Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa

Okładka książki Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa Olga Tokarczuk
Okładka książki Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-08-22
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-22
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308065501
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
667 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6
6

Na półkach:

Dobra książka. Zaskakująca tylko dla mnie trudna do zrozumienia.

Dobra książka. Zaskakująca tylko dla mnie trudna do zrozumienia.

Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Dobrze wspominam.

Dobrze wspominam.

Pokaż mimo to

avatar
1175
881

Na półkach: , ,

Do przeczytania tej kótkiej książeczki skłoniły mnie córka, która czytała to jako lekturę szkolną oraz chęć odczarowania mojej niechęci do twórczości noblistki. Czy to się udało? Nie ma prostej odpowiedzi, bo dwa opowiadania oceniam zupełnie różnie.

"Profesor Andrews w Warszawie" to opowiadanie, które zupełnie nie przypadło mi do gustu i utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie zostanę zwolenniczką prozy pani Tokarczuk. Ktoś kiedyś do tego typu pisarstwa użył określenia "lewopółkulowe", i jak dla mnie pasuje ono tutaj idealnie. Jest wydumane i napisane rozumem. Jasno określające co jest dobre, a co złe, krytyczne w radykalny sposób. Przy okazji miałam wrażenie, że czytam wypracowanie szkolne, a nie dobrą literaturę.

Jeśli chodzi o "Wyspę", to już literatura z zupełnie innej półki, żeby nie powiedzieć, że spod zupełnie innej strzechy. Tutaj literackość wyłaniała się z każdego zdania, a opowiadanie jest przepełnione emocjami. Tym razem ta proza była przejmująca i pełna głębi. Gdybym poznała twórczość autorki od tego opowiadania, z pewnością zostałabym jej entuzjastką. Ważność egzystencjalna "Wyspy" i jej styl sprawiły, że mój zachwyt osiągnął apogeum i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem.

Tym sposobem, przy tak odległych od siebie ocenach poszczególnych opowiadań, trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Ocenę daję wysoką, bo walory "Wyspy" zdecydowanie przewyższyły to, co mi się nie podobało u "Profesora..."

Do przeczytania tej kótkiej książeczki skłoniły mnie córka, która czytała to jako lekturę szkolną oraz chęć odczarowania mojej niechęci do twórczości noblistki. Czy to się udało? Nie ma prostej odpowiedzi, bo dwa opowiadania oceniam zupełnie różnie.

"Profesor Andrews w Warszawie" to opowiadanie, które zupełnie nie przypadło mi do gustu i utwierdziło mnie w przekonaniu, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
454
84

Na półkach: ,

To już kolejna, przeczytana przeze mnie, książka Tokarczuk i kolejny raz muszę przyznać, że jej twórczość kompletnie ze mną nie współgra. Moim zdaniem te dwa opowiadania nie były ani odkrywcze, ani ciekawe, powiedziałabym wręcz, że były sztampowe. Temat samotności - od wieków taki sam i bardzo oklepany. Podczas czytania miałam wrażenie, że nie jestem w stanie tej książki poczuć, bo bohaterowie zarzucają mnie nadmierną ilością faktów i niuansów, które były wówczas co najmniej zbędne. Bardzo brakowało mi tutaj emocji, a zetknięcie się z "suchą" fabułą ten problem jeszcze bardziej uwidaczniało. Być może pod moją strzechą nie jestem w stanie pojąć tych wielkich metafor, a może to zwyczajny przerost formy nad treścią.

To już kolejna, przeczytana przeze mnie, książka Tokarczuk i kolejny raz muszę przyznać, że jej twórczość kompletnie ze mną nie współgra. Moim zdaniem te dwa opowiadania nie były ani odkrywcze, ani ciekawe, powiedziałabym wręcz, że były sztampowe. Temat samotności - od wieków taki sam i bardzo oklepany. Podczas czytania miałam wrażenie, że nie jestem w stanie tej książki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
891
891

Na półkach:

Styczniowe Wyzwanie LC - historia dziejąca się zimą.

Dwa krótkie opowiadania, które urozmaicą popołudniową kawkę. Celowo nie piszę: uprzyjemnią, bo co dla jednego przyjemne, dla drugiego niekoniecznie. A dla mnie?

