Mózg, władca czasu. Dlaczego dzień może być krótszy, niż godzina, a minuta dłuższa od dnia

Okładka książki Mózg, władca czasu. Dlaczego dzień może być krótszy, niż godzina, a minuta dłuższa od dnia Dean Buonomano
Okładka książki Mózg, władca czasu. Dlaczego dzień może być krótszy, niż godzina, a minuta dłuższa od dnia
Dean Buonomano Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Your Brain Is a Time Machine. The Neuroscience and Physics of Time
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2019-01-24
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-24
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381233743
Tłumacz:
Adam Tuz
Tagi:
Adam Tuz nauka mózg
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
116
116

Na półkach:

"Mózg. Władca czasu" to książka dobra ale tytuł jest mylący. Wskazuje on na relacje "człowiek-czas" tj. jak to się dzieje, że jako dzieci czujemy upływ czasu inaczej niż dorośli, że czas biegnie szybciej im się jest starszym itp. Tytuł wskazuje, że możemy spodziewać się rozważań filozoficznych a podtytuł "Dlaczego dzień może być krótszy niż godzina a minuta dłuższa od dnia" nas w tym utwierdza. Tak niestety nie jest.

Co zatem opisuje ta książka? Taki "naukowy miks" na temat czasu, począwszy od neuronauki, biologii, historii, antropologii po fizykę. Mamy tutaj opisaną historię zegara, kalendarzy, trochę informacji o mózgu i synapsach, jest trochę o tym co filozofowie mówili na temat czasu a także opis wielu zjawisk fizycznych dotyczących wydarzeń w czasie.

Trudno mi ocenić tę książkę bo liczyłem na treści z filozofii na temat czasu a znalazłem coś innego - tj. wiedzę z wielu nauk. W sumie nie zawiodłem się, choć miejscami książka nudziła i była wyraźnie poprawna politycznie, o czym świadczą liczne feminatywy jak "psycholożka" czy w rozdziale o wybieganiu do przodu w czasie czyli projektowaniu przyszłości przez umysł gdzie podano przykład, że dziś podejmujemy decyzje co będzie jutro np. "w sprawie klimatu" - uważam to za niepotrzebną praktykę bo wyznaje zasadę, że nauka musi być wolna od ideologii a to kolejny dowód na to, że nauki humanistyczne są wykorzystywane do przemycania pewnych idei.

Ogólnie książka ok, choć jednak czegoś brak. Odczuwa się niedosyt. Jakby nie poruszono istoty sprawy a zaledwie zasygnalizowano pewne sprawy w sposób ogólny. Czy to wina Autora czy raczej kwestia poruszanego zagadnienia czasu, czasu o którym w sumie nic pewnego nie można powiedzieć? To pytanie zostawiam Czytelnikom aby sami znaleźli odpowiedź po lekturze tej książki.

"Mózg. Władca czasu" to książka dobra ale tytuł jest mylący. Wskazuje on na relacje "człowiek-czas" tj. jak to się dzieje, że jako dzieci czujemy upływ czasu inaczej niż dorośli, że czas biegnie szybciej im się jest starszym itp. Tytuł wskazuje, że możemy spodziewać się rozważań filozoficznych a podtytuł "Dlaczego dzień może być krótszy niż godzina a minuta dłuższa od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
512
157

Na półkach: ,

Bardzo przekrojowa pozycja opisująca działanie mózgu, a raczej niezbyt wciąż wielką wiedzę współczesnych naukowców na temat działania ludzkiego mózgu, umysłu, samoświadomości. Ciekawe aspekty nauki o czasie, w tym zarys teorii względności Einsteina, opis biologicznych "zegarów" na filozoficznych aspektach związanych z teoriami podważającymi wolną wolę człowieka i biologicznym determinizmem działań człowieka. Książka miejscami bardzo ciekawa, czasem trochę nużąca, ale to wynika z większego lub mniejszego zainteresowania czytelnika poszczególnymi tematami.

