Listy do Duszki

Replika
2018-04-01
2018-04-01
Gdańsk wojna miłość rozstanie

Historia trochę jak z filmu, choć tematyka zupełnie nie baśniowa. Wciągająca i poruszająca, czyta się lekko, łyka na raz ;)

"A przecież nie wszyscy chcieli tej wojny, ani Ty, ani ja, ani nasi rodzice nie pragnęliśmy tego. Czy źle nam było w Danzig? Mieliśmy spokój, wolność, radość a przede wszystkim miłość. Naszą miłość, która chociaż gdzieś między nami trwa, to jednak jej nie ma.”

"Listy do duszki" to pierwsza z czterech części cyklu Szkatułki wspomnień, które autorka napisała na podstawie wspomnień swoich podopiecznych.

Gdańsk, wiosna 1939 roku

Młoda dziewczyna, Stefania zakochuje się z wzajemnością w Heinrichu. Ona jest córką Polaka i Żydówki, a on Niemcem, synem znanego i wpływowego w mieście lekarza. Pomimo wielu różnic i przeszkód pragną być ze sobą. Kiedy wybucha wojna Heinrich wyjeżdża. Nie wie, że wkrótce Stefania urodzi jego córkę.

Autorka plecie swoją cudowną historię od czasów wojny aż po współczesność, gdzie rozegra się jej finał. To właśnie wnuczka Heinricha po latach pragnie odnaleźć swoje korzenie. Czy dowie się o młodzieńczej miłości swojego dziadka? Czy finał tej historii wzbudzi w nas smutek czy radość? Dowiecie się tego czytając tę książkę.
To opowieść o bezgranicznym uczuciu i dramacie młodych, zakochanych w sobie ludzi. Stefania i Heinrich mimo wojny pielęgnują w sobie miłość i nadzieję na ponowne spotkanie. Jednak ta nadzieja poprzez kłamstwa i tajemnice zostaje im odebrana. Mężczyzna przez lata przelewa na kartki pisanych do ukochanej Duszki listów swoją cudowną i prawdziwą miłość.

Są takie opowieści, które zapadają głęboko w naszą pamięć i poruszają serce. I ta książka właśnie do takich należy. Trudno uwierzyć, że opisana historia wydarzyła się naprawdę. Ale tak było, bo opowiedziała ją gdańszczanka, jedna z podopiecznych pani Ewy. Autorka zachwyciła mnie serdecznością i ciepłem płynącym z kart tej książki. Napisała tę powieść też po to aby pokazać, że nie wszyscy Niemcy byli złymi ludźmi.
Pani Ewa Formella potrafiła też pięknie poprowadzić czytelnika starymi uliczkami Gdańska. W opisach miejsc widać ogromną wiedzę autorki na temat tego miasta. Z niezwykłą przyjemnością, ale też ze wzruszenie przeczytałam tę piękną, mądrą i emocjonalną książkę. Polecam ją Wam z całego serca.

Piękna, wzruszająca historia. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i przyznam, że oczarował mnie jej styl pisania. Bardzo lekki, plastyczny i emocjonalny.
Powieść ta to historia o utraconej miłości i trudnych decyzjach, które wpłynęły na życie wielu osób. To opowieść o wielkiej tęsknocie i wybaczaniu.
Całości dopełniają niezwykle klimatyczne opisy Gdańska, gdzie toczy się akcja powieści. Ten "spacer"był zachwycający.
Polecam tę książkę zwłaszcza czytelnikom, którzy lubią powieści z tłem historycznym.

Całości dopełniają niezwykle klimatyczne opisy...

Chyba nie jestem targetem tego typu powieści, bo kompletnie mi nie podeszła. Ckliwość leje się strumieniami, a łzami "dyskretnie ocieranymi", z "napuchniętych oczu" i z "mokrych policzków" można by napełnić Wielki Kanion Kolorado. Wszyscy płaczą, wzruszają się, wspominają. Zdecydowanie nie dla mnie.

Ciekawa, ckliwa historia, opowiedziana ładnym, prostym językiem. Czyta się bardzo dobrze, trudno się oderwać. Książka pokazująca, że okrucieństwa wojny nie kończą się z podpisaniem pokoju. Potrafią trwać latami, a wiele rzeczy nie jest takim, jakimi się wydają. Ludzie potrafią być okrutni względem siebie, również względem rodziny.
Opowieść oparta na faktach, choć ile z tego jest prawdą? Jednak taka historia mogła się wydarzyć.
Polecam z całego serca.

Opowieść oparta na faktach, choć ile z...

Piękna i wzruszająca historia miłości Niemca do Polki, których losy rozdzieliło okrucieństwo wojny. Jestem nią wzruszona. Polecam wszystkim!

Dotka76. jesteś idiotką.

Dotka76. jesteś idiotką.

Gdańsk. Drugi raz próbowałam zacząć słuchać. Znowu nie mogłam zrozumieć, o co tu chodzi. Może powinnam sięgnąć do wersji papierowej?
Książka o tzw. "dobrym Niemcu"

Książka o tzw. "dobrym Niemcu"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo dobra,na początku trochę trudno się czytało że względu na koszty łka czasów,teraz w czasie wojny ukraińskiej ile może być tak skrzywdzonych Duszek, ważne że zakończenie jest z happy endem

Dodaj cytat z książki Listy do Duszki