Balladyna

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...

Jako, że nie miałam zwyczaju wcześniej czytać powieści kryminalnych, szczególnie bałam się krótkich historii tego typu. Zwłaszcza, że takie opowieści w moim mniemaniu nie mają odpowiedniej głębi. Dlatego też byłam pozytywnie zaskoczona tą pozycją. Zastanawiam się czy to kwestia autorów i autorek, którzy sami w sobie stanowią instytucje powieści kryminalnych. Historie były napisane w taki sposób, że nie czułam niedosytu, aż miło. Tylko kwestia Balladyny doprowadzała do tego, że mogłam się mniej więcej domyślić pewnych elementów historii. Niemniej chyba był taki zamysł. Szybko się czytało i to lubię..

"Balladyna" to zbiór historii kilku autorów, którzy przedstawili zbrodnie, ale tym razem popełniane przez kobiety. To jakie potrafią być mściwe, okrutne i załamane w swoich zbrodniach. Jak każda z nich odsłania oblicze innej Balladyny.
Każde opowiadanie miało w sobie tajemnicę, dreszczyk, morderstwo i oczywiście kobietę, która tej konkretnej zbrodni dokonywała. Jak zawsze w przypadku tego typu antologii, jedno opowiadanie było lepiej napisane, inne gorzej. Niektórych autorów znałam już wcześniej jak Maxa Czornyja czy Marka Stelera, a z innymi to był mój "pierwszy raz". Myślę, że każdy fan kryminałów znajdzie coś dla siebie i że warto sięgnąć po tą książkę z czystej ciekawości poznania, być może, znanych sobie autorów z innej strony jaką jest pisanie krótkich opowiadań. Polecam.

Zbiór opowiadań, których tematem przewodnim jest postać Balladyny z dramatu Juliusza Słowackiego. Każde z nich luźno zawiązuje do związanych z nią motywów zbrodni popełnionej dla własnych korzyści, przedstawiając je we współczesnej odsłonie. Jak to bywa w przypadku zbioru opowiadań różnych autorów, prezentują zróżnicowany poziom. W tym przypadku jest on generalnie dosyć wysoki.

1. Max Czornyj - "To nie jest kolejna ballada o miłości" Ocena: 5

Autora cenię wysoko, jednak to opowiadanie mnie nie porwało. Brutalne, dosyć chaotyczne. Nie zapada w pamięć.

2. Łukasz Orbitowski- "Opowieść pioruna" Ocena: 7

Solidne, z dobrym klimatem.

3. Marek Stelar - "Upadek" Ocena: 7

Autor, który nie schodzi poniżej solidnego poziomu. Bardzo dobrze skonstruowana intryga.

4. Gaja Grzegorzewska - "Model testowy B" Ocena: 4

Nie jestem wielbicielem fantastyki, a to opowiadanie mnie nie przekonało do zmiany nastawienia.

5. Małgorzata Rogala - "Beata" Ocena: 6

Nieskomplikowana, lecz zgrabna historia którą dobrze i szybko się czyta.

6. Robert Małecki - "Gra" Ocena: 7

Historia na tyle rozbudowana, że mogłaby przekształcić się w samodzielną książkę.

7. Marcel Woźniak - "Raz, dwa, trzy, znikasz ty" Ocena: 8

Świetnie skonstruowana intryga, zwroty akcji, wyraziste postaci. Najlepsze w tym zbiorze.

8. Alek Rogoziński - "Królowa" Ocena: 8

Pozytywne zaskoczenie! Bardzo dobra historia, bez zbędnego śmieszkowania. Scena finałowa najlepiej nawiązuje do oryginału spośród wszystkich zgromadzonych w tym zbiorze propozycji.

Reasumując, pomimo kilku słabszych propozycji, jest to nadspodziewanie dobry zbiór opowiadań o interesującej tematyce. Warto przeczytać.

Balladyna jest rozwiązaniem na te bolączki. Jeden temat, wielu autorów. Każdy z innym pomysłem na to jak to ugryźć. W jednych można się zakochać. Innych już zawsze będzie się omijało na sklepowych półkach. Dla mnie to geniusz w swej prostocie!
Teraz zdanie o każdym z opowiadań:

Max Czornyj- To nie jest kolejna ballada o miłości: ✅️
Znam go i bardzo cenię, odczarował mi polskich literatów i kryminał. Chociaż nie powiem- te opowiadanie czytało się dość ciężko, jest trochę pokręcone.