Bardzo przekrojowa pozycja opisująca działanie mózgu, a raczej niezbyt wciąż wielką wiedzę współczesnych naukowców na temat działania ludzkiego mózgu, umysłu, samoświadomości. Ciekawe aspekty nauki o czasie, w tym zarys teorii względności Einsteina, opis biologicznych "zegarów" na filozoficznych aspektach związanych z teoriami podważającymi wolną wolę człowieka i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1798
1138

Na półkach: ,

Na pewno każdy ma w swoim życiu doświadczenia, w których upływ czasu, szczególnie analizowany z pewnej perspektywy zaskakuje. Najlepszym przykładem z mojego życia jest zestawienie dziewięciu lat jakie stanowił okres szkoły podstawowej i gimnazjum z dziewięcioma laty, które właśnie miną mi w firmie gdzie pracuję. Pierwszy z okresów wydaje się nieskończenie długi, poprzetykany nieskończonością wydarzeń, zmian, decyzji i problemów. Natomiast ten drugi - chociaż też nie działo się mało - to budzi tylko zaskoczenie i zdziwienie, czy to naprawdę tyle lat.

Okazuje się, że na to wszystko jest naukowe wyjaśnienie. I całkiem prosto, bez zbytniego komplikowania sprawy przedstawia Dean Buonomano w swojej publikacji. Zaczynając od najprostszych przykładów pokazuje jak bardzo subiektywnym odczuciem jest upływ czasu i jak wiele w jego odbiorze zależy od mózgu. Jego publikacja to nie tylko ciekawe spojrzenie na samą historię pomiaru czasu, rozwiązywania i analizowania różnorakich kwestii związanych z pomiarem i rozumieniem czasu. To także proste przybliżenie laikowi ważnych zagadnień związanych z neurologicznym czy czysto fizycznym podejściem do tego zagadnienia. Książka także zmusza skupienie i zastanowienie się nad wieloma aspektami, które na co dzień zupełnie ignorujemy a które w znacznej mierze zależą od poprawnie działającego mózgu. Pewnie zupełnym zaskoczeniem będzie jak powiem, że każdy z nas doświadcza prawie codziennie podróży w czasie - wystarczy do tego planowanie przyszłych zdarzeń i przewidywanie konsekwencji działań. Tak proste i tak oczywiste.

Publikację ,,Mózg władca czasu" polecam gorąco. To bardzo przystępnie napisana, pełna ciekawych i prosto wyjaśnionych przykładów praca, którą czyta się z zainteresowaniem godnym najlepszej powieści. To niesamowite jest gdy uświadomimy ile potrafi i do czego jest zdolny ludzki mózg, jak zmienia się spojrzenie na świat gdy zrozumiemy, że w dużej mierze poczuciem czasu, zapamiętywanie pewnych zdarzeń i ich trwania zależy tylko od mózgu i tego jak on pracuje. A najlepsze w tej pracy jest to, że nie jest ona przeznaczona tylko dla specjalistów czy osób posiadających wiedzę z zakresu fizyki i neurologii. Każdy może ją przeczytać i przekonać się, że najlepszy i najbardziej wydajny komputer nosi w głowie.

Na pewno każdy ma w swoim życiu doświadczenia, w których upływ czasu, szczególnie analizowany z pewnej perspektywy zaskakuje. Najlepszym przykładem z mojego życia jest zestawienie dziewięciu lat jakie stanowił okres szkoły podstawowej i gimnazjum z dziewięcioma laty, które właśnie miną mi w firmie gdzie pracuję. Pierwszy z okresów wydaje się nieskończenie długi,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
14

Na półkach:

Książka o tym, czym jest czas i jak działa mózg jako nasz narząd do odczuwania czasu. Zaletą książki jest to, że autor nie przyjmuje tylko jednej teorii za słuszną, ale opisuje dzisiejszy stan wiedzy i niewiedzy o czasie i jego percepcji. Pierwsza część koncentruje się na mechanizmach neuronalnych i psychicznych zwiazanych z odczuwaniem czasu. Jest ona bardziej techniczna i moim zdaniem mniej ciekawa. Za bardzo przypomona katalog obserwacji i eksperymentów. Druga część jest ogólniejsza. Mówi o związkach neuronauki, fizyki i filozofii. Moim zdaniem jest ciekawsza, ale to może wynika z moich zainteresowań. Podsumowując: temat jest fascynujący, jego ujęcie w tej książce dobre, ale bez rewelacji.

