Za każdą cenę

Okładka książki Za każdą cenę
Robert Dugoni Wydawnictwo: Albatros Cykl: Tracy Crosswhite (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-06-26
Lech Żołędziowski

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Autor z wielką starannością dba o każdy wątek w książce. Nie zapomina o detalach, które są tak kluczowe dla czytelników. Sam wątek kryminalny był mocny i nieprzewidywalny, ale informacje dotyczące innych ważnych spraw, które dotyczyły Tracy były ciekawe. Autor nie zapomniał o ciąży Tracy, która miała ogromny wpływ na efektywność jej pracy.

Styl powieści bardzo dobry. Nie odbiega od pozostałych tomów. Powiem więcej — poprawia się on wraz z pojawieniem się kolejnej części. Oczywiście jeśli chodzi o mnie to ja przesłuchuje książki Roberta Dugoniego. Uwielbiam lektora i jego staranność, co do przekazania każdej najmniejszej emocji. Warto zapoznać się z tą serią, jeśli jakimś cudem jeszcze jej nie znacie.

Więcej przeczytasz na: https://majkabloguje.blogspot.com/2021/12/681-cena-jaka-przyjdzie-zapacic-moze.html

Styl powieści bardzo dobry. Nie...

Sprawnie napisany kryminał, naprawdę lubię taki sposób pisania -ale, niestety, połowa książki jest o tym jak autor rozumie idealne małżeństwo.
I nawet, trzeba przyznać, ma trochę racji -tylko kryminał, całkiem ciekawy, zamienia się w opowieść o dobrych i złych małżeństwach, o tym jak małżonkowie powinni się do siebie odnosić, a jak nie, o tym jak ważne są dzieci i o tym kto ile ma dzieci i dlaczego tak mało.

To znaczy nie mam nic przeciwko dzieciom, serio, cieszę się, że autor ma wspaniałe małżeństwo i cudowne dzieci, jak sam podkreśla na końcu ksiazki, - ale wolałabym jednak, żeby kryminał pozostał kryminałem.
Ta książka to raczej opowieść o małżeństwach i dzieciach, i o tym jak stworzyć wspaniałe małżeństwo, i jak zajmować się dziećmi, z drobnym wątkiem kryminalnym w tle.

📖🐲
Sympatyczna, ale nie jest jakoś oszałamiająco wciągająca i śledztwo prowadzone przez Faza i Dela samo w sobie jest bardzo proste i tylko otoczka jakoś je ratuje. Sprawa Kavity mnie bardziej zainteresowała, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy takie dwutorowe śledztwa to dobry pomysł, bo mamy trochę słabo dopracowane i pobieżnie potraktowane wątki kryminalne. Ale mnie pasuje proza Dugoniego i Tracy Crosswhite lubię jako bohaterkę, więc daję tę siódemkę trochę na wyrost.

📖🐲

Wracam do jak na razie ostatniego wydanego w Polsce przygód detektyw Tracy. Tracy dostaje telefon od swojej koleżanki z pracy, która przeniosła się do wydziału osób zaginionych. Zaniepokoiła ją jedno zgłoszenie o młodej kobiecie po której ślad zaginął. Czuje, że to nie jest zwykłe wyście czy wyjechanie bez powiadomienia kogoś. Prosi Tracy o pomoc w szukaniu zaginionej kobiety.
W tym samym czasie trwa dochodzenie dotyczące zamordowanej kobiety. Była ona działaczką przeciwko gangom i zachodzi obawa, że oni wykonali egzekucje. Idąc tropem jeden z detektywów zostaje oskarżony o postrzelenie ze skutkiem śmiertelnym jedynego świadka lub zabójcę kobiety.
Obie sprawy nabierają tempa, które zakończenie jest nieprzewidywane.
Bardzo dobrze bawiłam się z tym kryminałem. Mam nadzieję, że wydawnictwo wyda w tym roku następną część bo nie mogę się doczekać co będzie dalej. Akcja jak zwykle szybka i poplątana. Gdy myślisz, że coś wiesz to okazuje się, że się myliłeś. Życie osobiste detektywów jest świetnie przedstawione, kibicuje wszystkim. No dobrze może oprócz kapitana, jemu nie.
Polecam gorąco a ja czekam na kolejny tom tej świetnej serii.

Szósta część z detektyw Tracy Crosswhite. Porównując do poprzedniej historii autor się poprawił, jednak dla mnie dalej to nie było to samo co m.in. w 4 części. Książka jest podzielona na dwie sprawy prowadzone przez Tracy oraz jej kolegę Faza (tak jak miało to miejsce w "Brudnej sprawie" tylko zamiast Faza był Del). Co szczerze mi się nie podoba. Oczywiście na plus rozwijanie wątków bohaterów drugoplanowych, jednak jeśli są one dobrze zaplątane w wątek główny - w tym przypadku wątek Tracy. Przez to, że są prowadzone dwa śledztwa to momentami mi się one po prostu myliły. Pomimo tych kilku rzeczy to książkę czytało mi się dobrze i szybko.

Same cykle dookoła.

Do „Za każdą cenę” podchodziłam z ogromną rezerwą. W zasadzie nie wiem dlaczego, ale odnoszę wrażenie, że bardzo źle poczyniłam sięgając po tę pozycję zaraz po lekturze „Czystego Zła” Lisy Gardner.
Robert Dugoni niestety mnie nie kupił.
Ale zacznijmy od początku.

Detektyw Tracy Croswhite zostaje wezwana, aby zbadać sprawę zaginionej kobiety, która wyszła z domu i już nie wróciła. Tracy szybko zaczyna podejrzewać, że zaginiona już nigdy nie wróci nie tylko do domu, ale też do świata żywych i nie myli się w swoich podejrzeniach, bowiem kilka dni później znajduje ciało dziewczyny w niedbale wykonanym dole w lesie, przykrytym liśćmi i gałęziami. Okazuje się, że dziewczyna chciała skończyć studia, na które nie zgadzała się jej rodzina. Ktoś jednak postarał się, aby Kavita nigdy studiów nie rozpoczęła.
Kiedy Croswhite myśli, że więcej pracy mieć nie będzie, jej przyjaciel Vic Fazzio zajmujący się zamordowaniem miejscowej aktywistki próbującej oczyścić swoją dzielnicę z narkotyków, zostaje oskarżony o spowodowanie śmierci jedynego świadka. Tracy postanawia pomóc przyjacielowi, jednocześnie prowadzić własną sprawę.
Szybko okazuje się, że rozwiązanie obu śledztw ma wspólne źródło.

Tak, jak pisałam na początku mam wrażenie, że źle zrobiłam sięgając po tę pozycję, zaraz po przeczytaniu „Czystego zła”. Dlaczego?
Cóż, „Za każdą cenę” wypada bardzo blado przy wspomnianej wyżej książki od Lisy Gardner.

Nie napiszę, że byłam zmęczona tą pozycją podczas lektury, bo tak nie było. Historię Tracy Croswhite czytało mi się przyjemnie, szczególnie że prowadzimy tutaj dwa wątki: sprawę zaginionej i zamordowanej Hinduski oraz tę, którą prowadzi Faz. I jak do samej fabuły i poprowadzenia jej ścieżek nie mogę się przyczepić, tak „Za każdą cenę” było mi przez cały czas czytania całkowicie obojętne.

Nie poczułam sympatii, ani do Tracy, ani do Vica. W zasadzie to gdyby zamienić ich na innych bohaterów, ci nowi też by mnie nie ruszyli. Odnoszę jednak wrażenie, że mimowolnie porównuje Tracy do bohaterek z książki Lisy Gardner, które skradły mi serce już na samym początku lektury.

Robert Dugoni nie został autorem, którego chce nadrobić. „Za każdą cenę” było sensowną książką, która na pewno znajdzie fanów w czytelnikach, którzy zaczytują się w kryminałach na co dzień. Mnie ta pozycja nie podeszła, choć próbowałam szukać plusów całej historii. Wykonanie i pióro autora jest jak najbardziej dobre, jednak kreacja bohaterów do mnie nie dotarła, a fabuła niestety mnie nie zdobyła. Myślę jednak, że zbyt wiele czynników nałożyło się podczas czytania tej książki, stąd moja ocena jest taka, a nie inna. Nie napiszę, że jest to zła książka, bo nie jest, ale rewelacyjna też nie jest. Nie miałam uczucia „wow”, jakie towarzyszyło mi przy poprzednim kryminale. „Za każdą cenę” jest mi całkowicie obojętne, dlatego mam nadzieję, że jeżeli pokusicie się o sięgnięcie po tę pozycję to podzielicie się ze mną swoją opinią.

Same cykle dookoła.

Robert Dugoni niestety mnie nie kupił.
Ale zacznijmy od...

