Królewska Mennica Brytyjska nie zna dzieł H.G. Wellsa? Pamiątkowa moneta z błędami

LubimyCzytać
07.01.2021

Numizmatyka i literatura są ze sobą nierozerwalnie złączone. Na światowych monetach możemy znaleźć najróżniejsze symbole, choćby znak wiedźmina Geralta. Jednak nie tylko. Fantastyczne motywy z powieści nieśmiertelnego Herberta George’a Wellsa, zaczerpnięte z „Wojny światów” i „Niewidzialnego człowieka”, również pojawiły się na artefaktach kultury, choć z zaskakującymi błędami.

Królewska Mennica Brytyjska nie zna dzieł H.G. Wellsa? Pamiątkowa moneta z błędami Źródło fotografii: The Royal Mint/PA
Reklama

Legendarny twórca i niezrozumiałe błędy

Okazuje się, że uważni miłośnicy twórczości Wellsa, jednego z tytanów światowej fantastyki, dopatrzyli się zaskakujących błędów. Dopuścili się ich eksperci z Mennicy Królewskiej, którzy wypuścili ostatnio specjalną monetę upamiętniająca 75. rocznicę śmierci autora „Wojny światów”. Kolekcjonerska moneta została bowiem odbita z rażącymi błędami w kontekście kluczowych motywów znajdujących się w prozie brytyjskiego klasyka.

Adam Roberts, pisarz science-fiction, a równocześnie profesor zajmujący się XIX-wieczną literaturą, autor biografii Wellsa, skrytykował ukazanie postaci Niewidzialnego Człowieka w cylindrze, zwracając uwagę również na niewłaściwą wizualizację marsjańskiej machiny znanej z kart „Wojny światów”. Naukowiec podkreślił również intencje, którymi w swojej twórczości kierował się nieodżałowany artysta.

Marsjańskie mechanizmy i widzialne błędy

„Naprawdę miło jest widzieć, że pojawiają się inicjatywy, które mają na celu upamiętnić Wellsa, natomiast byłoby dobrze, gdyby realizowano je bez błędów" – powiedział Roberts.

„Trójnożna maszyna ukazana z czterami nogami nie mieści się w głowie, natomiast Niewidzialny Człowiek Wellsa, czyli Griffin, nigdy nie nosił cylindra... Powiedziałbym, że Wells byłby zirytowany tymi błędami: zadał on sobie zbyt wiele trudu, aby skutecznie eliminować błędy we własnej pracy – zapraszał zresztą tłumaczy swoich książek, aby pomogli mu minimalizować wszelkiego rodzaju niedopatrzenia” – podkreśla naukowiec. Do grona krytyków takich wizualizacji podłączył się równiez między innymi Stephen Baxter, zastępca prezesa stowarzyszenia Wells Society, a także autor „Masakry ludzkości”, oficjalnej kontynuacji „Wojny światów” Wellsa.

Zapytany o wspomniane błędy rzecznik Brytyjskiej Mennicy Królewskiej powiedział: „Stworzyliśmy nową monetę z nominałem 2 funtów, aby uczcić życie i twórczość HG Wellsa. Moneta przedstawia sceny z dzieł słynnych pisarzy, takich jak chociażby «Wojna światów» i «Niewidzialny człowiek», które zostały wyobrażone przez projektanta Chrisa Costello”. Costello przyznał natomiast, że zainspirowały go „stare okładki książek i plakaty filmowe do adaptacji HG Wellsa”.

Herbert George Wells – fantastyczny klasyk

Wells to nieodżałowany klasyk twórczości fantastycznonaukowej, który przedstawił nie tylko „Wojnę światów”, na podstawie której niedawno nakręcono zupełnie nowy serial, ale również „Wehikułu czasuu”, „Niewidzialnego człowieka” czy „Wyspy doktora Moreu'a”. Dzieła brytyjskego pisarza i biologia, zmarłego 13 sierpnia 1946 roku, pozostają niezwykle plastyczną materią dla współczesnych twórców. Do książek Wellsa nawiązują również autorzy powieści graficznych, choćby Alan Moore w swojej „Lidze niezwykłych dżentelmenów”, jak również Leigh Whannell, reżyser współczesnej wersji Niewidzialnego człowieka", gdzie w głównej roli wystąpiła znana z Opowieści podręcznej Elisabeth Moss.

[mw]

Reklama

komentarze [8]

Sortuj:
344
55
08.01.2021 07:34

Mogę dodać, że błędy zdarzały się także w przeszłości. Tym razem bardzo ciekawa sprawa związana jest z medalionem wybitym na cześć archeologia Belzoniego, który otworzył Piramidę Chefrena w 1818 roku.
Medalion został zaprojektowany przez (nomen omen) T.I.Wellsa w 1821 roku.
Tylko, że na medalionie uwieczniono nie tę piramidę, którą odkrył Belzoni!
Pokazana jest Wielka...

więcej

603
0
07.01.2021 21:44

Ale w sumie jak przedstawić typa, który jest niewidzialny? :)


4124
3884
07.01.2021 20:16

Ja znam bibliotekarkę ,która nie wie.Kto to Jack Ketchum


0
0
08.01.2021 07:20

Ja znam kogoś, kto twierdzi, że czyta cały czas, a nie potrafi posługiwać się interpunkcją 🤷🏼‍♀️


1403
122
08.01.2021 10:18

Wihajster, wie heißt er?

Trafffffnie!


1266
157
07.01.2021 16:06

Jak rozumiem błędy w artykule są celowe aby podkreślić błędy popełnione na monecie? Tylko oczy bolą.


0
0
08.01.2021 07:21

Jak rozumiem, błędy w komentarzu są celowe, aby podkreślić błędy popełnione w artykule? Tylko oczy bolą.


2857
4
07.01.2021 15:03

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd