rozwiń zwiń

Zapłata

Okładka książki Zapłata
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 1)
Czwarta Strona
2018-11-14
2015-06-17
literatura polska

Ciekawa powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym - na pewno sięgnę po kontynuację

Nie wierzę, że ma takie oceny. Słuchałam audiobooka, przeczytany tak beznadziejnie, infantylnie, że ledwo dotrwałam do końca. Panie Andrzeju, może jakiś kurs by się przydał czytania kobiecych kwestii? Ale podobnie i dialogi i cała ta historia, dawno już nie spotkałam czegoś tak słabego.

Długo się zbierałam, żeby coś Pani Rogali przeczytać jakoś tak zawsze omijałam, ale posłuchałam i sięgnęłam po serię z Agatą i Sławkiem no co za uroczy duet. Jest to połączenie kryminału z obyczajówką za czym nie przepadam, ale tutaj było to tak wyważone, że Mi się bardzo podobało. Bardzo dobry kryminał no a Agata i Sławek skradli moją sympatię od samego początku. Były momenty że się śmiałam zwłaszcza jazda taksówką😅 Nie będe pisała o fabule bo kto chce sam musi sobie przeczytać o czym było😁 oczywiście polecam🙃

Śmiem twierdzić, że książka pani Rogali może trafić do gustu damskiej części czytelników - choćby ze względu na rozbudowane tło romantyczno-obyczajowe, które w pewnym momencie chyba nawet przestaje być tłem. Co tu dużo mówić, książka opowiada o silnych i niezależnych kobietach, które wbrew przeciwnościom walczą o swoje. Chyba dzięki temu mieszkają w elegancko urządzonych, stylowych mieszkaniach/willach w centrum Warszawy, mają zasłony w kwiaty i uroczego psa-pupila. Czujecie już klimat?

W dodatku wszystkie pozytywne postaci są oczywiście atrakcyjne - nie tylko fizycznie. No bo nawet pierwszy lepszy mężczyzna, wykonujący słabo opłacany i niezbyt prestiżowy zawód (nie chcę spojlerować), ma chyba ze trzy fakultety, zna osiem języków obcych i pewnie pisze dotkorat z astrofizyki, taki jest mądry i wspaniały, a to wszystko po to, żeby nasza policjantka superlaska dostała godnego siebie faceta. To fakt - bohaterowie są przesympatyczni, każdy ma swojego małego bzika, przez co wydaje się jeszcze bardziej sympatyczny i generalnie wszystko jest piękne, cudowne, miłość i przyjaźń triumfują itd, itp, etc. Taka to oto wygładzona wizja świata, gdzie praca policjantów to w sumie miłe zajęcie, a zbrodnia, choćby i najbardziej krwawa, nie brudzi rąk i dywanów. Nie ma w tym za grosz pazura.

Jeśli chodzi o samą zagadkę kryminalną, to zagadki nie ma, bo wszystko wiadomo już od połowy powieści, albo i wcześniej. Autorka niby stara się jakoś mylić tropy, ale robi to tak topornie, że w pewnym momencie poczułam się zażenowana. Tak jak żenowało mnie zachowanie prowadzącego śledztwo policjanta, postępującego jak napalony piętnastolatek. No i masz, moja wiara w profesjonalizm powieściowej policji znowu legła w gruzach.

Daję cztery gwiazdki, bo mimo wszystko, pod względem językowym i narracyjnym ta książka się broni (da się czytać, nawet z przyjemnością), a na pewno wygrywa o kilka długości z wypocinami innej "mistrzyni kryminału", pani Puzyńskiej.

