Kastor

Okładka książki Kastor Wojtek Miłoszewski Patronat LC
Okładka książki Kastor
Wojtek Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kastor (Miłoszewski) (tom 1) kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Do tych czerwonych polonezów i bez dna wódki szklanek tęskno mi, panie Miłoszewski

Link do recenzji

1131 286 53

Bardzo dobrze skonstruowana powieść kryminalna. Wiele wątków, które się przeplatają, wzbudzając wiele emocji. Zdecydowanie sięgnę po kolejną książkę autora, gdyż ta "zaszła mi za skórę'.

Eeeeee..., no więc tak: watek kryminalny- ocena b. dobra; wątek romansowy - ocena trzy, trzy z plusem ( jak mówiła moja Pani od polskiego: na zachętę) ; opis mechanizmów prywatyzacji Krakowskiego Kazimierza, dzikiej sensu stricto: ocena - b. dobra; wątki poboczne: tutaj najsłabiej, bo gliniarzy alkoholików trzeźwiejących w komisariatach było w literaturze wielu, ale wszyscy padają, dosłownie, przed Metylem. Ocena dwa, ale to w skali współczesnej, ergo: do przyjęcia i poprawy.
W sumie: właśnie zapisałem się na drugi tom. O którego istnieniu przeczytałem poniżej. W opiniach. Dlatego, czasami, warto je czytać.
No. Raczej.
P.S. Kryminały :krakowskie" zawsze będą lepsze..." nobles"...itd.

fajnie jest

akcja trwa w dzisiecioleciu / okresie który milo wspominam
przez to jest jeszcze fajniej

fajna okładka

fajnie jest

akcja trwa w dzisiecioleciu / okresie który milo wspominam
przez to jest jeszcze fajniej

fajna okładka

Najpierw przeczytałam "Bez reszty" i skoro znałam zakończenie wydawało mi się, że nie ma co czytać pierwszej części. Myliłam się. Poznałam lepiej komisarza Kastora Grudzińskiego, historię jego życia i zrozumiałam, dlaczego był tym kim był. Mieszkam w Krakowie i bardzo dobrze pamiętam początek lat 90-tych, wszystkie zmiany, które zachodziły nie tylko w policji. Pan Wojtek Miłoszewski dobrze to zobrazował. Jedynie postać Kwiatka i opisy jego ubioru czy zapachu, były irytujące. Alkoholicy są we wszystkich grupach zawodowych i wśród policji i wśród lekarzy, tylko rodzaj trunku jest inny, no ale to już sprawa pisarza. Książkę polecam.

Fantastyczna, bardzo ciekawa postac głównego bohatera - melanholijny, ciekawy, inteligentny

Kraków, lata dziewięćdziesiąte. Milicja właśnie przekształciła się w policję. Komisarz Kastor Grudziński dostaje wezwanie o zaginięciu bogatego businessmana. Sprawa z pozoru błaha okazuje się początkiem serii wyjątkowo brutalnych morderstw. Kastor otrzymuje także nowego kadeta: Czarka, chłopaka pochodzącego z bardzo bogatej rodziny. I Czarek jako jedyny dysponuje swoim własnym samochodem!

Dawno nie czytałam tak świetnie napisanego kryminału. Dużo uroku i klimatu nadaje mu oczywiście czas w jakim osadzona została fabuła, czyli wczesne lata dziewięćdziesiąte. A Autor naprawdę genialnie oddał specyfikę tamtego czasu. Od czasu do czasu wplatał bowiem pewne, małe szczególiki z charakterystycznymi symbolami początku kapitalizmu. Poza tym akcja poprowadzona jest w odpowiednim tempie, są pościgi, ale są i spotkania z pewną kobietą. A rozmowy z sali z sekcji zwłok poprzeplatane humorystycznymi anegdotami. Wszystko jednak toczy się wokół naprawdę potwornych i przerażających zbrodni.

