Łowca posagów

Okładka książki Łowca posagów Daisy Goodwin Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Łowca posagów
Daisy Goodwin Wydawnictwo: Marginesy powieść historyczna
2018-07-04
Data 1. wydania:
2014-04-24
Nina Dzierżawska
arystokracja Austro-Węgry cesarstwo królowa poszukiwanie szczęścia powieść historyczna romans spotkanie tajemnica uczucie życie dworskie
Inne

Daisy Goodwin trzyma poziom. Zachwycająca powieść o czasach, ludziach, społeczeństwie i obyczajach. Ktoś, kto nazwał tę książkę romansem raczej jej nie przeczytał. Owszem, miłość napędza bohaterów, jednak w rzeczywistości jest tylko tłem dla ukazania człowieka tamtych czasów, jego wyborów, możliwości (lub ich braku) i osobowości. Kapitan Bay Middleton jest mężczyzną, którego czyny i decyzje nie powinny dziwić, autorka znakomicie wczuła się w męski punkt widzenia, w taki sposób jak on postępowałoby ośmiu na dziesięciu kapitanów Jej Królewskiej Mości ;) Niezwykle satysfakcjonująca lektura.

Czytając opis miałam obraz trochę innej książki, gdzie rzeczywiście dostaniemy historię Sisi i jej miłości do kapitana Middletona, ich namiętności i rozterek.
Niestety nie do końca to jest tematem tej książki. Bardziej mamy tu historię miłosnego trójkąta. Głównymi bohaterami są Charlotte, młoda bogata dziedziczka i pasjonatka fotografii. Jeszcze przed swoim pierwszym sezonem towarzyskim poznaje przyjaciela swojego brata, kapitana Baya Middletona, najlepszego jeźdźca w Wielkiej Brytanii i znanego kobieciarza. Trzecią ważną postacią tej historii jest cesarzowa Elżbieta, znana bardziej wszystkim jako Sisi. Kiedy Middleton zostaje jej opiekunem w trakcie polowań, między nią a kapitanem zaczyna iskrzyć. Problem w tym, że Bay jest już po nieoficjalnych zaręczynach z Charlotte.

Książka nie ma jakiegoś ogromnego tempa czy zawrotnej akcji. Toczy się powolnym, spokojnym rytmem, skupiając na odczuciach Baya i Charlotte.
Jeśli chodzi o bohaterów, to Charlotte jest jeszcze dość naiwną i łatwowierną panienką, która nie ma za dużo doświadczenia z płcią przeciwną. Dodatkowo jest dziedziczką ogromnego majątku, na który wielu mężczyzn ma chrapkę. Dlatego może dziwić to, że tak łatwo ulega urokowi Baya. Być może z jego strony to prawdziwe uczucie, ale tak naprawdę nie ma do tego żadnych podstaw. Nie spędzili ze sobą zbyt wiele czasu, więc nie mieli okazji dobrze się poznać. Czy to była tylko fascynacja jej majątkiem? Nie wiem, nie potrafię do końca ocenić kapitana.
Z drugiej strony, jeśli jego uczucie byłoby aż tak silne, jak deklarował, czy rzuciłby się tak szybko w ramiona Sisi?
Sisi przedstawiona jest w tej historii jako nieszczęśliwa kobieta, która robi wszystko aby nie spędzać zbyt dużo czasu na austriackim dworze. Mam wrażenie, że miała skłonności do melancholii i depresji, a podróże pozwalały jej się oderwać od sztywnej wiedeńskiej etykiety. Jest postacią fascynującą i tragiczną. Miała obsesję na punkcie swojej urody i to w książce widać. Trochę szkoda, że było jej w tej historii niewiele.
Sama książka jest całkiem poprawna, chociaż bez większych fajerwerków. Dużo jest w niej opisów dotyczących fotografii, czy polowań. Jeśli chodzi o emocje, to były, ale jakoś nie do końca do mnie przemówiły. Czegoś tutaj zabrakło🤷‍♀️ Podsumowując - książka nie dla wszystkich, bo nie wszyscy lubią trójkąty. Ale jeżeli lubicie nieśpieszne historie, gdzie bohaterami są postaci historyczne, możecie po nią sięgnąć😊 Dla mnie była takim średniaczkiem, stąd ocena 6/10.

Jestem zaskoczona skąd te oceny i recenzje ,,romans wszech czasów"... Jaki tam był romans i kogo?
Ta książka to WIELKIE rozczarowanie. Tytuł intrygujący, przynoszący na myśl jakiś spisek, kłamstwo i zawód miłosny. A historia opisana w tej książce jest nudna. Sam zwrot ,,łowca posagów” było wymienione może na 4 stronach i nie miało to nic wspólnego ze spiskami i intrygami. Czuję się zawiedziona. Pierwsza powieść po wielu miesiącach i czuję tylko rozgoryczenie. Nie jest ona warta 40 zł. Zamysł był dobry, to co autorka chciała nam przedstawić, cały ten rys historyczny pisze w wyjaśnieniu od autorki na końcu książki. Wtedy dowiadujemy się, że cała historia była oparta na faktach z lekkim podkoloryzowaniem. Wielka inspiracja autorki – dwór austriacki pod koniec XIX wieku. Dlaczego nie napisała historii, która rozgrywałaby się na dworze królewskim w Austrii? Tylko rozbudowuje postać pierwszoplanową – Charlotte, która jest tak nijaka i mdła i głupiutka, mimo, że autorka chce nam usilnie przedstawić ją jako nowoczesną feministkę… Ta książka nawet o niej nie miała być, miała być o cesarzowej Austrii – Elżbiecie, która pojawia się w książce dopiero w połowie, a to o niej i jej romansie był opis książki! Dlaczego nikt nie wspomniał o głównej bohaterce opisując książkę? Bo to nie o niej miała ona być. Słaba powieść, nudna historia, zero romantyzmu, ciężko mi uwierzyć w wielką miłość Char i Middeltona, było to pisane na siłę. Nie rozumiem tylko dlaczego zagraniczne wydawnictwo zechciało wydać fanfica?

