Kolor samotności

2018-10-17
2018-02-06
Alina Patkowska
HarperCollins Polska
brat poszukiwanie sensu życia rozpacz samotność szkoła śmierć w rodzinie trauma zamach terrorystyczny
Only Child
literatura piękna
2018-10-17
Alina Patkowska

Oficjalne recenzje i

Strach ma kolor czarny, wstyd czerwony, a samotność jest przezroczysta

[ 17 ] Link do recenzji

Temat książki bardzo ważny, fajnie, że są takie poruszane. Jednak co do samej treści zakończenie kuleje. Matka przez cały czas jest w swoim świecie, a dopiero w ostatnim rozdziale się opamiętała. Wydaje mi się, że Autorka na koniec mogła się wysilić na coś więcej. Ale książka warta przeczytania.

Co chwilę słyszymy w TV o kolejnej strzelaninie w szkole w USA. Te brutalne zbrodnie odciskają swoje piętno na wielu rodzinach, nie tylko ofiar czy ocalonych, ale i na ludziach, których nie dotknęły bezpośrednio. Natomiast rodziny ofiar i ocalałych przez lata borykają się z traumą, która zmienia ich życie. Autorka przedstawia tu historię rodziny dotkniętej tą tragedią.
W...

Powieść jest bardzo wzruszająca , niezapomniana oraz wyjątkowa i bardzo wartościowa. Pokazuje jak ważna jest bliskość i wzajemne wsparcie. Byłem bardzo wzruszony podczas czytania. Wyjątkowa książka warta przeczytania i przemyślenia. Jestem pod wrażeniem.
Polecam

Zastanawialiście się jaki kolor ma samotność?? Sześcioletni Zach nadaje swoim uczuciom barwy i tym sposobem próbuje je w sobie uporządkować. Ciężko mu zrozumieć i opanować emocje, które go wypełniają po śmierci starszego brata i oddaleniu od rodziców, pochłoniętych żałobą. Książkę czyta się faktycznie szybko i płynnie, jednak trudno pochłonąć całą za jednym podejściem (łzy...

Bardzo smutna i poruszająca książka. Czasami nie mogłam uwierzyć, że Zach ma 6 lat,bo wydawało się, że jest dużo starszy. Dobrze, że zakończenie było optymistyczne ;)

"Nie wiem jak wygląda dusza. Mama mówiła, że to jest to, co się czuje, myśli i pamięta, a ja wtedy pomyślałem, że może podobna jest do ptaka..."

Miłość ma kolor purpury. Żałoba przywdziewa czarny kir. Smutek zwykle jest szarością, a radość otula się w majową zieleń. A samotność? Samotność jest przezroczysta.
Zach widział kolory uczuć zupełnie inaczej. Jego paleta uczuć...

Prosta historia. W której wydaje się, że nic czytelnika nie zaskoczy, a napewno nie fabuła. O tragedii, będącej tak naprawdę osią fabuły dowiadujemy się już w pierwszych zdaniach książki.
Historia widziana z perspektywy dziecka. Sześcioletniego Zacha.
Opowieść o emocjach, których dziecko nie rozumie, ale próbuje je nazwać i "poradzić" sobie z nimi.
Świetnie przedstawione...

Bardzo dobra książka! Szybko się czyta, ciekawa od samego początku do końca... Opowiadana słowami dziecka , daje mocno do myślenia, chwyta za serce .. polecam

Już na początku wejdziemy w sam środek piekła, bo niby szkoła powinna być bezpiecznym miejscem, ale przecież powinniśmy mieć na uwadze fakt, że niczego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, bowiem wszystko może się zdarzyć. Tu się zdarzyło... Zza drzwi szatni przytrzymywanych przez nauczycielkę grasuje szaleniec z bronią. Słychać tylko PUK, PUK, PUK i przerażające krzyki...

Bardzo dobra książka. Tytuł oryginału to "Only child" - z większym ładunkiem emocjonalnym niż tłumaczenie. Narracja prowadzona z perspektywy sześciolatka jest niezmiernie autentyczna (w domu mam obecnie dwie ośmiolatki, więc pozostaję "w temacie"). Poruszająca historia widziana oczami dziecka, które wydaje się mądrzejsze i bardziej poukładane niż większość dorosłych... ale...

Dyskusje

• 2019