Sami bohaterowie są bardzo ciekawie przedstawieni. Każdy z nich jest inny, ma typowe, charakterystyczne dla siebie elementy. Każdy jest oryginalny i ma swój styl, ale i typowe dla siebie przywary. Sam Kastor to twardy glina, który ma głowę na karku. I co bardzo ważne jego postać nie jest w żaden sposób przerysowana - nie jest chociażby gliną, który ma depresję czy jest alkoholikiem. Owszem, ma problem z bezsennością, a ta wiążę się pewnie z wydarzeniami z dzieciństwa. I ten wątek jest również wyjątkowo ciekawie i wciągająco poprowadzony.

Mnie ta książka kilka razy zaskoczyła, i to pozytywnie. Niektórych bohaterów nie podejrzewałam o pewne rzeczy, myślałam, że są w porządku, a okazało się, że jednak nie. Z kolei innych podejrzewałam, że tylko udają tych dobrych, a w rzeczywistości są źli, a ci z kolei okazali się dobrymi. Więc w pewnym momencie miałam całkowitą zmyłkę z nimi:)

Powieść ta jest fikcją, jednak w posłowiu Autor opowiada o pewnym policjancie, na którym wzorował postać komisarza Grudzińskiego i który był do bólu uczciwy i prawy...

Ja tą książkę w większości przeczytałam w wersji papierowej, ale początek odsłuchałam w audiobooku i Pan Janusz Zadura czyta to ge-nial-nie. Naprawdę czapki z głów!

Zatem nie pozostaje mi nic innego jak wyruszyć do biblioteki po tom drugi:)

Kraków na początku lat dziewięćdziesiątych. Milicja właśnie przekształciła się w policję, zmiany nie są ani łatwe, ani szybkie, komisarz Kastor Grudziński prowadzi sprawy przemieszczając się komunikacją miejską.
Nieoczekiwanie musi wziąć pod swoje skrzydła nowego pracownika Czarka. Pierwsze sprawa dotyczy zaginięcia mężczyzny. Na pozór błaha sprawa okazuje się być sprawą o zabójstwo. Niestety podejrzanych brak, za to wkrótce pojawiają się kolejne zwłoki.
Czy cierpiący na bezsenność miłośnik serialu z Borewiczem, poszukujący odpowiedzi na pytania dotyczące swojej przeszłości rozwiąże tę sprawę?

Świetny kryminał, ogromnie mi się podobał. Moim zdaniem autor bardzo dobrze oddał klimat tamtych czasów. Stworzył ciekawą postać głównego bohatera, ale też każda z drugoplanowych jest wyrazista, z charakterem, nikt nie jest nijaki.
Poza główną sprawą bardzo, o ile nie bardziej, zainteresowała mnie historia ze snów Kastora.
Oryginalny pomysł. Brawo.
Mam nadzieję, że kolejna część będzie równie ciekawa.
Jeśli nie znacie jeszcze Kastora, polecam serdecznie.

Bawiłam się przednio, dobra przygodówka.

Bawiłam się przednio, dobra przygodówka.

Niezły kryminalik. Da się przeczytać.

Niezły kryminalik. Da się przeczytać.

Akcja książki toczy się w trakcie przemiany ustroju w Polsce oraz zmian w państwowych instytucjach, również w MO. Dla mnie, osoby, która w tym okresie wchodziła w dorosłość, książka jest trochę nostalgiczna. Historia opowiedziana z perspektywy krakowskiego (już) policjanta, zaczyna się od zgłoszenia zaginięcia zamożnego biznesmena. Dalej jest tylko ciekawiej. Są pościgi i intrygi, jest esbecja i półświatek krakowski. Podoba mi się główny bohater, taki trochę Borewicz. Wcześniej czytałam cykl p.Miłoszewskiego Wojna.pl i byłam zachwycona. Z kryminałem autor też dobrze sobie poradził.

Dodaj cytat z książki Kastor