Droga dusz

Okładka książki Droga dusz Paulina Hendel Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2019
Okładka książki Droga dusz
Paulina Hendel Wydawnictwo: Czwarta Strona, We need YA Cykl: Żniwiarz (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Żniwiarz (tom 4)
Droga dusz
Czwarta Strona, We need YA
2019-10-02
2019-10-02
fantasy dla młodzieży literatura polska paranormal romance romans paranormalny Słowianie tradycja uczucie wierzenia zabobon
Inne

Póki co najlepsza części serii🔥 w końcu powiew świeżości, mam nadzieję ze finał serii będzie jeszcze lepszy!

moja ulubiona cześć z całej serii. jeżeli macie ochotę poczytać o dawnych wierzeniach to czytajcie do samego końca. idealna dla relaksu.

Lekka książka ze słowiańskimi wierzeniami w tle

Lekka książka ze słowiańskimi wierzeniami w tle

Po poprzednim tomie, który trochę mnie znudził, do "Drogi dusz" podeszłam z lekkim dystansem. Bałam się, że nadal nic mnie nie zaskoczy, że autorka wyczerpała już limit niespodzianek w drugim tomie, że będzie się mi zbyt ciągnęło - w końcu tom czwarty jest dużo grubszy niż poprzednie części "Żniwiarza". Czy moje obawy się spełniły? Zapraszam do dalszej części recenzji :)

Trzynasty księżyc wreszcie nadszedł, a wraz z nim niespotykane dotąd w takiej ilości demony. Każda noc zamienia się w walkę na śmierć i życie, a potworów jest tak dużo, że niemożliwym jest, aby pokonać je wszystkie, zanim zwęszą ofiarę. Gdy dochodzi do coraz większej ilości podejrzanych zgonów, mieszkańcy Wiatrołomu zaczynają podejrzewać, że w ich miasteczku grasuje seryjny morderca i postanawiają znaleźć winnego. Tymczasem los niespodziewanie rzuca Magdę w miejsce, którego nie spodziewała się nigdy zobaczyć...

"Jedna sprawa to uwielbiać horrory, a zupełnie inna - w jednym się znaleźć."

Ach, jak dużo się tu dzieje! Myliłam się, kiedy myślałam, że Paulina Hendel już niczym mnie nie zaskoczy: "Droga dusz" okazała się książką pełną niespodzianek. Nie zliczę, ile razy znalazłam się w sytuacji, w której za nic w świecie nie zgadłabym, jak to wszystko się dalej potoczy. Albo może inaczej: miałam swoje przypuszczenia, a autorka za każdym razem pokazywała mi, jak bardzo się myliłam. Odgadłam jej zamiary jedynie dwa razy - cała reszta była olbrzymią niespodzianką. Wciągnęłam się w akcję niesamowicie, wprost nie mogłam oderwać się od tej powieści. Była tak dobra, tak bardzo dobra!

Pomimo faktu, że nawich jest w ludzkim świecie coraz więcej, czytelnik wreszcie nie musi oglądać każdej walki z nimi, i to walki ze wszystkimi szczegółami. Dostajemy informację, że żniwiarze walczyli danej nocy z taką a taką liczbą demonów, jednak obserwujemy jedynie te potyczki, które mają dla akcji jakieś znaczenie. Sprawia to, że możemy czytać o nich i czuć obawy o życie naszych ulubionych bohaterów, czego niestety w poprzednim tomie zabrakło. Podobało mi się także to, w jaki sposób potoczyły się losy Magdy - nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, ale był to naprawdę świetny zabieg, bardzo odświeżający dla całej serii.

- (...) Nie szło zmienić charakteru?
- A po co? - Wzruszył ramionami i podał jej kubek.
- Żeby ktoś cię wreszcie polubił? - Podmuchała w gorący płyn i napiła się czegoś, co okazało się paskudną herbatą ziołową.
- Nikt nie ma mnie lubić. Przecież jestem tym złym.

