Męskość. Opowieść o uzależnieniu

Okładka książki Męskość. Opowieść o uzależnieniu Łukasz Chotkowski
Okładka książki Męskość. Opowieść o uzależnieniu
Łukasz Chotkowski Wydawnictwo: Agencja Dramatu i Teatru ADiT literatura piękna
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-23
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360699379
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wyrazy. Kwartalnik humanistyczny. Nr 7-8/1998 Stefania Adamczyk, Joanna Aleksandrowicz, Antoni Amirowicz, Katarzyna Andrejuk, Monika Bąk, Gerhard Bartodziej, Barbara Bernhardt, Katarzyna Bochir, Wojciech Boros, Selim Chazbijewicz, Jerzy Chmielewski, Łukasz Chotkowski, Henryk Chromik, Justyna Dalecka, Szymon Domagała-Jakuć, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Patrycja Englert, Peter Finch, Marta Fox, Anna Gbiorczyk, Marian Grzegorz Gerlich, Anna Glinka, Agnieszka Gos, Gabriela Guzgan, Józef Hen, Wika Husarzewska, Izabela Iwańczuk, Michał Jagiełło, Agnieszka Janik, Sokrat Janowicz, Józef Jarosiński, Katarzyna Jarota, Łukasz Jastrzębski, Anna Kalata, Krzysztof Karwat, Wioletta Katra, Hanna Kawecka, Marek Maganiusz Kielgrzymski, Paweł Kołodziejski, Ola Komada, Aneta Korcz, Szymon Kosiarski, Michał M. Kowalski, Adam Krzemiński, Ela Kuchta, Adolf Kuhnemann, Barbara Kuklińska, Patryk Kuzior, Paweł Lindner, Magdalena Lipiec, Andrzej Lipiński, Ewa Liszcz, Mikołaj Łoziński, Anna Rachela Machałowska, Filip Maciuś, Aga Majcher, Anna Mańka, Magdalena K. Marchewicz, Anna Miąso, Amelia Michalska, Kamila Mielczarek, Piotr Mrozowski, Anna Nowak, Lesław Nowara, Agnieszka Obara, Mariola Odzimkowska, Aniela Monika Pałaszczuk, Anka Parot, Jakub Pawłowski, Marcin Pietrzak, Anna Pilewicz, Adam Piotrowski, Lilka Poncyliusz, Krzysztof Rębowski, Andrzej Romański, Lilianna Rosa, Joanna Rostropowicz, Thaddaus Schape, Mariusz Siemiński, Joanna Siepietowska, Agnieszka Sobol, Paweł Śpiewak, Dorota Stasikowska-Woźniak, Ignacy Igor Stecki, Ernest Stępień, Magda Stopa, Małgorzata Stosel, Joanna Strukowska, Darek Świderski, Paweł Szydeł, Leon Tarasewicz, Anna Tatarkiewicz, Adam Terlecki, Anka Tomkiel, Katarzyna Wawrzyniak, Agnieszka Wesołowska, Jacek Wódz, Kazimiera Wódz, Witek Wrzosiński, Dariusz Zdrzałka, Monika Zimakowska, Jarek Żmudzki, Łukasz Zweiffell
Ocena 0,0
Wyrazy. Kwarta... Stefania Adamczyk, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1702
1687

Na półkach: , ,

"Strach pokazuje prawdziwe pragnienia, trzeba się nauczyć rozdrażniać strach, bo tylko wtedy, kiedy słuchasz strachu bez udziału myśli, pozostajesz w kontakcie z tym, czemu twój strach jest posłuszny".

Podobno żyjemy w czasach, w których nastąpił kryzys męskości. Czy jednak wiemy, co tak naprawdę oznacza bycie mężczyzną? Czy to jedynie pewne cechy fizyczne i psychiczne będące w opozycji do szeroko rozumianej kobiecości? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ale podjął się tego w swoim utworze Łukasz Chotkowski. A ja kilka dni po lekturze, jestem nadal pod wrażeniem tego, że na takiej małej ilości stron znalazło się tyle ładunku emocjonalnego.