Niestety pisanie powieści to ciężki kawałek chleba. Trzeba wiedzieć wiele rzeczy, pomijając już metody pracy policji i fakty nieco bardziej istotne dla fabuły... to zielonej herbaty nie zalewa się wrzątkiem i każdy "entuzjasta zielonej herbaty" doskonale o tym wie ;-)

Pierwszy tom z cyklu o starszej aspirant Agacie Górskiej i komisarzu Sławku Tomczyku.
Książkę poleciła mi znajoma, która dzięki tej serii polubiła kryminały.
No i tak jak można się było spodziewać - dla początkujących na pewno fajne :)
Klasyczny kryminał - jeśli chodzi o konstrukcję. A historia - obyczajówka z wątkiem kryminalnym. Bardzo lekkie czytadło, wg mnie zbędne wątki miłosne. Poza tym trochę irytowało mnie wielokrotne wplatanie tekstów, że bohaterowie “wybuchnęli śmiechem” lub bohater “zaczął się śmiać” (wygląda to trochę tak jakby autorka sugerowała czytelnikowi, że właśnie przed chwilą stało się coś śmiesznego).
Nie trawię wątków pedofilskich, a ten wystąpił już na pierwszej stronie… Prawie zniechęciło mnie to do kontynuacji lektury.
W pewnym momencie w książce nagle pojawiła się nowa bohaterka (czy raczej napomknięcie o niej). Nie powiem - zaintrygowało mnie, a ten wątek nie został pociągnięty.
Więc chcąc nie chcąc - sięgnę po kolejne tomy.
Ale tak już mam - jak zaczynam serię, to czytam wszystko.

Książkę poleciła mi znajoma, która dzięki tej serii polubiła kryminały.
No i tak jak można się było spodziewać - dla początkujących na pewno fajne :)

Do tej pory Małgorzatę Rogalę znałam jedynie z pojedynczych tytułów. Seria o starszej aspirant Agacie Górskiej i komisarzu Sławku Tomczaku omijałam szerokim łukiem ale wyłącznie dlatego, że zupełnie, ale to zupełnie nic o tym cyklu nie wiedziałam. Przyszedł jednak czas i na tę psią parę i tu bardzo przyjemne zaskoczenie. Tom pierwszy serii, czyli „Zapłatę” pochłonęłam jednym tchem, a wspomniani jako duet śledczy wyjątkowo przypadli mi do gustu.

Zacząć jednak trzeba od tego, że „Zapłata” jest świetnie skonstruowaną historią. Wprowadza ona nie tylko w relacje, które dały podwaliny całej serii, ale niezależnie od tego wplata w nie kryminalną intrygę, którą niczym łamigłówkę czytelnik musi rozwiązać. W niewyjaśnionych okolicznościach giną uczestnicy pewnej zbrodni sprzed lat. Kto i dlaczego mści się po latach? Dlaczego prawie dekadę mściciel czekał na podjęcie kroków mających przynieść ukojenie jego duszy? Czy uda się go w porę wytropić, a nawet powstrzymać?

Małgorzata Rogala w poszukiwaniu przez Czytelnika odpowiedzi na te pytania wodzić go będzie za nos, zmieniając punkty odniesienia, myląc tropy, kreśląc bardziej lub mniej prawdopodobne scenariusze. Nie zabraknie również emocjonalnych odwołań, gdyż okaże się, że sami śledczy bezpośrednio powiązani zostaną ze sprawą, co może rzutować na ich osąd. Przekonajcie się zatem sami co stało się przyczyną serii brutalnych zbrodni. Być może i Wy stracicie dla niej głowę i tak jak ja sięgnięcie po kolejne części.

Pierwszy tom serii powieści obyczajowo-kryminalnej. Czyta się szybko i łatwo, odgaduje mordercę równie szybko i łatwo. Nic specjalnego, książka do przeczytania i zapomnienia. Ale dobrze się czyta.

Zastanawiam się jak to się dzieje, ze Warszawa tak się skurczyła i wszyscy się wszędzie spotykają niechcący….

AGATA GÓRSKA I SŁAWEK TOMCZYK/WARSZAWA

AGATA GÓRSKA I SŁAWEK TOMCZYK/WARSZAWA

"Zapłata" to pierwszy tom serii o świetnym policyjnym duecie jaki tworzą starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk.
To historia, która od samego początku sprawia, że puls czytelnika przyspiesza, a wraz z kolejnymi stronami wcale nie zwalnia.

Agatę i Justynę w dzieciństwie połączyła pewna tajemnica. Bolesne doświadczenie, które pomogło Agacie obrać ścieżkę kariery.
Można śmiało powiedzieć, że jedna dziewczynka ocaliła drugą. Właśnie tak zaczęła się ich przyjaźń, która niestety podczas prowadzonego właśnie przez Agatę i Sławka śledztwa, została wystawiona na próbę.

Młody prawnik u progu kariery, syn znanego warszawskiego adwokata, został znaleziony martwy w jednym z miejskich klubów.
Sekcja zwłok i przeszłość zmarłego prowadzą śledczych do wydarzeń z przeszłości, w które zamieszana jest również Justyna.

Czy Agata będzie potrafiła oddzielić sprawy zawodowe od prywatnych? Czy jej zaangażowanie emocjonalne zaszkodzi dobru śledztwa utrudniając odnalezienie mordercy?

🔹️ 🔹️ 🔹️

Świetny, wciągający kryminał, który trzyma w napięciu od początku do końca.
Oprócz kryminalnej zagadki do rozwiązania, mamy również wątek obyczajowy, dzięki czemu lepiej możemy poznać bohaterów, których nie sposób nie polubić. Wszystkie poszlaki i tropy potrafią momentami namieszać i wyprowadzić czytelnika w pole. I mimo, że mordercy można się domyśleć, nie ujmuje to historii nic, a nic.
Sam pomysł na sposób uśmiercenia postaci jest pomysłowy.
Całościowo wszystko napisane w taki sposób, że chce więcej i wiecej.
Dla mnie to świetny początek dobrej serii, w której z miłą chęcią przepadnę na kolejne godziny.

Od jakiegoś czasu chciałam przeczytać "Zapłatę". Byłam ciekawa czym się wyróżnia, dlaczego seria z Górską i Tomczykiem jest bestsellerowa.
I szczerze mówiąc, po 1 tomie, nie mam pojęcia.
Pierwsze strony od razu mnie zaintrygowały, bo autorka pokazała przeszłość bohaterki, której jeszcze nie znałam. Później zostałam wrzucona w sprawę kryminalną. Znowu to piszę, ale... Przewidywalną. Bardzo.
Co do postaci to mam wrażenie, że Agata Górska jest odrobinę lepiej zarysowana, autorka więcej o niej mówi, pokazuje, w jaki sposób kobieta się zachowuje. Natomiast o Sławku Tomczyku nie wiem niczego ponad to, że jest punktualny, lubi zieloną herbatę i ma dość postawną budowę ciała. Plus jest romantykiem. Niby coś, ale jednak niewiele w porównaniu do backstory Agaty.
Akcja się taka, że praktycznie wszystko byłam w stanie wywnioskować dużo wcześniej niż policjanci. Nie miało mnie co wciągnąć, bo więcej tam było wątku obyczajowo-kryminalnego niż kryminału.
Właśnie, ten wątek romantyczny. Nawet nie wiem, jak to skomentować. Niepotrzebny? Nieprofesjonalny? Rzucony tak sobie, bez większej głębi.
Styl autorki jest przyjemny, szybko czyta się te książki (zarówno "Zapłatę" jak i "Milcząc jak grób"), ale... Tyle tam jest takich głupich błędów, poszatkowanych scen, nierealistycznych dialogów.
W mojej opinii w tej powieści jednak dominuje obyczaj, a wątek kryminalny nie jest angażujący. Nie miałam ochoty przerzucać kartek, żeby tylko dowiedzieć się, kto zabił, bo sama zgadłam.
Niestety. Może w przyszłości dam jeszcze szansę twórczości Małgorzaty Rogali i sięgnę po 2 tom którejś z serii. Teraz jednak mam wrażenie, że to po prostu nie są książki dla mnie.

I szczerze mówiąc, po 1 tomie, nie mam pojęcia.

Wątek kryminalny slaaaby (a tego najbardziej oczekiwałam). Ale pod kątem obyczajowym ok. Przyjemna, lekka lektura na oderwanie od rzeczywistości. Polecam

Małgorzata Rogala Zapłata Zobacz więcej
Małgorzata Rogala Zapłata Zobacz więcej