Masakra ludzkości

Data 1. wydania:
2017-11-02
Paweł Wieczorek
Zysk i S-ka
inwazja obcych literatura angielska marsjanie niebezpieczeństwo okrucieństwo przemoc science fiction strach walka o przetrwanie Ziemia ziemianie
Massacre of Mankind
fantastyka, fantasy, science fiction
Paweł Wieczorek

Oficjalne recenzje i

Marsjanie to jednak trudni sąsiedzi

[ 3 ] Link do recenzji

Książka niby napisana w stylu Wellsa, niby kontynuacja Wojny Światów ale bardzo rozczarowuje. Przynajmniej mnie.

Będąc dość jeszcze świeżo po lekturze pierwszej, oryginalnej książki, natrafiłem na informację o oficjalnej kontynuacji. Zdecydowałem, że muszę ją koniecznie poznać.
Czy była warta czasu nad nią spędzonego? To każdy musi ocenić z osobna. Jeśli chodzi o moje zdanie na temat Masakry Ludzkości, cóż, powiedzmy, że nie jest to najsłabsza książka jaką czytałem. Plasuje się...

Powiem tak. No nie urywa czterech liter niestety. HG Wells stworzył arcydzieło i wyznaczył pewne ramy. Kontynuacje, w dodatku realizowane przez innych autorów są bardzo trudne. A sięganie po klasyk, to prawdziwy Mount Everest i mam wrażenie , że Baxter dotarł zaledwie do obozu pierwszego, po to tylko, żeby dostać choroby wysokościowej.
Bardzo chętnie przeczytałbym...

Kiedy skończyłem lekturę "Wojna światów" H. G. Wellsa miałem wrażenie, że przekazana mi historia dobiegła końca. Zakończenie było jasne i w sumie nie czułem niedosytu względem rozwinięcia fabuły, czy też chęci podążania dalej. Najwidoczniej Stephen Baxter był innego zdania i tak jak kilka lat wcześniej napisał kontynuację książki "Wehikuł czasu" Wellsa, tak też i w tym...

Dałem sześć, ale z przymróżeniem oka trzeba czytać. Jak męczy po dwóch pierwszych rozdziałach, to nie ma co brnąć, bo lepiej nie będzie.

Spodziewałam się znacznie więcej. Otrzymałam powieść poprawną, ale nie porywającą. Smaczkiem podczas lektury Wojny światów był fakt, że powstała sto lat temu i na sposób wysławiania bohaterów i relacjonowania przez nich wydarzeń można było przymknąć oko, a lekkie trącenie myszką złożyć na karb czasów, gdy powstała. Teraz mamy do czynienia ze współczesnym autorem tworzącym...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Och, jak my kochamy powieści Sciencie Fiction. Uwielbiamy książki, w których leje się krew, Ziemię atakują kosmici i w ogóle jesteśmy o krok od zagłady. Nigdy nie byłam zbyt zainteresowana taką tematyką, ale raz a czas próbuję sięgnąć po jakiś tytuł. „Wojnę światów” H.G. Wellsa zna pewnie każdy z nas, jeśli nie w postaci książki to chociaż filmu. Ponieważ borykamy się z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor słynie z niestandardowych tematów i podejścia. jako klasyka scifi jest spoko ale często ciężko sie czyta.

"Masakra ludzkości" jest nie tylko bezpośrednią (i podobno oficjalną) kontynuacją "Wojny światów" na warstwie fabularnej, ale także technicznej i warsztatowej. Styl pisania jest bardzo podobny, świat przedstawiany jest praktycznie identycznie.

Baxter odwalił kawał świetnej roboty tworząc alternatywną rzeczywistość po wojnie z Marsjanami, trzymając się jednocześnie...

Marsjanie powracają na Ziemię, są lepiej przygotywani niż w "Wojnie światów" ale mają te same zamiary, podbić Ziemię i zrobić z ludzi niewolników. Książka jest relacją z wojny, którą czytałam bez specjalnych emocji. Śledziłam losy bohaterów wiedząc z góry, że przeżyją. Zakończenie trochę dziwaczne nie spełniło moich ooczekiwań. Przeczytałam, ale szału nie ma.
Dużym plusem...

Dyskusje

• 2019
  • Chcę w prezencie
  • 2020
  • Egzemplarz recenzencki
  • 2020
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Masakra ludzkości