Droga do nieśmiertelności. Felietony medyczne

Novae Res
2019-01-01
2019-01-01

Jan Niżnikiewicz Droga do nieśmiertelności Felietony medyczne

Jan Niżnikiewicz jest doktorem medycyny, specjalistą neurologiem, pracownikem naukowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i napisał już kilka powieści.
Książka jest zbiorem felietonów medycznych obejmujących szerokie tematycznie zagadnienia - historię medycyny, leczenie bólu, postęp w medycynie, najnowsze wynalazki i osiągnięcia medyczne, neurologię, genetykę, farmakologię, medycynę chińską czy ajurwedę. Ten zakres może wywołać zaciekawienie niejednego czytelnika.
Niestety książka jest fatalna i nie polecam jej czytelnikom. Po pierwsze niektóre felietony się powtarzają, po drugie jej układ jest jednym wielkim chaosem, po trzecie zawiera nienaukowe odniesienia do mocy sprawczej Boga i wtrącenia szowinistyczne. Z mojej perspektywy wygląda to tak jakby ktoś wziął wszystkie felietony autora i stwierdził, że je wyda nie robiąc minimalnej pracy korektorskiej i wydawniczej. Przejdźmy więc do szczegółów.
Książka jest bardzo chaotyczna. W jej zupełnie różnych miejscach natrafimy na felietony z pokrewnych tematów:
dotyczące historii medycyny i medycznych procedur - np. O sławie lekarzy babilońskich (s. 9),Antyczna toksykologia (s. 66),Najstarsze zapisy o lekach roślinnych (s. 129) czy Uzdrawiające leki starożytności (s. 140)
zastosowania magii i ziół w paramedycynie - np. Szamani władcy dusz (s. 33),Święte halucynogeny (s. 77),Kręte drogi medycyny. Między medycyną a magią (s. 151)
ból i leczenie bólu - np. Empatia i ból (s. 26),pakiet czterech felietonów o bólu (s. 106) i Postrzeganie bólu w panoramie dziejów (s. 154).
Przyznaję, że dla czytelnika jest to bardzo męczące. Zaczynałam czytać felieton i od razu sobie przypominałam, że kilkadziesiąt stron wcześniej też była ta tematyka. Wracałam tam - czytałam jeszcze raz tamten felieton, potem bieżący i potem rodziła się wściekłość na pisarza oraz redaktora. Jak mam zachować ciąg myślowy, spójność logiczną lub chcieć wyciągnąć wnioski i inspiracje dla siebie jeśli książka jest napisana (zredagowana?) w taki sposób? Kto miał być odbiorcą tych felietonów - czytelnik niemyślący?
Niestety część felietonów się powtarza. Tutaj przyznam, że mnie wbiło w ścianę, gdy okazało się że felieton o feromonach Feromony - jaką rolę odgrywają w życiu ludzi? (s. 63) jest praktycznie powtórzony sto stron później jako Jaką rolę odgrywają feromony w życiu ludzi? (s. 163). Przyznam, że poczułam brak szacunku dla mnie jako czytelnika. Czy autor lub redaktor myśleli przygotowując tę książkę, że czytelnik tego nie zauważy?
Podobnie ma się rzecz z felietonami dotyczącymi snu. Są porozrzucane po książce i do tego bardzo podobnie omawiana jest faza REM snu w kilku miejscach np. Tajemniczy sen REM (s. 88),Seks a sen (s. 148),Czym jest sen, jaką spełnia rolę i co o nim wie medycyna? (s. 181).
Przyznaję, że kilkukrotne nawiązania do mocy sprawczej Boga i odniesienia do Biblii zbiły mnie z tropu. Jest to dość nieoczekiwane w książce popularnonaukowej dotyczącej medycyny. Jednak to drobiazg w porównaniu z tym co przeczytałam później.
Niestety jest też mocno szowinistyczny akcent w jednym z felietonów, który wbił mnie w fotel. Felieton Bioanalizatory i roboty (s. 201) porusza temat robotów przeprowadzających samodzielnie operacje. Ostatnie zdanie tego felietonu pokazuje jednak sposób myślenia autora, który jest daleki od współczesnych standardów i conajmniej niepoprawny politycznie - Robot, wykona wszystko, co mu się zleci. Ponadto ważne jest, że urządzenia myślące nie wymagają, jak dotąd, przyznania im premii i 13.pensji, urlopu, nie zachodzą w ciążę, w odróżnieniu od pielęgniarek nie uskarżają się na molestowanie seksualne i na pewno nie należą do związków zawodowych. Hmmm … chyba nie chciałabym pracować z tym lekarzem jako pielęgniarka, skoro autor tak myśli. W tym momencie odechciało mi się czytania.
Książka merytorycznie mogłaby mieć potencjał jako bardzo uproszczona forma bestselleru „21 lekcji na XXI wiek” napisana przez Harari Yuval Noah, gdyby autor z luźnego zbioru felietonów zrobił pełną narrację, uporządkował swoje myśli, przelał to na papier i napisał to z pełnym szacunkiem dla czytelnika. Niestety tak się nie stało. Nie polecam.

Jan Niżnikiewicz Droga do nieśmiertelności Felietony medyczne

Ogólniki, banały, mało ciekawych faktów... zbiór dla laików, którzy chcą coś liznąć, bez specjalnego zagłębiania się. Zbiór krótkich, prostych felietonów i nic poza tym.

• Nauka
  • 52 BOOK challenge 2020