Saga Puszczy Białowieskiej

flora i fauna
2018-05-09
EKO
literatura polska przyroda zwierzęta środowisko naturalne Puszcza Białowieska

Bardzo dużo wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej, najpiękniejszej naturalnej części Polski, niszczonej przez rządy Polski.

Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. Od wieków rządzili nami "prawdziwi patrioci"... Przykład idzie z góry. W czasie lektury bolało mnie serce i dusza... Po lekturze jeszcze długo szarpały mną różne refleksje - dlaczego "tutaj jest, jak jest". A książka traktuje przecież TYLKO o zwierzątkach i roślinkach...

Na półkach: , , , , ,

Rzetelnie napisana biografia Puszczy Białowieskiej. Opisów polowań i pokotów nie da się czytać bez emocji - nie polecam wrażliwym czytelnikom. Sama miałam niejednokrotnie łzy w oczach. Podobnie serce się kraje, gdy Kossak pokazuje bestialstwo wycinki starodrzewu i niszczenie lasu pierwotnego.
Trochę irytujące były niektóre wstawki fabularne.
Przez książkę wyraźnie przebija...

Książka – potęga. Pani Simona bez wątpienia wykonała kawał dobrej, kronikarskiej roboty, wymagającej na pewno czasu, wytrwałości i wiedzy.
Dla mnie, niestety, książka była bardzo trudna ze względu na wspomnianą właśnie kronikarskość. Przyznaję, że początkowo nastawiałam się (nie czytając opisu książki) na miłe, popularnonaukowe opowieści o żyjątkach i zjawiskach mających...

Dzieło Simony godne Puszczy Białowieskiej, słabo pochlebne dla ludzkości, wielce dla przyrody. Pięknie wydana, literacko dopieszczona księga. A że trochę nudna.... Mimo to, godne dzieło fajnej babki.

Przepięknie wydana książka, chociaż trochę nużąca. Niemniej mimo braku pewnego polotu w narracji, jest to niezaprzeczalnie przejmująco smutne epitafium dla Puszczy Białowieskiej, przy czym „puszcza” jest to szumne słowo na tych kilka drzewek, które wolno ci oglądać na godzinnej wycieczce z przewodnikiem po podobno jedynym zachowanym w Europie pierwotnym lesie naturalnym.

Simona Kossak to bardzo ciekawa postać. Jej książka nie otworzyła mi oczu, a jedynie utwierdziła w przekonaniu, że człowiek to najgorsze, najbardziej egoistyczne i brutalne stworzenie na tej planecie.

Autorka rozwiewa wątpliwości co do Puszczy, jako pierwotnego lasu nizinnego, naturalnego zabytku przyrodniczego. Powoli i cierpliwie przenosi nas przez historię pokazującą że pierwotnej puszczy już dawno nie ma. Była dość długo, walczyła, ale człowiek był zachłanniejszy na jej dobra i wiedział lepiej. Do dzisiaj wie lepiej..... A puszcza umiera. Książka to opowieść niemal...

Siadając do tej książki zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Pozytywnie zaskoczyła mnie forma. Fikcja przeplatająca się z popularnonaukowym dyskursem jest zgrabnym i sprytnym zabiegiem usidlenia czytelnika. Daje odpocząć od porządnej dawki faktów i szczegółów. Dość bogaty i piękny język autorki oraz prowadzenie w opowiadaniach narracji zdradza jej więź i obycie z...

Bardzo wciągające i chwytające za serce opisy przyrody i zwierząt oraz dużo historii z życia Puszczy

Dyskusje

1 038