Pierwsze opowiadanie o zagranicznym profesorze na występach w Polsce. Byłoby to dla niego nic takiego - cykl planowanych wykładów, spotkania ze studentami, ale data przylotu okazała się szczególna. W przeddzień ogłoszenia stanu wojennego. Takie wyobcowanie i niezrozumienie sytuacji jak go spotkało trudno sobie nawet wyobrazić. Kiedy się wychodzi ze strefy komfortu, nigdy łatwo nie jest. Nie napiszę co się profesorowi przydarzyło, bo popsuję komuś przyjemność czytania, ale zapewniam, że jest zaskakująco, refleksyjnie, metaforycznie, czasem zabawnie i pięknym językiem, w dobrym stylu Olgi Tokarczuk.
Dodatkowo opowiadaniem o profesorze zrealizowałam styczniowe Wyzwanie LC, że akcja dzieje się zimą. Wszak tu zima jak się patrzy. Mróz trzeszczy, śnieg w zaspach, na chodnikach koksiaki, na ulicach czołgi, ludzie chodzą z choinkami, a w wannach pływają karpie. Dziwna się musiała wydać taka Polska gościowi z zagranicy!

Drugie opowiadanie o człowieku, który utknął na bezludnej wyspie i musiał sobie umieć poradzić z wyzwaniami, które przyniósł mu los. To tak bardzo nie moja bajka, że pisać mi się nawet nie chce. Nie jestem znawcą literatury, tylko prostą czytelniczką i po tym opowiadaniu myślę sobie, że może za prostą na takie literackie głębie, wyżyny, metafizykę. Gdybym od tego opowiadania zaczęła znajomość z autorką, sądzę, że miałabym na liczniku nie 7 przeczytanych książek Olgi Tokarczuk, a okrąglutkie zero.

Styczniowe Wyzwanie LC - historia dziejąca się zimą.

Dwa krótkie opowiadania, które urozmaicą popołudniową kawkę. Celowo nie piszę: uprzyjemnią, bo co dla jednego przyjemne, dla drugiego niekoniecznie. A dla mnie?

Pierwsze opowiadanie o zagranicznym profesorze na występach w Polsce. Byłoby to dla niego nic takiego - cykl planowanych wykładów, spotkania ze studentami,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1263
754

Na półkach:

Przy kolejnym spotkaniu z Tokarczuk miałam sięgnąć po powieść, jako że ze zbiorem „Opowiadania bizarne“ dogadałam się jedynie połowicznie, a jednak. W bibliotece złapałam za wydanie zawierające jej dwa teksty, a gdy już je złapałam — nie wypuściłam, dopóki nie przeczytałam.

Zarówno „Profesor Andrews w Warszawie“ jak i „Wyspa“ to historie o samotności, przymusowej izolacji w skrajnej sytuacji. W pierwszym opowiadaniu bohater znajduje się wśród ludzi, ale nie zna ich języka, nie rozumie otoczenia. Obserwuje świat, który staje na głowie przez wprowadzenie stanu wojennego i próbuje po prostu przeżyć. Jego umysł powoli oddala się od racjonalności, bo odczuwa coraz większą desperację. O dziwo lepiej z osamotnieniem radzi sobie bohater drugiego opowiadania, choć jest rozbitkiem na bezludnej wyspie. Zmuszony jest zbudować dach nad głową, zmuszony jest zdobywać pożywienie, zmuszony jest przetrwać z dala od cywilizacji, a samotność sprawia, że tworzy wymyślonego towarzysza. Mocno wchodzi w egzystencjalne rozważania, a jego przymusowa izolacja może jednocześnie stanowić ucieczkę od świata ogarniętego wojną jak i formę zatracania się w szaleństwie.

Nie chcę wchodzić głębiej w analizę obu tekstów ani w sznureczek, jakim poszły moje myśli podczas czytania. Wydaje mi się, że przedstawienie własnych wniosków może zepsuć przyjemność z lektury kolejnym osobom. Dlatego!

„Wyspa“ nie była opowiadaniem dla mnie, choć językowo została lepiej rozbudowana, stadium bohatera również robiło wrażenie, a i styl autorki był bardziej poetycki (co lubię),ale jako całość historia ta odbiła się ode mnie. W przeciwieństwie do „Profesor Andrews w Warszawie“, czyli tekstu zdecydowanie prostszego, a jednak mocno zapadającego w pamięć. Tokarczuk tak sprytnie odbiła w nim rzeczywistość stanu wojennego, że pomimo upływu dni nie mogę wyjść spod wrażenia. I może literacko w opowiadaniu nie było nic specjalnego, może też było niewinne w formie, ale jako całość wywarło na mnie duże wrażenie.

