Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości

Okładka książki Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości Daniel L. Everett
Okładka książki Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości
Daniel L. Everett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Na ścieżkach nauki
How Language Began: The Story of Humanity's Greatest Invention
Prószyński i S-ka
2019-02-07
2019-02-07
2017-11-07
Adam Tuz
Adam Tuz język ewolucja biologia lingwistyka językoznawstwo

Bardzo się ucieszyłem, że temat języka został włączony do serii Na Ścieżkach Nauki – ciekawa odmiana od kosmologii I fizyki kwantowej, tematów które przewijają się regularnie od początku serii. W książce można znaleźć mnóstwo interesujących faktów, jednak czytanie jej jest dość nużące i ma się wrażenie, że niektóre wątki się powtarzają.
Dodać należy, że całość kręci się wokół hipotezy\poglądów autora, a nie ogólnie przyjętego twierdzenia – co oznacza, że należy zachować odrobinę dystansu i nie traktować wniosków jako w zupełności potwierdzonych.

Mimo wszystko polecam, bo to jest naprawdę interesująca tematyka.

Dodać należy, że całość kręci się...

Everest jest bardzo charyzmatyczny i z dużą ekspresją opisuje ewolucję języka. Książka nie jest prosta, autor niejednokrotnie używa naukowego żargonu. Dlatego myślę, że nie jest to książka popularnonaukowa, a bardziej pozycja dla osób zorientowanych w opisywanym temacie. Autor przedstawia wiele ciekawych faktów dotyczących nauki o jezyku, jego związkow z kulturą i psychologią człowieka. Pozycja jest ciekawa i wzbudzająca refleksję.

Książka przedstawia bardzo ciekawe hipotezy na temat powstania języka jako środka porozumiewania się. Napisana czasami zbyt fachowo na temat języków i lingwistyki, ogólnie jest jednak przystępna dla zwykłego czytelnika.

Porządna książka popularnonaukowa, jednak daleka od ideału. Książkę podzieliłbym na 3 etapy:
1. mowa o teorii ewolucji
2. skomplikowany lingwistyczny rozwód
3. ciekawostkowy, bardziej przystępny lingwistyczny rozwód
Drugi etap był dla mnie absolutnie nieczytelny i z trudem przez niego przebrnąłem. Autor używa wiele lingwistycznych zwrotów, zbyt wiele, w efekcie strasznie się gubiłem w drugim etapie.
Trzeci etap był miłym zaskoczeniem, autor najwidoczniej się zorientował, że książka owa powinna być jako tako przystępna dla niedzielnego lingwisty.
Co ciekawe, najwięcej wyniosłem z pierwszego etapu i był to najciekawszy czas podczas lektury.
Muszę oddać, że zawiera ona wiele ciekawych informacji, jednak jest momentami zwyczajnie nieczytelna, nie mogę dać więcej niż 6.

1. mowa o teorii ewolucji
2. skomplikowany lingwistyczny rozwód
3. ciekawostkowy, bardziej przystępny lingwistyczny rozwód

Ta książka ma bardzo niską ocenę. Zasługuje na dużo więcej. Takich przemyśleń prawdopodobnie nie znajdziesz gdzie indziej. Ma dużo trudnych terminów, ale takiej fachowości o językach próżno szukać. Podobało mi się opisanie języka angielskiego i niemieckiego. Np. Dowiedziałem się, że oba pochodzą ze starogermańskiego, ale później się rozdzieliły. Po najeździe Wysp Brytyjskich przez Normandię, zmienił się również w języku angielskim szyk wypowiedzi. W niemieckim pozostał niezmieniony.

Książka zaczęła się z mojego punktu widzenia mocnym uderzeniem, od przedstawienia doświadczeń autora z badania języka Piraha należącego do jednego z ludów Amazonii, co czytało mi się bardzo dobrze. Miałem nadzieję, że temat ten będzie kontynuowany i dowiem się o nim sporo więcej - o tym, że to równie dobry język jak nasz i jego zaskakujących, z naszego punktu widzenia, cechach. Gdyby ten temat został bardziej zgłębiony i więcej pojawiło się konkretnych przykładów ewolucji języków, to byłbym znacznie szczęśliwszy. Doceniam chęć szerokiego przedstawienia zagadnienia.,choć np. część dotyczącą uwarunkowań biologicznych/anatomicznych czytałem bez wielkiego zainteresowania.
Jako kompletny amator jestem zadowolony z poznania punktu widzenia autora na relację między kulturą a językiem, ale patrząc całościowo miałem nadzieję, że książka będzie zawierała więcej informacji, które pozwolą mi poukładać sobie wszystko w głowie, a teraz (zaraz po przeczytaniu) takich kluczowych myśli pozostało mi w głowie jednak dość mało. Tym dziwniejsze, że bardzo mnie ta tematyka interesuje.

"Jak powstał język" jest doskonałym przykładem na to, że można sprawy skomplikowane wyłożyć w sposób nie tylko przystępny, ale i fascynujący!

"Według mojej własnej, osobliwej perspektywy z pozycji osoby spoza świata badań, pozbawionej klinicznego doświadczenia prawdziwych profesjonalistów, ASD powstaje wskutek..."

I tak dziesiątki razy: nie znam się, ale uważam, że.... Ogólny wydźwięk: nie zgadzam się z .... (i tu nazwiska cenionych ludzi) :(

Książka o języku bez składu i ładu.
Zawiera sporo wyrywkowych informacji, z szerokiego zakresu dziedzin, od archeologii przez psychologię po anatomię aparatu mowy.

Oczekiwałem, że znajdę w tym tytule informacje, jak język determinuje myślenie, jakie są mechanizmy rozwoju języka, myślenia. W którą stronę zmierzamy.

Autor jakoby pogrzebał już przyszłość, określając język współczesny jako szczyt osiągnięć rodzaju ludzkiego.

Książka o języku bez składu i ładu.
Zawiera sporo wyrywkowych...

Autor twierdzi, że język posiadł człowiek wyprostowany (H. Erectus) i rozprawia się ze wszystkimi naukowcami twierdzącymi inaczej. Trudna naukowa książka. Jeśli nie znasz np. Chomsky'ego, będzie ciężko. W sumie, jeśli znasz, pewnie też.

Książka trudna w odbiorze dla laika. Trzeba czytać uważnie, bo łatwo zgubić się w zawiłościach terminów naukowych oraz samej argumentacji, której celem jest przekonanie czytelnika do racji autora. Niemniej pozycja całkiem interesująca.

• Popularnonaukowe
  • Lingwistyka
  • Na ścieżkach nauki
  • Literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości