Na polanie wisielców

Okładka książki Na polanie wisielców
Robert Dugoni Wydawnictwo: Albatros Cykl: Tracy Crosswhite (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2016-05-17
Andrzej Szulc
Andrzej Szulc

Przyjemnie napisany kryminał - dobrze sie czyta. Dwie zagadki kryminalne, odległe w czasie, zaangażowana w swoją pracę policjantka, trochę akcji, trochę ludzkich dylematów -wszystko dobrze zestawione. Podobało mi się.

Nie jest to książka, którą będę wspominać po latach -ale po prostu sprawnie napisany kryminał -taki którego przyjemnie można posłuchać przy sprzątaniu czy gotowaniu - słuchałam audiobooka.

Tracy udaje się na pogrzeb, zmarł ojciec jej koleżanki z akademii policyjnej. Po pogrzebie prosi ona Tracy o chwilę rozmowy. Przeglądając dokumenty ojca znalazła nierozwiązaną sprawę z przed lat. Domyśla się, że ta sprawa nie dawała ojcu spokoju. Wiedząc, że Tracy ma doświadczenie ze starymi sprawami, że potrafi dostrzec coś czego inni mogą przeoczyć, prosi ją o pomoc. Sprawa dotyczy samobójstwa sprzed 40 laty. Domyślają się, że ojciec musiał podejrzewać morderstwo lecz nie mógł go udowodnić lub nie potrafił odnaleźć sprawcę.
Równocześnie w Seattle rozpoczyna się ciężka sprawa. Matka wraz z synem zgłaszają tragiczny w skutkach wypadek. Lecz policji nie do końca wszystko pasuje a nie pomaga też to, że matka jest córką słynnego prawnika. Pełne niejasności śledztwo zaczyna się rozwijać lecz nie wiadomo dalej kto popełnił zbrodnie.
Tracy przez swoje dochodzenie popada w kłopoty, jak sobie z nimi poradzi?

Jest to trzeci tom cyklu o Tracy przeze mnie przeczytany i na pewno nie ostatni. Zbrodnia, współczesna jak i dawna jest intrygująca. Rozwiązanie obu spraw również ciekawe. Bohaterów poznajemy bliżej oraz coraz więcej o nich się dowiadujemy. Akcja ani na chwilę nie spowalnia a każdy ruch jest dobrze przemyślany. Ogromnie się cieszę, że ten tom jest również tak dobry jak poprzednie.
Polecam szczególnie lubiącym ciekawe kryminały.

Książka trzyma poziom serii.
W tej części toczą się dwa równoległe śledztwa, choć współczesne jest mocno okrojone. Tracy skupia się na sprawie sprzed lat, dzięki własnej spostrzegawczości, nowoczesnej technologii i przyjaciołom odkrywa nowe fakty i dąży do prawdy. Muszę przyznać, że trochę zaskoczyło mnie rozwiązanie sprawy - od początku podejrzewałam kogoś innego, kto nie miał nic wspólnego z zabójstwem.
Szkoda tylko że rozwiązanie sprawy współczesnej nie zostało jakoś lepiej wyjaśnione. Z jednej strony jakieś wyjaśnienie jest i jest zrozumiałe, z drugiej czegoś w nim brakuje. Dosłownie dwóch zdań, akapitu.

Książka trzyma poziom serii.

Na półkach: , , , , ,

Audiobook

Zdecydowanie lepsza od dwóch wcześniejszych!

Audiobook

Zdecydowanie lepsza od dwóch wcześniejszych!