Łukasz Chotkowski to urodzony w 1981 r. dramaturg i reżyser, który pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jest współautorem spektakli granych na całym świecie, w tym między innymi "Wściekłości" według Elfriede Jelinek pokazywanej na Biennale w Wenecji. Był kuratorem festiwali, drukował teksty teoretyczne o Marinie Abramović, Sarah Kane, Elfriede Jelinek. "Męskość. Opowieść o uzależnieniu" to jego debiut prozatorski.

Bohater, trzydziestopięcioletni warszawiak pochodzenia żydowskiego, w czasie kilkunastu godzin medytacji w Nepalu, przeżywa podróż wewnątrz własnego umysłu. Naginając czas i przestrzeń, powraca do chorego na raka ojca, pierwszego rozwodu i innych relacji, jakie łączyły go z kobietami. Mężczyzna krok po kroku, wyrywa się z okowów wzorca męskości, jaka tkwi głęboko zakorzeniona w społeczeństwie.

Łukasz Chotkowski w kilkunastogodzinnej podróży swojego bohatera, pokazuje walkę pomiędzy siłą, a słabością. Wspomnienia do jakich powraca bohater bezsprzecznie udowadniają bowiem, że męskość to nie tylko siła i moc, ale także empatia, wzruszenie i szeroko pojmowana słabość. Autor kreując niezwykle skomplikowaną psychikę głównego bohatera, analizuje pojęcie męskości na swój własny sposób. Można oczywiście nie zgodzić się z tą wizją, jednak nie sposób nie zafascynować się dualizmem tego przekazu, jego głębią i kontrą do znanego wszystkim stereotypu.

"Męskość. Opowieść o uzależnieniu" liczy zaledwie 110 stron, ale to żaden wyznacznik czasu poświęconego lekturze temu tytułowi, gdyż lapidarność stylu Łukasza Chotkowskiego nie idzie w parze mnogością przemyśleń, jakie wyzwalają wspomnienia bohatera – mężczyzny po przejściach, z dużym bagażem doświadczeń. Autor swoją prozą niemal zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym, na podstawie czego można zdefiniować współczesnego mężczyznę.

Ważnym w utworze Łukasza Chotkowskiego jest również to, że każdy, kolejny etap podróży mężczyzny rozpoczyna się od nowej pory czasu, nowej ilości stopni Celsjusza i procentu wilgotności powietrza. Nie brakuje przy tym również podania stanu fizycznego głównego bohatera, gdyż fizjologia jest w tej książce dość mocno podkreślona, stanowiąc kolejną znaczeniową płaszczyznę. Te początkowe fragmenty niewątpliwie zwracają uwagę odmalowaniem szczegółów oraz ich symbolicznym znaczeniem w kontekście przywoływanych wspomnień.

Łukasz Chotkowski w swojej małej, niepozornej książce, a w zasadzie w traktacie o byciu sobą, zawarł głęboką analizę męskiej natury. Paradoksalnie, jest w tym także widoczny uniwersalizm polegający na zadaniu pytań o fundamentalne zjawiska, jakie dotyczą każdego z nas. Pytania o naturę duchowości i naturę fizyczności, które nie mogą bez siebie istnieć. To mocna, wielowymiarowa proza.

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

"Strach pokazuje prawdziwe pragnienia, trzeba się nauczyć rozdrażniać strach, bo tylko wtedy, kiedy słuchasz strachu bez udziału myśli, pozostajesz w kontakcie z tym, czemu twój strach jest posłuszny".

Podobno żyjemy w czasach, w których nastąpił kryzys męskości. Czy jednak wiemy, co tak naprawdę oznacza bycie mężczyzną? Czy to jedynie pewne cechy fizyczne i psychiczne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty
    1
  • 2018
    1
  • Mój patronat medialny
    1
  • Nie mam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Męskość. Opowieść o uzależnieniu


Podobne książki

Przeczytaj także