Jest tu trochę strachu, trochę żartobliwych sytuacji, w których miałam ochotę parsknąć śmiechem, dużo akcji i bardzo dużo zaskoczeń. Świetny wątek Magdy i bardzo wiarygodnie poprowadzony wątek Feliksa. Raz nawet łezka mi się w oku zakręciła. Nie mogę się do niczego przyczepić, naprawdę! "Droga dusz" to najlepsza część "Żniwiarza" jak do tej pory - totalny zachwyt! Akcja bardzo wciąga, a jednocześnie wcale się nie dłuży (mimo że książka swoją objętość ma). Nie mogę się doczekać lektury ostatniego tomu - a jednocześnie trochę obawiam się, że zakończenie nie dorówna części czwartej serii. Zobaczymy - wszystko jeszcze przede mną :)

Po poprzednim tomie, który trochę mnie znudził, do "Drogi dusz" podeszłam z lekkim dystansem. Bałam się, że nadal nic mnie nie zaskoczy, że autorka wyczerpała już limit niespodzianek w drugim tomie, że będzie się mi zbyt ciągnęło - w końcu tom czwarty jest dużo grubszy niż poprzednie części "Żniwiarza". Czy moje obawy się spełniły? Zapraszam do dalszej części recenzji...

Cała Seria jest rewelacyjna.

Cała Seria jest rewelacyjna.

Trzyma w napięciu.

Trzyma w napięciu.

Jak na razie chyba najlepsza książka z całej serii. W dalszym ciągu mocno przewidywalna, ale albo nie stawiam zbyt wysoko poprzeczki albo się do tego przyzwyczaiłam i nie specjalnie mi to przeszkadza. Zakończenie jest dosyć uderzające pomimo przewidywalności wzbudza ciekawe emocje.

Książka o której muszę napisać. I obawiam się, że nie dlatego, że tak bardzo ją polecam.
Przede wszystkim, cała historia jest bardzo rozwleczona. Zbyt dużo wtórnych opisów. Początek dość obiecujący, koniec się broni, jednak większość tego, co znajduje się pomiędzy, nie do końca jest tam niezbędne.
Ponadto, mam do niej zastrzeżenia natury technicznej - podobnie jak w pierwszym tomie, redakcja jest żadna. Częste powtórzenia obok siebie. Dialogi czasem pisane w taki sposób, że ciężko stwierdzić, czy to kolejna osoba mówi, czy to dalszy ciąg poprzedniej wypowiedzi. Mi to przeszkadzało bardzo. Momentami trudno było się skupić.
Uważam, że to jest nienajlepsza część serii. Przeczytam ostatnią, bo chcę zakończyć całość, ale czuję się zniechęcona.

Ponadto, mam do niej zastrzeżenia natury technicznej - podobnie jak w...

Jest to chyba najciekawsza książka z tej serii.

Od samego początku wciąga i trzyma w napięciu na to, ma nadejść. Poznajemy kolejne losy Magdy, Feliksa i ich przyjaciół. Jesteśmy świadkami kilku bardzo ważnych wydarzeń. Wydarzeń, które są istotne dla bohaterów i Wiatrołomu. Wydarzeń, które zmieniają Magdę i spółkę na zawsze. Pytanie - co dalej? Jak potoczy się ich życie teraz, gdy wszystko zmieniło się tak bardzo.

Drogę dusz czyta się naprawdę bardzo szybko i przede wszystkim z wielką frajdą i przyjemnością - jest to zasługa sprawnie poprowadzonej narracji, która prowadzona jest na dwóch płaszczyznach, w Nawii oraz w Wiatrołomie. Czasami były elementy nudne czy przesadzone, ale o nich dość szybko się zapominało przez wartką akcję i dobrze wykreowanych bohaterów.

Jest to chyba najciekawsza książka z tej serii.

Świetna jak cała seria ♥

Świetna jak cała seria ♥