Książka o tym, czym jest czas i jak działa mózg jako nasz narząd do odczuwania czasu. Zaletą książki jest to, że autor nie przyjmuje tylko jednej teorii za słuszną, ale opisuje dzisiejszy stan wiedzy i niewiedzy o czasie i jego percepcji. Pierwsza część koncentruje się na mechanizmach neuronalnych i psychicznych zwiazanych z odczuwaniem czasu. Jest ona bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
193
186

Na półkach:

Przyznam, że nie przeczytałem całości, zatrzymałem się w 1/3. Nie wynika to z nudy książką, a obejrzeniu wykładu autora, gdzie porusza już część z zagadnień zawartych w książce. Jeżeli kogoś interesuje jak czas jest postrzegany przez nasz mózg, polecam.

Przyznam, że nie przeczytałem całości, zatrzymałem się w 1/3. Nie wynika to z nudy książką, a obejrzeniu wykładu autora, gdzie porusza już część z zagadnień zawartych w książce. Jeżeli kogoś interesuje jak czas jest postrzegany przez nasz mózg, polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1646
271

Na półkach: , , ,

Książka ujmuje czas w różnych aspektach, fizyki, biologii mózgu, psychologii i filozofii. Ogólnie czytało mi bardzo dobrze, czasami nawet z wypiekami na twarzy. W niektórych fragmentach autor prowadził argumentację w dość zawiły sposób.
Percepcja czasu w naszym mózgu tworzy iluzję upływu czasu. Wolna wola to również wytwór naszej świadomości. To wszystko jest konsekwencją istnienia czterowymiarowego wszechświata. Ciekawe jest też to, że na subiektywne odczucia czasu sami mamy wpływ. Można tu powiedzieć, że jesteśmy kowalami własnego czasu. Książkę polecam.

Książka ujmuje czas w różnych aspektach, fizyki, biologii mózgu, psychologii i filozofii. Ogólnie czytało mi bardzo dobrze, czasami nawet z wypiekami na twarzy. W niektórych fragmentach autor prowadził argumentację w dość zawiły sposób.
Percepcja czasu w naszym mózgu tworzy iluzję upływu czasu. Wolna wola to również wytwór naszej świadomości. To wszystko jest konsekwencją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
883
584

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawa opowieść o czasie z perspektywy różnych naukowców, różnych dziedzin nauki. Badania nad ludźmi ale i zwierzętami. Jak my postrzegamy czas i przestrzeń i czy jakieś zwierzę postrzega podobnie a jeśli nie to jak inaczej.
Książka zawiera dużo interesujących opisów badań, poglądów i teorii. Sporo ciekawostek i niestety momentami dużo naukowej nudnej gadki. Ogólnie oceniam książkę dobrze bo czasem było zbyt naukowo ale rekompensata w treści też była. Pouczająca fajna lektura. Polecam

Bardzo ciekawa opowieść o czasie z perspektywy różnych naukowców, różnych dziedzin nauki. Badania nad ludźmi ale i zwierzętami. Jak my postrzegamy czas i przestrzeń i czy jakieś zwierzę postrzega podobnie a jeśli nie to jak inaczej.
Książka zawiera dużo interesujących opisów badań, poglądów i teorii. Sporo ciekawostek i niestety momentami dużo naukowej nudnej gadki. Ogólnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2659
2653

Na półkach:

