Listy do Duszki

Replika
2018-04-01
2018-04-01
Gdańsk wojna miłość rozstanie

Kolejna historia o miłości tej z mezaliansem, Tym razem to nieplanowane uczucie zaczyna się między Stefanią, a Henrichem. Ona Polka z korzeniami żydowskimi, on Niemiec i dodatkowo czas u progu II wojny światowej.
Druga odsłona to czasy współczesne, gdzie poznajemy starsza panią i jej opiekunkę. Staruszka często wraca do czasów młodości i wspomina ukochanego. Równolegle za granicami Polski swych lat dobiega starszy człowiek, który swoje wspomnienia zamyka w starym brulionie. Tuż przed śmiercią przekazuje go swej wnuczce.
Jak można się domyśleć coś ich łączy, czy tylko wojenne wspomnienia ?
Cała historia choć przepełniona smutkiem, niesie ze sobą jednak bardzo pozytywne przesłanie. Nakazuje bowiem wierzyć w to, że prawdziwa miłość potrafi przetrwać każdą burzę i daje tym samym napęd do przekraczania niemożliwego. Książka bardzo przyjazna w czytaniu, krótkie rozdziały nie nużą, a zawarte w nich listy wzruszają. Jedyne co mi przeszkadzało to początkowe przeskoki w czasie i pomiędzy osobami, bo w ten sposób trudno było się połapać o co chodzi. No i ta trochę zbytnia przewidywalność wydarzeń.

1973

Ładna, niezbyt zawiła historia, jakich wiele się zdarzyło podczas II wojny światowej...
Chwyta za serce, a oczy cieszy polszczyzną, ciekawymi opisami miejsc. Bohaterowie jakoś mało skomplikowani, ale nie każdy potrafi kreować postacie jak np. Läckberg.
Polecam.

Polecam.

To cudowna, ale i bardzo smutna historia miłości Stefanii (córki Polaka i Żydówki) i Heinricha (syna niemieckiego lekarza), która zaczęła się krótko przed wybuchem II wojny światowej w Wolnym Mieście Gdańsk. Autorka napisała ją na podstawie wspomnień swoich starszych podopiecznych. Opisana historia chwyta za serce. Książka napisana jest bardzo ładnym językiem, a opisy Gdańska i okolic są tak sugestywne, że czytając ją miałam wrażenie jakbym spacerowała ulicami miasta nad Motławą i zwiedzała okolice Długiego Targu, Żurawia, fontanny Neptuna, licznych bram miejskich… Choć nie jest to - ze względu na tematykę - prosta, lekka i łatwa lektura, to czyta się ją z ogromną przyjemnością. Bardzo polecam.

“Listy do Duszki” najpierw przyciągnęły mnie tytułem, potem zwróciłam uwagę na okładkę, a dopiero na samym końcu zainteresowałam się treścią.

Ewa Formella pracuje jako opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych. Już z tego powodu stała mi się bardzo bliska. Wykonując ten zawód, trzeba mieć silną psychikę i wiele empatii. Jest to praca wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. W zamian dostajemy poczucie, że być może przyczyniliśmy się chociaż trochę to poprawy życia naszych podopiecznych, czasami nie dostajemy kompletnie nic, a czasami pojawiają się historie, takie jak ta opisana przez Ewę Formellę w „Listach do Duszki”. To pierwsza część z czterech, które autorka postanowiła napisać na podstawie wspomnień jej podopiecznych.

Rzecz dzieje się w latach 1937-1938 w Wolnym Mieście Gdańsku. Stefania i Heinrich. Różni ich wszystko a łączy miłość, która nie ma racji bytu. Ona Polka z żydowskimi korzeniami, on Niemiec, w dodatku z uprzywilejowanej rodziny. To nie może skończyć się happy endem. Ich związek zaowocował nowym życiem, które również musi pozostać tajemnicą, nie wie o tym nawet sam Heinrich. Stefania zostaje poinformowana, że jej dziecko zmarło zaraz po porodzie. Młodzi zostali rozdzieleni przez wojenną zawieruchę i knowania rodzin, mają się już nigdy nie spotkać.

To nie jest ckliwa wojenna opowiastka. To historia, która się wydarzyła. To historia czyjegoś życia. Jest w niej SZCZEROŚĆ, a to sprawia, że czytelnik współodczuwa emocje bohaterów, co z kolei czyni, że takie książki chce się czytać.

Bardzo dziękuję Pani Ewo za te emocje. Sięgnę z pewnością po kolejne historie.

Łzy w oczach to chyba najlepsza recenzja. Czyta się jednym tchem, bez możliwości oderwania się. Polecam, nic ująć nic dodać.

To moja pierwsza książka tej autorki. Jest to opowieść o nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi. Wojna wywarła znaczący wpływ na przebieg wydarzeń. Znajdziemy tutaj piękną miłość, ale także kłamstwo, tajemnice i okropne przeżycia wojenne.Książka wzrusza i daje do myślenia. Warto przeczytać.

Historia czyta się jednym tchem. Opowieść jest co prawda smutna, bo opowiada o stracie i wielu wojennych rozdarciach jakie dochodziło na tle rasowym. Ale końcówka jest pełna pozytywnych odczuć i dobrze, że chociaż tak się skończyła. Polecam

Piękna, wzruszająca historia

Piękna, wzruszająca historia

Stefania i Heinrich zakochują się w sobie.. I niby nic w tym dziwnego, nadzwyczajnego... Ale ona córka Polaka i Żydowki.. on syn wpływowego w mieście Niemca. Łączy ich uczucie a dzieli wszystko inne.. Wojna komplikuje wszystko. Brutalnie miesza w ich życiu.. Miłość choc piękna ma marne szanse na wspólną przyszłość, plany, marzenia.. Stefania zachodzi w ciążę. O ukochanym nie ma żadnych wieści.. Rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Nie tak miało być... Książka powstała w oparciu na prawdziwych, realnych wspomnieniach.

Książka bardzo dobra,na początku trochę trudno się czytało że względu na koszty łka czasów,teraz w czasie wojny ukraińskiej ile może być tak skrzywdzonych Duszek, ważne że zakończenie jest z happy endem

Dodaj cytat z książki Listy do Duszki