22:12:40
Ewa Kowalska oceniła książkę O północy w Berlinie na
5 / 10
i dodała opinię:

Czy to pisała Joanna Jax? Ta Joanna Jax? No to tym razem nie stworzyła powieści dla mnie. Tylko pogmatwaną, mało mnie interesującą historię, ze zbyt dużą ilością miejsc, postaci, przeskoków czasowych, zbyt pogmatwaną jak na moją biedną głowę i za bardzo powierzchowną dla mojej ciekawskiej ...

Rozwiń Rozwiń
O północy w Berlinie Joanna Jax
Cykl: Czas zapomnienia (tom 1)
Średnia ocena:
7.6 / 10
139 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-15 04:36:52
Ewa Kowalska oceniła książkę Lekcje na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-15 04:36:52
Ewa Kowalska oceniła książkę Lekcje na
8 / 10
i dodała opinię:

Lubię powieści napisane z rozmachem, lubię dygresyjny styl. I emocje. I jak się bardzo dużo dzieje. I lubię lubić bezwarunkowo głównego bohatera.
Tutaj to Roland, mieszkaniec Londynu, taki sobie przeciętniak. Urodził się, dorastał, wszedł w wiek męski, zestarzał się, nie zrobił nic niezw...

Rozwiń Rozwiń
Lekcje Ian McEwan
Średnia ocena:
7.6 / 10
122 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-15 04:27:17
Ewa Kowalska oceniła książkę Kornik na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-15 04:27:17
Ewa Kowalska oceniła książkę Kornik na
7 / 10
i dodała opinię:

Mała, krótka i bardzo treściwa, wręcz skondensowana. A ja podeszłam do niej zbyt lekko. Ot, taki drobiażdżek, machnie się ją do kilku porannych kawek. No i machnęłam tego „Kornika” raz-dwa, a teraz on woła do mnie: jeszcze raz!

Hiszpańska zabita dechami wioseczka i trzy główne postaci: ...

Rozwiń Rozwiń
Kornik Layla Martínez
Średnia ocena:
7 / 10
47 ocen
Ewa Kowalska
2024-04-15 04:13:20
Ewa Kowalska oceniła książkę Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-15 04:13:20
Ewa Kowalska oceniła książkę Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu na
7 / 10
i dodała opinię:

Lektura satysfakcjonująca mnie w każdym aspekcie, bo
* jestem bezkrytycznym fanem autora i co by nie napisał, to będę się zachwycać
* uważam opowiadania za wyższą formę niż rozwlekłe powieścidła
* lubię jak się literatura kręci wokół innej artystycznej formy
* i wszystko się tu zgadza: do...

Rozwiń Rozwiń
Ewa Kowalska
2024-04-10 20:57:47
2024-04-10 20:57:47

ulubieni autorzy [13]

Khaled Hosseini
Ocena książek:
8,2 / 10
6 książek
0 cykli
844 fanów
Gabriel García Márquez
Ocena książek:
7,0 / 10
38 książek
2 cykle
Pisze książki z:
1831 fanów
Winston Graham
Ocena książek:
7,4 / 10
14 książek
1 cykl
79 fanów

Ulubione

Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Stefan Darda Dom na Wyrębach Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Maciej Pieprzyca Chce się żyć Zobacz więcej
Zygmunt Miłoszewski Jak zawsze Zobacz więcej
Katarina Bivald Księgarnia spełnionych marzeń Zobacz więcej
Katherine Rundell Dachołazy Zobacz więcej
Stefan Darda Dom na Wyrębach Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Olga Tokarczuk Opowiadania bizarne Zobacz więcej
Magdalena Knedler Tylko oddech Zobacz więcej
Ahmed Saadawi Frankenstein w Bagdadzie Zobacz więcej
Ahmed Saadawi Frankenstein w Bagdadzie Zobacz więcej
Ahmed Saadawi Frankenstein w Bagdadzie Zobacz więcej
Katarina Bivald Księgarnia spełnionych marzeń Zobacz więcej
Walter Moers Miasto Śniących Książek Zobacz więcej
Zygmunt Miłoszewski Jak zawsze Zobacz więcej
Zygmunt Miłoszewski Jak zawsze Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
879
książek
Średnio w roku
przeczytane
98
książek
Opinie były
pomocne
112 408
razy
W sumie
wystawione
879
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
4 909
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
37
minut
W sumie
dodane
23
W sumie
dodane
8
książek [+ Dodaj]