Piękna młoda żona

Een mooie jonge vrouw
9788395203848
Alicja Oczko
Wydawnictwo Pauza
kłamstwo literatura holenderska literatura niderlandzka manipulacja relacje rodzinne samotność zazdrość
Een mooie jonge vrouw
literatura piękna
9788395203848
Alicja Oczko

Związek dużo starszego mężczyzny Edwarda z o połowę młodszą i piękną kobietą Ruth, cały czas się zastanawiam czy połączyła ich miłość czy jedynie fascynacja...
Smutna.
Książka głównie o tym, że jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego, do piękna również, że wszystko nam powszednieje i przestajemy to doceniać i szanować.
Smutna.
Mała, dość krótka książka a...

Historia małżeństwa z dużą różnicą wieku i dylematów z tym związanych, które przychodzą i zmieniają się z wiekiem. Ciekawie napisana, krótka książeczka.

Trudno sklasyfikować pozycję. Spodziewałem się szybszej i bardziej konkretnej akcji a wyszła całkiem przeciętna książka opowiadająca o losach mężczyzny szukającego swego szczęścia u boku pięknej kobiety. Narracja trochę przypomina innego autora Haruki Murakami jednak twórca takich powieści jak Norwegian Wood może być tylko jeden.

Niewielka objętościowo pozycja literatury niderlandzkiej opowiadająca o związku naukowca akademickiego - wirusologa i jego młodszej o ponad 20 lat żony. Owładnięty pasją zawodową naukowiec opowiada o niszczycielskim świecie wirusów. Przybliża ich zmienność genetyczną, namnażanie i wywoływanie znanych epidemii - AIDS, HIV, wirusa ptasiej grypy czy innych siejących...

Ed jest wykształconym, dobrze zarabiającym, cenionym naukowcem. Ma 42 lata, gdy poznaje przepiękną Ruth, która jest 14 lat młodsza. Tworzą szczęśliwe, kochające się małżeństwo do momentu, gdy Ruth zachodzi w ciąże...

Historia gasnącej miłości, staczania się, niezrozumienia siebie, aż w końcu samoistnej destrukcji... Prawdziwa, smutna i przygnębiająca. Pokazuje jak łatwo...

Smutna opowieść, ale w sumie mało do mnie przemawiająca. Przede wszystkim dlatego, że różnica wieku między bohaterem i jego młodą żoną to 10 lat, choć tu zinterpretowno ją, jakby było tych lat co najmniej dwa razy tyle. Do tego mam wrażenie, jakby bohaterowie w ogóle nie rozmawiali ze sobą o emocjach i swojej relacji. Takie smutne życie w pustce. Nie potrafiłam się w pełni...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , ,

Napiszę krótko - "Piękna młoda żona" to pozycja, którą przeczytasz, po czym... zapomnisz. Tak jest w moim przypadku, oby u innych było inaczej.

Najpierw myślałam sobie:. co za facet, beznadziejny. Chce popisać się młodą piękną żoną, ale jak ona jest w ciąży, to już woli pobaraszkować z jakąś inną, młodszą. Potem nawet troszkę było mi go żal, ale tylko troszkę. A na końcu pomyślałam: a dobrze mu tak.

Krótka forma, bogata treść. To jest opowieść tak napakowana przemyśleniami, nostalgią i życiowym credo, że zostaje na długo w pamięci.
Czy możemy zawrócić czas? Czy wybuch głodu emocji gwarantuje szczęście na długie lata? Czy z fascynacji możemy zrodzić coś trwałego? Historia bez happy endu, ale tak smakuje życie.

Historia, która mogła wydarzyć się tuż obok, dość gorzka refleksja nad relacjami. Smutna.

Dyskusje

• 2019