Imię wiatru

Okładka książki Imię wiatru
Patrick Rothfuss Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki królobójcy (tom 1) Seria: Fantasy [Rebis] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kroniki królobójcy (tom 1)
Fantasy [Rebis]
The Name of the Wind
Rebis
2014-01-01
2014-01-01
Jan Karłowski

Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Ocena 5,7
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...
Okładka książki Epopeja. Legendy fantasy Paolo Bacigalupi, Trudi Canavan, Orson Scott Card, Kate Elliott, Robin Hobb, Nora K. Jemisin, Mary Robinette Kowal, Ursula K. Le Guin, Juliet Marillier, Melanie Rawn, Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson, Carrie Vaughn, Tad Williams, praca zbiorowa
Ocena 6,7
Epopeja. Legen... Paolo Bacigalupi, T...
Okładka książki Unfettered Peter V. Brett, Terry Brooks, Jacqueline Carey, David Anthony Durham, Robert Jordan, Mark Lawrence, Naomi Novik, Patrick Rothfuss, Robert Anthony Salvatore, Brandon Sanderson
Ocena 8,3
Unfettered Peter V. Brett, Ter...

więcej Więcej

Od lat nie bawiłam się tak dobrze, czytając fantastykę. Wszystko to, czego szukam: wartka akcja, inteligentne poczucie humoru, ciekawi bohaterowie i nietuzinkowa narracja. Zwykle nie znoszę retrospekcji, ale tak naprawdę akcja dzieje się w przeszłości, a wstawkami jest współczesność, więc tylko dodaje to smaczku.

Jak to przeważnie bywa przy tak długich książkach, trzeba się przebić przez kilkadziesiąt stron wstępu, który początkowo mnie specjalnie nie zachęcił i nawet wręcz momentami nużył, jednak ten, kto przeczytał już w swoim życiu przynajmniej kilka książek, wie doskonale, że czasami po przydługim i nudzącym wstępie może nadjeść w końcu taki moment, gdzie zostajemy wciągnięci...

Jedna z lepszych książek, jakie czytałam w życiu. Wciągająca, trzymająca w napięciu, pełna zwrotów akcji, skłaniająca do przemyśleń, bardzo życiowa. Ma wszystko, czego zazwyczaj szukam w książkach. Nie mogę się doczekać kiedy wrócę do opowieści Kvothe. Już zamówiłam kolejne części.

W polskiej wersji 4 części + opowiadanie w "Łotrzykach". Kvothe, Bast i Kronikarz. Przebrnijcie kilkanaście pierwszych stron. Cykl przepełniony poetyckim językiem. A jak słuchać wiatru? Przekonajcie się sami. Serial byłby fantastyczny, ale cóż, autor się chyba obraził, bo dokończenie serii cały czas jest przekładane.

Amerykańska fantasy o szkole i młodzieży starszej to może najgorsza rzecz, która przytrafiła się temu gatunkowi, ale na szczęście Imię wiatru to nie kolejna, wtórna dell'arte z midwestu ze schematycznymi rolami najlepszego(-j) przyjaciela(-ółki), szkolnej gwiazdy, głównego rywala(-ki), nielubianego nauczyciela, wielbicielki(-a) i świetnego sportowca. Jest tu znacznie więcej...

W końcu dojrzałam, by napisać coś o tej książce. Przeczytałam ją jakiś czas temu i mimo, że przypadła mi do gustu nie potrafiłam uzasadnić czemu.
Zacznijmy od tego, że wydawała mi się nierówna, może to moja nadinterpretacja, lecz myślę że autor pisał z przerwami i w międzyczasie zmieniał koncepcję postaci. Spowodowało to że niektóre wątki czytałam z zapartym tchem a przy...

Bardzo ciekawie opowiedziana, wciągająca i tajemnicza, na pewno przeczytam resztę sagi.

Wbrew, powszechnej zdaje się, opinii przeczytałam tą książkę prawie jednym tchem (tzn. przez tydzień ;)). Opowieść naprawdę mnie wciągnęła i za każdym razem, kiedy treść ujawniła odpowiedź na jakieś moje pytanie, natychmiast pojawiało się trzy następne. Akcja jest na tyle wartka, by nie nudzić i na tyle spokojna, że człowiek się nie gubi w chaosie zdarzeń.
Główny bohater,...

Akcja zaczyna się bardzo spokojnie, pierwszy tom opowiada głównie o dzieciństwie głównego bohater. Książa ta zostawiła u mnie mieszane odczucia, ale dam szansę kolejnej części.

Rozumowanie i akcje podjęte przez Kvotha są niespójne i na siłę kreują akcję (na przykład zadłużenie się przez bohatera na niebotyczną sumę, aby popędzić jak najszybciej i sprawdzić plotki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przepadłam w tej opowieści.

4 766
    3 859