Kolejna dwutorowa książka autora. Równolegle toczą się dwie sprawy: morderstwo aktywistki na placu zabaw i zaginięcie młodej hinduski. Pierwsza sprawa należy do wydziały ciężkich przestępstw, natomiast w drugiej Tracy i Kins biorą udział "po znajomości". Do spraw kryminalnych dochodzą też prywatne. Wchodzimy głębiej w życie prywatne Fazia, wciąż w tle pozostaje też ciąża Tracy. Dodatkowo do zespołu dołącza nowa kobieta, którą Tracy podejrzewa o chęć zajęcia jej miejsca.
Dla mnie ta książka jest powrotem do niezłej formy po "Brudnej sprawie". Ale wydaje mi się też, że autor wciąż mocno skupia się na życiu prywatnym detektywów i robi na mnie wrażenie, jakby chciał przenieść główne zainteresowanie na inne postaci (bo Tracy zaraz urodzi i siłą rzeczy nie będzie mogła funkcjonować jak wcześniej). W każdym razie na pewno chętnie przeczytam kolejne tomy.

Lubię jak różne wątki w książce reprezentują inne gatunki. Dzięki temu mogę otrzymać np. thriller z domieszką romansu co mi osobiście bardzo odpowiada. Zasada jest zawsze jedna: ma główny wątek to główny wątek i ma takim pozostać.
Niestety Dugoni pogmatwał i to strasznie. Liczyłam na dobry, prosty kryminał. Nie oczekiwałam wielkich rozlewów krwi, ale jak dla mnie w dobrej książce z tego gatunku śledztwo powinno być dynamiczne na tyle żeby porwać czytelnika.
I tu się zawiodłam. Mamy morderstwo i to tyle. Wątek kryminalny wlekł się i najzwyczajniej w świecie był nudny. 150 strona książki, a śledztwo tak naprawdę dalej stoi w w tym samym miejscu, w którym było kiedy śledczy wyjechali z miejsca zdarzenia.
Co gorsza akcja pierwszoplanowa została przykryta wątkami obyczajowymi. Śmiem twierdzić, że autor chciał zmierzyć się z codziennymi problemami kobiet poprzez kryminał, ale niestety nie wyszło mu to.
Ciekawym jest fakt, że na warsztat części obyczajowej wziął właśnie kobiety, ich problemy, demony, a nawet codzienność. Może kierował nim fakt, że główną bohaterką serii jest kobieta, a może po prostu miał taką ochotę. Jednak nie ważne jest to co nim kierowało, ale fakt, że zniszczył tym książkę z bardzo ciekawym wątkiem głównym.
Ciężko jest mi polecić tę książkę. Chociaż napisana całkiem nieźle to i język nie pomógł na to, że ją strasznie męczyłam. Podsumowując uważam, że ten czas lepiej poświęcić innym tytułom: albo obyczajowym, albo kryminalnym.

Przeczytałam całą serię. Bardzo dobre kryminały. Właśnie takie lubię. Książka bardzo wciągająca. Szybko się czyta. Polecam

To moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie. Poprzez opisy miasta i miejsc oczyma wyobraźni przeniosłam się do Seattle. Bardzo lubię kiedy autor stara się naprowadzić czytelnika jak wyglada sceneria wydarzeń. Mamy dwa wątki ( w sumie dwa przestępstwa) i kilku detektywów. Każdy z nich kocha swoją pracę i jest dobry w tym co robi.
Faz i Del to partnerzy, którzy starają się znaleść zabójcę aktywistki, zastrzeżonej w nieciekawej dzielnicy. Czy był to przypadek czy celowe morderstwo? Prywatne zawirowania w życiu Faza mu tego nie ułatwiają. Z prostej pozornie sprawy może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Tracy natomiast zajmuje się sprawą zaginienia młodej kobiety. To śledztwo jest bardziej ciekawe ponieważ jest w nim dużo niewiadomych a zarazem dużo potencjalnych podejrzanych. Autor zwrócił uwagę na aspekt kulturalny co na pewno jest dużym plusem dla książki. Podczas czytania poznajmy nie tylko życie zawodowe detektywów ale także ich prywatne rozterki. Pomaga to zrozumieć ich postępowanie a także lepiej ich poznać. Mimo, że książka jest przyjemna w odbiorze dosyć długo ją czytałam. 8/10⭐️

Faz i Del to partnerzy,...

Robert Dugoni Za każdą cenę Zobacz więcej