Podsumowując mój chaotyczny wpis, książka nudna, nie warta 40 zł … Zero uczuć, zero historii, zero zaangażowania. Końcowy wyścig nie udany, pisany na siłę, aby zrobić punkt kulminacyjny. Główna bohaterka mdła. Nie warto marnować czasu, na coś co jest tak nieudane.

Zakłamanie, fałsz, intrygi i manipulacja.
To cechy wyzszych sfer w Anglii.
Książka ta to romans Sisi i jej opiekuna.
Cieszę się tylko tym, że choć to romansidło to nie zawiera wulgarnych scen, które tak często okraszają tego typu literaturę współczesną.

Zakłamanie, fałsz, intrygi i manipulacja.
To cechy wyzszych sfer w Anglii.
Książka ta to romans Sisi i jej opiekuna.

Co jest ważniejsze? Miłość, która rozpala do czerwoności, czy konwenanse, obowiązek i honor? "Łowca posagów" to romans prawie doskonały. Sisi, znudzona żona dużo starszego Franciszka Józefa, wyrusza do Anglii, gdzie oczywiście poznaje przystojnego kapitana. Historię burzliwego romansu czyta się z wypiekami na twarzy.

Jane Austen to to niestety nie jest. Choć widać inspiracje.
Określiłabym powieść jako - poprawna.
Niestety brak w niej polotu, jakichkolwiek emocji, miejscami dłuży się niemiłosiernie, a i tak od początku wiadomo jak się skończy.
Powieść niby jest o Sisi, a zarazem nie jest o Sisi. Można odnieść wrażenie, że wplecenie w historię postaci cesarzowej to tylko chwyt marketingowy.

Jane Austen to to niestety nie jest. Choć widać inspiracje.
Określiłabym powieść jako - poprawna.

Czytając opis od wydawcy powinniśmy się spodziewać książki o Sisi. To ona w tej książce powinna być jako ta pierwsza, ale czy tak jest? Niestety nie do końca. Sisi pojawia się dopiero po jakimś czasie. Czekałam na nią dosyć długo.

Okazało się, że główną bohaterką książki jest Charlotte Bay, bogata dziewczyna, która kocha fotografię bardziej od balów, spotkań towarzyskich, na których bardziej powinno jej zależeć jako młodej damie. Dziewczyna na jednym z przyjęć zakochuje się w jednym z przyjaciół jej brata w Bay Middleton. Tak to o nim można powiedzieć, że jest tym tytułowym Łowcą Posagów.

Ich związek na tyle ile można w tamtych czasach rozwija się, ale tylko do momentu przyjazdu Cesarzowej.

I tu wchodzi postać Sisi, kobiety która sprawia, że każdy chce ją zobaczyć, być w jej towarzystwie. Bay Middleton ma tą szansę i poznaje ją od prywatnej strony. Cesarzowa pokazana jest jako osoba uciekająca od zdjęć, wręcz zabrania ich robienia, o czym niestety nie wiedziała Charlotte.

Ale też i Cesarzowa pokazana jest jako znudzona życiem kobieta, która wie tylko tyle, że kocha polowania i jazdę konną. Ma swoje przyzwyczajenia, ćwiczy, ma dietę, małpkę i potrzebuje odpoczynku od pracy dla Cesarstwa. To kobieta, która wie czego chce i nie można jej tego odmówić.
Książkę łatwo się czyta, nie trzeba się wysilać, że zrozumieć całość. Można powiedzieć, że jest to lekki, przyjemny romansik z udziałem Cesarzowej szukającej miłości, wolności, przyjemności. Książka fajnie opisuje jej prywatne życie, jej codzienną rutynę, dbanie o włosy. Mamy w książce jednego mężczyznę, dwie kobiety, są też diamenty, konie, bale i życie wyższych sfer w Londynie, ale czy to wystarczy aby książka była idealna? No cóż, abym ją raz jeszcze przeczytała musiałoby minąć jeszcze kilka lat.

Bardzo podobała mi się ta książka. Nie jest to tkliwe romansidło a część bohaterów, to autentyczne postacie. Jest napisana lekko i z humorem dlatego czyta się ją z przyjemnością.

Książka już od dawna była na liście do przeczytania. Od tak dawna, że w ogóle zapomniałam o czym miała być i dlaczego się na tej liście znalazła, wypożyczyłam ją więc z biblioteki trochę w ciemno, po prostu dlatego, że tam była.
Nie miałam wobec niej żadnych oczekiwań i może to i lepiej, bo coś czuję, że mogłabym się na niej zawieść. Fabuła opiera się częściowo na prawdziwej historii, ale ja i tak czytałam ją tak, jakby była tylko piękną bajką. Przyjemnie spędziłam z nią wieczory, ale niestety całość mnie nie porwała, a ja naprawdę lubię takie klimaty. Może trochę za bardzo rozciągnięto tą historię, przez co okazała się mało dynamiczna i momentami nudnawa? Nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Smaczku tej książce dodaje fakt, że jest to opowieść o prawdziwej osobie. I mimo, że nie jest ona główną bohaterką, to jej obecność wnosi to coś...