Kastor

Do tych czerwonych polonezów i bez dna wódki szklanek tęskno mi, panie Miłoszewski

Ekstra. Lubię kryminały z akcją obsadzoną w czasie PRL. Dopiero moja druga książka Wojtka Miłoszewskiego, i mogę śmiało powiedzieć, że jest ciekawa. W ogóle cała seria z Kastorem Grudzińskim. Znowu mi się zdarzyło przeczytać od końca, bo najpierw sięgnąłem po ,,Bez reszty".

Nie ma już w Polsce sprawiedliwości! Może i tak, ale są niezłomni policjanci, którzy nadal w nią wierzą. Można ich lać, można im grozić, zabijać zwierzaki, ale nie schodzą na ciemną stronę mocy. Dodatkowo dowcipne scenki, które umilają czytanie.

To taka książka, przy której nuda nikomu nie grozi.

Zgrabnie napisana, akcja całkiem wartka, wydaje mi się, że realia tamtych czasów dobrze odwzorowane. Brak telefonów komórkowych ciągle bije po oczach (bardzo się do nich przyzwyczailiśmy),i w wątkach zawodowych i prywatnych. Bardzo kibicowałam Kastorowi, ciekawe zwroty akcji. Najsłabszy element to wątek romantyczny, totalnie nieudany.

Książka która świetnie się czyta. Zwłaszcza Kraków lat 90tych. Miło czytać o komisarzu podróżującym akwariami. I ten klimat Krakowa tamtych lat świetnie oddany w powieści. Aż człowiek w głowie odtwarza trasy i ulice którymi bohater się przemieszcza.

Super kryminałek, jakbym znów oglądał Ekstradycję! I do tego w Krakowie!
A, no i słuchałem audiobooka - brawurowo, aktorsko przeczytany, na duży plus

Super kryminałek, jakbym znów oglądał Ekstradycję! I do tego w Krakowie!
A, no i słuchałem audiobooka - brawurowo, aktorsko przeczytany, na duży plus

Obraz policji i kryminalnego świata początku lat 90-tych, okresu burzliwych przemian, powstawania legalnych i nielegalnych fortun. I tylko zbrodnia i jej motywy zawsze takie same: zazdrość, pieniądze, zemsta.
Ciekawy i zaskakujący wątek z przeszłości głównego bohatera.

Ciekawy i zaskakujący wątek z przeszłości głównego bohatera.

Właśnie przełożyłem ostatnią stronę, więc na gorąco zdam relację ze swojego punktu widzenia. Najpierw minus. Akcja toczy się powoli, może nie ślamazarnie, ale do finału bardzo spokojnie. A chciałbym by punkt kulminacyjny nie oznaczał nagłego skoku z dachu wieżowca. A tak właśnie jest. I dlatego, miałem dać 7. Fajnie prowadzony bohater, którego poznajemy na kilku płaszczyznach (rodzina, jakim jest policjantem, podejście do życia). Klimat polskiej policji w czasach stransformacji i samej Polski. Mamy przekrój świata przestępczego. Jest i wątek miłosny, sprawnie zrealizowany. W każdym aspekcie nie mamy ani za mało informacji, ani za dużo. Dochodzimy koniec końców do finałowego aktu, gdzie bombardowani jesteśmy akcją, faktami i rozwiązaniem całej historii. Szybkie tempo. Wchłania się to i pożera jak kanapki w MaCu na głodzie. Samo zakończenie satysfakcjonujące i z pomysłem. Ukontentowany jestem i dlatego oczko w górę. Polecam.

„Kastor” Wojtka Miłoszewskiego to świetny kryminał, którego akcja dzieje się w 1990 roku. To był trudny okres przemiany z milicji w policję, afery, korupcja, gangi. Wojtek Miłoszewski świetnie oddaje tamten klimat, dodając do niego wątek miłosny i dużo erotyki. No i oczywiście trudną do rozwiązania sprawę kilku brutalnych morderstw. Świetnie napisane, jak zresztą wszystkie książki młodszego z braci Miłoszewskich.

Zdecydowanie najlepszy dotychczas kryminał osadzony w latach 90.

Zdecydowanie najlepszy dotychczas kryminał osadzony w latach 90.

Bardzo fajnie przedstawiony klimat lat 90. Bohaterowie ciekawi i charakterystyczni. Powoli wsiąkamy w otoczenie i w sprawę morderstw. Niestety nagle akcja przyspiesza, wszystko zaczyna się wyjaśniać i to w sposób jak dla mnie mocno naciągany. Końcówka mocno mnie zawiodła.
Reasumując książka ciekawa ale niesmak pozostał.

Reasumując książka ciekawa ale niesmak pozostał.

Dawno nie zdarzyło mi się nie dokończyć czytania kryminału, a tak się stało w tym wypadku. Nawet nie chciało mi się zajrzeć na ostatnie strony, żeby zobaczyć, jak się wszystko skończy. Bohaterowie nieautentyczni, przerysowani, momentami wręcz karykaturalni. Zupełnie niepotrzebny wątek miłosny.

• Audiobooki