Łukasz Orbitowski- Opowieść pioruna: ✅️
Mega styl pisania, poczułam ten klimat. Mimo, że znam tylko to opowiadanie- autor już wylądował na mojej liście ulubionych, szykuje się do przeczytania jego książki.

Marek Stelar- Upadek: ✅️
I moje kolejne odkrycie. Winszuję

Gaja Grzegorzewska- Model testowy B : ❌️
Opowiadania sci-fi to totalnie nie moja bajka. Dodatkowo wydaje się jakaś uproszczona i spłaszczona. Jestem na nie.

Małgorzata Rogala-Beata: ✅️
Niezbyt skomplikowana i prosta, ale naprawdę bardzo dobrze się czytało.

Robert Małecki- Gra: ❌️
Albo jestem za głupia, albo opowieść jest nie do końca dopracowana. Brakuje mi tu paru szczegółów. Sprawa wydaje mi się rozkopana, jest wiele wątków pobocznych, które dla mnie nie zostały dobrze rozwinięte

Marcel Woźniak- Raz, dwa, trzy, znikasz ty: ✅️✅️
To opowiadanie chyba spodobało mi się najbardziej. Przewrotne, zagadkowe, z delikatnym smaczkiem. Chcę więcej

Alek Rogoziński- Królowa: ❌️
Niby nie jest schematyczne, ale czegoś mi w tym brakuje. Zbyt szybkie rozwiązanie sprawy.

Ile razy, stojąc w księgarni zastanawialiście się co wybrać? Którąkolwiek książkę złapaliście okazywała się mieć dobrą fabułę. Przynajmniej z opisu. Tylko to nazwisko autora... które nic wam nie mówi. W domu jednak okazywało się, że nie poczuliście z autorem flow... I czytanie zmienia się w mordęgę. Zwłaszcza jak ma się ambicje nie zostawiać niedoczytanych książek....

-Królowa- Arka Rogoziński-4
-Model testowy B- Gai Grzegorzewskiej -2
-Beata- Małgorzaty Rogali -7
-Raz, dwa, trzy, znikasz ty- Marcela Woźniaka 4
Średnia 4,5.
Czy warto sięgnąć po tą książkę dla kilku dobrych opowiadań? W sumie ja nie żałuję, bo słuchałam audiobooka, przy którym mogłam sprzątać a lektorzy byli dobrzy.

-Królowa- Arka Rogoziński-4
-Model testowy B- Gai Grzegorzewskiej -2
-Beata- Małgorzaty Rogali -7
-Raz, dwa, trzy, znikasz ty- Marcela Woźniaka 4
Średnia 4,5.
Czy warto sięgnąć po tą książkę dla kilku dobrych opowiadań? W...

To była dobra książka, każde opowiadanie miało coś w sobie, chociaż nie wszystkie mi się podobały, ale były takie, które czytałam i czekałam jaki będzie koniec.

Podobało mi się właśnie to, że to były krótkie dobrze napisane historie i można było sobie wszystko dawkować i mieć czas na swoje przemyślenia.

Dobra naprawdę, ale od razu też widać, że każdy autor ma swój styl pisania i można je rozpoznać.

Dla tych co lubią kryminały może naprawdę się spodobać, choć podejrzewam, że będziecie mieli jak ja, że nie wszystkimi historiami będziecie się zachwycać.

Dobra naprawdę, ale od razu też widać, że każdy autor ma swój styl...

Niestety, żadne z opowiadań oprócz M. Woźniaka i M. Rogali mnie nie urzekło. Byłam wręcz zdziwiona niskim poziomem większości z nich, których autorstwo prędzej przypisałabym amatorom fanfiction aniżeli pisarzom z dłuższym stażem. Wiele było w nich przewidywalności, utartych schematów (badboy, głupiutka bohaterka) i mało ciekawego języka. Fabuły nie mogłam sobie przypomnieć już dobę po przeczytaniu. Wielka szkoda, ponieważ sam koncept reinterpretacji „Balladyny” wydał mi się świetny i sięgałam po tę pozycję z dużym zainteresowaniem.