Wiem, że są ludzie, którzy naprawdę polubili „Wyspę“, ale na koniec planuję ją zignorować i napisać — „Profesor Andrews w Warszawie“ to tekst obowiązkowy dla Polaków. Nawet jeśli się Wam nie spodoba — warto dać mu szansę.

.

Ciekawostka: Oba opowiadania znajdziemy również w zbiorze „Gra na wielu bębenkach“.
Ciekawostka: „Profesor Andrews w Warszawie“ to szkolna lektura.

Przy kolejnym spotkaniu z Tokarczuk miałam sięgnąć po powieść, jako że ze zbiorem „Opowiadania bizarne“ dogadałam się jedynie połowicznie, a jednak. W bibliotece złapałam za wydanie zawierające jej dwa teksty, a gdy już je złapałam — nie wypuściłam, dopóki nie przeczytałam.

Zarówno „Profesor Andrews w Warszawie“ jak i „Wyspa“ to historie o samotności, przymusowej izolacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
67
62

Na półkach:

Dla mnie opowiadania te były dość...dziwne. Dało się czytać, jednak pozostał mi po nich lekki niezmak i odczucie zdezorientowania

Dla mnie opowiadania te były dość...dziwne. Dało się czytać, jednak pozostał mi po nich lekki niezmak i odczucie zdezorientowania

Pokaż mimo to

avatar
75
66

Na półkach:

Profesor Andrews w Warszawie, Wyspa – Olga Tokarczuk
Książka do przeczytania praktycznie w jeden dzień, dwa opowiadania, które łączy jeden element.
Dwóch bohaterów, których życie wywraca się całkowicie do góry nogami, budząc się rano są w zupełnie innej rzeczywistości niż poprzedniego dnia.
Każde z opowiadań daje duże emocje, emocje czegoś niesamowitego i poruszającego. Bohaterów spotykają sytuacje trudne, nieprzewidywalne i niepokojące, ale każdy z nich próbuje na swój sposób ogarnąć tę nową rzeczywistość.
Mała książeczka, a wielka treść, świetny język autorki. Bardzo dobra.

Profesor Andrews w Warszawie, Wyspa – Olga Tokarczuk
Książka do przeczytania praktycznie w jeden dzień, dwa opowiadania, które łączy jeden element.
Dwóch bohaterów, których życie wywraca się całkowicie do góry nogami, budząc się rano są w zupełnie innej rzeczywistości niż poprzedniego dnia.
Każde z opowiadań daje duże emocje, emocje czegoś niesamowitego i poruszającego. ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
15

Na półkach:

Każde z opowiadań daje mocne odczucie czegoś niesamowitego. Spotkanie z sytuacjami niepokojącymi, przerażającymi nawet, absurdalnymi zachowaniami , czy uczuciami i myślami bohatera, dające poczucie odklejenia od własnej poukładanej rzeczywistości. Bardzo dobre . Język majstersztyk.

Każde z opowiadań daje mocne odczucie czegoś niesamowitego. Spotkanie z sytuacjami niepokojącymi, przerażającymi nawet, absurdalnymi zachowaniami , czy uczuciami i myślami bohatera, dające poczucie odklejenia od własnej poukładanej rzeczywistości. Bardzo dobre . Język majstersztyk.

Pokaż mimo to

avatar
97
44

Na półkach: , , , ,

Nawet nie wiem które z opowiadań spodobało mi się bardziej. Proste i mocne. Lubię w książkach Tokarczuk to, że każda z nich jest ponad 8/10

Nawet nie wiem które z opowiadań spodobało mi się bardziej. Proste i mocne. Lubię w książkach Tokarczuk to, że każda z nich jest ponad 8/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    843
  • Chcę przeczytać
    250
  • Posiadam
    123
  • 2019
    23
  • 2020
    20
  • 2020
    20
  • 2021
    17
  • 2023
    14
  • Teraz czytam
    12
  • 2022
    9

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także