"Czas jest tym dla zegara, czym umysł dla mózgu." Dava Sobel

Nigdy nie poświęciłam tak dużo czasu słowie "czas" i kryjącym się za nim znaczeniom, rozpatrywanymi pod różnymi kątami, z odmiennych perspektyw i w zgodzie z ciekawymi definicjami. Nie przypuszczałam, że to tak rozległy i rozproszony temat wchodzący w skład dziedzin naukowych, w który zagłębiać się można na wiele sposobów, technik i interpretacji. Dean Buonomano, z racji przygotowania zawodowego, skupia się przede wszystkim na neuronauce i psychologii, ale wędruje również po ścieżkach fizyki i filozofii, a nawet biologii ewolucyjnej.

Interesująco było przyjrzeć się czasowi jako wymiarowi, sposobom jego odczuwania przez mózg, tworzenia reprezentacji, wzorców, pojęć i określeń. To także zagadnienia iluzji płynięcia czasu wytwarzanej przez nasz mózg, dynamiki mózgu, chaosu, mechanizmów odmierzania czasu w ujęciu prospektywnym i retrospektywnym, podejściu do istoty czasu z perspektyw prezentyzmu i eternalizmu. Przekonał mnie podział czasu na naturalny, zegarowy i subiektywny, właśnie aspekty tego ostatniego najbardziej przyciągnęły mnie do publikacji. Przyspieszanie i zwalnianie czasu, indywidualne przystosowanie ludzi do rytmu okołodobowego, wpływ środków farmakologicznych na jego odbieranie i rozszyfrowywanie. Frapujące, na ile czas kalendarzowy ma coś wspólnego z czasem mentalnym i emocjonalnym, przeżywanymi przez każdego z nas na swój sposób. Wszystko zdaje się prowadzić do konkluzji, że mózg to wehikuł czasu w kontekście pamiętania przeszłości, ewolucyjnego przygotowania człowieka do przewidywania przyszłości, odmierzania czasu, tworzenia poczucia czasu i umożliwienia umysłowych podróży, w przód i wstecz.

Publikacja jest zbiorem intelektualnych wycieczek zmierzających do zrozumienia czasu. Na wiele zadawanych pytań nie ma jeszcze odpowiedzi, jednak stopniowo przybliżamy się do ich poznania. Narracja nie nastręcza problemów w odbiorze, dość zwięzłe omówienia zagadnień, bez zbędnego technicznego żargonu, ale za to z lekkim humorem. Otrzymujemy anegdoty, ciekawostki, wyniki badań, trafnie dobrane porównania, konkretne przykłady, aby jak najprzejrzyściej przemieszczać się po złożonych tematach i nawiązać pasjonującą nić porozumienia. Publikację urozmaicają rysunki, wykresy, równania, tabele, oraz przekierowania do imponującej bibliografii. Książkę dobrze się czyta, zajmująco spędza z nią czas, i nawet wybrane kwestie z fizyki nie okazują się takie straszne jak przypuszczamy. Interesująco jest zagłębiać się w kwestie rozwiązywania skomplikowanych problemów czasowych przez mózg.

bookendorfina.pl

"Czas jest tym dla zegara, czym umysł dla mózgu." Dava Sobel

Nigdy nie poświęciłam tak dużo czasu słowie "czas" i kryjącym się za nim znaczeniom, rozpatrywanymi pod różnymi kątami, z odmiennych perspektyw i w zgodzie z ciekawymi definicjami. Nie przypuszczałam, że to tak rozległy i rozproszony temat wchodzący w skład dziedzin naukowych, w który zagłębiać się można na wiele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    272
  • Przeczytane
    75
  • Posiadam
    25
  • Teraz czytam
    8
  • Popularnonaukowe
    4
  • 2020
    3
  • Neuronauka
    3
  • Mózg
    3
  • Psychologia
    3
  • Ebook
    3

Cytaty

Więcej
Dean Buonomano Mózg, władca czasu. Dlaczego dzień może być krótszy, niż godzina, a minuta dłuższa od dnia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne