Powtórka

Okładka książki Powtórka Marcel Woźniak
Okładka książki Powtórka
Marcel Woźniak Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Leon Brodzki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Leon Brodzki (tom 1)
Novae Res
2020-08-19
2017-06-14

Przedwczoraj w radyju występował pan pisarz. Opisał wzwód emocjonalny, gdy zobaczył swój płód pisarski na półce w empiku, kilka razy opisując go jako "Tą książkę". "Tą książkę" wzbudziło moje podejrzenia, że jakość dzieła może być na podobnym poziomie, tym bardziej, że pan literat-polonista kilka razy dodał "nie wiem". Jeśli się czegoś nie wie, to się milczy, a nie ględzi, albo najpierw sprawdza, by potem już błyszczeć wiedzą. Skracając - podejrzenia okazały się zasadne.

Panie Ałtoże, Pan nie panujesz nad swoją historyjką. Nawet nie w ogóle, na przestrzeni ponad 400 stron, lecz nawet w obrębie jednej. Przykład ze strony 148:

"- Gazet nie czytasz? [...]
- Znaleźliśmy ją dziś martwą"."

Gazety w Toruniu mają trzy wydania? Poranne, południowe, wieczorne? A może chodziło o wydanie internetowe? Z kontekstu raczej to nie wynika. W innym miejscu ktoś stwierdza, że opinia publiczna jest wstrząśnięta/zaniepokojona/strwożona i oczekuje od policji zdecydowanych działań. Toruń to miasto wielkości sioła z pięcioma gospodarstwami, skoro kilka godzin po zbrodni wszyscy w mieście są przejęci.

Kolejny przykład: początek września, gorąco, wręcz parno, wszyscy spoceni, lecz z jakiegoś powodu wiele postaci paraduje w swetrach. Na przykład niejaki Daktyl, ubrany w sweter i spocony.

Z bohaterem też ładu nie ma. 49 lat, a męczy się chodzeniem. Męczy się chodzeniem, lecz kiedy trzeba w stanie zamroczenia spuścić łomot dwa razy młodszym osiłkom, to kondycja i refleks dopisują.

I tak dalej - brak spójności na każdym kroku. Wygląda to tak, jakby Ałtor pisał bez wyobrażania sobie swojej opowieści i zapominał (albo miał to w dupie, albo po prostu brakuje mu umiejętności),że postaci tudzież wydarzenia powinny być budowane konsekwentnie.

O koszmarnym, infantylno-pretensjonalnym języku i dramatycznych błędach gramatycznych oraz interpunkcyjnych nie ma co wspominać, te osiągnięcia gwałciciela polszczyzny opisali obszernie inni. Co ciekawe, arcydzieło miało ponoć i redaktorów i korektorkę - albo wzięli pieniądze za danie swych nazwisk, albo to postacie fikcyjne.

Podsumowując - nie dziwi, że Ałtor podniecił się widokiem swojego bestsellera wystawionego w księgarni. To naprawdę sukces, że znalazł się wydawca, aby wydać za swoje pieniądze takie gówno.

Całkiem zgrabny kryminał, mógłby być co prawda krótszy i na dobre to wyszło, ale jest jak jest i inaczej nie będzie. Nietuzinkowy śledczy z przeszłością, ciekawa zagadka kryminalna, zakończenie no cóż, autor otworzył sobie za dużo furtek.....

Akcja książki osadzona jest w Toruniu i to jest w mojej opinii największą zaletą książki. Policjanci z komisariatu śródmieście i ich praca, a zwłaszcza zbrodnie popełniane w mieście są dla mnie na drugim miejscu. Nie lubię kryminałów właśnie z uwagi na opisy zbrodni i motywacje przestępców. Będę jednak czytać kolejne tomy trylogii Marcela Woźniaka, opisał znakomicie klimat miasta, jestem też ciekawa dalszych losów detektywa Leona Brodzkiego i innych postaci.

kosztowała mnie 5 złoty, i żałuje tego wydatku.

kosztowała mnie 5 złoty, i żałuje tego wydatku.

Zapowiadało się nieźle, ale w pewnym momencie jakby autor przestał panować nad całością. Książka staje się chaotyczna, kończy się na 10 rat, jakby kolejne pomysły były dopisywane na kolanie wszystko się rozłazi i trzeszczy w szwach. Spory zawód, ale jednak jest to rokujące.

Dobry debiut, dobrze osadzony w toruńskich klimatach. Pewne wątki zbyt naciągane i mało prawdopodobne, ale to można wybaczyć przy pierwszej książce fabularnej autora ;) Wyrazista postać głównego bohatera, zakończenie nie pozostawiające wątpliwości co do tego, że będzie kontynuacja :) Całość spójna, mało wątków niepowiązanych z główną historią.

