Nie umieraj do jutra

Okładka książki Nie umieraj do jutra
Wacław Gluth-Nowowiejski Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2019-04-24
1975-01-01
literatura polska II wojna światowa Powstanie Warszawskie Republika Gruzów Warszawa wspomnienia

Oficjalne recenzje i

Przeżyć wśród zgliszczy i gruzów Warszawy

Link do recenzji

259 0 108

Jest to moja pierwsza książka o Warszawskich Robinsonach i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Książka naprawdę warta polecenia.

Bardzo przystępnie napisana książka, chwytająca momentami za serce. Szczególnie opisy egzekucji w rozdziale Tajemnicy Panny X. Dużą zaletą jest przedstawienie przez autora późniejszych losów bohaterów opowiadań. W środku książki można znaleźć nie tylko emocjonujące historie, ale również pełno zdjęć, które pomagają czytelnikowi zwizualizować ogrom tragedii Warszawy podczas...

Lekcja historii o odważnych ludziach, o których nie przeczytasz w żadnym podręczniku. Książka pokazuje niezwykłe okrucieństwo wojny. Autor wciąż żyje - wspierajcie go!!

1968

Niezwykłe świadectwo heroizmu i odwagi ludzi, którzy ukrywali się przed niemieckim okupantem, którzy wbrew wszelkiemu rozsądkowi postanowili zostać w mieście - w trzewiach wojny po Powstaniu Warszawskim... Tu się leje krew, tu słychać ryk spadających bomb, tu płuca wypełnia dym płonącej stolicy... Czy to w ogóle da się przeżyć? Bez wody, bez jedzenia, bez ciepła, bez domu i...

Warszawa od jakiegoś czasu jest moim miastem, mieszkam tu, pracuję. Nawet więcej - pracowałam na budowie w miejscu niegdysiejszego getta na Woli. Książki historyczne szczególnie uwrażliwiają, uczą doceniać dzisiejszy dzień. Dla mnie “Nie umieraj do jutra” to przeniesienie się w czasie i poznanie znajomych mi miejsc od całkowicie innej strony, historycznej. Ta pozycja...

Ta niedługa książka to zbiór historii o niezwykłych ludziach, których wola walki i chęć przetrwania jest naprawdę godna podziwu.

Warszawscy robinsonowie to osoby, które już po zakończeniu walk powstańczych ukrywały się w opustoszałej stolicy. Niekiedy spędzali w piwnicach wiele tygodni - samotnie, w mniejszych lub większych grupach. Często brakowało im jedzenia, byli...

Takie książki powinny być lekturą szkolną.

Fanką historii nigdy nie byłam, stąd zastanawiałam się czy książka ta mi się spodoba.
Jestem absolutnie oczarowana!
Genialne opowiadania, prosty język, a jednak nie mogłam przeczytać więcej niż trzech na raz, bo miałam za dużo myśli w głowie.
Ogromny szacunek i podziw dla osób opisanych w książce i dla samego Pana Wacława.

Temat książki warto zgłębić, i to w jaki sposób zrobił to autor jest godny poszanowania. Czytając ją, wiele razy musiałam zrobić kilka głębszych wdechów, aby się nie rozpłakać. Warta przeczytania.

Warszawscy Robinsonowie. Rzeczpospolita Gruzów. Oto historia ludzi, którzy pozostali w Warszawie po upadku powstania warszawskiego. Wydaje się wręcz niesamowite, że w tak niekorzystnych warunkach, w zniszczonym mieście, mogło istnieć życie. Przetrwało nawet człowieczeństwo. To wydaje się wręcz niesamowite. Opowieści poszczególnych bohaterów nadają się na niejeden sensacyjny...

• 2019
  • 2021