Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Lira
2019-01-01
2019-01-01
historia biografie historyczne

Plotkarska książka, która usiłuje udawać, że jest czymś więcej. Nie polecam.

Plotkarska książka, która usiłuje udawać, że jest czymś więcej. Nie polecam.

Książki każdy pisać może - ale najwyraźniej nie każdy powinien. Zabrałem się za to "dzieło" w formie audiobooka, kiedy potrzebowałem urozmaicić sobie czas w (nudnej) pracy i miałem ochotę na coś niebędącego fantastyką. Niestety, nie było to miłe urozmaicenie. To, z czym najbardziej kojarzy mi się książka pani Kienzler, to kiepsko napisana praca magisterska. Początek jest bardzo "postarany" i pełny faktów historycznych, natomiast im dalej w las, tym więcej ploteczek, odwołań do tabloidów czy portali pokroju Pudelka, a mniej treści. Mocno razi infantylny styl i język, pojawiają się nawet prawie identyczne fragmenty tekstu w różnych rozdziałach (tak rażące, że można to wychwycić w audiobooku, poświęcając mu jakieś 40% uwagi). Im bliżej końca, tym bardziej potęguje się wrażenie zapoznawania się z magisterką pisaną na kolanie tydzień przed obroną, taką w stylu "źródło: Internet". W pewnym momencie treść po prostu zostaje ucięta i na tym kończymy, tak jakby zabrakło weny na resztę. Może to jednak lepiej, biorąc pod uwagę to, co już powstało...

Audiobook. Książka ok, ale nie dowiedziałam się z niej rzadnej nowości, wszystko już wiedziałam z wcześniejszych doniesień.

Dobra książka plotkarska dla zainteresowanych tematem.

Dobra książka plotkarska dla zainteresowanych tematem.

1965

Fakty raczej znane z wielu innych źródeł. Można przeczytać, ale chyba raczej po to, by zebrać wiadomości i plotki.

Warto przeczytać, opis afer i skandali jakie wywołali niektórzy członkowie rodziny królewskiej!

Angielska Monarchia jest jedną wielką firmą dochodową, którą utrzymują podatnicy. To właśnie z królestwem, kojarzymy Anglię, która wyszła z Unii Europejskiej. Można by rzec, że to właśnie jest wizytówka tego kraju.

Windsorowie są ludźmi wyższego pochodzenia, ale tak jak my, popełniają błędy, zakochują się w nieodpowiednich osobach, zdradzają małżonków, nabierają długów, wzbudzają kontrowersje lub wprost przeciwnie - są nudni i nieciekawi.

Zanim był Karol III, to najpierw byli ich przodkowie Niemcy. Tak w Anglii panowała dynastia z Niemiec. Jednak z powodów politycznych, jak i skandalu wywołanego przez Edwarda VIII dla Wallis Simpson. I właśnie później postanowiono zmienić nazwę na Windsor i tak jest do dzisiejszego dnia.

Mamy tu opisanego Karola, Harry' ego, Dianę... Są oni przedstawieni jako ludzie z krwi i kości, którzy pomimo przeciwności losu, chcieli po prostu być szczęśliwi i dążyli do tego, aby to się spełniło...

Nie będę Wam wiele zdradzać, tych, których ciekawi rodzina królewska na pewno przeczytają, a książkę czyta się szybko i przyjemnie, są rozdziały osobne dla każdego z członków rodziny. Polecam tym, którzy lubią rodzinę królewską jak i tym, którzy interesują się historią.

Myślę, że nie jestem pierwszą, która się do tego przyzna, ale książkę wzięłam do ręki po seansie The Crown. Książkę wysłuchałam i podobała mi się. Każdy rozdział miał coś, czym mnie zadziwił. Lekka książka, w sam raz, aby zaciekawić historią Windsorów.

Zmęczyła mnie ta książka. Nic nowego, a na pewno nie skandalicznego. Cała książka napisana jak streszczenie artykułów z Wikipedii przez dziecko - infantylnie i bez ładu i składu. Na dodatek bardzo często powtarzały się te same informacje w różnych rozdziałach, zupełnie jakby były pisane kompletnie osobno, bez żadnej spójności ze sobą.

Lekka lektura. Zbiór informacji z Wikipedii, serwisów plotkarskich i różnych historycznych portali. Najciekawszy, w mojej opinii, był rozdział 1 oraz 3, ten poświęcony Małgorzacie. Czyta się szybko.

Iwona Kienzler Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści Zobacz więcej
Iwona Kienzler Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści Zobacz więcej