Portret rodzinny

Those who save us
powieść historyczna
Monika Pianowska
Inne

Książka nad, którą warto się pochylić. Opis wojennej rzeczywistości, walki o przetrwanie i o życie innych. Niewyobrażalne tragedie, a przy tym iskry nadziej na zakończenie tej wojennej zawieruchy. Pokazująca, że nawet w jednym domu i rodzinie można mieć bardzo odmienne poglądy na życie i wojnę.

Historia samotnej, porzuconej młodej niemieckiej dziewczyny z malutkim dzieckiem owocem milosci z żydowkim lekarzem.
Siła jej charakteru w obliczu przeciwnosci, w obliczu potwornosci wojny, a jej sposob rozliczania sie z przeszloscia na przestrzeni calego zycia.

Siła z jaką uderza nas ta historia tkwi w pytaniach, z którymi pozostawia nas pisarka.
A co Ty byś zrobił?...

Myślę, że godnie zakończyłam czytelniczo rok 2020. Portret rodzinny to historia, która pozostanie w moich wspomnieniach. Bardzo głęboka, poruszająca trudne tematy. Daleka jestem od oceny postępowania głównych postaci. Czasy Wojny były bardzo ciężkie i na pewno nikt kto nie przeżył tego czasu nie jest w stanie jednoznacznie wyznaczyć granicy między dobrem a złem, gdy nawet...

Wspaniała, nieprzewidywalna, poruszająca, życiowa.
Oto Niemka, córka wysoko postawionego hitlerowskiego aktywisty uwikłana w romans z żydowskim lekarzem.
Oto Amerykanka, córka emigrantki z hitlerowskich Niemiec, szukająca prawdy o sobie.
Obie historie przeplatające się wzajwmnie nie są, ani proste, ani oczywiste, za to wydają się bardzo prawdopodobne. Taką beletrystykę...

Obyczajowa o drugiej wojnie swiatowej, niestety im dalej tym nudniej.

Książka przejmująca, prawdziwa...
Ukazuje trudny czas wojny, porusza temat roli kobiety.
Książka niewątpliwie emocjonalna i smutna!

Myślę, że warto przeczytać

Ciekawa książka z bardzo dobrą historią.

Trudy Swenson jest profesorem historii. Zazdrości studentom, którzy znają dzieje swoich rodzin. A ona? Dlaczego nic nie wie? Przeszłość, odkrywanie zakrytego i odczytywanie pewnych prawidłowości z dziejów innych ludzi i narodów to jej pasja. Czy Projekt Pamięci zainspiruje ją do postawienia matce podstawowych pytań, dotyczących jej młodości i miłości, której owocem była...

Nieudolna próba pokazania tego, co działo się w Niemczech w czasie wojny. Totalnie nieudane.

Mam mieszane uczucia. Nie bardzo wiem, jak tę książkę ocenić. Czytało się dobrze, historia też ciekawa, dwutorowość akcji także nie psuła ogólnego wrażenia, a mimo to, całość wydaje mi się mdła i bezbarwna, momentami wręcz ponura i strasznie przygnębiająca. Autorka nie potrafi budować napięcia, przez co fabuła traci na atrakcyjności, a bohaterowie owładnięci są...

Dyskusje

• 2019