To trzeci tom historii kryminalnych z udziałem detektyw Tracy Crosswhite i również tym razem sympatyczna policjantka pracuje nad dwoma sprawami . Jedna z nich to stare śledztwo dotyczące niewyjaśnionej śmierci nastolatki z przed czterdziestu lat , a druga to dość ciekawy przypadek prawny , gdy dwójka podejrzanych przyznaje się do tego samego morderstwa i nie można oskarżyć żadnego z nich . Jak zwykle u tego autora najważniejsze jest rozwikłanie obu zagadek kryminalnych , a nie szokowanie czytelnika okrucieństwem i wymyślnymi sposobami uśmiercania . Wraz z główną bohaterką poznajemy szczegóły dochodzeń i z plątaniny kłamstw , niedomówień i mylnych tropów próbujemy wywnioskować rzeczywisty przebieg wydarzeń . Nie ma tu mrożących krew w żyłach scen , spektakularnych pościgów i naturalistycznych opisów zbrodni , a jednak książka od początku wciąga ujawniając kolejne szczegóły śledztw . Malkontenci powiedzą , że przecież od razu wiadomo kto jest sprawcą , ale istotą tych dochodzeń jest udowodnienie winy i wymierzenie sprawiedliwości .
W zasadzie każda część serii to odrębna całość , połączona z innymi tylko wątkami obyczajowymi dotyczącymi głównej bohaterki , jej współpracowników , kapitana który ciągle utrudnia działania zespołu i reporterki goniącej za sensacją .
Według mnie to dobrze opowiedziane dwie historie kryminalne wzbogacone scenkami z życia osobistego i zawodowego Tracy . Zakończenie jak zwykle dość dramatyczne i trochę naiwne , ale całość jak najbardziej godna polecenia .

To moje trzecie spotkanie z Tracy Crosswhite. Tym razem pani detektyw zmierza się z dwoma śledztwami. Chociaż miałam wrażenie, jakby tego pierwszego nie było. Strasznie mało wzmianek o nim. Według mnie dwie pierwsze części były lepsze. Co nie zmienia faktu, że szybko książkę przeczytałam i równie bardzo mi się podobała. Mam nadzieję, że z każdą kolejna będzie dorównywać poziomem.

Na półkach: , , , ,

Na polanie wisielców to trzeci tom przygód Tracy Corsswhite mojej ulubionej policjantki. Za każdym razem kiedy mam możliwość uczestniczenia w jej śledztwach, dopada mnie najwyższy stopień ekscytacji, który nie towarzyszy mi zbyt często.
Do detektyw Tracy Crosswtihe zwraca się dawna znajoma z akademii policyjnej, która prosi ją o pomoc w śledztwie, które prowadził przed laty jej ojciec. Chodzi o tajemnicze samobójstwo uczennicy liceum Kimi Kanasket, które miało miejsce 40 lat temu. Tracy bardzo osobiście podchodzi do sprawy, ponieważ sama doświadczyła podobnej niewiedzy w związku ze śmiercią własnej siostry.
Zespół pracuje również nad drugą, aktualną sprawą. W jednym z domów dochodzi do zabójstwa mężczyzny. Kobieta przyznaje się do zabójstwa męża, powołując się na działanie w obronie własnej. Podczas trwania śledztwa i niezgodności między dowodami a zeznaniami do zabójstwa przyznaje się syn.
Choć oby dwie sprawy nie łączy ze sobą nic, ich zakończenie, będzie równie dramatyczne dla bliskich, którzy odkryją prawdę, jak i dla osób które za tymi morderstwami stoją.
Moja miłość do Tracy z każdym tomem rośnie jeszcze bardziej, mimo iż granica została niemalże przekroczona już na stracie. Uwielbiam styl i pomysłowość Roberta Dugoniego, jego skrupulatności i drobiazgowość. Stworzenie tak inteligentnej postaci kobiecej, której nie trzeba było ubierać w alkoholizm czy w samotne macierzyństwo wcale nie jest takie proste. Jak dobrze, że seria ma 8 tomów, a ja skończyłam dopiero 3. Ode mnie trzecia 10 pod rząd.

Bardzo ciekawie opisana historia kryminalna, albo raczej dwie. Morderstwo dokonane 40 lat temu oraz współcześnie. Postaci dobrze opisane, język literacki (co zdarza się coraz rzadziej). Przyjemnie (pomimo tematyki) się słuchało.

Mniej więcej w połowie domyślisz się, kto za tym stoi. Dugoni odsłania rąbek tajemnicy, ale to tak tylko z rozmysłem, ponieważ najtrudniej zebrać dowody, i to jest najciekawsze.

Kolejne spotkanie z moją ulubioną bohaterką Tracy Crosswhite znowu bardzo udane. Polecam wszystkim tę serię. Zrównoważenie kryminału, wątków społecznych i dobrze opisanej psychologii daje dużą przyjemność czytelnikowi.

Robert Dugoni Na polanie wisielców Zobacz więcej
Robert Dugoni Na polanie wisielców Zobacz więcej