Jeśli ktoś z Was potrzebuje mocnej, ale nieskomplikowanej książki rozrywkowej na "jeden chaps", gdzie dodatkowo jesienna mroczna aura spotęguje wrażenia i odczucia, to zbiór opowiadań polskich pisarzy i pisarek pod wspólnym tytułem "Balladyna" jest właśnie tym, czego szukacie.
Zawarte opowiadania w antologii są wyjątkowo wyrównane pod względem artyzmu i konceptu literackiego. Każdy utwór, będący wizją uwspółcześnionej "Balladyny" Juliusza Słowackiego, zawiera ciekawe, a przy tym zupełnie różne spojrzenia na tematykę zła i sprawiedliwości. Mamy tutaj też pierwszorzędne przykłady zabawy gatunkowej.

Standardowo, wyróżnię te, które zrobiły na mnie największe wrażenie:
🏆"Upadek" Marka Stelara - wspaniała opowieść o polskiej zorganizowanej grupie przestępczej, mięsista i wyrazista historia, wciągająca od początku do końca, gdzie sprawiedliwość nie rychliwa, ale...
🏆"To nie jest kolejna ballada o miłości" Maxa Czornyja - czy dobra? Na pewno szokująca i obrzydliwa... Ja zawsze powtarzam, że gdyby Czornyj nie był pisarzem, zapewne byłby jednym z tych zwyrodniałych psychopatów, których opisuje. P.S. Sprowadzenie wszelkiej maści produktów "luksusowych", z jakich korzystamy, do tego, z czego zostały spreparowane - mistrzowskie! Czarny humor, usprawiedliwiony sadyzm i kpiarska ponurość połączone z organiczną brzydotą, smrodem ludzkich wyziewów, krwią i flakami - w wydaniu czornyjowskim - szokujące, ale genialne.
🏆"Model testowy B" Gai Grzegorzewskiej -
Balladyna w kosmosie? Dlaczego nie! To było całkiem świeże, odkrywcze, udane i ciekawe doświadczenie. Bardzo spodobał mi się nieograny jeszcze twist opowiadania.
🏆"Beata" Małgorzaty Rogali to udany, choć przewidywalny kryminał. Świetnie zarysowane postaci, a współczesna Balladyna jako diabolicznie bezwzględna i dosyć przebiegła bizneswoman ogromnie mi się podobała!
🏆W "Raz, dwa, trzy, znikasz ty" Marcel Woźniak daje wybór czytelnikowi, czy woli podążać za historią zgodnie z chronologią wydarzeń, czy raczej woli sam dojść do sedna sprawy zgodnie z przemieszanym ułożeniem rozdziałów przez pisarza.

Bardzo wciągająca historia z dreszczykiem, gdzie - być może - w historię wdzierają się nadnaturalne moce przez portal, z którego sączy się zło.
Zachęcam Was do sięgnięcia do tego iście upiornego i mrocznego zestawu. Można się podelektować kryminałami, klasycznym, jak i z akcentem grozy, niesamowitości i upiorności.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Opowiadanie Rogali zdecydowanie najlepsze z tych wszystkich, Czornyja i Grzegorzewskiej również niczego sobie, i chyba ze względu na nich tak zawyżam tę ocenę. Pozostałe opowiadania były przewidywalne lub strasznie nudne. Przy wcześniej wymienionych trzech bawiłem się dobrze, reszta kiepska.

Czasami lubię sięgnąć po opowiadania. W tym wydaniu dostajemy nawiązania do "Balladyny" i wolną interpretację każdego z autorów. Czyta się całkiem szybko. Jednak tym razem po raz pierwszy w życiu miałam ochotę zwymiotować podczas opowiadania pana Czornyja. Bardzo go lubię, ale stopień obrzydliwości był tutaj zbyt duży. Pozostałe opowiadania całkiem dobre, każde inne i na swój sposób wciągające. Podsumowując, polecam jeżeli macie ochotę na krótką formę literacką. Ładne wydanie, wygodna czcionka, przyjemna okładka.