,, Powtórka" to historia świeżo upieczonego emerytowanego detektywa Leona Brodzkiego, który zostaje zmuszony już w pierwszy dzień swojej wolności do powrotu do czynnej służby by na nowo zmierzyć się z krwawą historią swojej rodziny a dokładnie jeszcze ojca, który w czasach PRL również był słynnym milicjantem. Brodzki musi walczyć z duchami przeszłości by udowodnić, o swojej niewinności gdyż mordercy, którzy mordują wymyślny a zarazem okrutny sposób próbują ukarać detektywa za rzekome błędy z przeszłości. Cała akcja dzieje się w Toruniu i jest wpleciona w dzisiejszy ……. :)

"Powtórka" nie była miłością od pierwszego wejrzenia. Nie mogłam się do niej przekonać i kilkanaście razy odkładałam książkę na bok. Po przebrnięciu przez dłużący się początek akcja zaczyna nabierać tempa. Spokój odchodzącego na emeryturę detektywa Brodzkiego zmąciło morderstwo, przypominające zbrodnię sprzed lat. Ślady nie pozostawiają złudzeń - to sprawa dla głównego bohatera. Na uwagę zasługuje ciekawy zabieg zastosowany przez autora - na jednej ze stron zapisany jest numer mordercy, na który można zadzwonić i dowiedzieć się, co powiedział Brodzkiemu. Była to dla mnie zupełna nowość pozwalająca jeszcze bardziej wczuć się w fabułę. Niestety jest też sporo minusów - niektóre opisy wydają się zdecydowanie za długie i zbędne. Zauważalne są również błędy stylistyczne i składniowe, a niektóre wątki mogłyby zostać bardziej rozwinięte. Wszystko to odbiera uroku fabule z naprawdę dużym potencjałem. Całkiem dobry, niezobowiązujący kryminał z ciekawymi nawiązanami do filozofii Heraklita.

Pierwszy tom kryminalnej serii z detektywem Leonem Brodzkim w roli głównej przenosi nas do Torunia. Dręczony koszmarnymi snami, świeżo upieczony emeryt Brodzki, już pierwszego dnia po przejściu na zasłużony odpoczynek zmuszony będzie zająć się sprawą morderstwa młodej kobiety. Sprawą, która łudząco przypomina tę z początków jego policyjnej kariery. Codzienność detektywa zacznie przypominać tę, ze śnionych przez niego koszmarów.

„Powtórka” to przede wszystkim doskonale skonstruowana, przemyślana fabuła, zawiła intryga, wartka akcja i wiarygodne przedstawienie pracy policjantów. Marcel Woźniak umiejętnie wodzi czytelnika za nos, by ostatecznie pozostawić go z nieoczywistym, otwartym zakończeniem, które wymusza niezwłoczne sięgnięcie po kolejne tomy.

Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a Autor doskonale oddaje realia lat 80., tworząc niesamowity klimat. Pokazuje, że historia lubi się powtarzać, a przeszłość potrafi dogonić i zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. Skomplikowane rodzinne relacje, odległe w czasie, wydawałoby się zamknięte sprawy, które jednak po latach domagają się wyjaśnienia, konfrontacja z popełnionymi niegdyś błędami – to wszystko znajdziecie na kartach „Powtórki”.

Marcel Woźniak tworzy bohaterów niezwykle realnych, ludzi z krwi i kości. Szczególnie frapująca wydaje się sylwetka Leona Brodzkiego. Charyzmatycznego, nieco oschłego i aroganckiego, ale niezwykle dociekliwego i cieszącego się uznaniem współpracowników detektywa. Autor nieszczególnie się nad Brodzkim lituje, pozbawiając go możliwości przejścia na zasłużoną emeryturę i odbudowy relacji z jedyną córką. Trzeba Mu to jednak wybaczyć, gdyby nie Jego bezduszność nie powstałaby ta seria. Co wrażliwszych czytelników, o zawał może przyprawić to, co Woźniak funduje jednemu z najsympatyczniejszych bohaterów – aspirantowi Żółtko. Pewne jest natomiast, że taksówkarz Henio skradnie Wasze serce.

Pełnoprawnym bohaterem „Powtórki” jest również sam Toruń. Opisany z wielką dbałością i dokładnością. Czuć wyraźnie, że Autor zna to miasto od podszewki i ma do niego ogromny sentyment.
Przemawia do mnie styl i język powieści. Urzekły mnie wielopiętrowe metafory i gwarowe wtrącenia. Atut powieści stanowią liczne, wplecione w fabułę rozmyślania dotyczące upływającego czasu, starzenia się i odchodzenia. Skłaniają do refleksji i ujawniają wielką wrażliwość Autora.

Seria z Leonem Brodzkim to moje tegoroczne odkrycie. Polecam bardzo!

Słabizna i nic więcej i nie ma co się rozpisywać . Nie interesuje mnie co będzie się działo w następnych częściach tego cyklu . Po prostu ich nie przeczytam.

• Kryminał
  • 2017